Eutrapelia 2015/2016
Spotkania w szkołach


LO Collegium Gostomianum w SandomierzuPo krótkiej przerwie obecność na szlaku Eutrapelii na festiwalową scenę powróciło I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu i w Katolickim Domu Kultury Świętego Józefa 1 czerwca 2016 r. uczniowie tej szkoły poruszyli problem zagrożenia wiary we współczesnym świecie, w montażu słowno muzyczno - scenicznym pt. „Recepta dla świata”. Został on przygotowany przez panią Bożenę Myl - Ciszkiewicz, Martę Korzycką i Agnieszkę Kunys - Łukawską, we współpracy z Ks. Markiem Bednarzem. Dziewczęta i chłopcy w kilku scenkach pokazali, że nienawiść dobrze się czuje w naszym świecie, kiedy jej na to pozwalamy, natomiast współczucie i wzajemne braterstwo nie porywa. Jeżeli jednak w porę odpowiednio zareagujemy na wzajemne relacje między sobą i kontakty międzyludzkie, to mamy szansę znaleźć właściwą drogę i sposób rozwiązywania problemów dręczących współczesny świat. Trzeba zjednoczyć się ze Stwórcą nieba i ziemi, żeby móc umieć pokonać i zniszczyć oplatające go zło. Przesłaniem tej prezentacji było skłonienie widza do refleksji nad światem i własnym życiem, do zastanowienia się, co jest najważniejsze w życiu i jakie wartości trzeba pielęgnować, by iść właściwą drogą ku dobru i pięknu? Scenariusz mówił nam o pokonywaniu zła, poszanowaniu wolności człowieka, a przede wszystkim o odrobinie radości i miłości, która jest prawdziwym antidotum na wszelkie bolączki i choroby współczesności. Dyrektor szkoły Krzysztof Zieliński wyraził zadowolenie z ponownego włączenia się w nurt festiwalowy słowami „Jesteśmy, by dawać świadectwo”. Dyrektor FKCh „Eutrapelia” w imieniu Kapituły pogratulowała młodzieży realizacji wybranego tematu, różnorodności form artystycznych, piękna zewnętrznego prezentacji i wspaniałych wokali. Opiekunom paniom Marcie, Bożenie, Agnieszce i ks. Markowi podziękowała za pomysł na realizację prezentacji i twórczą pracę z młodzieżą.

LO im. Chreptowicza w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimOsoby, zasiadające w Kapitule, pożegnały Sandomierz i pojechały do Ostrowca Świętokrzyskiego na zaproszenie dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego nr II im. J. Chreptowicza: pana Sławomira Miszczuka i p. Piotra Pobiegi, na program słowno - muzyczny pt. „Ks. Jerzy Popiełuszko - Kapłan niezłomny”, przygotowany przez drugą klasę, wg. scenariusza Izabeli, pod kierunkiem Ks. dr. Rafała Kułagi. Sala gimnastyczna zgromadziła uczniów z kilku klas, którzy wysłuchali krótki rys życiorysu księdza Jerzego, od przyjęcia I Komunii Świętej, aż do pamiętnego, wyjazdu do Warszawy. Wątki biograficzne przybliżyły wszystkim sylwetkę błogosławionego, jego wierne oddanie Bogu i zaangażowanie w życie społeczne i religijne Ojczyzny i Polaków. Młodzież ubogaciła je krótkimi fragmentami poezji, nawiązującymi do Jego powołania i całkowitego oddania Bogu i bliźniemu. Mocno podkreśliła też, że ks. Jerzy uczył bronić wolności i jak budować cywilizację prawdy i miłości, skąd czerpać siły do podejmowania życiowych wyzwań, jak kierować się prawdą, która człowieka wyzwala i jak, pomimo wszystko, pozostać wiernym swojemu powołaniu. Wspomniano również, że ból ponad wszelką miarę nie zmniejszył Jego wiary, i że z męczeńskiej śmierci wyrośnie dobro, tak jak z Krzyża Chrystusa. „Mamy nadzieję, że śmierć ks. Jerzego zaowocuje powołaniami do służby Bogu” - wybrzmiały słowa, kończące prezentację. Program o słudze Bożym, obecnym w wizerunku na scenie, którego otaczały ojczyste barwy i polskie kwiaty, ubogacała prezentacja multimedialna, obrazująca wydarzenia tamtych dni oraz utwory wokalne w wykonaniu uczennic i Macieja, akompaniującego na gitarze. Na szczególną uwagę zasługuje uczestnictwo chłopca o imieniu Armando, który chętnie zagrał rolę małego Jerzego.
Pani Dyrektor dr Ewa Sęk, wieńcząc spotkanie swoim słowem w imieniu całej Kapituły podziękowała dyrekcji za 19 - letnie uczestnictwo szkoły w Festiwalu i dobrą współpracę na płaszczyźnie kulturalnej; uczniom za zaangażowanie w sprawy wyższe od codzienności, Księdzu Rafałowi za poświęcony czas i niezwykłą pracę na rzecz rozwoju duchowego młodych, a Pani Małgorzacie Ordowskiej pogratulowała wspaniałych wychowanków. Program o postaci Błogosławionego Ks. Jerzego zamknął etap przeglądów w szkołach XIX edycji, jako ukazujący jeden z niezłomnych wzorów, trwających mocno w wierze.


RCEZ w NiskuRegionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku tradycyjnie włączyło się w „Eutrapeliowe zmagania” i w dniu 31 maja 2016 roku zaprezentowało program słowno muzyczny pt. „Miłość nie jedno ma imię”, nad którym wspólnie z młodzieżą pracowł Ks. Mariusz Wieleba i P. Wacław Kędzior. Do auli zostali zaproszenie uczniowie z wychowawcami oraz goście: dr Ewa Sęk, Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Ks. Franciszek Grela. Wszystkich powitała w imieniu dyrektora dr Marcina Pilarskiego wiecedyrektor Beata Józefczyk. Na scenie dziewczęta i chłopcy poprzez słowo, wątki poezji i krótkie analizy przybliżyli znaczenie i sens głównej wartości moralnej i najpiękniejszego słowa na świecie, czyli miłości. Jej wyrazem i sprawdzianem jest bezinteresowna służba dla innych. Miłość jest głównym wątkiem nauczania Jezusa, który wzywa do miłości Boga, bliźniego i nieprzyjaciół. Uczniowie opowiedzieli o miłości pomiędzy dwojgiem młodych ludzi, która powinna być połączona z czynami. Usłyszeliśmy również o miłości matki, dzięki której poznajemy świat, uczymy się rozróżniać dobro od zła i którą jesteśmy otaczani do końca życia. Miłość pozwala znaleźć szczęście w życiu doczesnym i jako jedno z Imion Boga jest przepustką do szczęścia wiecznego. Ta cnota ma wiele imion i mieści w sobie troskę o bezpieczeństwo Ojczyzny i dbałość o tożsamość narodową. Poszczególne treści przeplatane były śpiewem uczniów przy akompaniamencie p. Wacława na gitarze. Dziękujemy Ks. Mariuszowi za możliwość zatrzymania się nad znaczeniem miłości w życiu każdego człowieka. Na zakończenie spotkania Ks. Franciszek Grela udzielił wszystkim błogosławieństwa.


KLO w SandomierzuNastępnie Kapituła przemieściła się do Sandomierza, gdzie Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Jadwigi Królowej otworzyło drzwi szkoły i zaprosiło gości na spektakl teatralny pt. „Próba wiary biblijnego Hioba”, przygotowany przez uczniów gimnazjum, pracujących pod czujnym okiem pani Joanny Sarwy. Wszyscy słuchaliśmy opowieści o Hiobie, mężu prawym, sprawiedliwym, bogobojnym, unikającym zła. W pewnym momencie Bóg doświadcza go, zsyłając klęski na całą rodzinę. Cierpiący Hiob przyjmuje te wszystkie ciosy z pokorą i godzi się z wolą Pana. Kiedy jednak spada nań kolejne doświadczenie, paraliżujące całą rodzinę, Hiob zwraca się do Stwórcy z pytaniami i z pretensjami: dlaczego Bóg tak Go traktuje i sprawia, żeby cierpiał ?, dlaczego dopuszcza na niego klęski i pozwala, by za swoją prawość i lojalność pozbawił go całego majątku? W pewnym momencie przybywają trzej przyjaciele, by Hioba wesprzeć i pocieszyć, ale też upomnieć, by nie odwracał się od Boga, lecz pojednał się z Nim, prosząc o łaskę zmiłowania. Posłuszeństwo Hioba zostało nagrodzone w trójnasób.
Spektakl, ozdobiony tańcami, wprowadzającymi klimat tamtych wydarzeń, pokazujący bogactwo kostiumów, zsynchronizowany z czasem danej epoki, także poprzez scenografię poprowadził nas w niewidoczny świat, w którym króluje Bóg. Wszyscy zastanowili się nad przesłaniem, płynącym ze sceny: dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie i ile go człowiek udźwignie? Jak długo potrafi tak wytrzymać, by nie zejść z drogi prowadzącej do Boga? Siostra Dyrektor Grażyna Chrobak podziękowała uczniom za wspaniałe przedstawienie, a gościom za możliwość prezentacji szkoły w tym młodzieżowym Festiwalu „dobrej zabawy”.


Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskichw TarnobrzeguXIX edycja „Eutrapelii” wpisała w swoje ramy Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, kierowany przez dyrekcję Dariusza Łuczaka i Bogusławę Chruściel. W dniu 30 maja 2016r., w sali teatralnej szkoły zaprezentowano pantomimę pt. „Mówcie Światu o Miłosierdziu Moim”, w reż. S. Katarzyny Sowy, która od wielu lat prężnie działa na płaszczyźnie artystycznej, pracując z uczniami szkoły w ramach Festiwalu. Krótki, lecz bardzo treściwy program, ukazał mozaikę różnych chwil życiowych, zarówno radosnych jak i smutnych. Kilka scenek zawierało w sobie problemy i przeszkody, które w życiu dotykają wielu z nas. Nie ważne, czy jest się prezesem firmy, studentką, czy zapracowaną matką, lub młodymi, zakochanymi w sobie. Ważne, aby sprawy doczesne i trudności, często pojawiające się, np. alkoholizm nie przesłaniały właściwego sensu, mającego źródło w Miłosierdziu Chrystusa. Trzeba mieć zawsze swoje zdanie i umieć dokonywać dobrego wyboru, starając się nie ulegać pokusom. Najbardziej przejrzystym i szczerym przykładem właściwego spojrzenia na wszystko, co się dzieje w koło, jest dziecko, umiejące patrzeć i dostrzegać. Chrystus przychodzi by zaspokoić nasze pragnienie i tęsknotę za Bogiem, za Jego miłością i za cennymi darami, którymi obdarza każdego człowieka, żeby nie zadawać sobie pytań : „Czego wciąż mi brak, co tak cenne jest”. Gratulujemy uczniom wspaniałej gry aktorskiej, wyjątkowego wokalu i choreografii tanecznej w wykonaniu dziewcząt, pod kierunkiem pani Marty Sykuckiej, z przesłaniem dla wszystkich oglądających, że „Jezus Cię Kocha”.

Zespół Szkół nr 1 w OpatowieDrugą szkołą prezentującą się w tym dniu był Zespół Szkół nr 1 w Opatowie, kierowany przez p. dyrektor Magdalenę Gdowską, w imieniu której wszystkich gości i młodzież, zgromadzoną w Domu Kultury powitał kierownik Tomasz Świątek. Uczniowie swój program sceniczny pt. „Tobie Ojczyzno” rozpoczęli od poloneza, zatańczonego w hołdzie bohaterom, którzy oddali za Ojczyznę życie. Następnie słowami Litanii, poezją, pieśnią patriotyczną i fragmentami literatury polskiej, zaliczanymi do pereł kultury polskiej uczących miłości do Ojczyny, młodzież rozpaczliwie wołała do Boga o ocalenie wolności, o prawdę i pamięć, by doświadczenia poprzednich pokoleń nie zostały zapomniane i zatracone. Polska ziemia jest jak relikwie, które należy szanować i o której najwyższych wartościach trzeba mówić otwartym głosem. Wzruszająco - refleksyjny program ubogacała prezentacja multimedialna z ojczystymi barwami, polską strzechą, przyrodą, pejzażami i mogiłami. Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk wraz z ks. dyrektorem Marcinem Hanusem wyrazili wdzięczność pani Edycie Gwoździk za to, że wpaja młodemu pokoleniu wartości patriotyczne i chrześcijańskie, rozbudza w nich potrzebę zainteresowania literaturą, poezją, historią, polskimi tradycjami i ubogacaniem się pięknem polskiego języka, a pani Monice Masternak i Anecie Surowieckiej za wspieranie swoim zaangażowaniem tej inicjatywy.

Zaproszenie czynnego uczestnictwa w Festiwalu zostało pozytywnie przyjęte przez dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego w Staszowie Annę Karasińską, która zaprosiła Kapitułę na wykład pt. „Papież Jan Paweł II (1978-2005) w kontekście Pontyfikatu Bożego Atlety”, przygotowany i wygłoszony przez historyka, pana Tomasza Bieleckiego. Uczniowie z Liceum i Gimnazjum nr 2 w Staszowie wraz z nauczycielami, słuchali prawdy o życiu Jana Pawła II w kontekście dziejowym, międzynarodowym i politycznym. Prelegent przybliżył też wpływ pontyfikatu na „dekadę gierkowską” - której analiza rozpoczynała się utworem J. Słowackiego „...pośród niesnasków Pan Bóg uderza...” oraz wpływ pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny na powstanie Solidarności, związaną ze zmianami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi PRL-u. Pan Bielecki w jednej z części poruszył też kwestię zasadności określeń, jakie media i badacze nadali Papieżowi Polakowi, zarówno podczas, jak i po zakończeniu Jego Pontyfikatu. W ostatniej części, zaprezentowanej przez prowadzącego, zatytułowanej „JPII a Staszów”, było ukazanie związków pomiędzy Papieżem a miastem. Przybliżone zostały obiekty, instytucje, miejsca i ulice, poświęcone i ozdobione Jego Imieniem w Staszowie. Integralnym elementem wykładu była multimedialna prezentacja 2D, zawierająca archiwalne fotografie, dokumenty, cytaty, ozdobione stosownym komentarzem historycznym.


Zespół Szkół im. Staszica w TarnobrzeguW Tarnobrzegu „Eutrapelia” królowała 25 maja. Kapituła Festiwalu, tj. dr Ewa Sęk, Ks. dr Michał Mierzwa, Alicja Szewczyk i Artur Nosowski z TVK „Stella” pierwsze kroki skierowała do Zespołu Szkół im. Ks. St. Staszica. Pani Dyrektor Teresa Żyguła serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych w sali teatralnej, wyrażając zadowolenie z faktu, że dzięki formule Festiwalu „Eutrapelia” młodzież chętnie rozwija kulturę chrześcijańską i zgłębia wiedzę na temat najwyższych wartości.
Hasło spotkania „Trwajmy mocni w wierze” było adekwatne do treści utworów poetyckich, którymi zostaliśmy wewnętrznie ubogaceni, słuchając recytacji i wzbudzając refleksję nad Ewangelią, całym stworzeniem, a przede wszystkim Osobą Boga Ojca. Młodzież w swoich zamyśleniach dotknęła prawdy o Bogu Ojcu, miłującym, dającym wolność i dobra, które otrzymujemy z ręki Boga, a także piękna, które z tej poezji wydobywane, uwrażliwiało.
Scenografia, przygotowana przez Ks. dr. Tomasza Cubera, tworzyła odpowiednie tło i wprowadzała wyjątkowy klimat zasłuchania, co sprzyjało innemu spojrzeniu na życie wewnętrzne człowieka przez „Okno Eutrapeliowe” w kolorach tęczy, w którego centrum znajdował się Krzyż Chrystusa, symbol wiary, nadziei i miłości Boga do człowieka.
Gratulujemy wokalistkom pięknej oprawy muzycznej, panu Adamowi, przykuwającej uwagę wersji instrumentalnej jednego z utworów. Słowa wdzięczności kierujemy do pani Ewy Kawalec, która kontynuuje rzetelną pracę z młodzieżą, by Festiwal miał swoje miejsce w szkole i Ks. dr. Tomaszowi, który skromnie, lecz mocno wspiera na wszystkich płaszczyznach duchowych i artystycznych.

Zespół Szkół nr 3 w TarnobrzeguNastępnie Kapituła odwiedziła Zespół Szkół nr 3, im. gen. Wł. Sikorskiego, do którego zaproszenie otrzymała od pani Wioletty Wilk, na program refleksyjno - słowny, pt. „Maryja - Matka Chrystusa - wzorem silnej wiary dla wszystkich Matek”.
W jednej z sal lekcyjnych, umajonej kwiatami, ozdabiającymi wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, snuła się opowieść o Maryi, która od początku była wiernym przykładem miłości do Boga, całkowicie poddającej się Jego woli. Wypełniała swoje powołanie, była i jest wzorem cnót i wewnętrznego piękna. Uczyła, jak żyć, jak z pokorą przeżywać cierpienie oraz jak kochać bezgranicznie, być wierną aż do końca swemu powołaniu i z nadzieją przyjmować Boskie zamierzenia.
W przeddzień Święta Matki uczniowie tym programem oddali cześć Królowej Nieba i Ziemi – Matce Boga i jednocześnie swoim kochanym Matkom, do których zaocznie się zwracali. Wybrane fragmenty z Ewangelii, przeplatane wierszami, pieśniami i wspomnieniami, komponowały się we wspólne uwielbienie Matki Kościoła i wdzięczność dla matek ziemskich - świątyń życia i miłości. Bardzo bogata prezentacja multimedialna łączyła klimat dawnych czasów ze współczesnością i podążała w myśl słów, wybrzmiewających na scenie.
Dr Ewa Sęk, Dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” otrzymała w tym dniu od młodzieży tytuł - „Matka Festiwalu EUTRAPELIA”, za który ze wzruszeniem podziękowała i pogratulowała tych głębokich przeżyć, które poruszały najdelikatniejsze struny duszy. Podziękowała również dyrekcji: Robertowi Stawowemu i Iwonie Rudnickiej za stwarzanie możliwości wychowywania młodzieży w kulturze chrześcijańskiej i otaczanie uczniów „matczyną” opieką. Na zakończenie spotkania Ks. dr Michał Mierzwa udzielił błogosławieństwa.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w TarnobrzeguTrzecią szkołą w tym dniu było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętego Jana Pawła II, które mocno zaakcentowało swoją obecność w Festiwalu, przygotowując i prezentując reportaż pt.„Świadectwo”, wg scenariusza i reżyserii Iwony Hetnar. Spotkanie festiwalowe w nowej siedzibie szkoły rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez ks. Michała Mierzwę i ks. Michała Józefczyka. Znaczące momenty dziejowe tj.: 1050 rocznica polskiego Chrześcijaństwa, 360 - lecie Ślubów Jasnogórskich Króla Jana Kazimierza oraz zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie miały duży wpływ na przygotowanie eurapeliowej prezentacji multimedialnej. Uczniowie przygotowany reportaż podzielili na dwie części.
W pierwszej części przybliżyli plejadę Zasłużonych - Wielkich pisarzy, artystów, filozofów, astronomów, naukowców i dowódców wojskowych, zarówno Polaków jak i innych, ze świata sławy ubiegłych stuleci, dla których wiara w Boga była istotnym elementem życia, co odważnie przekazywali w swojej twórczości i dziełach. Druga część poświęcona została ludziom współcześnie żyjącym, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami o wierze, nadziei i miłości. Zaświadczyli, jak wygląda ich życie przepełnione wiara w Boga, zaufaniem i pokładanymi w Nim nadziejami oraz łączenia cierpień doczesnych z bólem Chrystusa Ukrzyżowanego. Pani Zuzanna Kurtyka daje świadectwo o spotkaniach z świętym Janem Pawłem II , który był i jest dla niej i powinien być dla nas wielką wartością, daną od Boga, a także o kontakcie z Benedyktem XVI, mającym też ogromny wpływ na jej życie. S. Gaudia natomiast przybliżyła postać S. Faustyny Kowalskiej i podkreśliła wartość źródła Miłosierdzia Bożego, z którego każdy może zaczerpnąć, gdyż prawdziwe szczęście wieczne otrzymamy tylko od Miłosiernego Boga. Zwróciła też uwagę na miejsce kobiety w świecie i ogromną rolę ludzi młodych w krzewieniu wiary, gdyż to właśnie młodzież jest przyszłością, nadzieją i „wiosna kościoła”, w myśl słów Świętego Jana Pawła II - Orędownika Miłosierdzia przed Tronem Boga.
Dziękujemy uczniom tarnobrzeskiego „Katolika” za wzbudzanie refleksji przestrzeni czasu od przyjęcia Chrztu do współczesności, do obecnej młodzieży szkoły, która swoją postawą, zaangażowaniem i czynami dała świadectwo swojej głębokiej wiary w Boga. Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk pogratulowała dyrekcji szkoły: Piotrowi Malikowi i Agnieszce Wójcik, pomysłowej kadry pedagogicznej, a uczniom nowatorskiego połączenia form przekazu.


Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli23 maja 2016 r. festiwalowa droga zaprowadziła członków Kapituły po raz 19. do Zespołu Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli, na program teatralny pt. „Porozmawiaj ze mną oczami”. Scenariusz powstał dzięki wspólnej pracy uczniów 1TŻ, którzy tworzyli program, ukierunkowani przez nauczycieli : Beatę Podgórską, Małgorzatę Pokorę, Wiolettę Zeliaś i Magdalenę Bartoszek. Młodzież w swojej krótkiej, lecz bardzo treściwej prezentacji scenicznej, upomniała się o poważne traktowanie, gdyż są ludźmi, zmagającymi się z sensem życia, walczącymi z dominacją informacji i reklam, które chcą z człowieka zrobić przedmiot. Obraz i zwrot myślowy, przedrzeźnianie reklam to protest przeciwko światu konsumpcyjnemu, który widzi w ludziach tylko konsumentów towaru. Młodzi chcą spotkać drugą osobę, by z nią wspólnie przejść przez scenę życia, budując dobro wspólne, rodzinne i społeczne. Wykazują zatroskanie o przyszłość i rzeczywistość, bogatą w wiarę, nadzieję i miłość, które są potrzebne każdemu, pomimo wszystko. Nie można pozwolić na to, aby młodzi ludzie „wtulali” się w swoje telefony komórkowe. By być szczęśliwym, trzeba w parze szukać przyjaźni i miłości i spróbować rozmawiać ze sobą oczami. Uczniowie pokazali, że nie zatracają się w nowinkach technologicznych i umieją nad nimi zapanować. Przedstawione treści uzupełniała prezentacja multimedialna, a szczególną uwagę zwrócił duet wokalny Cezarego i Joanny.
Kapituła w osobach: dr Ewa Sęk, Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk i Ks. Jan Folcik pogratulowała dyrektorowi szkoły Pawłowi Ciołkoszowi postawy młodzieży, a uczniom podziękowała za pomysł na zwrócenie uwagi, dotyczącej problemu współczesności i wyraziła uznanie, że mimo tego całego zła, które nas otacza, pokazali, że można pomimo wszystko trwać mocno w wierze.

Zespół Szkół nr 2 w Stalowej WoliNastępnie Kapituła Festiwalu udała się do kolejnej, równie zasłużonej i wiernie trwającej w działaniach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA, do Zespołu Szkół nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli. W Auli szkoły, wypełnionej uczniami pod opieką nauczycieli, dr Ewę Sęk, Ks. dr. Bogdana Krempę, Alicję Szewczyk, Pawła Oszusta z TVK „Stella” oraz dyrektorów: Włodzimierza Smutka i Tomasza Sekulskiego z radością i serdecznością powitali pani Renata Pachacz i Ks. Wiesław Marszałek, by następnie zaprosić na wyjątkową lekcję historii i patriotyzmu, pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna”, którą opracowali i wspólnie z uczniami przygotowali w ramach programu festiwalowego.
Na scenie przedstawiono przyjęcie Chrztu przez Mieszka I, koronację, pasowanie na rycerzy. Oddano honory Fladze biało - czerwonej i wniesiono portrety zasłużonych dla Polski, bohaterów narodowych, wielkich patriotów, którzy wpisali się w tworzenie historii i losów naszej Ojczyzny, m. in. Tadeusza Kościuszki, Prymasa Tysiąclecia, Ojca Maksymiliana, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II oraz dowódców wojskowych, którzy zginęli w obronie kraju, oddając życie i przelewając krew. Uczniowie pokazali rdzeń tożsamości narodowej, najwierniejszy i mocno trwający przy swoich zadaniach. Pieśniami z tamtych dni, wybrzmiałymi na scenie, współczesnymi pieśniami patriotycznymi i postawą, właściwą dla młodego pokolenia Polaków, młodzież swoim rówieśnikom dała świadectwo, że o tradycje należy dbać, pielęgnować i nie zapominać o tych, którzy odeszli, pozostawiając nam dziedzictwo, o które należy się troszczyć i je szanować. Młodzi artyści podkreślili również, że od zarania dziejów, Polska była wierna Bogu. Ludzie powierzali losy Ojczyzny i w Imię Boże Jej bronili. Dlatego dziś pamięcią i honorami należy obdarzyć tamto pokolenie za to, że mamy możliwość żyć w niepodległej Ojczyźnie. Kapituła podziękowała młodzieży i opiekunom za refleksję i zadumanie nad losem Polski i Polaków. Szczególne podziękowania były skierowane do chłopięcego chóru II Tb, który zaśpiewał Hymn „Bogurodzica” oraz do wspaniałego duetu wokalnego Ady i Damiana.


KLO w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimKatolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim festiwalowy czas, w dniu 18 maja rozpoczęło uczestnictwem we Mszy Świętej, koncelebrowanej, pod przewodnictwem Ks. dr. Marcina Hanusa, w kościele pw. Św. Stanisława na osiedlu Denków. Nad oprawą liturgiczną czuwał Ks. Ireneusz, a oprawę wokalno - muzyczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem Ks. Wojciecha.
Wszyscy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II zawierzali Bogu i Jego Matce młodzież Diecezji Sandomierskiej, uczestniczącej w Festiwalu „Eutrapelia”, ich opiekunów oraz dyrekcje szkół. Następnie w budynku szkoły młodzież wg scenariusza Anny Grudzień, we współpracy z Anną Cesarską, zaprezentowała kilka krótkich scenek pantomimicznych, które przemówiły do widzów gestem, postawą i wyrazem twarzy. Każdy człowiek w swoim życiu ma chwile radości i smutku. Często pretensje za niepowodzenia kieruje w stronę Boga, odwraca się od Niego, traci wiarę przez długi czas budowaną. Jednak uczniowie w prezentacji scenicznej pokazali nam, że pomimo wszystko nie trzeba się bać, ani lękać, lecz podejmować życiowe bóle i uwierzyć, że do każdego z nas uśmiechnie się Chrystus, budzący nadzieję i rozpalający na nowo miłość, wiarę i siłę do pokonywania trudności. W Chrystusie każdy znajdzie ukojenie i źródło umocnienia.
Scenkom towarzyszyła prezentacja multimedialna, a klamrą spinającą były utwory wokalne, pięknie zaśpiewane przez Wiktorię, której akompaniowali nauczyciele: Jacek Wziętek na melodyce i Grzegorz Kubicki na gitarze. Pani dr Ewa Sęk w imieniu Kapituły pogratulowała uczniom i podziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie w Festiwal, a Ks. dr Marcin Hanus pobłogosławił na dalszy czas nauki.


16 maja 2016 r. uczniowie z Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego oraz PSP nr 1 w Stalowej Woli, zaproszeni goście z Urzędu Miasta i Gminy oraz Powiatu Stalowa Wola, Księża Dyrektorzy Kurii Diecezjalnej, proboszczowie z całego dekanatu Stalowa Wola na czele z Dziekanem ks. Krzysztofem Kidą, Kapituła Festiwalu na czele z Dyrektorem dr Ewą Sęk, przybyli do Miejskiego Domu Kultury na zaproszenie dyrekcji szkoły ks. Tomasza Orła i ks. Michała Szawana, na prezentację sceniczną, wokalno - muzyczno - słowną, pt. „Przewodnik po Światowych Dniach Młodzieży”. Autorem scenariusza i reżyserem była pani Renata Cudziło. Choreografię przygotowała pani Joanna Borówka, stronę wokalną opracowała Dorota Bednarz, a scenografię przygotowała Anna Majdańska i Marta Radwańska W klimat spotkania wprowadziła nas dziecięco - młodzieżowa orkiestra dęta Szkoły Podstawowej nr 1 i Katolickiego Gimnazjum, kierowana przez Mieczysława Parucha i Elżbietę Paruch. Akcja spektaklu pt. „Podróż za jeden click” miała miejsce na peronie stacji PKP. Na ławeczce spotykają się młodzieniec i programista, czekający na spóźnione pociągi. Programista zwraca się z prośbą o przetestowanie najnowszego programu i zaprasza go w wirtualną podróż. Rozpoczyna się ona w Rzymie 1986 r., kolejne przystanki to: Buenos Aires w1987r, Santiago de Compostela 1989, Polska 1991, Paryż 1997r. Tym spotkaniom przewodniczył św. Jan Paweł II. Następnie podróżni przenieśli się do Rio de Janerio w 2013 r. z Papieżem Franciszkiem na czele. Prezentacja multimedialna przybliżała klimat tamtych dni, radość przeżywania tych spotkań i entuzjazm młodych. Program uatrakcyjniły tańce ww krajów, tj. tango, passo doble, samba w wykonaniu tancerzy ze szkoły. Ostatnim „clickiem” w podróży wirtualnej był Kraków, do którego młodzieńca zaprosił programista na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Na zakończenie prezentacji zaśpiewał chór szkolny z trojgiem solistów z Gospel Rejn „Abba Ojcze”, „Błogosławieni miłosierni”i „Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada”.
Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk pogratulowała pięknej prezentacji, szczególnie zwróciła uwagę na formę artystyczną, emanującą radością w duchu EUTRAPELII. Na zakończenie spotkania dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. dr Michał Mierzwa udzielił błogosławieństwa.


Zespół Szkół w JeżowemFestiwal „Eutrapelia”, po długiej przerwie został zaproszony w gościnne progi Zespołu Szkół im. Ks. St. Staszica w Jeżowem w dniu 11 maja 2016 r. W sali teatralnej zasiedli uczniowie z nauczycielami oraz Kapituła Festiwalu, których powitał dyrektor szkoły Stanisław Haduch i wprowadził w klimat mini festiwalu piosenki z motywem wiary, przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem ks. Łukasza Malińskiego. Dziewczęta i chłopcy wyśpiewali Bogu chwałę, prezentując kilka utworów wokalnych z akompaniamentem gitary, altówki i ukulele. Poprzez takie treści i taką łatwo przyswajalną formę, jaką jest śpiew, pokazali swoim rówieśnikom, że wiara w Boga nie powinna być dla nich obca, ani trudna do zrozumienia, jeżeli za wzór stawiana jest osoba św. Jana Pawła II, pokładającego nadzieję w młodych, Papieża Benedykta XVI, dzielącego się radością oraz Papieża Franciszka, dającego przykład prostoty. Wplecione wątki poezji Ks. Jana Twardowskiego uzmysłowiły nam, że dobre czyny świadczą o nas, wiara czyni cuda, a nadzieję trzeba pokładać w Stwórcy i dzielić się Jego Miłością. Tych łask nie można zgubić, lecz obdarzać się nimi jak chlebem, czego przykładem było symboliczne dzielenie się bochenkiem chleba ze wszystkimi uczestnikami spotkania. Umajona kwieciem scenografia, przygotowana przez panią Stanisławę Chaber upiększyła program i dawała przestrzeń zasłuchania. „Dzisiejszy świat nie pyta o wiarę, dlatego w piosence może usłyszeć o niej więcej”, wybrzmiał cytat jako przewodni motyw całego programu artystycznego.
Dziękujemy wszystkim i gratulujemy wspaniałych postaw.


Zespół Szkół w Zaklikowie Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie, kierowany przez dyrektora Panią Annę Krzyżanowską, w dniu 27 kwietnia 2016 roku gościł młodzież wraz z wychowawcami i wicedyrektorem - Panią Ewą Laskowską z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, którzy przybyli na przedstawienie, przygotowane według własnego scenariusza i w reżyserii Marty Topolskiej, we współpracy z ks. Kamilem Dziurdziem, Jolantą Szkaradek i ks. Piotrem Strojnym pt. „Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły pan Waldemar Plennikowski, witając wszystkich przybyłych gości na czele z Kapitułą Festiwalu „Eutrapelia”, przybliżył jego ideę i nawiązał do wybranego przez uczniów tematu. Młodzież na scenie przedstawiła historię młodej kobiety, dla której liczył się sukces i kariera zawodowa oraz sfera finansowa. Nie przeszkadzało jej, że z rodziną nie utrzymuje kontaktu, jej córeczka nie zna swojego ojca, a kiedy dziecko zapytało o Dom Boży, kobieta zignorowała jego pytanie. Wyjeżdża do Niemiec, a dziewczynkę zostawia pod opieką jednej z koleżanek, która uczy ją pacierza, prowadzi do kościoła, opowiada o Bogu Ojcu, który troszczy się o wszystkich ludzi, rozmawia z dzieckiem i poświęca jej wiele uwagi. Wypadek samochodowy krzyżuje plany Kingi , lekarze wyczerpali swoje medyczne możliwości i kobieta porusza się na wózku inwalidzkim. Trzydziestolatka jest rozgoryczona, rozżalona, z pustką w oczach. Nic jej nie cieszy, jednak córka cały czas dodaje jej otuchy, wlewa nadzieję w serce i pociesza, że wiara czyni cuda, gdyż tak usłyszała w kościele, gdzie Pan Bóg mieszka. Kiedy tak rozmyśla nad swoim dotychczasowym życiem, Anioł Stróż uzmysławia jej, że ten przykry incydent w życiu uratował ją przed wieczną klęską. Pociesza ją, że pozostała w wielkim spektaklu życia fizycznie ułomna, lecz w pełni sprawna psychicznie i świadoma tego, że ma obok ukochaną córeczkę i przyjaciół, na których może liczyć. Posłaniec od Boga pozwolił jej uwierzyć w Bożą Moc i pomógł, by zaczęła się modlić, ponieważ ten, kto wierzy w Boga i pokłada w nim ufność i nadzieję może, zostać uzdrowiony. Spotkanie zakończyła modlitwa, a błogosławieństwa wszystkim udzielił ks. Henryk Krzyżanowski.


Janowski Ośrodek Kultury w dniu 26 kwietnia 2016 r. wypełnił się uczniami, którzy przybyli z Zespołu Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza i Zespołu Szkół im. W. Witosa wraz z wychowawcami, katechetami i nauczycielami, by uczestniczyć w „uczcie duchowej”, przygotowanej przez młodzież szkół janowskich w ramach XIX edycji „EUTRAPELII”. Na Sali widowiskowej zasiedli również zaproszeni goście: dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk, dyrektor WNiWK Diecezji Sandomierskiej ks. dr Bogdan Krempa, koordynator Festiwalu Alicja Szewczyk, studentka II roku pedagogiki na WZPiNoS KUL Jana Pawła II w Stalowej Woli Anna Skalna, Starosta Powiatu Grzegorz Pyżyna, wicestarosta Powiatu Antoni Kulpa, wiceburmistrz Czesław Krzysztoń, Dziekan ks. dr Jacek Staszak, ks. dr Jacek Beksiński, dyrektor ZS im. W Witosa Teresa Biernat, wicedyrektor ZST Jadwiga Chmiel oraz dyrektor Powiatowego Zakładu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych Wiesława Dyjach.
Zespół Szkół im. W. Witosa w Janowie LubelskimPierwsze przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół im. W. Witosa, pt. „Franciszkanin SS”, w którym ukazano sylwetkę i losy współczesnego świadka wiary O. Karola Goldmana, na podstawie książki, opartej na faktach. Ten niemiecki franciszkanin doświadczył niezwykłego wypełnienia obietnicy Chrystusa, dotyczącej wiary, gdyż stanął do walki o człowieka, o prawdę i wierność Bogu. Z kilku zaprezentowanych fragmentów przemówiła do widza niesamowita potęga modlitwy oraz świadectwo i obraz człowieka, niezłomnie podążającego za Wszechmogącą Miłością, dla której wszystko jest możliwe. Inscenizacji towarzyszyły odpowiednio dobrane i pięknie wykonane pieśni, a przygotowaniem zajęli się ks. Waldemar Olech, ks. Sylwester Utnik, Krystyna Lewińska, Ewa Butryn i Wiesław Mucha.
LO w Janowie Lubelskim Następnie na scenie uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza zaprezentowali spektakl teatralny pt. „Stół Boga Ojca”, w reżyserii S. Maksymilii i Elżbiety Tylus. Nowatorskie opracowanie tematu „Bóg jest miłością”, przemówiło do widza językiem współczesnym. Bóg ukazany został jako Osoba zajęta różnymi sprawami: czyta listy, przegląda plany i projekty, odbiera telefony, a nawet ogląda programy sportowe w telewizji. Dowiedzieliśmy się, że do stołu Boga można zasiąść tylko ze szczerym, pokornym sercem, pełnym miłości, ufności i wrażliwości, bez zbędnych bagaży i nagród ziemskich. Przy stole Boga Ojca jest nieskończona ilość miejsc dla ludzi, żyjących według przykazań, w przeciwnym razie zostają oni strąceni w otchłań piekielną. Pan Bóg, stojąc w oknie, spoglądał na Ziemię, na przemian uśmiechał się i płakał, przyglądał się i wypatrywał kolejnych dusz, pełnych ufności w Bożą Miłość i ciągle powtarzał, jak bardzo wszystkich ludzi kocha. Spektakl ubogacały pieśni, taniec oraz występ dzieci Amelki i Michaliny.
Zespół Szkół Technicznych w Janowie LubelskimTrzecia inscenizacja Festiwalowa, przygotowana przez uczniów Zespół Szkół Technicznych, pod czujnym okiem Anny Szmidt, Angeliki Wieczorek i ks. Mateusza Kozieła, zatytułowana „Wierzę w Boga Ojca...”, przywołała Współczesnych Wielkich, których wiara wiodła po konkretnych ścieżkach życia, prosto w objęcia Miłosiernego Boga. Święty Jan Paweł II uczył, byśmy byli mocni mocą wiary, nadziei i miłości i nigdy nie ustawali w modlitwie. Siostra Faustyna głosiła orędzie Miłosierdzia Bożego i szerzyła Je wokoło, aby każdy mógł z Niego skorzystać, a przez to dostąpić łaski odkupienia. Natomiast Matka Teresa służyła Chrystusowi w ludziach porzuconych, zapomnianych przez świat i nieuleczalnych chorych. Łączyła swoją służbę bliźnim z modlitwą przed Chrystusem Eucharystycznym, z której czerpała miłość, by mieć siłę nią się dzielić. Życie i posługa przywołanych Świętych są wyznacznikami drogi, jaka jest przed każdym z nas, na której drogowskazem jest Ukrzyżowany Chrystus. Jednak wyboru tej właściwej musimy dokonać sami, gdyż Bóg nie rozdaje map, jak to wybrzmiało w piosence, kończącej słowno - muzyczne oratorium. Całą inscenizację ozdabiał śpiew wokalistów i scholi.
Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk, w końcowym słowie pogratulowała dyrekcjom wszystkich szkół za stwarzanie warunków do coraz głębszego przeżywania „EUTRAPELII” w środowisku janowskim, katechetom i nauczycielom za prowadzenie młodego pokolenia według wartości, służących rozwojowi intelektualnemu i duchowemu, kapłanom za modlitwę, a młodzieży za pomysłowość, kreatywność i wspaniałe postawy przyszłych Polaków, którzy światło wiary, nadziei i miłości poniosą odważnie w przyszłość. Ks. Dyrektor Bogdan Krempa pobłogosławił całemu zgromadzeniu na dalszą pracę, a pan Zdzisław Sulik z TVK „Stella” zarejestrował całą uroczystość.


LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu „Żyję, aby wierzyć - wierzę, aby żyć”, tak brzmiał tytuł prezentacji scenicznej w Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które drugi raz uczestniczyło w FKCh „EUTRAPELIA”. 25 kwietnia 2016 r. dr Ewę Sęk, ks. dra Marcina Hanusa i Alicję Szewczyk w gościnne progi szkoły zaprosił i z radością powitał dyrektor Robert Warda. W sali kameralnej, wypełnionej uczniami, młodzież zaprezentowała program według scenariusza ks. Piotra Cecuły i uczennicy Natalii Łojek. Kilka scenek zobrazowało fragmenty życia oraz zainteresowania młodych osób współczesnego pokolenia, które nie do końca jest posłuszne rodzicom, nie przywiązuje wagi do tradycji pielęgnowanych w domach, ale ma wiele pragnień, marzeń i potrzeb, które dzisiejszy świat i tempo życia im podsuwa, jednocześnie alienując ich z otoczenia. Na topie są najnowsze gry komputerowe, surfowanie w sieci i najnowsze trendy mody. Kiedy ta młodzież wyjeżdża wspólnie na kilkudniowy obóz pod kierownictwem księdza, nie są zbyt zachwyceni, ponieważ program przewiduje bliskość z Bogiem i drugim człowiekiem oraz z modlitwą. Na obozie mają czas na wspólne rozmowy, wzajemne poznawanie się, radosne śpiewy przy ognisku z akompaniamentem gitary. Czas im inaczej płynie, a bliskość Boga, przyrody i spotkanie z rówieśnikami przemienia ich myślenie, rozprasza ciemności, które ich otaczały, zniewalając i pozbawiając tego co najważniejsze i najpiękniejsze w życiu. Wspólnie spędzony czas dał im do zrozumienia, że nie można płynąć z prądem, że trzeba się wewnętrznie ubogacać, a blaskiem w życiu powinny być wiara, nadzieja, miłość i przyjaźń oraz rodzina. Prezentacja multimedialna, przedstawiająca głównych bohaterów, przygotowana przez Olę łączyła program w całość, a wartość podnosił piękny śpiew dziewcząt, którym akompaniowali chłopcy na gitarach i pianinie.
Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk z ks. dr. Marcinem Hanusem pogratulowali młodzieży wyjątkowego przedstawienia, w które włożyli swoje talenty i serce, księdzu Piotrowi podziękowali za rozbudzenie w uczniach nuty artystycznej, a dyrektorowi szkoły wyrazili wdzięczność za osobiste zaangażowanie i propagowanie wartości chrześcijańskich w szkole po przez formę artystyczną, jaką stwarza Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”.


Zespół Szkół w Rudniku Również 20 kwietnia Kapituła udała się do Zespołu Szkół im. generała Wł. Sikorskiego w Rudniku nad Sanem, który w tym dniu włączył się ponownie w nurt Festiwalowy.
Dyrektor szkoły Edward Wołoszyn zaprosił gości do sali gimnastycznej na montaż poetycko - muzyczny pt. „Jestem bo Jesteś”, w twórczości polskich poetów, przygotowany przez Sylwię Matykę, Edytę Małek - Karaś i ks. Pawła Paterka. Gościem honorowym spotkania był zaproszony pan Stanisław Pawłowicz, jeden z poetów naszych czasów, który przez swoją twórczość ukazuje poszukiwanie wiary w Boga. Dziewczęta i chłopcy, w pięknej scenerii, odpowiednio przygotowanej na tę okazję, prezentowali twórczość ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Pawłowskiego i Stanisława Pawłowicza. Pięknie czytane poszczególne fragmenty poezji mówiły o istnieniu Boga, jego miłości do człowieka, o mocy wiary, która ma sens i pozwala człowiekowi „przenosić góry”. Te utwory wprawiały wszystkich słuchaczy w zadumę, wzbudzały refleksję o wierze, która powinna być oparciem w życiu, pomóc zrozumieć człowiekowi przede wszystkim trudne sprawy i sytuacje losowe pojawiające się w życiu. Utwory też przypomniały nam o częstym kontakcie modlitewnym z Bogiem, o tym że wiara jest łaską i darem Boga dla człowieka. Jest zadana na życie, trzeba ją rozwijać, karmiąc się Słowem Bożym. Przybyły na festiwal gość, dzieląc się swoim przemyśleniami zaświadczył, że życie bez wiary nie miałoby najmniejszego sensu. Wiara i nadzieja trzyma człowieka przy życiu i prowadzi do zwycięstwa nad złem, a miłość Boga do człowieka jest najwspanialszym dobrem, z którego trzeba czerpać. Spotkanie zakończyła modlitwa i błogosławieństwo udzielone wszystkim obecnym przez ks. dr Michała Mierzwę.
ZS nr 2 w Tarnobrzegu W tym samym dniu członkowie Kapituły udali się również do Tarnobrzega, gdzie Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego przygotował spektakl słowno - wokalno - muzyczny pt. „Trwajmy mocni w wierze”, według scenariusza Teresy Szustak.
Spotkanie miało miejsce w kościele p.w. Św. Barbary w Tarnobrzegu, gdzie na gości czekał i powitał ich serdecznie dyrektor szkoły Marek Szczytyński.
Bodźcami, pobudzającymi chęć przygotowania tak ambitnego programu, będącego Oratorium modlitewnym są wielkie wydarzenia, towarzyszące XIX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, tj. 1050 rocznica Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży.
Poszczególne sentencje: o Chrzcie Świętym, o Matce Bożej jako wzorze wiary do naśladowania, o Chrystusie, darzącym człowieka łaską wiary, o prawdzie i miłości Boga do człowieka, o uczynkach miłosierdzia i o radości, oplecione zostały przepięknymi pieśniami, w wykonaniu solistów Arkadiusza i Damiana, akompaniujących na instrumentach klawiszowych i cajonie, solistek Karoliny, Patrycji, Justyny i Patrycji akompaniującej na gitarze oraz Chóru w strojach ludowych, pod kierunkiem Pawła Gosposia i opieką Beaty Kukli - Oszajcy. Młodzież w słowie wspomniała postać św. Papieża Jana Pawła II, który był i jest orędownikiem wiary dla nas i na nasze czasy. Potrzebujemy takiego wzoru do naśladowania, abyśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego w dzisiejszym świecie.
Uczniowie w tym oratorium wyśpiewali chwałę Bogu i Jego Matce za dar wiary, z prośbą o moc Ducha Świętego, abyśmy trwali w niej z każdym dniem coraz mocniej. Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk oraz ks. dr Marcin Hanus pogratulowali młodzieży pomysłu, wspaniałego kunsztu wokalnego i muzycznego, a dyrektorowi szkoły podziękowali za wieloletnie stwarzanie klimatu dla Festiwalu, który ubogaca młodego człowieka wewnętrznie i rozwija go poprzez różne formy artystyczne.
Wszystkie prezentacje Festiwalowe w szkołach rejestruje niezmiennie TVK Stella ze Stalowej Woli - sprawująca patronat medialny.


Liceum Ogólnokształcące w Rudniku Liceum Ogólnokształcące w Rudniku nad Sanem dziewiaty raz stanęło na festiwalowej scenie i w dniu 20 kwietnia 2016 r. goście z Kapituły dr Ewa Sęk, ks. dr Michał Mierzwa i Alicja Szewczyk oraz Anna Korasiewicz, Kornelia Sobota - Potocka, Krystyna Wójcik, s Ewa Brandt i ks. Edward Franuszkiewicz, zostali zaproszeni do jednej z klas, w kameralnym gronie tegorocznych maturzystów na pantomimiczny program, skonstruowany przez ks. Pawła Paterka i panią dyrektor Joannę Chowaniec. Dziewczyna pisze list do chorej koleżanki Ani, aby ją nie tylko pocieszyć, ale też podnieść na duchu, wesprzeć myślą, miłymi wspomnieniami ze wspólnej przyjaźni, która teraz wydaje się jeszcze bardziej mocniejsza, gdyż przez osobę i stan Ani objawia się bardziej miłość Chrystusa, zbawiającego człowieka przez krzyż cierpienia. Ola w dalszej części listu daje koleżance przykład świętego Jana Pawła II, który ciągle uczył, abyśmy byli mocni wiarą, w Bogu pokładali nadzieję i dzielili się Jego miłością. Wspomina również o Świętej s. Faustynie, która bezgranicznie zaufała Chrystusowi. Ola pisząc nadal cieszy się z faktu, że jej koleżanka nie przechodzi obojętnie obok Matki Bożej, która najbardziej rozumie cierpienie. Pisze do niej również, że Chrystus jest obecny w Słowie Bożym i jeżeli się z wiarą go słucha, jego słowo wzmacnia i uzdrawia. W prezentacji multimedialnej zaprezentowana historia i świadectwo Nicka, człowieka bez rąk i nóg, dopełniło zamyślenia nad sensem cierpienia.
Pani dyrektor na ręce Pani dr Ewy Sęk wyraziła wdzięczność za wieloletnią współpracę z Kapitułą Festiwalu, za doceniony wkład pracy w wychowanie młodzieży w kulturze polskiej poprzez Festiwal.


CEZ w Stalowej woli Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli kontynuuje tradycję uczestnictwa w Festiwalu „Eutrapelia” i po raz 19. zaprosiło Kapitułę: dr Ewę Sęk, Alicję Szewczyk i ks. dr Bogdana Krempę w progi szkoły, gdzie zostali ciepło przywitani przez dyrekcję: Piotra Żyjewskiego i Annę Woś w dniu 19 kwietnia 20016 r.
W auli zgromadzili się uczniowie z kilku klas z wychowawcami, by uczestniczyć w prezentacji festiwalowej pt. „Jedni drugich brzemiona noście, a tak wypełnicie prawo Chrystusowe”, przygotowanej przez uczniów klas I - IV, w reżyserii Mirosława Juśkiewicza, przy współpracy z ks. Radosławem Królem,panią Anną Olszewską i panią Barbarą Surmą. Wszyscy obecni na prezentacji byli świadkami trzech odsłon pantomimy. Pierwsza uzmysłowiła nam istotę zdrowej rodziny, w której, pomimo upadków i trudności oraz przeciwności losu, ważne jest szczęście dziecka w ramionach dobrej matki i dobrego ojca, opierających swą miłość na wzajemnym zrozumieniu, zanurzonej w miłości Boga. W drugiej scence młodzież poruszyła kwestię obrony nienarodzonych pokazując, że nie zawsze klimat najbliższego otoczenia jest przyjazny podjęciu przez kobietę właściwej decyzji, dotyczącej życia poczętego. W wielu przypadkach możemy otrzymać wsparcie od osób całkiem obcych, którym leży na sercu dobro dziecka i jego los zawierzają oni Bogu.
Ostatnie zagadnienie dotyczyło pomocy ofiarom wojen i prześladowań, które zmusiło wszystkich do głębszych przemyśleń i zastanowienia się, czy powinniśmy wspólnie sobie pomagać, nawzajem się wspierać, ucząc się żyć we wspólnocie miłości Boga - Stwórcy świata, który uczy miłować bliźniego, jak siebie samego.
Program sceniczny uzupełniała bogata prezentacja multimedialna, obrazująca poruszane zagadnienia, odpowiednia muzyka w wykonaniu zespołu instrumentalno wokalnego,a szczególnie tematycznie dobrane pieśni profesjonalnie wykonane przez Karolinę. Wszystkie te aspekty stwarzały właściwy dla scen klimat i połączyły je w jedną całość. Przewijającą się w pantomimie postać „Dobre Prawo” odczytujemy jako prawo Chrystusowe, które broni nas przed atakami zła i pozwala właściwie przeżyć życie.
Dziękujemy wszystkim i gratulujemy.


ZSP w KlimontowieCzwarta rocznica nadania imienia św. Urszuli Ledóchowskiej Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie była okazją do świętowania XIX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA w dniu 18 kwietnia 2016 r. Cała społeczność szkolna z panią Dyrektor Marią Kubik na czele oraz dr Ewą Sęk i Alicją Szewczyk z Kapituły zgromadziła się w Klasztorze na Eucharystii, sprawowanej przez Ks. dra Marcina Hanusa i Ks. Mateusza Woszczynę. Oprawę liturgiczną i wokalno - muzyczną przygotowali uczniowie pod opieką pana Łukasza Rojka. Wszyscy modlili się przez wstawiennictwo Świętej Patronki o błogosławieństwo dla całej szkoły i radość życia dla wszystkich uczniów. Następnie w Sali gimnastycznej gmachu szkoły, ubogaconej scenografią, wykonaną przez Barbarę Dywan, miała miejsce część artystyczna. Młodzież przybliżyła kilka ważnych wątków z bogatego życiorysu Świętej, przypomniała, jak szerzyła wiarę i przekazywała ją młodzieży, jak swoim życiem świadczyła o Bogu. Przez słowo, pieśń i muzykę polskich kompozytorów uczniowie oddali swojej Patronce hołd. W drugiej części wszyscy uczestniczyli w mini recitalu pt. „Moc wiary w piosence”, przygotowanym przez panią Urszulę Maj i księdza Mateusza Woszczynę. Każdy utwór, zaśpiewany pięknie przez uczniów, opatrzony był krótką refleksją i komentarzem. Wybrane pieśni stworzyły klimat modlitewnej zadumy, w którejmłodzi wykonawcy prowadzili rozmowę z Bogiem, złożyli dziękczynienie za Jego obecność, prosili o czuwanie nad ludem Bożym, a tym samym uwielbili Stwórcę za Jego miłość i łaskę miłosierdzia. Cały program słowno - wokalny ukazał prawdziwą moc wiary klimontowskiej młodzieży w ZSP, przez co jeszcze bardziej ją umocnił. Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk wraz z ks. dr. Marcinem Hanusem podziękowali pani Urszuli i ks. Mateuszowi za ukierunkowywanie uczniów, postrzegając przyszłość przez pryzmat życia i świętości Patronki szkoły, a pani Dyrektor Marii Kubik za niestrudzoną postawę patriotki i wytrwałość w prowadzeniu całej społeczności szkoły ku górze, ku dobru i pięknu.


ZSCentrum Kształcenia Rolniczego w PotoczkuDyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk, ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk i Jakub Sala z TVK „Stella” udali się w dniu 13 kwietnia do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, położonego w malowniczym Potoczku. Gości powitał dyrektor szkoły Dariusz Wolan oraz nauczyciele i uczniowie z klas pierwszych, przybyłych na prezentację pt. „Powołanie - otwórz mi serca twego drzwi”. Młodzież według scenariusza, skonstruowanego przez ks. Grzegorza Stadnika, przedstawiła spektakl teatralny, w którym maturzysta przeżywa czas egzaminu dojrzałości, tym samym staje przed trudną decyzją właściwego wyboru drogi życiowej. W takich chwilach wszystko zdarzyć się może i ważne jest, aby usłyszeć pukanie do drzwi, otworzyć je na oścież, zaprosić gości do środka i posłuchać, jak przemawiają prosto do serca młodego człowieka. W odwiedziny przybywa św. Piotr, poszukujący ludzi do żniwa Pana, potem Matka Teresa z Kalkuty, prosząca o pomoc dla potrzebujących, następnie św. Siostra Faustyna z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w ręce podpowiada, aby w każdej chwili zawierzyć Jezusowi swoje życie i z ufnością zatopić się w Jego Miłości Miłosiernej. Wreszcie przychodzi Matka Jezusa i prosi swoje dzieci, aby spieszyli na ratunek samotnym, opuszczonym i grzesznym. Wszyscy słuchają z uwagą przesłań poszczególnych osób i przyrzekają pomóc Chrystusowi podjąć te wyzwania. Maturzysta budzi się, słucha dokładnie głosu Jezusa w swoim sercu i z pełną świadomością odpowiada, przyjmując powołanie do służby Bogu.
Uczniowie pokazali, że każdy z nas staje przed wyborem właściwej drogi w pewnym momencie życia. Trzeba się dobrze wsłuchać, gdy Bóg mówi i otworzyć drzwi, gdy do nich zapuka. Poszczególne sentencje ubogacone zostały śpiewem dziewcząt.


ZSMistrzostwa Sportowego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimW dniu 11 kwietnia 2016 r. Festiwal „EUTRAPELIA” pierwszy raz zapukał do drzwi Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które zostały otworzone przez Dyrekcję pana Zygmunta Kochańskiego i panią Edytę Tyczyńską. Uczniowie, kierowani przez panią Elżbietę Kowalską i Irenę Stępniak zaprosili na program poetycko - muzyczny pt. „Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski”, w myśl słów Papieża Jana Pawła II, skierowanych do Rodaków podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
Sala teatralna szkoły zgromadziła uczniów wraz z nauczycielami oraz gości: pana Wojciecha Lesiaka - Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, dr Ewę Sęk, ks. dr. Marcina Hanusa oraz Alicję Szewczyk i Bartłomieja Fitasa z TVK „Stella”, zasiadających w Kapitule. Młodzież poprowadziła nas przez przekrój historyczny dziejów Polski, od przyjęcia Chrztu Polski przez Mieszka I i powstanie Państwa Polskiego do czasów „Solidarności”. Uczniowie ukazali, jak ważną rolę w Polsce pełnił Krzyż i jak wielkie miał znaczenie w czasach umacniania chrześcijaństwa. Młodzież przypomniała najazdy Krzyżaków, zalewy tatarskie i tureckie, Potop Szwedzki i Obronę Jasnej Góry, a także Powstanie Kościuszkowskie i Legiony Polskie. Wspomnieli o odzyskaniu niepodległości po 123 latach niewoli, II wojnę światową oraz czasy socjalizmu w Polsce. Żadne z tych działań nie zachwiały wiary Narodu w Boga. Polska pieśń, poezja, muzyka i sztuka podnosiły Ducha Narodu i dodawały otuchy, wpływając pozytywnie na postawy Polaków. Każdy wątek historyczny był ubogacony prezentacją medialną, poezją i pieśnią, które pozwoliły wszystkim oglądającym zadumać się nad losem Ojczyzny.
Składamy wyrazy wdzięczności uczniom, którzy pośród różnorodnych zajęć sportowych znaleźli czas, aby przygotować tę wyjątkową lekcję historii, która utwierdziła odbiorców programu o ważności wiary w Boga, nierozerwalnie związanej z patriotyzmem.


ZS nr 2 w Opatowie Zespół Szkół nr 2 im. B. Głowackiego w Opatowie po raz 19 - ty zaprezentował program artystyczny Misterium Męki Pańskiej z epizodami historycznymi od czasów Mieszka I, który przyjął Chrzest 1050 lat temu i wprowadził chrześcijaństwo na ziemie polskie. 23 marca sala gimnastyczna zgromadziła całą społeczność szkolną z Gronem Pedagogicznym i Dyrekcją Barbarą Kasińską i Haliną Najmanowicz oraz dr Ewą Sęk i Alicją Szewczyk z Kapituły Festiwalu „Eutrapelia”. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez uczniów, otaczały kontury Polski. Biało - czerwone lampki, zapalane przy kolejnych stacjach, ożywiały wspomnienia dziejów historycznych, znamiennych dla Polaków i utrwalały pamięć o wydarzeniach z dziejów Polski. Jezus idąc Drogą Krzyżową w towarzystwie Anioła, dźwigał krzyż, na którego ramieniu zawieszona była biało - czerwona flaga. Cierpienia Chrystusa połączone były z cierpieniami Polaków, którzy na przestrzeni wieków przeżyli najazdy Tatarów i Krzyżaków, rozbiory Polski, zrywy i powstania, wybuch I i II wojny światowej, bitwy pod Tobrukiem i Monte Cassino, Powstanie Warszawskie i okupację radziecką. Wszystkie przywoływane wydarzenia historyczne pogłębiały ból, zwiększały cierpienia i osłabiały ducha Narodu. Jedyną nadzieją była Jasna Góra, gdzie Czarna Madonna była niegasnącym płomieniem wiary i miłości. Chrystus przez swoje Zmartwychwstanie przekazał ludziom przesłanie przez Świętą Siostrę Faustynę i Świętego Jana Pawła II, aby „rozpalili iskrę” Miłosierdzia Bożego.
„Obecnie Rok Miłosierdzia jest wyjątkowym czasem zbliżenia się wszystkich dusz do Zdroju Miłosierdzia Bożego” - zauważył brat Demetriusz, pracujący z młodzieżą i mocno wspierający panią Małgorzatę Grządziel w przygotowanie prezentacji eutrapeliowej w szkole.
Na zakończenie wszyscy zostali przeprowadzeni przez Bramę Miłosierdzia, by zamyślić się nad znaczeniem Krzyża oraz Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa dla naszego życia. Historyczne wspomnienia, połączone z Męką Pańską zapadły w dusze wszystkim uczestnikom, a największe wrażenie wywarły kamienne łzy, spadające na umęczoną Polskę oraz hymn Jubileuszu 1050 – lecia „Jesteśmy krajem chleba” i hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni””. Przeżycia Misterium ubogaciły nasze wnętrza i wprowadziły w przygotowania do ŚDM.
Gratulujemy uczniom dojrzałych postaw chrześcijańskich i patriotycznych, dających świadectwo wiary w swojej szkole poprzez Festiwal.
Patron medialny TVK „Stella” ze Stalowej Woli rejestruje prezentacje w kolejnych szkołach, włączających się czynnie w FKCh „Eutrapelia”.


Gimnazjum im. Orląt w Rudniku Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem piąty raz czynnie uczestniczyło w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia i w dniu 22 marca uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „To nie wiara czyni cuda, lecz ludzie, którzy nie stracili wiary”.
Sala gimnastyczna zgromadziła całą społeczność szkolną i zaproszonych gości: dr Ewę Sęk, Ks. dr. Bogdana Krempę, Alicję Szewczyk, Krystynę Wójcik, Halinę Sobotę, Pawła Skibę oraz Ks. Edwarda Franuszkiewicza. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły, następnie zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy brali udział w konkursie plastycznym o tematyce wielkanocnej, a potem młodzież przybliżyła ideę Festiwalu „Eutrapelia” i wprowadziła w klimat prezentacji. Słowa poezji i muzyka F. Chopina zapadały w serce, śpiew chórku z akompaniamentem gitary pogłębiał nasze zamyślenie o wierze, a pantomima i scenka sytuacyjna utwierdziły nas w przekonaniu, że Chrystus jest naszym prawdziwym przyjacielem, który leczy złamane serca i wpływa na wewnętrzną przemianę człowieka. Trzeba jedynie z wiarą i ufnością otworzyć się na Jego błogosławieństwo i spokojnie podążać ku Zmartwychwstaniu. Uwagę widzów zwrócił taniec dziewcząt, zatytułowany „Osiem błogosławieństw” i utwory instrumentalne wykonane przez Radka na saksofonie.
Dziękujemy Pani Joannie Maczudze, autorce scenariusza za niestrudzoną postawę wzorowego świadka Chrystusowej nauki i gratulujemy dyrektorowi Andrzejowi Błażowi dobrej Kadry Pedagogicznej. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Moniki, Eweliny, pana Waldemara i ks. Zbigniewa, którzy starają się dobrze wychowywać młodzież w duchu najwyższych wartości.


ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w sandomierzu 22 grudnia Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu inscenizacją pt. „Chrzest źródłem wartości Wiary Narodu”, opartą na fragmentach literatury polskiej zadebiutował w XIX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Cała uroczystość zgromadziła uczniów, nauczycieli i dyrekcję na czele z Panem Markiem Niedbałą na Sali Widowiskowej szkoły. Pan dyrektor, na wstępie, zabierając głos powitał przybyłych gości, m.in. z Kapituły Festiwalu dr Ewę Sęk, ks. dra Michała Mierzwę i Alicję Szewczyk, w kilku słowach podsumował dotychczasowy czas pracy i wprowadził w klimat świąteczny, składając życzenia. Pierwsza część spektaklu bogata w słowo, pieśń, krótkie scenki ruchowe oraz fragmenty poezji i prozy przybliżyła dzieje ludzkości od czasów zwiastowania i narodzenia Chrystusa w Betlejem. Misja Boża sięgnęła do naszych czasów, gdzie Naród Polski przyjął Chrzest. Przywołano też bitwę pod Grunwaldem i ukazano moc zawierzenia Ojczyzny Bogurodzicy oraz cud Jej zwycięstwa w Potopie Szwedzkim. Przekrój historyczny obejmował również śluby Króla Jana Kazimierza, zawierzającego Królestwo Polskie Jej osobliwej opiece. Uczniowie zaznaczyli, jak ważna była wiara Narodu w Boga i pokładanie w Nim nadziei a także wyjątkową rolę Matki Bożej uczestniczącej w całym życiu Narodu na przestrzeni dziejów. Druga część zaprowadziła nas pod polską strzechę, w której zaprezentowano tradycje polskie, związane z Bożym Narodzeniem, jakie pielęgnowano w rodzinach oraz podkreślono wagę zwyczajów bożonarodzeniowych. Zwieńczeniem wszystkich przygotowań był pokłon z wiarą całego Narodu Dzieciątku Bożemu w Polskim Betlejemie. Wyrazy wdzięczności składamy artystom, uczniom i nauczycielom, którzy wspólnie tworzyli ten wyjątkowy spektakl, ubogacając wnętrza wszystkich zgromadzonych i wprowadzając nas w świąteczny nastrój nadchodzącego Czasu, spędzanego w rodzinach. Panu Jerzemu Lasocie Kapituła podziękowała za ukierunkowywanie młodych ludzi ku dbałości o dobro i piękno polskiej kultury. Niezmiennie towarzyszyła nam Telewizja Kablowa Stella ze Stalowej Woli, którą reprezentował i rejestrował program Pan Zdzisław Sulik.


ZS nr 1 w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimZespół Szkół Nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie zaistniał na festiwalowym szlaku i w dniu 21 grudnia zaprosił Kapitułę w gościnne progi szkoły na Misterium Bożonarodzeniowe pt. „Rodzina Bogiem silna”. Na sali gimnastycznej zasiedli uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły panią Krystyną Biel, Małgorzatą Węglewicz i Andrzejem Świciem oraz członkowie Kapituły dr Ewa Sęk, Alicja Szewczyk i ks. dr Bogdan Krempa. Sceneria domu jednej z ostrowieckich, współczesnych rodzin ukazała nam przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, kierowane przez matkę, krzątającą się pospiesznie, przynaglającą dzieci, by w tych przygotowaniach brały czynny udział, zabiegającą o każdy świąteczny szczegół, wprowadzający klimat betlejemskiej stajenki. Młode pokolenie nie zbyt przywiązuje wagę do tradycji i symboli świąt, dlatego choinka, biały obrus, pismo święte i opłatek, to niezmiernie ważne wyznaczniki świąt Narodzenia Pańskiego, o których należy pamiętać i o nie zadbać, by wypełniły przestrzeń każdego domu. Najważniejsze jest jednak Słowo Boże, które jednoczy rodzinę. Jeżeli uwierzymy Bożemu Słowu, wszystko staje się jaśniejsze i prostsze, a rodzina silniejsza, bo króluje w niej prawdziwa miłość oparta na zaufaniu. Tą miłością trzeba się dzielić jak opłatkiem, który przemienia najbardziej zatwardziałych, otwierając serca i życie na Chrystusa przyjście. Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo w Misterium, scholi za piękny śpiew, a wszystkim opiekunom na czele z panią Lidią Mieczyńską za zaangażowanie w pracę na rzecz młodzieży, której przekazują wartości chrześcijańskie.


Liceum Ogólnokształcące w Grębowie Liceum Ogólnokształcące im. prof. St. Bąka w Grębowie, prezentacją sceniczną pt. „Droga młodych do Boga” zainaugurowało przegląd programów artystycznych w szkołach w ramach XIX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA. W Gminnym Centrum Kultury, kierowanym przez panią dyrektor Alicję Kubiak, 7 grudnia Kapituła w składzie pani dr Ewa Sęk, dyrektor Festiwalu i KDK „ARKA”, Ks. dr Bogdan Krempa, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego i pani Alicja Szewczyk, koordynator Festiwalu spotkali się z uczniami pierwszej i drugiej klasy, którzy opracowali wspólnie scenariusz, zainspirowani i zachęceni przez niestrudzonego w pracy duszpasterskiej Ks. Adama Kamińskiego. Uczniowie poruszyli problem poszukiwania właściwej dla siebie drogi życia. Jednym zależy na wyglądzie zewnętrznym, więc kierują się najnowszymi trendami mody, różnorodnością kosmetyków, przywiązując wagę tylko do rzeczy materialnych. Inni lepiej się czują, kiedy korzystają z używek i im poświęcają swoje zaangażowanie, by za wszelką cenę je zdobyć, zapominając, że w ten sposób przekreślają swoje życie. Jednak są też ludzie, którzy chcą zgłębiać swoje wnętrze i mocno zmagają się ze swoimi słabościami. Pomimo, że karmią się słowem Bożym i zatapiają myśli w modlitwie, to jednak potrzebują dłuższego zamyślenia i zatrzymania, aby podjąć tę jedyną, właściwą decyzję, aby pójść za Chrystusem. To właśnie Chrystus zaprasza człowieka do wspólnej drogi przez mękę, cierpienia, upadki i Krzyż, która kończy się zmartwychwstaniem do życia wiecznego. Karolina, śpiewając pięknie utwór „To Twój los” podkreśliła, że każdy z nas jest odpowiedzialny za wybór własnej drogi.
Dziękujemy pani Krystynie Chmurze i Krystynie Hadryś za przychylność dla Festiwalu, a ks. Adamowi za serdeczność, ojcowskie ciepło i mobilizację młodych ludzi do pracy nad właściwym wyborem drogi, prowadzącej do Boga Ojca w niebie. Wspaniała postawa młodzieży z Liceum Grębowie zachęca do czynienia wysiłku na rzecz własnego rozwoju i pracy we wspólnocie.
Zmagania dokonywane także podczas naszego Festiwalu promuje jak zawsze obecna na szlaku Eutrapelii Telewizja Kablowa Stella ze Stalowej Woli, która tym razem reprezentowana była przez jednego z uczestników poprzednich edycji.

logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka