Aktualności


3 MajaZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach na zaproszenie Muzeum Regionalnego w Rozwadowie wziął udział w ramach obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja w patriotycznym wydarzeniu „Z wdzięczności dla niepodległości”. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem. Spod dworca kolejowego ku Rynkowi przeszły władze miasta wraz z obecnym Posłem RP Rafałem Weberem, grupy rekonstrukcyjne, młodzież szkolna w strojach z epoki, dzieci i młodzież z Zespołu „Racławice” w narodowych strojach ludowych, harcerze i Orkiestra Dęta MDK. Przed pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, który w 1693 roku na mocy przywileju lokacyjnego nadał prawa miejskie dla Rozwadowa delegacja władz miejskich i pracowników Muzeum złożyła kwiaty. Wszystkich mieszkańców Rozwadowa i przybyłych gości, zebranych w ogródku kawiarnianym powitał Poseł RP Rafał Weber i Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Cześć artystyczna rozpoczęła się od wykonania pieśni Gaude Mater Polonia przez chór „Gaude Vitae”. Kolejnym punktem programu był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wszystkie cztery grupy wiekowe zatańczyły najpiękniejsze tańce narodowe. Tańce krakowskie zaprezentowały najmłodsze dzieci w inscenizacji „Na Krakowskim Rynku”, w której skupiają się wszystkie symbole narodowe, tj. godło, flaga Polski, Wisła, hejnał z Wieży Mariackiej, słynne kwiaciarki krakowskie i gołębie. Starsze grupy zatańczyły kujawiaka z oberkiem w narodowych strojach łowickich, będących w swoim kroju odnośnikiem do polskich pól i łanów zbóż. Koncert „Racławic” zakończył dostojny polonez i mazur - dwa tańce, które wyszły z dworów szlacheckich.
Organizatorzy dziękując za występ, podkreślili działalność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, przy którym działa Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, szczególnie pani dyrektor dr Ewie Sęk, która od ponad 32 lat prowadzi Zespół „Racławice”, będąc głównym choreografem i kierownikiem artystycznym, a od 21 lat pełni funkcję dyrektora KDK „ARKA”, w którym są pielęgnowane wartości patriotyczne i chrześcijańskie.
W inscenizacji, hołd twórcom Konstytucji złożyła młodzież LO im. Komisji Edukacji Narodowej ze Stalowej Woli. Część artystyczną zakończył staropolski „chodzony” wokół Rynku.
Koncert Zespołu Pieśni i tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich odbył się dzięki wsparciu Gminy i Miasta Stalowa Wola.


Jubileusz Młodych w SandomierzuW Zawichoście i Sandomierzu, w ramach obchodów 200 - lecia Diecezji Sandomierskiej przez trzy dni trwał Jubileusz Młodych. 1 maja delegacja młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich udała się do serca Diecezji, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem J. E. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który zwracając się do młodzieży podkreślił, jak ważna jest ich obecność w Kościele, który zawsze pozostanie otwarty dla każdego.
Na zakończenie młodzi podziękowali Księdzu Biskupowi za wspólnie spędzony czas i modlitwę. Pasterz Diecezji przekazał ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji młodzieży ze Stalowej Woli, gdzie odbędą się przyszłoroczne Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej.


Wygraj Sukces 201825 kwietnia 2018 r. dzieci z chórku „Skowronki” i młodzież z grupy wokalnej „Bemoll-Arka”, uczęszczające na co dzień na zajęcia wokalne do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach brały udział we wstępnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „WYGRAJ SUKCES”. W Sandomierskim Porcie Kultury sala widowiskowa wypełniała się młodymi wokalistami, którzy stanęli przed Komisją w ramach 23 edycji konkursu. Z KDK „ARKA” przyjechało czternaścioro wykonawców wraz z nauczycielem śpiewu panią Katarzyną Rokoszyńską i opiekunem panią Agnieszką Rup. Po przesłuchaniach, które trwały kilka godzin, ze względu na dużą liczbę uczestników, do kolejnego etapu, tym razem regionalnego, zakwalifikowała się Hania Syty - siedmiolatka, która zaśpiewała „Cały świat” i Kamila Domagała z piosenką „Co mi Panie dasz” z repertuaru Zespołu „Bajm”. Najmłodsza 5-letnia Martynka Łukasiewicz otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Czekoladowa historyjka”.
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom z KDK „ARKA”, którzy zmierzyli się z utalentowanymi wykonawcami, bo jak podkreśliła komisja poziom wykonawców był bardzo wysoki, a przez to była wyrównana konkurencja.


78. Rocznica Zbrodni KatyńskiejW dniu 16 kwietnia 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich brała udział w obchodach 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Hary w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i za Ojczyznę. Główny celebrans w homilii, na fundamencie nowotestamentalnej sceny kamienowania św. Szczepana, ukazał podobieństwo wydarzeń sprzed blisko 2000 lat z tymi, mającymi miejsce w Katyniu, przed 78 laty. Ksiądz proboszcz odzwierciedlił w obu wydarzeniach analogię mechanizmów, którymi kierowali się ludzie ulegający kłamstwu i diabelskim mocom, działając przeciwko ludziom prawym i hołdującym prawdzie. Po uroczystej Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty przed Tablicą Katyńską.
W imieniu Pani Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach składamy serdeczne podziękowania Panu Staroście Powiatu Niżańskiego - Robertowi Bednarzowi za zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” do udziału w tych uroczystościach.


Jubileusz 25-lecia Zespołu PEREŁKIW dniu 15 kwietnia 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczestniczyła w koncercie Jubileuszowym z okazji 25 - lcia istnienia Zespołu Tanecznego „Perełki”, działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.
Zespół od samego początku prowadzi Anna Włodek, wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, która szlify choreograficzne zdobywała pod kierunkiem dyrektora artystycznego i choreografa Zespołu oraz pedagoga Pani dr Ewy Sęk.
Koncert Jubileuszowy podzielony był na dwie części, w pierwszej zatytułowanej „Wachlarz wspomnień” podziwialiśmy młodych tancerzy w układach z 25 lat działalności Zespołu „Perełki”, a w drugiej widowisko inspirowane bajką „Kraina Lodu”.
Delegacja w składzie dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewa Sęk, choreograf Jolanta Warchoł oraz młodzież Laura Warchoł i Angelika Guściora pogratulowała osiągnięć i sukcesów artystycznych oraz złożyła życzenia rozwoju i kolejnych długich lat działalności, pomyślności w realizacji wszystkich planów, sukcesów nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej oraz wytrwałości w promowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą.
Pani Anna Włodek ze wzruszeniem dziękowała Pani dr Ewie Sęk - pierwszemu nauczycielowi tańca i choreografowi za to, że kiedyś przyszła do Racławic aby założyć Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, bo dzięki temu Ona od najmłodszych lat mogła w nim się uczyć i tańczyć i dzięki temu może teraz być tu gdzie jest i cieszyć się tymi pięknymi chwilami.


Wieczór z Panią Marią Mirecką LoryśW sali kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 5 kwietnia miała miejsce niecodzienna uroczystość. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” gościł Panią Marię Mirecką - Loryś, za zgodą której Zespół „Racławice” przyjął imię Rodziny Mireckich, by tym samym ponieść w przyszłość pamięć o wielkich czynach Bohaterów związanych z naszą miejscowością. Wszystkich gości, a w szczególności Panią Marię - honorowego gościa wieczoru powitała pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i zaprosiła na program artystyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież Zespołu „Racławice” oraz wokalistów z grupy „BemollARKA”. Pani Katarzyna Rokoszyńska zaśpiewała utwór do słów Marii Konopnickiej „Ojczyzna moja to ta Ziemia droga”, a młodzież z grupy reprezentacyjnej Zespołu w strojach szlacheckich przedstawiła biogramy rodziców i rodzeństwa Mireckich. Andżelika Guściora zaśpiewała specjalną dedykację dla Pani Marii „Sadźmy przyjacielu róże”. Tego wieczoru Pani Maria Mirecka Loryś uroczyście odczytała Akt Nadania Imienia Rodziny Mireckich Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice”, wspominając działalność, zaangażowanie swojego rodzeństwa w służbie Ojczyźnie. Tomasz Barwa z najmłodszej grupy lirycznie wykonał pieśń patriotyczną „Orlątko”, natomiast dzieci otoczyły Panią Marię i wyśpiewały kilka piosenek o umiłowaniu Boga, Maryi i Ojczyzny.
Pani Maria Mirecka - Loryś nie kryła wzruszenia, zwracając się do dzieci i młodzieży podkreśliła wartość działalności Zespołu przy Katolickim Domu Kultury „ARKA”, wartość przynależności do kultury narodowej, kultywowania tańców polskich i wychowania w wierze chrześcijańskiej. Szczególne podziękowania Pani Maria skierowała do Pani Dyrektor dr Ewy Sęk podkreślając Jej wkład pracy nad budowaniem programu artystycznego, starania podejmowane by kulturę polską prezentować na całym świecie i skupiać rodziny polskie w Katolickim Domu Kultury „ARKA”. Pani Maria zwróciła się do rodziców, dziękując za trud jaki wkładają w wychowanie dzieci w kulturze polskiej.


Msza Krzyżma w SandomierzuW Wielki Czwartek, 29 marca 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się do Sandomierza, by uczestniczyć w Liturgii Mszy Krzyżma i jednoczyć się z duchowieństwem, siostrami zakonnymi i laikatem przy wspólnym ołtarzu Katedry Sandomierskiej. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Pasterz Diecezji J.E. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii podkreślił aspekt jedności w Kościele Sandomierskim, gdyż jest zagrożona przez odruch kontestacji i przez plotki. Nawoływał, by widzieć u drugiego człowieka więcej pozytywów, szukać tego co łączy. Następnie Ordynariusz dokonał poświęcenia olei świętych. Po uroczystościach młodzież z Zespołu w imieniu całej wspólnoty „ARKOWEJ” dzieci, młodzieży, rodziców i kadry złożyła życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Księdzu Biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi oraz Biskupowi Seniorowi Edwardowi Frankowskiemu.


Droga Krzyżowa w Racławicach W szósty piątek w czasie Wielkiego Postu Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach włączył się aktywnie w Misterium Drogi Krzyżowej w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Podczas nabożeństwa słowne rozważania prowadził ksiądz proboszcz Jan Kądziołka, a soliści z grupy wokalnej i chór Zespołu zadbali o oprawę muzyczną.
Droga Krzyżowa staje się drogą wiodącą do wnętrza Misterium Eucharystycznego: pobożność ludowa i pobożność sakramentalna łączą się i spajają. Modlitwę Drogi Krzyżowej można zrozumieć jako drogę, która prowadzi do głębokiej, duchowej jedności z Jezusem. Grupy wokalne „bemollARKA” i „Mamy z Racławic” rozpoczęły misterium od zaśpiewania pieśni wielkopostnej „Rozpięty na ramionach”, by następnie przy każdej stacji wyśpiewać Mękę Pańską. Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ksiądz Proboszcz zawierzył wszystkie Rodziny, a w tym Rodzinę „ARKI” jaką tworzą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” ze swoimi bliskimi. Oprawą muzyczną i przygotowaniem wokalistów zajmowała się pani Katarzyna Rokoszyńska.


Rocznica Sakry BiskupiejDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się 8 marca 2018 r. do Sandomierza z życzeniami z okazji 29 - lecia Sakry Biskupiej Księdza Edwarda Frankowskiego - Biskupa Seniora Diecezji Sandomierskiej. Biskup Edward Frankowski znany jest ze swojego zaangażowania w ruch Solidarnościowy. Jako proboszcz parafii w Stalowej Woli bardzo wspierał związkowców, z tego powodu był szykanowany i inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. Był kapelanem „Solidarności” w latach 1980-1992. Twórca i organizator Filii Wydziału Nauk Społecznych KUL w Stalowej Woli (obecnie Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli), gdzie organizował także liczne sesje popularno-naukowe oraz powołał ośrodek formacji świeckich liderów katolickich. Biskup Senior przyjął sakrę biskupią 5 marca 1989 roku z rąk ordynariusza przemyskiego J.E.Ks. Bp. Ignacego Tokarczuka. Od 2012 roku jest na emeryturze, ale cały czas jest aktywny i podejmuje różne wyzwania. Życzymy Księdzu Biskupowi obfitości łask Bożych w dalszej posłudze Pasterskiej.


Jeden procent„Niech Twój 1% zatańczy dla Ciebie”.
Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli wybiorą Państwo Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Organizację Pożytku Publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS - 00000 64505, aby przekazać 1 % swego podatku. Każdy z Państwa może zadecydować do dnia 31 kwietnia 2018 roku o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego za rok 2017 na wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.


Pamięci Rodziny Mireckich1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie tym Bohaterom w Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbył się wieczór Pamięci Rodziny Mireckich, która od roku 1921 jest związana z naszą małą miejscowością. Dziś w Racławicach mieszka i bardzo aktywnie w życiu społecznym uczestniczy Pani Maria Mirecka - Loryś, ostatnia żyjąca z Ośmiorga Rodzeństwa: Walerii, Bronisława, Leona, Janiny, Adama, Kazimierza, Marii i Heleny. Sylwetki Rodzeństwa Mireckich wpisały się w historię walki niepodległościowej w czasie II wojny światowej, po wojnie w okresie stalinowskim, także w podtrzymaniu katolickości na Kresach, polskości na emigracji, a także dawaniu świadectwa umiłowania Ojczyzny w służbie społecznej. Imperatyw „Przede wszystkim Polska” był wyznacznikiem w osobistych wyborach i decyzjach każdego z Rodzeństwa, bez względu na cenę, jaką trzeba było za to zapłacić. Taką postawę wynieśli z domu rodzinnego, szlacheckiej rodziny związanej z Kresami. Pozostali wierni najwyższym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna pieczętując tę wierność daniną życia, prześladowań, tułaczki. Spotkanie rozpoczęło się programem artystyczno - patriotycznym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Młodzież w strojach szlacheckich - pięć dziewcząt i czterech chłopców trzymała wartę honorową przy fotosach Rodziców i dzieci Rodziny Mireckich. Młodzież przybliżyła biogram każdego członka Rodziny, wokaliści zaśpiewali pieśni patriotyczne „Co Ojczyzna” i „Sadźmy przyjacielu róże”. Następnym punktem spotkania miała być prelekcja Pani Marii Mireckiej - Loryś o „Orlętach Lwowskich”, która nie mogła przybyć na spotkanie ze względu na niedyspozycję zdrowotną. W Jej imieniu referat wygłosił Pan Mieczysław Barnat, a na zakończenie chłopczyk z Zespołu „Racławice” zaśpiewał pieśń patriotyczną „Orlątko”.
Spotkanie to oficjalnie inauguruje uroczystości nadania Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich, na co zgodę wyraziła Pani Maria Mirecka - Loryś w dniu 16 lutego 2018 r. na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, Dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej wraz z Wychowawcami, Rodzicami, Dziećmi i Młodzieżą. Bohaterskie Rodzeństwo pozostanie dla przyszłych pokoleń świetlanym przykładem patriotycznych postaw. Pamięć o Ich bohaterskich czynach zostanie poniesiona w przyszłość przez wychowanie młodego pokolenia.
W dobie odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej nawiązującej do narodowego etosu szlachetności Polskiego Narodu, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” pragnie stać się żywym pomnikiem pamięci o Minionych Pokoleniach będących uosobieniem tego etosu, a należą no nich Siostry i Bracia Mireccy z Racławic. Wydarzenie przyjęcia Imienia Rodziny Mireckich przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wpisze się w obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Człowiek Roku 2017Tytuł Człowieka Roku 2017 w plebiscycie Echa Dnia, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna” otrzymała dr Ewa Sęk - Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, doktor nauk humanistycznych, związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Świętego Jana Pawła II, pracownik naukowy WZPiNoS w Stalowej Woli. Pani dr Ewa Sęk była nominowana za starania o ratowanie Katolickiego Domu Kultury „Arka” przed upadłością. W sobotę, 24 lutego 2018 r., w zajeździe Sezam w Stalowej Woli, podczas uroczystej Gali Finałowej laureatom wręczono statuetki w różnych kategoriach, w obecności Posła na Sejm RP Rafała Webera, Starosty Powiatu Niżańskiego Roberta Bednarza i Starosty Powiatu Stalowowolskiego Janusza Zarzecznego.
Laureatka składa gorące podziękowanie wszystkim, którzy okazali wielkie serce i pomoc dla Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w trudnych chwilach. Dziękuje także Kapitule Echa Dnia a także osobom, które zagłosowały na jej kandydaturę. Dzięki wspaniałym Przyjaciołom Arka płynie.


Festiwal Muzyki ReligijnejW sobotę, 17 lutego 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie odbył się I Międzypowiatowy Festiwal Muzyki Religijnej i Poezji Śpiewanej „Na skrzydłach ducha” pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza i Wójta Gminy Krzeszów Stanisława Nowakowskiego. Z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wystąpiły grupy wokalne i solistki. Wokalistka Kamila Domagała wraz z młodzieżową grupą wokalną w składzie Karolina Kruk, Remigiusz Pałka, Oliwia Kata i Andżelika Guściora w kategorii gimnazjum - szkoła średnia zdobyła II miejsce za utwór „Powietrzem moim jest”, Wiktoria Góreczna i Andżelika Guściora wystąpiły w kategorii soliści 11-15 lat z pieśniami „Maryjo śliczna Pani” i „Alleluja”. Andżelika zajęła III miejsce, a w grupie wokalnej - chóry - kategoria dorośli, wystąpiły „Mamy z ARKI”, które zaśpiewały na dwa głosy „Błogosław duszo moja Pana”, tym samym zajmując I miejsce. Wykonawcy otrzymali dyplomy i statuetki aniołków, a wszyscy Laureaci otrzymali nominacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Religijnej, który odbędzie się w czerwcu na krzeszowskim rynku. Należy podkreślić bardzo dobrą organizację i zaangażowanie Pani Dyrektor Sylwii Piotrowskiej i wysoki poziom wykonawców.


Urodziny Pani Marii Mireckiej LoryśPani dyrektor dr Ewa Sęk wraz z przedstawicielem kadry pracującej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach Anną Dybką na zaproszenie dostojnej Jubilatki Pani Marii Mireckiej Loryś uczestniczyły w uroczystym spotkaniu w dniu 10 lutego z okazji 102 urodzin. Pani Maria, to osoba wyjątkowa, o niesamowitej charyzmie, działaczka podziemia polskiego w czasie II wojny światowej, redaktorka „Głosu Polek” w Chicago, organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Pani Maria ostatnia żyjąca z ośmiorga rodzeństwa. Każdy z rodzeństwa Mireckich aktywnie był zaangażowany w budowanie tożsamości narodowej, walkę o niepodległość i niesienie pomocy innym. To bohaterowie dzisiejszych czasów. Na spotkaniu jeszcze raz podkreślono zasługi Pani Marii, życząc wielu łask zdrowia i błogosławieństwa Bożego.


Ferie w Katolickim Domu Kultury „ARKA”

Warsztaty z KMO DA VINCIW czasie ferii zimowych trwających od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbywały się zajęcia taneczne, a w drugim tygodniu dodatkowo również niecodzienne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież tańcząca w Zespole Pieśni Tańca „Racławice” codziennie doskonaliła warsztat taneczny i techniki tańca w gatunkach: taniec klasyczny, technika dowolna, ćwiczenia po diagonalu i elementy wielu tańców polskich. Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk zaprosiła do współpracy Klub Młodego Odkrywcy DAVINCI, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Nisku. Podczas zajęć noszących zagadkową nazwę „Eksploracja Atlantydy” dzieci mogły eksperymentować, uczestniczyć w zabawach i grach logicznych oraz przeprowadzać doświadczenia przygotowane przez młodzież działającą w KMO Aleksandrę Domańską, Klaudię Filiks, Laurę Warchoł i Aleksandrę Zagułę. Opiekunem merytorycznym i metodycznym warsztatów była pani mgr Anna Dybka, która prowadzi KMO DAVINCI. Temat warsztatów nawiązywał do mitycznej wyspy Atlantydy, którą miał ongiś rządzić Posejdon. Według legendy jej mieszkańcy zdobyli wiedzę, jaka nawet nie śniła się innym cywilizacjom. Jej mieszkańców zgubiła jednak nadmierna pyŹcha: pragnęli podbić cały świat. Zuchwalstwo mieszkańców bajecznej wysŹpy zostało ukarane. Atlantydów pokonali Ateńczycy, sama wyspa zginęła zalana falami oceanu. Wielu naukowców próbowało dowieść istnienia tej mitycznej krainy oraz jej przybliżonego położenia. Minęło wiele wieków poszukiwań i prób znalezienia odpowiedzi na jedno z bardziej nurtujących pytań w historii: Czy Atlantyda istniała naprawdę?
W czasie warsztatów w KDK „Arka” dzieci stworzyły własną Atlantydę i używając wyobraźni, przeniosły się do laboratorium znajdującego się na tej właśnie wyspie. Tam, wcielając się w młodych odkrywców, poznały między innymi zjawiska zachodzące podczas zmieniających się pór roku: zimy, wiosny, lata i jesieni. Pierwszego dnia warsztatów dzieci poznały właściwości lodu, przekonały się, że góra lodowa może być naprawdę niebezpieczna. Nauczyły się stawiać bańki, które pomagają w leczeniu przeziębienia. Samodzielnie skonstruowały telefony i mogły się porozumiewać na odległość. Dowiedziały się o różnych zjawiskach optycznych i jak działa złudzenie optyczne. Odkryły, że światło czasami płata nam figle. Przy pomocy krążka Newtona odkryły, że światło słoneczne nie jest światłem białym i zrozumiały, na czym polega zjawisko tęczy.
W następnych dniach dzieci poznały właściwości wody i powietrza, a przy doświadczeniach wykorzystywały prawo Pascala i Archimedesa. Dowiedziały się, co to jest napięcie powierzchniowe, menisk, wytworzyli w warunkach laboratoryjnych wir wodny i tornado ognia. Zbudowały też własny zoetrop do animacji ruchu, zrobiły „dziurę” w wodzie oraz przekonały się, że przy ognisku w porze letniej szaszłyki można zrobić z ... balonu.
Codziennie dzieci mogły spróbować swoich sił przy różnych stanowiskach przygotowanych przez młodzież z KMO, takich jak wieża Hanoi, łuk tryumfalny czy gry kółko i krzyżyk, rzut do celu. Wykorzystanie maszyn prostych, takich jak kołowrót, bloki, równia pochyła, dźwignie w codziennym zastosowaniu pomogły młodym odkrywcom zrozumieć działanie wielu urządzeń, którymi się posługują. Stanowiska te bardzo podobały się małym Atlantydom.
Wielkim powodzeniem cieszyły się również warsztaty kulinarne, które odbyły się w tłusty czwartek. Dzieci z zaangażowaniem włączyły się we wspólne zrobienie i smażenie faworków pod czujnym okiem rodziców, pani Marty Zając, pani Uli Barwy i pani Marty Rusinek. Dużą frajdę sprawiło im wyrabianie ciasta, wałkowanie go, wykrawanie odpowiednich kształtów i formowanie karnawałowych smakołyków. Dzień zakończyła wspólna degustacja przygotowanych łakoci. Dzieci były zachwycone warsztatami, zadawały mnóstwo dociekliwych i mądrych pytań oraz z entuzjazmem brały udział w doświadczeniach. Dwa tygodnie zorganizowane w KDK „Arka” okazały się dla nich nie tylko świetnym sposobem spędzenia czasu wolnego od nauki, ale przyniosły również radość z poznawania nowych tańców polskich, budowania kondycji i formy, odkrywania tajemnic świata i poznawania otaczającej rzeczywistości w atrakcyjny sposób.
Podsumowaniem wszystkich działań w czasie trwania ferii był koncert warsztatowy, który odbył się w piątek, 9 lutego w Sali Kameralnej KDK „ARKA”. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował ponad dwugodzinny program. Młodzi artyści wystąpili w trykotach, przybliżając tym samym klimat 10 dni warsztatów, 90 godzin prób na sali baletowej, 15 układów, ponad 90 tańców.


Koncert na zakończenie feriiPrzez dwa tygodnie na feriach, tj. od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbywały się warsztaty tańców ludowych i narodowych. 10 dni warsztatów, 90 godzin prób na sali baletowej,15 układów, ponad 90 tańców. Dzieci i młodzież tańcząca w Zespole Pieśni Tańca „Racławice” codziennie doskonaliła warsztat taneczny i techniki tańca w gatunkach: taniec klasyczny, technika dowolna, ćwiczenia po diagonalu i elementy wielu tańców polskich. Była to również twórcza praca nad wspólnym projektem - prezentowanym podczas koncertu finałowego, który wieńczył trud pracy młodych tancerzy. W piątek, 9 lutego w Sali Kameralnej KDK „ARKA”, przed licznie zgromadzoną publicznością Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”zaprezentował ponad dwugodzinny program. Był to koncert warsztatowy, młodzi artyści wystąpili w trykotach, przybliżając tym samym klimat prób.
Warsztaty mogły się odbyć przy dofinansowaniu z Powiatu Niżańskiego i Gminą Stalowa Wola. Koncert zarejestrowała Telewizja Kablowa „STELLA” ze Stalowej Woli.


102.urodziny Marii Mireckiej LoryśDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w pięknych, narodowych strojach szlacheckich 7 lutego 2018 r. odwiedziła Dostojną Jubilatkę Szanowną Panią Marię Mirecką Loryś, która w tym dniu świętowała 102. Urodziny. Pani Maria pochodzi z rodziny o endeckich poglądach, skąd czerpała edukację od pierwszych lat życia. Podczas studiów we Lwowie na Uniwersytecie Jana Kazimierza, włączyła się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej, z którą kontakt utrzymuje do dziś. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. W październiku 1946 r. opuściła Italię i wyjechała do Anglii, a stąd po 5 latach pobytu, w styczniu 1952 r. - do USA. Wraz z rodziną zamieszkała w Chicago. Aktywna działaczka szeregu organizacji polonijnych - m.in. członek ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Od stycznia 1964 r. redaktorka „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Od grudnia 1999 r. wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Partyzanckim, a Prezydent RP Lech Kaczyński 3 V 2006 r. wręczył Pani Mareckiej - Loryś Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. w setne urodziny została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Od roku 2004 mieszka w Racławicach i aktywnie udziela się w środowisku. Jest autorką 2. tomu zatytułowanego „Historia Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”. W 2014 roku został zrealizowany film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś pt. „Szkic do życiorysu” w reż. Ewy Szakalickiej.
Dzieci, Młodzież, Dyrektor, Kadra i Rodzice Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach składają Szanownej Pani Marii Mireckiej - Loryś serdeczne „Bóg zapłać” za wieloletnie pełnienie społecznej służby na rzecz walki o wolną Polskę i pielęgnowanie prawdy historycznej z gorliwością, optymizmem i ufnością Bogu - dla kolejnych pokoleń. Życzymy zdrowia, obfitości darów Bożych, opieki Maryi, polecając w modlitwie.


logo

Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach zrealizował zadanie
„Zakup wyposażenia dla KDK ARKA”, które dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Do szopy, do szopy wszyscyW ramach odbywającego się Jerycha Różańcowego w Parafii Racławice w dniach 26 - 28 stycznia 2018 r. na zaproszenie Księdza Proboszcza Jana Kądziołki wszystkie grupy działające w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach zaprezentowały w pięknych wnętrzach kościoła p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach świąteczny program kolęd i pastorałek. Cała społeczność „ARKI” wraz z rodzicami uczestniczyła we Mszy Świętej. Ksiądz Grzegorz w homilii zwrócił się szczególnie do dzieci, wyjaśniając im znaczenie wydarzenia, które tak uroczyście przeżywano w parafii. Nazwa „Jerycho Różańcowe” nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny o szerokości około 4 m oraz zewnętrzny o szerokości 2 m, oceniany na około 9 m wysokości. Miasto zostało zdobyte i zniszczone w najbardziej niecodzienny sposób. Izraelici maszerowali dookoła niego przez sześć dni z kapłanami niosącymi Arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie i kiedy kapłani zadęli w trąby, wznieśli potężny okrzyk. Na jego dźwięk mur się zawalił. Jozue zdobył miasto. Ksiądz Grzegorz podkreślił obecność dzieci i młodzieży z „ARKI” ich zaangażowanie w poznawanie historii swoich przodków i kultury polskiej poprzez udział w zajęciach w Katolickim Domu Kultury „ARKA”.
Po Mszy Świętej wszystkich przybyłych na koncert pt. „Do szopy, do szopy wszyscy” zaprosiła Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, wyrażając wdzięczność Księdzu Proboszczowi za modlitwę i wsparcie działalności w duchu wiary katolickiej. W koncercie zaprezentowano ciekawe aranżacje polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, wokalistów z Chórku Dziecięcego i Grupy Wokalnej wraz z przesłaniem „Spójrz na Jezusa! I ufaj!”, które przygotowała Pani Katarzyna Rokoszańska, a o nagłośnienie zadbał Pan Janusz Kutyła.
Ksiądz Jan Kądziołka dziękując za piękny koncert i przedłużenie okresu kolędowania oraz włączenie się w uroczystości związane z 200 -leciem Diecezji Sandomierskiej podkreślił wartość działalności od ponad 20 lat Katolickiego Domu Kultury „ARKA” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, który działa w parafii od 32 lat, i w którym wychowało się wiele dzieci z Racławic, Nowej Wsi i Woliny angażując całe rodziny w rozwój lokalny i promowanie kultury polskiej w kraju i zagranicą. Ksiądz Proboszcz podkreślił ogromny wkład rodziców, którzy wskazują wyznaczają swoim dzieciom kierunek kroczenia w życie z najważniejszymi wartościami, pielęgnowanymi w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej.


III Festiwal Kolęd i PastorałekCztery dziewczynki z Chórku Dziecięcego działającego w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wystąpiły na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Dziecięce kolędowanie” w Stalowej Woli w dniach 17 - 18 stycznia 2018 r. Organizatorami Festiwalu jest Komisja Międzyzakładowa MOZ Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli.
Festiwal ma na celu promowanie polskiej kultury i tradycji nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia oraz propagowanie muzykowania i kreatywności małych dzieci. W pierwszym dniu przeglądu nasze uczestniczki, tj. Benitka, Hania, Martynka i Paula zaśpiewały pastorałkę „Mój maleńki Jezusie”. W drugim dniu Festiwalu uczestniczyły w rozdaniu nagród i koncercie laureatów. Chórek Dziecięcy z KDK „ARKA” otrzymał Wyróżnienie Organizatora Festiwalu. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na dobór repertuaru, ubiór i muzykalność dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Festiwalu zaśpiewali Bożonarodzeniową piosenkę z repertuaru zespołu „Arka Noego”pt. „Życzenia”. Gratulujemy pierwszych sukcesów dziewczynkom, Pani Kasi, która przygotowała dzieci do przeglądu oraz rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich pociech w kulturze polskiej, tak mocno zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiej.


Rada KDK ARKA16 stycznia 2018 r. w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyło się posiedzenie Rady Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją artystyczną, opartą na tradycji polskiej i chrześcijańskiej. W Misterium Bożego Narodzenia dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” dzieliły się dobrą nowiną przyjścia na świat Chrystusa - Zbawiciela. Na tle pięknej scenografii zimowej, pośród stajenki betlejemskiej, przy Maryi, Józefie i Aniołach asystujących Jezusowi, dzieci w polskich strojach ludowych oddawały hołd i zawierzały sprawy działalności KDK „ARKA” Nowonarodzonemu. W programie nie zabrakło akcentów wokalnych. Chórek dziecięcy z KDK „ARKA” zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek, zapraszając do wspólnego kolędowania wszystkich przybyłych w ten zimowy wieczór. Wśród gości obecny był Ksiądz Marian Kondysar, Asystent Kościelny KDK „ARKA”, Ks. Jan Kądziołka, proboszcz parafii Racławice, pan Józef Sroka, wiceprzewodniczący Rady, pan dr Tomasz Ożóg, przewodniczący senior Rady. Druga część spotkania odbyła się w Zielonej Sali, gdzie radni zapoznali się z merytorycznym i finansowym sprawozdaniem za ubiegły rok. Podjęli również uchwały zatwierdzające działalność w 2018 roku, tym samym udzielając absolutorium pani Dyrektor dr Ewie Sęk. Przedstawiciele Rady Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w swoich wypowiedziach doceniali pracę wychowawczą, dydaktyczną kadry KDK „ARKA” i ewangelizującą dzieci i ich rodziny poprzez wpajanie dzieciom najwyższych wartości w duchu chrześcijańskim.


Misterium Bożego Narodzenia w ZarzeczuW niedzielę, 14 stycznia 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie Księdza proboszcza Jana Rokosza przedstawił Misterium Bożego Narodzenia, tym samym przedłużając czas pogłębienia wiary, przebaczenia i jedności. W Kościele p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu, przy betlejemskiej stajence powitano Nowonarodzonego. Anielskie Chóry wielbiły Boga, głosząc Dobrą Nowinę ludziom, napełniając wiernych wiarą, miłością i nadzieją. Lud z Polski zdąża do Miasta Dawidowego, niosąc dary z Kujaw, ze Śląska i z Tatr, zapraszając Jezusa do serc wszystkich Polaków i najmłodsze dzieci niosące swoją radość wraz z kolędą.
Na zakończenie pani dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewa Sęk podziękowała za ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim Księdzu Janowi za objęcie dzieci i młodzieży z Zespołu modlitwą oraz powierzenie działalności KDK „ARKA” Świętemu Stanisławowi Kostce, Patronowi Polski i młodzieży. Ksiądz Jan życzył by „ARKA” z działalnością kulturalną skierowaną do szerokiego środowiska polskich rodzin na wzór Świętego Stanisława była wolna i miała odwagę zmierzać do celu, nie zważając na trudności i przeszkody.


Misterium Bożego Narodzenia w TrześniNazwa jasełek wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego staropolskiego słowa, nie pochodzi z Polski - jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu. Jasełka są jednym z najmocniejszych dowodów na żywotność tradycji, pielęgnowanej przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA”im. Świętej Jadwigi Królowej. O żywotności jasełek świadczy to, że co roku Zespół „Racławice” kilkakrotnie prezentuje Misterium Bożego Narodzenia przed szeroką publicznością, niby te same, a jednak ... zupełnie nowe. W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2018 r. ZPiT „Racławice” wyjechał do Trześni, by na zaproszenie księdza proboszcza Wiesława Pisia wystawić Misterium Bożego Narodzenia, w którym sceny z przyjścia Syna Bożego i zdążających do stajenki przedstawicieli wszystkich stanów przeplatają się z przepięknymi i nastrojowymi pastorałkami. Jasełka w wykonaniu Zespołu kończy spotkanie polskiej rodziny przy stole wigilijnym. Na zakończenie spotkania dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk podziękowała Księdzu proboszczowi za zaproszenie, a parafianom za ciepły odbiór programu, życząc błogosławieństw Bożego w Nowym Roku 2018.

Misterium Bożego Narodzenia w JastkowicachNastępnie Zespół przemieścił się do Jastkowic, by w Domu Ludowym dla szerokiego grona Seniorów zaprezentować Jasełka. Program został bardzo życzliwie przyjęty, wzbudził w wielu sercach ludzi uczucie wzruszenia i pozwolił jeszcze raz przeżyć czas Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy Księdzu Adamowi Węglarzowi za zaproszenie na spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej.


Spotkanie opłatkowe w ARCEBoże Narodzenie to czas, kiedy gasną wszystkie swary i waśnie, ludzie stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach. To przede wszystkim czas miłości, radości, refleksji również czas spotkań z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi przy wspólnym stole, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka. Jak co roku zgodnie z zespołową tradycją 22 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli, a w szczególności przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Nisku, Rady Miejskiej, Księży i rodziców. Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk powitała wszystkich gości i zaprosiła do wysłuchania wykładu naukowego pt. „Chrześcijaństwo w kulturze”, który wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz, pracownik wydziału filozofii KUL im. Jana Pawła II w Lublinie.
Podtrzymując piękną tradycję Jasełek, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przygotował - Misterium Bożego Narodzenia, wzorowane na misteriach franciszkańskich. W tym roku publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy trafili w swej wędrówce do stajenki. Jednak to do nich i Małego Jezusa przybyli aniołowe, mikrusy, kolędnicy i trzej mędrcy by złożyć dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni, a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali kameralnej KDK „ARKA” tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te wydarzenia i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Na zakończenie Ksiądz Marian Kondysar pobłogosławił opłatki, którymi cała wspólnota katolicka, zespołowa i wokalowa oraz goście dzieliła się, składając sobie życzenia przy kolędach śpiewanych przez dzieci i młodzież z grupy wokalnej, działającej przy KDK „ARKA”. Wszystkim zebranym towarzyszyła rodzinna życzliwa atmosfera.


Koncert W Zielonym GajuW Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 10 grudnia 2017 r. odbył się Koncert Folklorystyczny „W zielonym gaju”. Inicjatywa była organizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „Trygon - Rozwój i Innowacja”.
Bardzo licznie zgromadzoną publiczność w Sali Kameralnej powitała pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i zaprosiła na program artystyczny. Koncert prowadziła Katarzyna Rokoszyńska, która na co dzień akompaniuje dzieciom i prowadzi zajęcia wokalne z Chórem dziecięcym. W wokalnej części koncertu wystąpiły dzieci ubrane w stroje ludowe i zaśpiewały piosenki ludowe, w których wyrażane są słowa podziwu nad prostotą życia, pięknem przyrody, szacunku do pracy i umiłowaniem stroju ludowego. Dzieciom na żywo akompaniował Zespół Muzyczny „The Gremlins”. W drugiej części koncertu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z krakowiakiem, oberkiem i kujawiakiem, a najmłodsze dzieci wystąpiły w inscenizacji „Owieczki z Racławic”.
Na zakończenie pani dyrektor dziękując wszystkim przybyłym gościom, poinformowała o finansowej sytuacji KDK „ARKA” i poprosiła o modlitwę w intencji Pasterza Diecezji i pomyślność w dalszej działalności. Na obecną chwilę wiele osób dobrej woli, w tym osób prywatnych i instytucji, a przede wszystkim bardzo wielu księży przyszło z pomocną dłonią i udało się zebrać 66 tysięcy złotych. Pozwoliło to na zapłacenie wszystkich zaległych rachunków. „ARKA” nie posiada żadnych zadłużeń zewnętrznych. Pozostało jeszcze do uzbierania ok. 43 tysiące złotych potrzebne na uzupełnienie pozostałych zaległych pensji. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” jednocześnie w tym czasie otrzymał ponad 20 zamówień na wykonanie koncertów w najbliższym czasie i po nowym roku. Jak się okazało „dziura budżetowa” powstała w wyniku niespodziewanego zmniejszenia finansowania ze strony Gminy i Miasta Nisko zostaje systematycznie uzupełniona i tym samym rodzi to perspektywę podtrzymania dalszej działalności instytucji.


Spotkanie z Mikołajem6 grudnia, to dzień, na który każdego roku czekają wszystkie dzieci, gdyż właśnie w tym dniu Święty Mikołaj odwiedza dzieci na całym świecie. Wieczorem, z workiem pełnym prezentów, przyjechał również do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Oczekując upragnionego gościa dzieci wysłuchały koncertu grupy wokalnej, przygotowanej przez panią Katarzynę Rokoszyńską. Święty Mikołaj przywitany gromkim śpiewem został poprowadzony do tronu, specjalnie przygotowanego i ustawionego na scenie w zimowej scenerii. Oprócz worka pełnego prezentów Święty Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, odpowiadał na bardzo trudne pytania, zachęcał ich, aby były grzeczne i słuchały rodziców. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta święta Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Wieczór ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.


99. Rocznica Odzyskania NiepodległościŚwięto Niepodległości Narodu Polskiego, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe, ustanowione w ostatnich latach II RP zostało przywrócone w 1989 r. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Tradycyjnie delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” wzięła udział w uroczystościach związanych z 99. rocznicą Odzyskania Niepodległości organizowanych w Nisku. W Sanktuarium Świętego Józefa obchody rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Hary, który w homilii przywołał karty historii Polski i podkreślił, jak ważna dla rozwoju kraju jest tożsamość narodowa, pokój, rozwój gospodarczy i kulturalny. Następnie złożono kwiaty przed Tablicą Katyńską i przemaszerowano na Plac Wolności, by przy Pomniku Wdzięczności wysłuchać przemówień Burmistrza Gminy i Miasta Nisko i Starosty Powiatu Niżańskiego oraz treści Apelu Pamięci. Na zakończenie młodzież w strojach szlacheckich wraz z panią dr Ewą Sęk Dyrektorem KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach i Alicją Szewczyk złożyła wiązankę biało - czerwonych róż.
Wieczorem dwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach na zaproszenie Dowództwa Służb mundurowych w Nisku rozpoczynały tańcem Bal Oficerski. Grupa dziecięca zatańczyła przed szacownym gronem Oficerów w towarzystwie małżonków taniec narodowy krakowiak, zaprezentowany w inscenizacji „Na Krakowskim Rynku”, a grupa reprezentacyjna w strojach szlacheckich rozpoczęła dostojnym Polonezem oficjalnie bal. Pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk złożyła życzenia w dniu Rocznicy Odzyskania Niepodległości tym, którzy stoją na straży bezpieczeństwa i pokoju w kraju


Uroczystości pogrzebowe Ks. Biskupa Wacława ŚwierzawskiegoW dniach 15 - 16 października 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Ś. P. Biskupa Wacława Józefa Świerzawskiego, który w 1992 r. został powołany na Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej, w 1996 r. erygował Katolicki Dom Kultury „ARKA”, a w 2001 roku nadał mu imię Świętej Jadwigi Królowej i poświęcił sztandar.
W niedzielę w kościele Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście w imieniu wiernych świeckich słowo wygłosiła dr Ewa Sęk, dyrektor KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej. Oto ono: „Przyszedł na świat, gdy w Złoczowie pachniały majowe bzy. Odchodzi, gdy jesienią w Sandomierzu i w Zawichoście wiatr znaczy ślady złotymi liśćmi. Klamra czasu spina te dwa momenty jak cytat, w który wpisany jest Poemat życia Księdza Biskupa Wacława napisany dla Boga. My odczytujemy ten Poemat, jako świadectwo Bożej Opatrzności i odpowiedzi na nią „TAK” kogoś nam bardzo Bliskiego i Drogiego, naszego Umiłowanego Pasterza, Apostoła Jezusa Chrystusa. Mawiał, że Mama uczyła go, aby być „pojedyńczym” człowiekiem, a Ojciec, aby spostrzegać to, co zwykle umyka poza wierszami, obok głównego wątku rozmowy. Ta „pojedyńczość” i to jednoczesne widzenie wielu wymiarów, pozwalały na rozeznanie kim się jest i z kim się ma do czynienia. Stąd pewnie brały się te pytania, które stawiał podczas spotkań Ksiądz Biskup, a które nam dawały do myślenia: „Coście za jedni?”, albo: „A wie, kogo ma przed sobą?”. Może i dziś Ksiądz Biskup, swoim zwyczajem, ogarnąłby uważnie spojrzeniem nas tu zgromadzonych i zapytałby: „Coście za jedni?” i : „A wiedzą, kogo mają przed sobą?”. I jeszcze inne, które też stawiał: „Nie macie co robić, żeście tu przyszli?” lub „Coście chcieli?”. I my dziś znów próbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale nabierające jeszcze bardziej swojego ciężaru w kontekście majestatu rzeczy ostatecznych, by sobie uświadomić najgłębiej: Kim jest Biskup Wacław, kim my jesteśmy, dlaczego tu przyszliśmy. Przyszliśmy do Miłującego Ojca, do Pasterza, który „umiłował więcej” i pasł owce i baranki Jezusa Zmartwychwstałego. Przyszliśmy, by podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za dar człowieka, któremu wiele zawdzięczamy i który nam zaufał, także nam wiernym świeckim, który miał miłość w myśleniu. Przyszliśmy, bo jak zawsze, czekał na nas. Bo zawsze nas odprowadzał wzrokiem, zanim zamknęły się drzwi, patrzył za nami i nam błogosławił. I my dziś odprowadzamy wzrokiem i modlitwą naszego Pasterza za horyzont życia doczesnego, i chcemy widzieć oczami wiary to Najważniejsze, że spotkał tam już w przy Matce Bożej Różańcowej swoich dobrych Przyjaciół: Świętą Jadwigę Królową z córką Bonifacją, Świętego Jana Pawła II, Ewangeliczne Siostry Marię i Martę, i wielu innych, a wraz z nimi podążył na Chrystusowy Wawel, by twarzą w Twarz oglądać Tego, Którego głosił swoim apostolskim życiem, i w Którego był wpatrzony. My zaś, wpatrując się w twarz naszego Umiłowanego Księdza Biskupa Wacława, w jej przejrzystości widzimy to odbicie, które nam mówi: „Wy też tak żyjcie”, „Poznaj chrześcijaninie godność swą”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus za Księdza Biskupa Wacława i Jego Miłość, za Jego dzieła, za miejsce w sercu dla dzieci, młodzieży, dla rodzin, dla wszystkich wiernych świeckich. Na wieki wieków. Amen.”
Uroczystości pogrzebowe były głębokim przeżyciem religijnym dla całej wspólnoty Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, która uczestniczyła w modlitwie w Zawichoście i w Sandomierzu.


W Katedrze Sandomierskiej, 8 października 2017 r. odbyła się uroczysta Msza Święta, inaugurująca obchody Jubileuszowe z okazji 200 - lecia erygowania Diecezji Sandomierskiej. W tym dniu przypada wspomnienie patrona Sandomierza, bł. Wincentego Kadłubka, kronikarza dziejów Polski. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych, przedstawicieli władz, różnych grup i stowarzyszeń. Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, który rozpoczynając Liturgię, zwrócił uwagę na czas żałoby w Diecezji, przeżywanej po śmierci Biskupa Seniora Wacława Świerzawskiego.
Na zakończenie Eucharystii kanclerz kurii odczytał dekret Biskupa Sandomierskiego, ogłaszający Rok Jubileuszowy. Następnie adorując Najświętszy Sakrament, modlono się w intencji kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentowała delegacja wraz z Pocztem Sztandarowym, na czele z Panią Dyrektor dr Ewą Sęk.

Autoportret z Ojczyzną W tym samym dniu, późnym popołudniem w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbył się Wieczór Autorski „Autoportret z Ojczyzną””, promujący tomik poezji Ks. Wojciecha Zasady i wernisaż malarstwa Pani Stefanii Wójcik. W Sali Kameralnej, zaaranżowanej w salonik literacki, z motywami jesiennymi gości powitała dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i poprosiła o modlitwę różańcową w intencji zmarłego Biskupa Wacława Świerzawskiego, założyciela „ARKI”, którą poprowadził Ks. Wojciech Zasada. Następnie przybyli goście wysłuchali nagrania z poezją czytaną przez autora. Najnowszy tomik „Autoportret z Ojczyzną” uwypukla słowa - klucze: ziemia, ludzie, wiara, które należy traktować jako płaszczyznę do dialogu i zrozumienia wierszy Don Adalberto. Wiersze Księdza Wojciecha w interpretacji dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Klaudii, Oli i Laury wprowadzały w klimat zadumy i refleksji nad „żywym poematem” - Ojczyzną. Stroje ludowe podkreślały przesłanie wierszy, dotyczące polskości, wiary i tradycji. Czytane słowo ubogacały utwory wokalne w wykonaniu grupy wokalnej, działającej w KDK „ARKA”. Obrazy Pani Stefani Wójcik, prezentowane podczas wernisażu, tematycznie odnosiły się do pejzażu polskiego i piękna kwiatów, malowanych pastelą, akwarelą i farbą olejną budziły zachwyt i zainteresowanie.
Wśród zaproszonych gości była delegacja miasta Hrubieszowa na czele z Przewodniczącą Rady Miasta Anną Świstowską, Maria Marut - krytyk literacki, Helena Bojarczuk - regionalistka i Joanna Błaszczak - instruktor Domu Kultury oraz wielu przyjaciół z Puław i Klimontowa, współpracujących wraz z Księdzem Wojciechem przy prowadzeniu teatru „Apostolos”. Na zakończenie spotkania podziękowano autorom wieczoru i wręczono kwiaty. Była również możliwość nabycia tomiku poezji i obrazów. Całe spotkanie zarejestrowała TVK „STELLA” ze Stalowej Woli, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Zdzisława Gawęckiego, a czytelnicy tygodnika „Sztafeta” będą mogli zapoznać się z relacją, dzięki obecności redaktora, Pani Agnieszki Kopacz.


J.E.Ks. Bp Wacław ŚwierzawskiUmiłował WIĘCEJ. I jak Jezus - potrafił zaufać. Posłany - posyłał. Rozpalał wiarę będąc płonącą wiarą Żertwą. Teraz dziękujemy Dobremu Bogu w Trójcy Jedynemu za życie Księdza Biskupa Wacława i za to, że postawił na drodze nas wszystkich Dobrego Pasterza - Ojca. Pragniemy modlitwą otoczyć naszego Założyciela Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, Tego, który nadał nam imię Świętej Jadwigi Królowej, polecając to dzieło aby zaniósł je przed Boga Tron w darze razem z całym naręczem dobrych dzieł swojego życia. Z wyrazami czci i wdzięczności - Wspólnota Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.


Nagrania Telewizji TRWAMTelewizja TRWAM prowadzona przez Zgromadzenie Ojców Redemptorystów - polska stacja telewizyjna o charakterze ewangelizacyjnym i wychowawczo - edukacyjnym - przez dwa dni gościła w Racławicach i w Stalowej Woli na zaproszenie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. W czwartek 28 września 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli dziesięcioosobowa ekipa Telewizji TRWAM zarejestrowała utwory muzyczno - wokalne, repertuar taneczny i wiersze w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Na scenie, przy specjalnie stworzonej scenografii zaprezentowały się wszystkie grupy w 16 pozycjach repertuarowych, od miniatur tanecznych, przez inscenizacje, tańce regionalne, tańce narodowe i utwory poetyckie, w tym polskie wiersze autorstwa Władysława Bełzy. Nagrania odbywały się z sześciu kamer i mobilnego studia realizacyjnego, tj. wozu transmisyjnego.
Dyrektor dr Ewa Sęk i kadra KDK „ARKA” wyrażają ogromną wdzięczność Dyrektorowi stacji O. Tadeuszowi Rydzykowi za otwartość serca, zrozumienie, życzliwość i serdeczność okazywaną naszej zespołowej społeczności już od 20 lat.


X Dni Kardynała Adama KozłowieckiegoW niedzielę, 24 września 2017 r. delegacja dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z Kadrą i Dyrektorem Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewą Sęk, uczestniczyła w X Dniach Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Przed dworem rodziny Kozłowieckich, który obecnie służy jako siedziba Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego, odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który na początku Liturgii wspomniał osobę Kardynała Kozłowieckiego, podkreślając Jego zawierzenie Bogu i szeroko rozumianą troskę o drugiego człowieka. Podczas homilii Ks. Bartłomiej Krzos mówił o potrzebie zaangażowania w misję, jako odkrycie powołania do pracy w winnicy Pańskiej.
Po Liturgii Eucharystycznej wszyscy zaproszeni goście przemieścili się do Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, gdzie odbyła się konferencja, którą poprzedziły występy artystyczne zespołów wokalnych, w tym Zespół „Racławice” w kolorowych strojach ludowych. Delegacja zaśpiewała dwa utwory wokalne „Polska żyje” i „Niech brat bratu...”. Wszyscy zostali zaproszeni na obiad oraz otrzymali piernikowe serca „Serce bez granic”.


GS - Delikatesy PremiumNa zaproszenie Prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nisku Stanisława Chwieja i wiceprezesa Aliny Brak dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w strojach łowickich uczestniczyły w inauguracji nawiązania współpracy pomiędzy GS w Nisku, a firmą Delikatesy „Premium” w sobotę, 23 września 2017 r. Klienci, licznie przybywający na zakupy, chętnie korzystali z degustacji produktów, proponowanych przez dziewczęta, przy akompaniamencie melodii ludowych, wyrażając zachwyt nad barwnymi kostiumami ludowymi.


Jarmark folklorystyczny 2017W niedzielne popołudnie, 17 września 2017 r., na podwórku KDK „ARKA”, po raz trzeci odbył się „Jarmark Folklorystyczny”, zorganizowany przez Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Głównym celem imprezy była integracja środowiska i głębsze poznanie kultury polskiej, prezentowanej w różnych formach artystycznych. Organizatorzy od dłuższego czasu czynili przygotowania oraz pozyskali dofinsowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego, gdyż bardzo zależało im na wysokim poziomie Jarmarku.

prom

Na scenie, wybudowanej specjalnie na potrzeby Jarmarku, wystąpiły zespoły taneczne, grupy wokalne, chór i soliści. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przedstawił tańce narodowe i miniatury taneczne, Młodzieżowy Zespół Tańca Współczesnego „Pasja” promował tańce współczesne i jazzowe, a Dziecięcy Zespół Taneczny „Perełki” inscenizacje taneczne i układy, oparte na tańcu współczesnym. Oba Zespoły na co dzień działają przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Scena rozbrzmiewała również utworami wokalnymi i instrumentalnymi. Można było posłuchać melodii walca i tanga w brzmieniu akordeonu, klarnetu, na których grali Michał Łyko i Bartłomiej Sikora. Publiczność z przyjemnością wysłuchała repertuaru wokalnego w wykonaniu chóru „Gaude Vitae”, piosenek, przygotowanych przez grupę wokalną z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach i Studio wokalne „Vivo” z SDK w Stalowej Woli. Na „Jarmarku Folklorystycznym” nie mogło zabraknąć stoisk z ekspozycjami ginących zawodów, można było nauczyć się lepienia garnków, wystrugać drewnianą zabawkę ludową, zrobić biżuterię z koralików i włóczki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Racławicach, i z Kurzyny przygotowały potrawy regionalne. W poczęstunek zaproszonych artystów bardzo zaangażowali się rodzice dzieci, tańczących w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”. Przebieg Jarmarku Folklorystycznego zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, a na zdjęciach utrwalił artysta fotograf Jan Złotek.


Nagranie do filmu W ostatni dzień sierpnia 2017 r. do siedziby Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach przyjechała młodzieżowa ekipa telewizyjna, w osobach Julia Butryn i Kornelia Rej. Dziewczęta współpracując z Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli przygotowują materiał do realizacji filmu o Księdzu Józefie Skoczyńskim i zwróciły się do pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewy Sęk o wyrażenie zgody na nagrania. Grupa reprezentacyjna Zespołu „Racławice” zaprezentowała w plenerze dwa układy tańców narodowych: poloneza, który w prezentacji Zespołu oddaje ducha rycerskości i szlachetności naszego narodu i kujawiak z oberkiem, obrazujący zwyczaje ludowe, w których nie brakowało kultu naszej wiary chrześcijańskiej.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka