Aktualności


XV Konkurs Kolęd i Pastorałek w Koprzywnicy11 stycznia 2019 r. nasi młodzi wokaliści wzięli udział w XV Międzypowiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych Koprzywnicy. Przesłuchania konkursowe odbyły się w miejscowym Domu Kultury. Dzieci i młodzież prezentowały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w dwóch kategoriach wiekowych, tj. do 14 lat i powyżej. Wszystkich oceniało profesjonalne Jury.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentował Chórek Dziecięcy „Skowronki” i wokalistki Martynka, lat 6 oraz Ola, lat 10, przygotowane przez Panią Katarzynę Rokoszyńską. Wszystkie kolędy i pastorałki wybrzmiały na wysokim poziomie artystycznym, co też doceniło Jury, przyznając III miejsce dla Chórku „Skowronki” za wykonanie pastorałki „Hola, hola pasterze z pola” i szczególny wyraz artystyczny. Martynka otrzymała wyróżnienie za pastorałkę „Zagraj dziecku kołysankę” a także szczególną nagrodę z rąk Starosty Sandomierskiego dla najmłodszej uczestniczki Konkursu Kolęd i Pastorałek. Całość odbyła się w bardzo miłej, ciepłej i gościnnej atmosferze, stworzonej przez organizatorów.


70-te urodziny Ks. JanaLiczna delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej, dnia 10 stycznia 2019 r. uczestniczyła we Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Ks. Jan Kądziołka w dniu Jubileuszu 70 - lecia swoich urodzin dziękował za wspólną modlitwę, życzenia urodzinowe, a zwłaszcza za zamówienie Mszy przez Zespół „Racławice”. Dzieci, młodzież, opiekunowie i rodzice z Zespołu, otaczając modlitwą Czcigodnego Jubilata, złożyli życzenia i wręczyli bukiet róż wraz z laurką, dziękując Panu Bogu za osobę Księdza Jana i posługę duszpasterską, za wierną służbę Chrystusowi, za dobre serce, cichość, skromność, za ojcowskie dłonie, pracowite, udzielające błogosławieństwa i pomocy wszystkim potrzebującym. Życzyli, by Chrystus Najwyższy Kapłan otoczył księdza Jana swoją ojcowską opieką, wynagrodził trudy życia i nadal zsyłał zdroje łask.


Koncert Kolęd i PastorałekW minioną niedzielę, 30 grudnia 2018r. bezpośrednio po Mszy Świętej, w samo południe w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach miała miejsce wspaniała uczta duchowa dla wszystkich, którzy lubią kolędować. Dzieci, młodzież i panie z trzech grup wokalnych „Skowronki”, „BemollArka” i „Mamy z ARKI” pod kierunkiem Pani Katarzyny Rokoszyńskiej zaśpiewały piękne kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach: „Śpij sobie, śpij”, „Była noc”, to pastorałka zaśpiewana rodzinnie przez córeczkę z mamusią, „Zagraj dziecku kołysankę”,liryczna pastorałka, którą zaśpiewała najmłodsza wokalista, „Gdy śliczna Panna”, „W Żłobie leży”, „Hola, hola pasterze z pola”, „Kolęda Maryi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Kolęda dla nieobecnych”, „Sianko na stół”, „Lulajże Jezuniu”, „A wczoraj z wieczora” i „Od serca do ucha”, to kolędy w aranżacjach góralsko - folklorystycznych, „Jezus malusieńki”. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem pastorałki „Bóg narodził się”, nawiązującej do tytułu naszego Koncertu Kolęd i Pastorałek „Bóg narodził się”.
Organizatorami było Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Koncert prowadziła Pani Katarzyna Rokoszyńska, a nad oprawą muzyczną i nagłośnieniem czuwał Pan Janusz Kutyła. Grudniowa, dość deszczowa pogoda nie odstraszyła parafian i gości, którzy bardzo licznie przybyli na koncert. Uśmiechy dzieci, piękny śpiew chóru i solistek rozgrzewał serca słuchaczy oraz wprowadził wszystkich w miłą, przyjazną i ciepłą atmosferę.
Na zakończenie koncertu Pani Katarzyna podziękowała Księdzu Janowi Kądziołce, proboszczowi parafii Racławice za otwarcie drzwi Świątyni i możliwość kolędowania na chwałę Bogu i dla parafian. Wyraziła nadzieję, że koncert kolęd wpisze się na stałe w tradycję i kalendarz uroczystości Bożonarodzeniowych. Ksiądz Jan podziękował wszystkim artystom i gratulował pięknego oraz bogatego programu wokalnego, podkreślając wysoki poziom wykonania. Zapewnił o zawsze otwartych drzwiach kościoła dla kolędującego Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich.


Koncert Do re mi, a Skowronkiem jesteś TyKoncert podsumowujący działania w ramach projektu „Do, re, mi, a Skowronkiem jesteś Ty” odbył się 7 grudnia 2018 r. w Sali Kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Pamietając o rocznicy 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy uczestnicy warsztatów wokalnych i przybyli goście zaśpiewali Hymn Państwowy. Następnie na scenie wystąpili soliści wraz Chórem dziecięcym „Skowronki”. W programie znalazły się utwory z puli piosenek Jana Wojdaka, tj. „Mrówka w kąpielówkach”, „Wszystkie koty świata”, „Dieta warzywna”, „Choć nie znam Pana ani Pani”, „Dziś będzie bal”. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez obecną młodzież i dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich oraz licznie przybyłych rodziców. Dzieci do koncertu przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska.
Inicjatywa była zrealizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 - 2019 dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenienie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON - Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”.


Dziadek do orzechówDnia 6 grudnia 2018 r. dzieci z Chórku Dziecięcego „Skowronki” wyjechały do Rzeszowa. Głównym celem wyjazdu był spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w Filharmonii Podkarpackiej. Akcja tego pięknego baletu Piotra Czajkowskiego, rozgrywa się w Wieczór Wigilijny. Mała Klara i jej brat otrzymują od wuja-magika Drosselmeyera niezwykłe bożonarodzeniowe prezenty. Jest wśród nich tajemnicza mechaniczna lalka „Dziadek do orzechów”. A że Noc Wigilijna ma w sobie coś magicznego, więc pod wrażeniem nowej zabawki dziewczynka przeżywa czarowny sen. Najpierw przerażona śledzi walkę Króla Myszy z Dziadkiem do orzechów, który przeistacza się w bajkowego Księcia. Klara odbywa fantastyczną podróż po świecie, pełną egzotycznych tańców. W poszczególnych scenach balet wykonuje tańce charakterystyczne: taniec wieszczki cukrowej, taniec hiszpański, taniec chiński, Trepak - taniec rosyjski. Suitę tańców zamyka „Walc kwiatów”. Zachwycona Klara w końcu jednak budzi się w fotelu z zabawką w ramionach.
Wyjazd do Filharmonii wzbudził wiele pozytywnych emocji, dzieci były oczarowane piękną muzyką, scenografią i samym tańcem baletowym, jak również spotkaniem Świętego Mikołaja, który częstował cukierkami.
Zadanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Do re mi, a Skowronkiem jesteś Ty”.Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 - 2019 dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenienie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON - Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”.


Koncertowy weekend Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”

W miniony weekend tj. 17 i 18 listopada 2018 r. Zespół Pieśni Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich koncertował w Stalowej Woli oraz w Świeciechowie w ramach realizacji zadania „Piękna nasza Polska cała” współfinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2018. EtnoPolska”.
Koncert w SDK w Stalowej WoliW sobotę, 17 listopada Zespół „Racławice” w ramach promocji Gminy i Miasta Stalowa Wola włączył się obchody rocznicowe, związane ze stuleciem odzyskania Niepodległości przez Polskę, organizowane w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli przez 54. Drużynę ZHP im. Bronisława Kochana oraz Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Młodzi artyści z Zespołu „Racławice” poprzez taniec i śpiew prezentują postawę umiłowania Ojczyzny, a także propagują kulturę i tradycje regionalne oraz narodowe. Tego popołudnia w programie koncertu Zespołu znalazły się tańce regionalne, pieśni patriotyczne oraz poezja. Najstarsza grupa w nowo uszytych strojach świętokrzyskich powitała zebraną w sali widowiskowej publiczność chodzonym, a następnie staropolskim obyczajem przekazała chleb na ręce Pana Józefa Sroki, Dyrektora Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dzieci z grupy II zatańczyły suitę pieśni i tańców krośnieńskich, nowy układ choreograficzny, opracowany w ramach realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Chórek Dziecięcy „Skowronki” oraz Grupa Wokalna „BemollARKA”, wraz z solistką Asią zaśpiewali „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. W dalszej części programu Nikola i Julia recytowały poezję o tematyce patriotycznej, a wokalistka Wiktoria zaśpiewała piosenkę „Myślimy o Polsce”. Najmłodsze dzieci zaprezentowały miniaturę taneczną „Pasła Marysia”. wszystkie grupy wystapiły w nowych strojach, które uszyte zostały w ramach realizacji projektu. W drugiej części koncertu dzieci z grup wokalnych wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice” śpiewały utwory wokalne: „Kraj pięknieje”, „W listopadzie”, „Dziś idę walczyć Mamo”, „Jak długo na Wawelu” oraz deklamowały wiersze Władysława Bełzy.
Całe artystyczne wydarzenie ze wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych „Dusza uleciała - pieśń została z nami” zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli.


prom

Koncert w ŚwieciechowieNastępnego dnia, w niedzielę Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich wyjechał z patriotycznym koncertem do Świeciechowa, k. Annopola. W pięknych wnętrzach kościoła parafialnego dzieci i młodzież z Zespołu zgromadzeni blisko ołtarza aktywnie włączyli się w Liturgię, oprawiając wokalnie wszystkie części Maszy Świętej, a solistka z chórku dziecięcego „Skowronki” zaśpiewała psalm responsoryjny. Po Mszy Świętej licznie zgromadzona wspólnota parafialna Świeciechowa na czele z Księdzem proboszczem wsłuchiwała się w piękne pieśni patriotycznego w wykonaniu całego Zespołu i solistów z grup wokalnych, działających przy Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi królowej w Racławicach. Dziecięca interpretacja utworów poetyckich nie tylko przypominała historię odradzającej się Polski, ale swoim brzmieniem trącała nuty wrażliwości na losy bohaterów. Zespół został bardzo ciepło przyjęty, a przedstawiciele władz gminnych podkreślili wartości pielęgnowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”.

logoPrzy realizacji koncertu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Zakup wyposażenia” dofinasowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka - Kraków 2018Dwie wokalistki z grupy „Skowronki”, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wraz z rodzicami i Panią Katarzyną Rokoszyńską, prowadząca zajęcia wokalne z dziećmi wyjechały do Krakowa. W dniu 10 listopada 2018 r. w Nowohuckim Centrum Kultury uczestniczyły w przesłuchaniach finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu „Tęczowe piosenki Jana Wojdaka”, by następnego dnia, tj. 11 listopada wystąpić w Koncercie Laureatów, który zostanie wyemitowany w TVP Polska w 2019 roku.
Obie dziewczynki otrzymały tytuł Laureata Ogólnopolskiego Festiwalu. Martynka Łukaszewicz, lat 5 otrzymała nagrodę dla najmłodszego uczestnika Festiwalu, a Hania Syty, lat 6 wyróżnienie. Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych wokalistek, gratulujemy rodzicom i Pani Kasi.


Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w hołdzie dla Niepodległej

10 listopada 2018 r. w przeddzień 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci z Chórku Dziecięcego „Skowronki” i grupy wokalnej „BemollArka” uczestniczyły w warsztatach wokalnych prowadzonych przez animatorki pracujące na co dzień z Chórem Dziecięcym MILLE VOCI z Warszawy. Na warsztatach wokalnych z trenerami wokalno - teatralnymi z Fundacji Poszukiwań Artystycznych „Szeptem” z Warszawy uczestnicy ćwiczyli techniki emisji głosu, śpiewania i współpracy w grupie chóralnej.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „Do re mi, a Skowronkiem będziesz Ty”.


prom

Tańce świętokrzyskieTego samego dnia młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczyła w warsztatach tanecznych, tancerze uczyli się nowych kroków, piosenek charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiego i tradycyjnych tańców, m.in. walczyka świętokrzyskiego, poloneza, poleczki i oberka. Wytężona praca przyniosła oczekiwane efekty w postaci układu choreograficznego, którego autorem jest Pani Agnieszka Adamczyk, specjalista od regionu świętokrzyskiego. Warsztaty był możliwe dzięki współpracy choreografów dwóch Zespołów, Pani Doroty Pięciak, choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce” i Pani Jolanty Warchoł, choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Warsztaty odbyły się w ramach zadania „Piękna nasza polska cała” współfinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2018. EtnoPolska”.


prom

100.rocznica odzyskania niepodległości11 listopada 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich czynnie włączył się w uroczyste obchody rocznicowe organizowane przez Gminę i Miasto Nisko oraz Gminę Jeżowe. W Nisku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku. Następnie przedstawiciele licznych grup zawodowych i społecznych przeszli na Plac Wolności, gdzie wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności. W tych uroczystościach całą społeczność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentowała dziecięca delegacja Zespołu z panią Agnieszką Rup.

Koncert patriotycznyNatomiast trzy grupy Zespołu „Racławice” udały się do Jeżowego na zaproszenie Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Pana Zbigniewa Bednarza. Na uroczystą akademię, zorganizowaną w Szkole Podstawowej przybyło wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Po zaśpiewaniu hymnu państwowego przez wszystkich zgromadzonych w przygotowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej, Zespół „Racławice” w koncercie patriotycznym zaprezentował tańce narodowe poloneza i mazura oraz inscenizację „Na Krakowskim Rynku”, w której wybrzmiały tony tradycyjnych polskich piosenek i wierszy Władysława Bełzy. Wokalistki Ola i Wiktoria zaśpiewały dwa utwory „W listopadzie” i „Obce kraje”.


Przegląd Piosenki Partyzanckiej i Patriotycznej w Ulanowie8 listopada 2018 r. wokaliści z grup „Skowronki” i „BemollARKA”, działających przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” wyjechali na Gminny Przegląd Piosenki Partyzanckiej i Patriotycznej „Partyzancka dola” do Ulanowa. Celem przeglądu jest ocalenie pieśni patriotycznych od zapomnienia, umacnianie świadomości narodowej, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny oraz wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej. Na scenie Gminnego Centrum Kultury zaprezentowali się licznie bardzo zdolni wykonawcy z utworami o głębokiej treści patriotycznej. Tegoroczny przegląd wpisał się swoim przesłaniem w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” reprezentowało czworo solistów: Ola, Karolina, Patryk i Daria. Utwory, które wykonali to „W listopadzie”, „Myślimy o Polsce”, „Dziś idę walczyć mamo” i „Śpiewka 1920”. Miejsce na podium w I kategorii wiekowej wyśpiewał Patryk Powęska, zajmując III miejsce za utwór „Dziś idę walczyć mamo”. Wszystkich wokalistów do Przeglądu przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska - nauczyciel śpiewu i akompaniator w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich.


Tęczowe Piosenki Jana WojdakaCztery solistki z grupy wokalnej „Skowronki”, działającej przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wzięły udział w eliminacjach regionalnych do Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”, które odbyły się 3 listopada 2018 r. w Janowie Lubelskim. Była to już XIX edycja, podczas której duża liczba uczestników wykonywała tęczowe piosenki na bardzo wysokim poziomie. Profesjonalne Jury, któremu przewodniczył osobiście Pan Jan Wojdak, kompozytor Tęczowych Piosenek, lider grupy WAWELE, wyłoniło wokalistów do przesłuchań finałowych, które odbędą się 10 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Dwie solistki z „ARKI” znalazły się w gronie 17 finalistów z całej Polski w swojej kategorii wiekowej. Martynka Łukasiewicz, lat 5 zaśpiewała piosenkę „Mrówka w kąpielówkach”, a Hania Syty, lat 6 wykonała utwór „Wszystkie koty świata”. Na co dzień z dziećmi w grupach wokalnych pracuje pani Katarzyna Rokoszyńska, która dobiera odpowiedni repertuar dla danego wokalisty i ćwiczy emisję głosu.


Biografia Heleny MatkowskiejSuitą pieśni i tańców lasowiackich Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich rozpoczął finałowe spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich”. 26 października 2018 r. w sali kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, w otoczeniu portretów Rodziców i ośmiorga Rodzeństwa Rodziny Mireckich, zgromadzili się licznie zaproszeni goście, m. in. przedstawiciele Zarządu Rady Powiatu Niżańskiego, Rady Miejskiej w Nisku, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddziału Nisko - Stalowa Wola, delegacja Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”, reprezentacja 54. Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP im. ppor. Bronisława Kochana, Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach, a także dzieci i młodzież z Zespołu „Racławice” wraz z rodzicami. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaszczytne imię Rodziny Mireckich przyjął dnia 1 marca 2018 roku. Pani Maria Mirecka - Loryś wyraziła zgodę nadania Imienia Zespołowi w dniu 16 lutego 2018 r. na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, Dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej wraz z Wychowawcami, Rodzicami, Dziećmi i Młodzieżą. Wydarzenie przyjęcia Imienia Rodziny Mireckich przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wpisało się w obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Bohaterskie Rodzeństwo pozostanie dla kolejnych pokoleń, wychowywanych w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” świetlanym przykładem patriotycznych postaw, a pamięć o Ich bohaterskich czynach zostanie poniesiona w przyszłość.
Pani Maria Mirecka-Loryś, jedyna z żyjących z ośmiorga Rodzeństwa, gościła w KDK „ARKA” 5 kwietnia, tuż przed wyjazdem do Warszawy i uroczyście odczytała Akt Nadania Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich. Zespół, jak i całe Racławice, są bliskie Jej sercu. Cała społeczność Zespołu jest w stałym kontakcie z Panią Marią. Wspólnie uczestniczyliśmy w II Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Maryjo, jesteśmy młodzi”, który odbywał się w Toruniu w dniach od 1 do 3 czerwca. Delegacja Zespołu również odwiedza panią Marię w Warszawie. Cykl spotkań „Przede wszystkim Polska...” zrealizowano wraz z Województwem Podkarpackim - partnerem projektu. To nie jedyny projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, które pozyskuje środki z różnych źródeł finansowania, m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Powiatu Niżańskiego, Gminy Nisko oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
W imieniu rodziców dzieci i młodzieży Zespołu „Racławice” pani Celina Żołopa złożyła kwiaty na ręce pana Józefa Sroki i przekazała podziękowania panu Rafałowi Weberowi - Posłowi na Sejm RP oraz panu Robertowi Bednarzowi - Staroście Niżańskiemu. Dzieci i młodzież z grup wokalnych, działających przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dołączyły się do podziękowań, zaś wyrazem wdzięczności były utwory pt. „Wojenko, wojenko” oraz „O mój rozmarynie”.
Sylwetki rodzeństwa Mireckich wpisały się w historię walki niepodległościowej w czasie II wojny światowej, po wojnie w okresie stalinowskim, również w podtrzymaniu katolickości na Kresach, polskości na emigracji, a także w dawanie świadectwa umiłowania Ojczyzny w służbie społecznej. Imperatyw „Przede wszystkim Polska”, był wyznacznikiem w osobistych wyborach i decyzjach każdego z rodzeństwa, bez względu na cenę, jaką trzeba było za to zapłacić. Każde z ośmiorga rodzeństwa odegrało w historii naszej Ojczyzny niezwykle ważną rolę. To osiem życiorysów, różnych, ale jednocześnie jakżedo siebie podobnych. Drogowskazem Mireckich była zawsze bezwzględna wierność Bogu i Polsce. Głęboką religijność i patriotyzm wynieśli z domu rodzinnego. Na dzisiejszym spotkaniu gościliśmy pana dra Mirosława Surdeja z IPN oddział Rzeszów, który przybliżył sylwetkę i losy Heleny Matkowskiej z domu Mireckiej oraz przypomniał postaci pozostałych z Rodzeństwa.
Najmłodsza z Mireckich, Helena, urodziła się 25 XII 1918 r. w Ulanowie. Po ukończeniu gimnazjum w Nisku w 1937 r. rozpoczęła studia na Wydziale Prawa UJK we Lwowie. Aktywnie działała w szeregach Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji zaangażowała się w działalność w podziemiu narodowym. Od 1940 r. pracowała jako kasjerka w tzw. gospodzie w Stalowej Woli. Mieścił się tam punkt łączności NOW i SN, którym przez dwa lata kierowała Helena. Awansowana do stopnia ppor. cz. w., została odznaczona Krzyżem Walecznych przez płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, a po upadku powstania znalazła się w obozie w Pruszkowie, z którego udało się jej uciec. Od lat 70. wraz z siostrą Marią wielokrotnie wyjeżdżała do Związku Sowieckiego, głównie na Ukrainę, przewożąc dewocjonalia, a później również dary dla mieszkających tam Polaków. W latach 90. Helena Matkowska - bo tego nazwiska z czasów konspiracji używała - planowała na stałe osiąść w Polsce. Zmarła 22 X 1995 r. w rodzinnych Racławicach.
Po zakończonej prelekcji był czas na pytania, wymianę informacji oraz wspólną dyskusję.
Członkowie Zespołu, zainspirowani postawami i działalnością Rodzeństwa Mireckich, poprzez taniec i śpiew dają świadectwo umiłowania Ojczyzny oraz kultywują tradycje narodowe i regionalne. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania delegacja Zespołu „Racławice” udała się na cmentarz parafialny, by przy rodzinnym grobowcu Mireckich pomodlić się w intencji zmarłych z tej rodziny, złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Na zakończenie Chórek Dziecięcy „Skowronki” zaśpiewał „Kraj pięknieje”, a pani Anna Zbrożyna - Tutak, która prowadziła wszystkie spotkania, podziękowała serdecznie mediom - Telewizji Kablowej „STELLA” ze Stalowej Woli, Redakcji Tygodnika „Sztafeta”, Redakcji Radia „Leliwa”, IPN oddział Rzeszów i panu Mieczysławowi Barnatowi, mieszkańcowi Racławic, przyjacielowi rodziny Mireckich i Zespołu Piesni i Tańca „Racławice”.

prom


Piosenka Dziecięca w Ulanowie Co roku Ulanów staje się stolicą piosenki dziecięcej w Powiecie Niżańskim. Tradycyjnie w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie, 25 października 2018 r. odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. W tym roku swój udział zgłosiło 60 wykonawców, którzy zaprezentowali się trzech kategoriach wiekowych. Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentowało pięcioro solistów z grupy wokalnej „Skowronki”, którą prowadzi instruktor artystyczny pani Katarzyna Rokoszyńska. Jury doceniło i nagrodziło troje wykonawców, tj. w kategorii I (do 6 lat) Hania Syty za piosenkę „Cały świat” otrzymała II miejsce, Lena Borowicz piosenką „Motylem byłam” wyśpiewała II miejsce w kategorii drugiej (klasy I-III), a Patryk Powęska brawurowym wykonaniem piosenki „Kaczka Dziwaczka” zajął III miejsce w kat. III (kl. IV-VI). Natomiast Martynka Łukasiewicz otrzymała wyróżnienie. Natomiast w niedzielę, 28 października odbył się koncert laureatów i wręczenie dyplomów oraz nagród.
Wszystkim młodym wykonawcom gratulujemy wspaniałych prezentacji wokalnych i życzymy kolejnych sukcesów.


Województwo Podkarpackie jest partnerem projektu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich”
https://www.facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta/

prom


Biografia Marii Mireckiej LoryśW ramach realizacji projektu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich” w Katolicki Domu kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 18 października odbyło się już siódme spotkanie, które dotyczyło przybliżenia postaci Pani Marii Mireckiej - Loryś.
Maria była siódma z rodzeństwa Mireckich. Urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie. W 1937 r. ukończyła gimnazjum w Nisku i rozpoczęła studia na Wydziale Prawa UJK we Lwowie. Była aktywną działaczką Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji zaangażowana w działalność w narodowej konspiracji. Od wiosny 1940 r. komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK) w powiecie niżańskim, a od jesieni tego roku komendantka NOWK w Okręgu Rzeszowskim i jednocześnie kierownik sekcji kobiecej w zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN. Krótko również kurierka KG NOW. Używała pseudonimu „Marta”. Po scaleniu NOW z AK Maria Mirecka, awansowana do stopnia kapitana, została komendantką Wojskowej Służby Kobiet w Podokręgu AK Rzeszów. Wiosną 1945 r. mianowana komendantką główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NZWK). Wznowiła jednocześnie studia prawnicze na UJ. Została aresztowana 1 VIII 1945 r. na dworcu kolejowym w Nisku. Po wstępnym przesłuchaniu w niżańskim PUBP przewieziono ją do WUBP w Rzeszowie. Stąd po kilkudniowym śledztwie trafiła do MBP w Warszawie, a następnie do więzienia na placu Inwalidów w Krakowie (w więzieniu tym przebywali wówczas jej bracia: Leon i Kazimierz z żoną Stanisławą). Na mocy amnestii została zwolniona 1 IX 1945 r., lecz zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 r. opuściła Polskę, podając się za obywatelkę Luksemburga. Wyjechała we wspomnianym już transporcie wraz z grupą kilkunastu działaczy narodowych. Przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tutaj poznała swego przyszłego męża, oficera rezerwy Henryka Lorysia.
Od lat 70. wraz z siostrą Heleną wielokrotnie wyjeżdżała do Związku Sowieckiego, głównie w odwiedziny do pracującego na Ukrainie ks. Bronisława, przemycając dewocjonalia dla jego parafian. Z tamtych czasów - wspomina - pozostał nam z siostrą przydomek „Przemytniczki Boże”. Obie jeździły na Wschód również po rozpadzie „imperium zła”, tym razem z pomocą dla naszych rodaków, przywożąc im ubrania, żywność i zebrane wśród Polonii pieniądze. W grudniu 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN. Odznaczona Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Partyzanckim. Prezydent RP Lech Kaczyński 3 V 2006 r. wręczył jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Sala Kameralna KDK „ARKA” tego wyjątkowego wieczoru zamieniała się w salę kinową, do której zaproszono gości i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na projekcję filmu pt. „O Rodzinie Mireckich”, zrealizowanego przez Telewizję Kablową Stella ze Stalowej Woli. W filmie przedstawiono wiele ciekawych momentów z życia rodziny Mireckich, a przede wszystkim wydarzenia, w których uczestniczyła Pani Maria i wywiad przeprowadzony w Jej rodzinnym domu w Racławicach, podczas którego wspomina o działalności konspiracyjnej swojego rodzeństwa. W filmie wykorzystano fragmenty dotyczące wystawy „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, prezentowanej na przełomie września i października 2010 roku w Katolickim Domu Kultury „ARKA”. Podczas jednego z spotkań, młodzież miała możliwość spotkać się z Panią Marią, z żywym świadkiem historii tego trudnego okresu dla Polaków.
Pani Maria wielokrotnie gościła w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi w Racławicach. Ponadto w dniu 16 lutego 2018 r. na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, Dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej wraz z Wychowawcami, Rodzicami, Dziećmi i Młodzieżą, wyraziła zgodę na przyjęcie zaszczytnego imienia Rodziny Mireckich przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. 5 kwietnia 2018 r . Pani Maria Mirecka Loryś gościła w KDK „ARKA” i uroczyście odczytała Akt Nadania Imienia Rodziny Mireckich Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice”, wspominając działalność, zaangażowanie swojego rodzeństwa w służbie Ojczyźnie. Wracając wspomnieniami do tego wydarzenia wszyscy zebrani obejrzeli kolejny, krótki film, na którym TVK „Stella” zarejestrowała całe spotkanie i program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz grup wokalnych działających w KDK „ARKA”, specjalnie dedykowany Pani Marii.
Dzięki nagraniu mogliśmy się przenieść w czasie i poczuć jakby pani Maria była z nami obecna, jednak na pewno Zespół jak i całe Racławice są bliskie jej sercu i ciągle ma nas w pamięci. Obecnie Pani Maria mieszka w Warszawie ale utrzymuje kontakt z Zespołem. Na początku czerwca Pani Maria z Zespołem uczestniczyła w II Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Maryjo, jesteśmy młodzi”, który odbywał się w Toruniu w dniach od 1 do 3 czerwca.
Na zakończenie dzisiejszego spotkania, w hołdzie Pani Marii oraz wszystkim Braciom i Siostrom Mireckim, Daria z grupy wokalnej „Bemoll ARKA”, wykonła pieśń patriotyczną „Śpiewka 1920”. Spotkanie prowadziła pani Anna Zbrożyna Tutak, która podkreśliła, że partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie.

prom


Województwo Podkarpackie jest partnerem projektu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich”


Biografia Kazimierza Mireckiego12 października 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach miało miejsce szóste spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich”, poświęcone przybliżeniu postaci Kazimierza Mireckiego. Michał, reprezentant najstarszej grupy Zespołu, w stroju rzeszowskim przeczytał biografię Kazimierza na podstawie opracowania dr Krzysztofa Kaczmarskiego „Saga Rodu Mireckich”, nawiązując tym samy do działalności Kazimierza Mireckiego na terenie Rzeszowszczyzny.
Kazimierz Mirecki - działacz Stronnictwa Narodowego, komendant Narodowej Organizacji Wojskowej na Rzeszowszczyźnie. Urodził się 10 IV 1910 r. w Ulanowie. Uczęszczał najpierw do gimnazjum w Nisku, a następnie w Borszczowie, gdzie w 1928 r. zdał maturę. Na początku lat 30. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawa. Przez kilka lat (do 1938 r.) pracował w ubezpieczalni społecznej w Czortkowie. Był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego - w latach 1938–1939 pełnił funkcję kierownika organizacyjnego w Zarządzie Powiatowym Stronnictwa Narodowego w Nisku. Od przełomu 1939/1940 r. komendant rzeszowskiego okręgu Narodowo - Ludowej Organizacji Wojskowej. Wiosną 1940 r. podporządkował się Zarządowi Głównemu SN i został mianowany komendantem Okręgu Rzeszowskiego Narodowej Organizacji Wojskowej (zwanego powszechnie Okręgiem COP), pełniąc jednocześnie (do maja 1945 r.) funkcję prezesa Zarządu Okręgu Rzeszowskiego SN. Używał pseudonimów „Kazimierz”, „Tadeusz”, „Żmuda” i posługiwał się konspiracyjnym nazwiskiem Tadeusz Stojewski.
3 V 1943 r. awansowany do stopnia podporucznika, jednak dopiero w marcu 1944 r. zakończył akcję scaleniową w swoim okręgu i objął stanowisko II zastępcy komendanta Podokręgu AK Rzeszów płk. Kazimierza Putka „Zwornego”.
W marcu 1945 r. utworzył Komendę Oddziałów Leśnych NZW, której podlegały oddziały partyzanckie Okręgu Rzeszowskiego NZW. W tym samym miesiącu mianowany został szefem Oddziału Organizacyjnego Komendy Głównej NZW. Został przypadkowo aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa pod fałszywym nazwiskiem 15 VIII 1945 r. w Krakowie. Nierozpoznany, w zamian za łapówkę po kilku dniach został zwolniony z więzienia. Poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa i zagrożony ponownym aresztowaniem (za pomoc w jego ujęciu Urząd Bezpieczeństwa wyznaczył wysoką nagrodę). W 1988 napisał wspomnienia „Narodowa Organizacja Wojskowa w Centralnym Okręgu Przemysłowym: wojna i konspiracja”.
Kazimierz Mirecki zmarł 1 IV 1999 r. w Chicago. Jego prochy zostały przewiezione do kraju i złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Racławicach. Był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy w sierpniu 1944r., Krzyżem Walecznych w listopadzie w 1943r. i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami w maju 1944r.
Na zakończenie spotkania grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” noszącego zaszczytne imię Rodziny Mireckich zatańczyła, w hołdzie bohaterowi dzisiejszego spotkania, suitę pieśni i tańców rzeszowskich.
Na spotkaniu gościła redaktor lokalnego Radia „Leliwa” oraz redaktor tygodnika „Sztafeta”. Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie.

prom


Adam - rycerz bez skazy

Biografia Adama MireckiegoW siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach, 8 października 2018 r., odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich”. Tym razem wydarzenie zostało poświęcone osobie Adama Mireckiego, ps. „Adaś”, który historią swojego życia zasłynął jako rycerz bez skazy. Zebranych w sali kameralnej KDK „ARKA” przybyłych gości oraz dzieci i młodzież Zespołu „Racławice” wraz z rodzicami powitała Anna Zbrożyna - Tutak, która współpracuje z Zespołem w realizacji projektu o historii i losach Niezłomnego Rodzeństwa Mireckich. Pani Anna na wstępie nadmieniła, iż każde z ośmiorga rodzeństwa odegrało w historii naszej Ojczyzny niezwykle ważną rolę. To osiem życiorysów. Różnych, ale jednocześnie jakże podobnych. Drogowskazem Mireckich była zawsze bezwzględna wierność Bogu i Polsce. Głęboką religijność i patriotyzm wynieśli z domu rodzinnego.
Następnie Pani Anna zaprosiła do obejrzenia fragmentu filmu „O rodzinie Mireckich...”, który został zrealizowany przez Telewizję Kablową „Stella” ze Stalowej Woli. W nagraniu zostało wspomniane, iż Adam Mirecki był pięciokrotnie aresztowany przez gestapo, cztery raz szczęśliwie uciekał, za piątym trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Po wojnie był dwukrotnie aresztowany przez UB i SB, prawie 10 lat przesiedział w komunistycznych więzieniach. Został zamordowany 24 października 1952 roku w więzieniu na Mokotowie, zaś Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Racławicach koło Niska, a także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”.
Prelekcję przybliżającą biografię Adama Mireckiego wygłosił pan Mieczysław Barnat, który miał zaszczyt poznać rodzeństwo Mireckich osobiście, a teraz ich historie z wielkim zaangażowaniem przybliża kolejnym pokoleniom. Adam Mirecki urodził się 9 stycznia 1909 r. w Ulanowie na Podkarpaciu. Był jednym z ośmiorga dzieci Pauliny i Dominika Mireckich. Uczył się w gimnazjum w Nisku, a następnie w prywatnym gimnazjum w Borszczowie. Po zdaniu matury w 1931 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które porzucił po niespełna roku. Działał w Młodzieży Wszechpolskiej, wstąpił też do Stronnictwa Narodowego. W latach 1932-1933 r. odbył kurs podchorążych piechoty przy 17. Pułku Piechoty w Rzeszowie. Od 1934 r. do wybuchu wojny pracował jako sekretarz gminy Stany w powiecie Nisko. W ostatnich miesiącach 1938 r. uczestniczył w akcji zajmowania Zaolzia.
Podczas kampanii wrześniowej dowodził plutonem, a następnie kompanią w 3 pp. 2 Dywizji Piechoty Legionów. Trafił do niewoli niemieckiej, z której zbiegł i powrócił w rodzinne strony. Ponownie aresztowany w listopadzie 1939 r., w styczniu 1940 r. znalazł się w transporcie do obozu koncentracyjnego, z którego udało mu się uciec. W lutym 1940 r. przyjechał do Warszawy, gdzie trafił do konspiracyjnego podziemia. Wszedł w skład komendy Okręgu Rzeszowskiego Narodowej Organizacji Wojskowej, jednocześnie objął stanowisko komendanta powiatowego NOW w Kolbuszowej. W listopadzie 1940 r. został ponownie aresztowany i osadzony w więzieniu w twierdzy Przemyśl, skąd zbiegł pod koniec grudnia. W połowie 1941 r. został komendantem Okręgu Lubelskiego NOW. Zagrożony kolejnym aresztowaniem, w listopadzie 1942 r. opuścił Lublin i wyjechał do Warszawy. Po krótkiej pracy w Komendzie Głównej NOW, w czerwcu 1943 r. objął stanowisko komendanta Okręgu Lwowskiego NOW.
W grudniu 1943 r. gestapo po raz kolejny aresztowało Mireckiego, gdy wracał z odprawy komendantów w Warszawie. Przetrzymywany w kilku więzieniach oraz w obozach koncentracyjnych, w kwietniu 1945 r. doczekał uwolnienia przez wojska angielskie w niemieckim obozie Bergen - Belsen. W listopadzie 1945 r. powrócił do Polski i natychmiast zaangażował się w działalność konspiracyjną. Miesiąc później, zagrożony aresztowaniem przez UB, zmuszony był opuścić kraj razem z kilkunastoma działaczami narodowymi i poprzez Czechosłowację przybył do zachodnich Niemiec. Do Polski powrócił w maju 1946 r. jako emisariusz Stronnictwa Narodowego. Jego zadaniem było zorganizowanie drogi przerzutowej dla kurierów SN przez Czechy do Polski. W połowie lipca 1946 r. został aresztowany przez UB i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z maja 1947 r. skazany na karę 6 lat więzienia, złagodzoną w wyniku amnestii do 3 lat. Karę odsiadywał we Wronkach, skąd został zwolniony w lipcu 1949 r.
Po zwolnieniu zamieszkał w Racławicach, a następnie w Warszawie, gdzie pracował jako buchalter. Jednocześnie podjął przerwane studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pod koniec listopada 1951 r. został ponownie aresztowany przez bezpiekę pod niesłusznym zarzutem szpiegostwa. W kwietniu 1952 r. WSR w Warszawie skazał Adama Mireckiego na czterokrotną karę śmierci. Rozstrzelano go w więzieniu mokotowskim 24 października 1952 r.
W 1994 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wcześniejsze wyroki, stwierdzając, że „przypisane Mireckiemu czyny były związane z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”. W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” noszący zaszczytne imię Rodziny Mireckich swą działalnością daje świadectwo umiłowania Ojczyzny i kultywuje tradycje narodowe i regionalne m.in. poprzez pieśni i tańce. W programie artystycznym III grupa zatańczyła suitę pieśni, tańców i zabaw lasowickich. Mimo iż, młodzi artyści żyją w czasach o wiele łatwiejszych, to swą postawą reprezentują wzór młodego Polaka - Patrioty, do którego niewątpliwie inspirują losy Niezłomnego Rodzeństwa Mireckich.
Anna Zbrożyna-Tutak

prom


Pierwsza rocznica śmierci Ks. Bp. Wacława ŚwierzwskiegoW pierwszą rocznicę śmierci naszego umiłowanego Ojca Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach J.E. Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”im. Rodziny Mireckich uczestniczyła w celebrowanej Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Ordynariusz Diecezji Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając Mszę Świętą podkreślił, że nasza wiara nie pozwala zapomnieć o siostrach i braciach, których już nie ma, szczególnie o Biskupie Wacławie Świerzawskim, Pasterzu Diecezji Sandomierskiej w latach 1992 - 2002. Podczas homilii ks. prof. Zdzisław Janiec, długoletni sekretarz Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego przedstawił w tryptyku cechy Jego osobowości: dobry człowiek, kompetentny profesor i gorliwy Apostoł Jezusa Chrystusa. Ksiądz profesor zwrócił uwagę na szlachetność, dobroć i rzeczowość Biskupa Wacława. Biskup Świerzawski był rozkochany w Bogu i zakochany w kapłaństwie, a jednocześnie tak bardzo ludzki. Kapłaństwo pojmował, jako sposób życia, a nie zawód.
Po Mszy Świętej Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz i Ks. Biskup Edward Frankowski wraz z kapłanami, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi zeszli do podziemi katedry i modlili się przy krypcie grobowej Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego. Tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w kobiecym stroju lasowiackim, z rańtuchem na głowie złożyła przed tablicą czerwoną różę - symbol przyjaźni Róży i Małego Księcia, utworu do którego Biskup Świerzawski często nawiązywał podczas spotkań w Katolickim Domu Kultury „ARKA”. Ta symboliczna róża i modlitwa jest wyrazem wdzięczności Dobremu Bogu za życie księdza Biskupa Wacława, naszego Dobrego Pasterza, który w 1996 r. erygował nasz Katolicki Dom Kultury „ARKA” i nadał nam imię Świętej Jadwigi Królowej.


Biografia Janiny Mireckiej WojnickiejW Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach
4 października 2018 r. miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich”. Bohaterem tego spotkania była Janina Mirecka Wojnicka - czwarta z rodzeństwa Mireckich. Dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich wraz z rodzicami powitała pani Anna Zbrożyna - Tutak, która zapoznała zebranych gości z partnerem projektu, tj. Województwem Podkarpackim i zaprosiła do obejrzenia filmu promującego województwo podkarpackie.
https://Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie/

Sylwetki rodzeństwa Mireckich wpisały się w historię walki niepodległościowej w czasie II wojny światowej, po wojnie w okresie stalinowskim, również w podtrzymaniu katolickości na Kresach, polskości na emigracji, a także dawaniu świadectwa umiłowania Ojczyzny w służbie społecznej. Imperatyw „Przede wszystkim Polska” był wyznacznikiem w osobistych wyborach i decyzjach każdego z rodzeństwa, bez względu na cenę, jaką trzeba było za to zapłacić. Biografię Janiny Mireckiej przybliżyła Aleksandra Zaguła, tancerka grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
Kolejna z Mireckich, Janina, urodziła się 15 lutego w 1907 mroku w Ulanowie. Uczyła się w prywatnym Seminarium żeńskim w Rudniku. W 1929 r. wyjechała do Kanady, gdzie wkrótce poślubiła Augusta Wojnickiego, żołnierza „błękitnej armii” gen. J. Hallera. W 1933 r. wraz z 3-letnim synkiem Henrykiem przyjechała do Polski na prymicje brata Bronisława. Zdecydowała się pozosta w kraju. Od 1938 r. pracowała jako kierowniczka tzw. gospody - stołówki pracowniczej Spółdzielni Spożywców w Stalowej Woli. W pierwszym roku okupacji „gospoda” wraz z hotelem pracowniczym pełniła funkcję kwatery komendy Okręgu Rzeszowskiego NOW (powszechnie nazywanego Okręgiem COP). Janina należała do Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, a po scaleniu do Armii Krajowej. Prowadziła dział pomocy jeńcom wojennym i więźniom politycznym. Wraz z siostrą Heleną organizowała wysyłkę paczek żywnościowych do więzień i obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny nawiązała kontakt z mężem i rozpoczęła starania o wyjazd do Kanady. W maju 1948 r. została aresztowana w Racławicach przez funkcjonariuszy UB. Po blisko półrocznym śledztwie została skazana przez WSR w Rzeszowie na dwa i pół roku więzienia. Większość kary odbyła w zakładzie karnym w Przemyślu. Na wolność wyszła w listopadzie w 1950 r. Po wyjściu na wolność wróciła do Racławic, gdzie prowadziła gospodarstwo i wraz z siostrą Walerią opiekowała się rodzicami. Po kilku latach starań otrzymała paszport i w lutym 1957 r. wyjechała do Kanady. Po śmierci męża, w latach 80., wróciła do Polski. Zmarła 14 lipca 1989 r. w Racławicach.
Następnie głos zabrał pan Mieczysław Barnat, mieszkaniec Racławic i równocześnie niżański regionalista, który od początku realizacji projektu towarzyszy w przybliżaniu postaci Niezłomnego Rodzeństwa Mireckich. Pan Mieczysław zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie w KDK „ARKA” zbiegło się z uroczystościami w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, które dotyczyły wręczenia rodzinom kolejnych ofiar totalitaryzmu komunistycznego not identyfikujących ich bliskich. Jedną z odnalezionych i zidentyfikowanych osób jest Adam Mirecki, ps. „Adaś”, ppor. rezerwy WP, kapitan NOW - AK. Jego biogram i notę identyfikacyjną z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała jedyna żyjąca z ośmiorga rodzeństwa 102. letnia siostra Maria Mirecka - Loryś.
Na spotkaniu w KDK „ARKA” była także obecna pani redaktor Marta Górecka z Radia Leliwa, rozgłośni regionalnej nadającej program na obszarze znajdującym się w widłach Wisły i Sanu, która przeprowadziła wywiady z panią Prezes Towarzystwa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”- Agnieszką Rup i panem Mieczysławem Barnatem.

prom


Jarmark Na Michała w Giedlarowej30 września 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich wyjechał do Giedlarowej koło Leżajska. Na zaproszenie organizatorów Jarmarku Kulturalnego Na Michała m.in. Wójta Gminy Leżajsk, Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk, Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Giedlarowej Zespół zatańczył 1,5 godzinny koncert, na który złożyły się tańce regionalne, narodowe i piosenki patriotyczne oraz poezja.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą na podsumowanie roku kulturalnego 2018. Następnie odbyło się poświęcenie wozów strażackich Ochotniczej Straży Pożarnej w Giedlarowej przez Kapelana Państwowej Straży Pożarnej księdza Pawła Samborskiego. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich, który działa od 32 lat swój bardzo bogaty dorobek artystyczny zaprezentował podczas koncertu w Giedlarowej. W programie znalazły się tańce regionalne i narodowe, które w kontekście 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, były prawdziwym świadectwem umiłowania Ojczyzny, jej kultury oraz tradycji - wartości, które na co dzień są kultywowane w Zespole „Racławice”. Zespół powitał bardzo licznie przybyłych mieszkańców Giedlarowej suitą pieśni i tańców lasowiackich, a na ręce Księdza proboszcza Jana Balickiego przekazał chleb - symbol staropolskiego powitania. Dzieci w suicie pieśni, tańców i zabaw lasowiackich przypomniały dawno zapomniane zabawy wiejskich dzieci. Suita pieśni i tańców rzeszowskich nadała dynamiki na scenie, gdyż wynika to z charakteru danego regionu. Najmłodsze dzieci zaprezentowały inscenizację taneczną „Na Krakowskim Rynku”. Na uwagę zasługuje fakt, że dla wielu młodych artystów był to premierowy taniec na scenie. Dzieci, które zapisały się w tym roku bardzo intensywnie pracowały i mogły zatańczyć w tej inscenizacji. Nie zabrakło także tańców narodowych, takich jak kujawiak i oberek oraz Polonez Rycerki do muzyki Benedykta Konowalskiego oraz mazur do muzyki z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Układy taneczne były przeplatane piosenkami patriotycznymi, które śpiewały dzieci i młodzież z grup wokalnych „Skowronki” i „BemollARKA”. Atmosferę koncertu podkreślały recytacje wierszy o tematyce narodowej, m.in. Władysława Bełzy, którego twórczość przesiąknięta jest strofami o umiłowaniu Ojczyzny.
Na finał cały Zespół zaśpiewał piosenkę „Dzień Błękitny”, a od organizatorów otrzymał dyplom podziękowania za udział w Jarmarku Na Michała. Ksiądz Jan Balicki podkreślił pracę wychowawczą i artystyczną całej kadry Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, a szczególnie pani dr Ewy Sęk, Dyrektora KDK „ARKA”, która od lat podejmuje działania skierowane na ukształtowanie świadomego człowieka - Polaka, a wykorzystuje do osiągnięcia tego celu bogactwo folkloru polskiego, opartego na wartościach narodowych i chrześcijańskich.


Biografia Leona Mireckiego28 września 2018 roku w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Województwo Podkarpackie.
Rodzina Mireckich umiłowanie i pracę dla Ojczyzny stawiała na pierwszym miejscu, a że żyli w czasach zawieruchy wojennej swój bój o Polskę wszyscy przypłacili wyrokami więziennymi... Po wojnie również ich życie nie było łatwe - byli wciąż prześladowani przez bezpiekę, a w czasie „złudnej wolności” stali się „wrogami Ojczyzny”. We wsi Racławice wszyscy wiedzieli o pracy rodziny Mireckich w podziemiu niepodległościowym lecz bali się o tym głośno rozmawiać. Mieszkańcy Racławic, mimo wszystkich trudności, dawali ciche poparcie dla działalności tej Niezłomnej Rodziny.
Dzisiejsze spotkanie poprowadziła Anna Zbrożyna-Tutak, która na co dzień interesuje się historią i towarzyszy Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” w realizacji przybliżenia członkom Zespołu i ich Rodzin biografii postaci Rodziny Mireckich, które zaszczytne Imię Zespół nosi od 1 marca 2018 roku. Pani Ania powitała gości i wprowadziła klimat dzisiejszej prelekcji, która została poświęcona osobie Leona Mireckiego. Szacowny Pan Leon pozostaje w pamięci mieszkańców Racławic jako człowiek życzliwy, zawsze chętnie służący pomocą i dobrą radą, który mimo swych tragicznych losów nigdy nie tracił pogody ducha. Historię życia Leona Mareckiego przedstawiła Aleksandra Domańska - tancerka ZPiT „Racławice”. Leon Mirecki, pseud. „Leon” lub „Szeliga” urodził się 24 lutego 1905 w Krakowcu. Szkołę podstawową ukończył w Ulanowie, następnie gimnazjum w Nisku. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 służył w Obywatelskiej Legii Ochotniczej (aby zostać przyjętym, dodał sobie lat). W latach 1925-1933 studiował prawo na KUL. W Lublinie wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego. Wkrótce jednak zamieszkał w Zawierciu, silnym ośrodku działalności ugrupowań komunistycznych, gdzie założył ogniwo Obozu Wielkiej Polski. Został jego kierownikiem powiatowym i kierownikiem wydziału organizacyjnego. Był też członkiem Zarządu Powiatowego Stronnictwa Narodowego w Zawierciu i podjął współpracę ze związkiem zawodowym „Praca Polska”. W październiku 1939 rozpoczął na własną rękę działalność konspiracyjną, skupiając wokół siebie lokalnych działaczy Stronnictwa Narodowego. Po uzyskaniu kontaktów z centralnymi władzami Stronnictwa Narodowego w Warszawie jego organizacja stała się zalążkiem Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie powiecie Ostrów Mazowiecka. Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w walkach przez pierwsze trzy tygodnie, został następnie aresztowany przez Niemców (jako cywil) i wywieziony do obozu w Pruszkowie, skąd zdołał wkrótce zbiec. 21 X 1946 został skazany na karę 5 lat więzienia, na skutek amnestii zwolniono go III 1947. Miał zakaz wykonywania zawodu (nie został wpisany na listę adwokacką), utrzymywał się z pracy fizycznej (rąbiąc drzewo na opał w szkołach i przedszkolach). Powtórnie aresztowany 23 XI 1947, przeszedł bardzo intensywne śledztwo. Tortury często nie wiązały się z jakimikolwiek pytaniami – ich celem było fizyczne i moralne załamanie więźnia. Tym razem w procesie, który odbył się w więziennej celi, został skazany 19 VII 1949 na karę 7 lat więzienia, którą odbył w całości w Warszawie, Rawiczu i Strzelcach Opolskich. Po otrzymaniu wpisu na listę radców prawnych, pracował w tym zwodzie do emerytury, cały wolny czas poświęcając na odtwarzanie idei narodowej w kraju. Należał do tzw. seniorów Ruchu Narodowego/ Leon Marecki został odznaczony: Krzyżem za 1920 rok, Krzyżem Akowskim, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych i Odznaką „Przyjaciela Dzieci”. Zmarł 21 lutego 2000 r. w domu rodzinnym w Racławicach, jego prochy spoczywają na Warszawskich Powązkach.
Osobę Leona Mareckiego przybliżył także Pan Mieczysław Barnat, który miał zaszczyt poznać go osobiście. Wielowątkowej prelekcji Pana Mieczysława z zaciekawieniem słuchali wszyscy goście zebrani w sali kameralnej KDK „ARKA”.
Akcentem artystycznym była piosenka patriotyczna „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, dedykowana pamięci Leona Mareckiego w wykonaniu Asi Wór z Zespołu „Racławice”.
Pani Anna Zbrożyna Tutak kończąc spotkanie zaapelowała do zgromadzonych, że dzisiaj również nie możemy zapominać o swojej Ojczyźnie, bo tylko wtedy będziemy państwem niepodległym, gdy sami o to zadbamy, dając świadectwo postawy patriotycznej, miłując wartości narodowe oraz chrześcijańskie. Przykładem takiej postawy jest działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich, którego członkowie wychowywani są w duchu kultury polskiej i katolickiej. Rodzice oraz osoby dobrej woli, sprzyjające podejmowaniu wysiłków zmierzających do przekazywania narodowych tradycji młodemu pokoleniu, tworzą w ten sposób środowisko, gdzie podejmowanych jest wiele wysiłków zmierzających do przekazywania tradycji narodowych młodemu pokoleniu.
Anna Zbrożyna Tutak

prom


PLENEROWA DEBATA „NIEPODLEGŁOŚĆ JEST W NAS”

W środę, 26 września 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na zaproszenie Stowarzyszenia „Niżańskie Centrum Rozwoju” wziął czynny udział w debacie „Niepodległość jest w nas”. Działanie miało na celu podniesienie wśród społeczności lokalnej wiedzy z zakresu historii naszego regionu, oraz wiedzy o wydarzeniach i postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości na Ziemi Niżańskiej. W panelu dyskusyjnym dotyczącym 100 lat Niepodległości Polski wzięli udział historycy i pasjonaci historii zarówno dotyczącej losów Ojczyzny i historii lokalnej. Wystąpieniom prelegentów towarzyszył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, w którym przybliżono mieszkańcom Niska tańce lasowiackie i rzeszowskie z regionu sąsiadującego z naszym regionem oraz taniec narodowy oberek i pieśni patriotyczne.


Piknik NaukiWydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli w dniu 21 września zaprosił Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na Festiwal Nauki, który odbywa się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Na dziedzińcu miasteczka studenckiego odbywały się pokazy chemiczne i fizyczne, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty rozwojowe, prelekcje specjalistyczne, wykłady tematyczne, eksplozje kolorów, zabawy animacyjne. Na scenie grupa dziecięco - młodzieżowa Zespołu „Racławice” zaprezentowała szerokiej publiczności suitę tańców i pieśni lasowaickich, tym samym wpisując się w realizację „projektu w folklorze”. Następnie młodzi tancerze w regionalnych, dziecięcych strojach lasowiackich uczyli podstawowego kroku „lasowiaczka” i figur charakterystycznych dla tego tańca. Przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych obecne na pokazach bardzo chętnie wzięły udział w tych warsztatach, zaproponowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który już od ponad 32 lat kultywuje tradycje folklorystyczne tańców regionalnych i narodowych. W swoim repertuarze posiada 12 tańców regionalnych i pięć tańców narodowych. Wszystkie układy tańczone są w oryginalnych kostiumach.


Piknik charytatywnyW niedzielę, 23 września 2018 r. w Parku Miejskim w Nisku odbył się piknik charytatywny „dla Vierka”. Od wczesnych godzin przedpołudniowych mieszkańcy Niska i okolic mogli korzystać z wielu atrakcji. Na scenie amfiteatru występowały zespoły muzyczne, wokaliści. Wieczorem, o godzinie 18 wystąpił zespół Jacek Dewódzki Band - lider grupy, były wokalista grupy Dżem. Można było przejechać się bryczką, podziwiać pokaz sztuki ogniowej i pomalować twarz. Dla chętnych przygotowano pole dance i można było ćwiczyć zumbę. Licytowano vouchery, płyty z nagraniami oraz degustowano rózne smakołyki z szerokiej gamy gastronomicznej.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich chętnie przyłączył się do akcji i przygotował piękny koncert wokalny. Dzieci zaśpiewały wszystkie utwory po polsku, ze specjalną dedykacją dla Łukasza i Jego Rodziny. Patryk utworem „Wycieczka rowerowa” przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się na drogach, Amelka podkreśliła rolę i wyjątkowość mamy piosenką „Mama wszystko wie”. Dwie siostry Ola i Natalia wyraziły słowami swojej piosenki „Bo to jest rodzina” siłę i solidarność rodziny. Hania przypomniała alfabet polski w piosence „Cały świat”. Najmłodsze dziewczynki z Zespołu „Racławice” przekazały pozytywną energię i trochę słodkości w piosenkach „Czekolady ach”, którą zaśpiewała Asia, „Kózkę” - Martynka i „Puszek okruszek” - Lenka. Wszystkich wokalistów przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska, która w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej prowadzi grupy wokalne: dziecięcą „Skowronki”, młodzieżową „BemollArka” i dla rodziców „Mamy z ARKI”.
Pieniądze zebrane podczas pikniku przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację 36-letniego Łukasza ze Stalowej Woli, który 30 sierpnia uległ bardzo poważnemu wypadkowi motocyklowemu w Stalowej Woli i jest sparaliżowany.


Biografia Ks. Bronisława MireckiegoDnia 20 września 2018 r. w siedzibie KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich”. Wydarzenie zostało poświęcone ks. Bronisławowi Mireckiemu - Niezłomnemu Kapłanowi z Podola. Na spotkanie licznie przybyły dzieci i młodzież z Zespołu „Racławice”, ich rodzice oraz zaproszeni goście. Uczestników spotkania powitała pani Anna Zbrożyna - Tutak, która promuje w środowisku lokalnym postawy patriotyczne, działając m.in. w Stowarzyszeniu „Stalowi Patrioci”. Spotkanie rozpoczęła Klaudia Filiks, tancerka Zespołu „Racławice”, który przyjął zaszczytne imię rodziny Mireckich. W swoim wystąpieniu przedstawiła historię Pauliny ze Ścisłowskich i Dominika Mireckiego - rodziców ośmiorga rodzeństwa: Walerii, Bronisława, Leona, Janiny, Adama, Kazimierza, Marii oraz Heleny. Oboje rodzice pochodzili z rodzin o tradycji powstańczej i przybyli na nasze tereny z Kresów. Wszyscy byli czynnymi patriotami, zaś ich świadectwo życia jest przykładem i wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Następnie pani Anna Zbrożyna - Tutak przybliżyła historię wydarzeń, związanych z postacią ks. Bronisława Mireckiego, które rozegrały się 17 sierpnia 1920 roku w małej wsi Zadwórze leżącej na przedpolu Lwowa. Tego dnia w heroicznej i nierównej walce poległo 318 młodych ochotników - Orląt Lwowskich. Ocalało jedynie 12 osób, a wśród nich Bronisław Mirecki. Bitwa przeszła do historii jako polskie Termopile.
Kolejnym prelegentem z młodego pokolenia był Karol Dybka, który również jest tancerzem Zespołu noszącego Imię Rodziny Mireckich. W swoim wystąpieniu przybliżył postać ks. Bronisława Mireckiego, który urodził się 3 września 1903 roku w Przeworsku. W 1918 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Nisku, zaś w 1927 wstąpił do seminarium we Lwowie. W czasie II wojny światowej współpracował z Narodową Organizacją Wojskową, a także Armią Krajową. Ks. Mirecki był prawdziwą ostoją dla tych Polaków, co pozostali na ziemi ojców, pomimo represji ze strony władz sowieckich. Otrzymał zakaz sprawowania posługi kapłańskiej, a mimo wszystko służył ludziom w posłudze kapłańskiej i w sposób heroiczny przyczynił się do pielęgnowania wiary wśród rodzin pozostających na Kresach, jak również do podnoszenia świadomości naszych polskich korzeni. Ks. Bronisław Mirecki zmarł w Hałuszczyńcach 13 sierpnia 1986 roku, a w pogrzebie uczestniczyło tysiące wiernych. Ks. Jan Olszański, późniejszych biskup Diecezji Kamieniecko - Podolskiej, powiedział o zmarłym: „Życie ks. Bronisława, to życie kapłana, męczennika - nędzarza, a zarazem misjonarza”.
Śmierć ks. Bronisława zamyka jedną już z ostatnich kart dziejów duchowieństwa katolickiego dawnej Diecezji Lwowskiej. Wierni na pomniku wykuli słowa: „W trudnych czasach poświęcił się, nie opuścił nas jako dobry pasterz i został z nami na zawsze”. Na zakończenie spotkania grupa młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” złożyła hołd bohaterowi dzisiejszego wieczoru programem artystycznym. W pasiastych strojach łowickich, tak wiernie oddających klimat polskich pól, zaśpiewali przyśpiewki ludowe związane z dziecięcymi zabawami nad potokiem i w wiejskim obejściu. Młodzi artyści zaprezentowali narodowy taniec oberek.
Całość programu zarejestrowała Telewizja Kablowa Stella ze Stalowej Woli i pani redaktor Agnieszka Kopacz z Tygodnika Sztafeta. Partnerem naszego projektu jest Województwo Podkarpackie.

prom


Biografia Walerii MireckiejW roku jubileuszowym 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przyjął Imię Rodziny Mireckich. Uroczystości nadania odbyły się 1 marca, w dniu, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dzieci i młodzież z Zespołu „Racławice” wraz z rodzicami są dumni z tego faktu, gdyż Rodzina Mireckich była wzorem postaw patriotycznych, wszyscy Jej członkowie umiłowanie i pracę dla Ojczyzny stawiali na pierwszym planie, a że żyli w czasach zawieruchy wojennej swój bój o Polskę wszyscy przypłacili wyrokami więziennymi. Obecnie, z ośmiorga rodzeństwa żyje Pani Maria Mirecka Loryś, która 7 lutego obchodziła 102 urodziny.
12 września w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej rozpoczął się cykl spotkań pod nazwą „Przede wszystkim Polska - nadanie Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich”. Młodzież z grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich dostojnym wykonaniem poloneza wprowadziła zebranych w sali kameralnej w narodowy klimat spotkań. Następnie Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Agnieszka Rup powitała przybyłe na spotkanie dzieci, młodzież, rodziców i gości i zaprosiła na scenę Pana Mieczysława Barnata - mieszkańca Racławic, który pielęgnuje pamięć historyczną i na dzisiejszym spotkaniu przybliżył historię Rodziny Mireckich, przypominając o ty, że swoim życiem dała ona przykład podtrzymywania więzi duchowej z Kresowymi korzeniami swojego pochodzenia.
Na dzisiejszym spotkaniu przedstawicielka młodego pokolenia Laura, tancerka Zespołu, noszącego zaszczytne Imię Rodziny Mireckich odczytała biografię Walerii Mireckiej - nauczycielki niezłomnej. Laura przypomniała m.in. zasługi Pani Walerii dla wsi Racławice. Pani Waleria aby podnieść kulturę wsi zdobyła fundusze na budowę Domu Ludowego, w którym mieścił się punkt fryzjerski, krawiecki i klub, w którym odbywały się kursy szycia, pieczenia, gotowania i spotkania z ciekawymi ludźmi. Z Jej inicjatywy powstał Zespół Pieśni i Tańca, który działał do 1978 roku, a następnie został reaktywowany w 1986r. przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Nisku i prowadzony przez Panią dr Ewę Sęk, nieprzerwanie od ponad 32 lat.
Właśnie na takim gruncie chcemy przypomnieć naszych lokalnych bohaterów i uświadomić młodemu pokoleniu Polaków, że „Przede wszystkim Polska”, że losy naszej Ojczyzny są dla nas ważne, że będziemy państwem niepodległym gdy o to zadbamy. Przez najbliższe tygodnie odbywać się będą kolejne spotkania, podczas których będą przypominane sylwetki i biografie kolejnych siedmiorga rodzeństwa Mireckich, którzy mieszkali we wsi Racławice, a ich postawy wobec Ojczyzny do dziś mogą być wzorem do naśladowania.
Całość spotkania zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, jak również obecna Pani redaktor z tygodnika „Sztafeta”.
Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie

prom


Koncert Zaszum nam PolskoW niedzielę, 9 września 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na zaproszenie Niżańskiego Domu Kultury „Sokół” wziął czynny udział w koncercie „Niżańska droga do Niepodległości”. Przedsięwzięcie to wpisało się w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a programem koncertu niżańscy artyści oddali hołd temu wydarzeniu.
Sceniczny repertuar piosenką „Nadsański szept” otworzył zespół „Fuego” NCK „Sokół”. Piosenka powstała na okoliczność 85-lecia nadania praw miejskich miastu Nisko. Następnie program zatytułowany „Zaszum nam Polsko” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Koncert otworzyła suita pieśni i tańców rzeszowskich, z regionu sąsiadującego z naszym regionem lasowiackim. Tańce regionalne, jako przejaw obyczajowej kultury ludu, kształtowały swoje formy i treści ruchowe w ciągu stuleci pod wpływem zmieniających się warunków społecznokulturalnych. W ich formach ruchowych i towarzyszącej im muzyce znajdujemy cechy potwierdzające dawność ich pochodzenia, jak również cechy narodowej odrębności oraz ciągłości i trwałości polskiej kultury tanecznej. Z grupy wokalnej „Skowronki”, działającej przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach Wiktorka zaśpiewała piosenkę „O mojej Ojczyźnie”, przybliżając postaci najsłynniejszych Polaków.
Dzieci w strojach krakowskich, na tle łopoczącej flagi narodowej zaprezentowały inscenizację „Na Krakowskim Rynku”, w której ukazały symbole Polski. Reprezentacyjna grupa Zespołu „Racławice” na zakończenie koncertu zatańczyła dwa tańce narodowe poloneza i mazura w strojach kontuszowych, które podkreślają misję ocalania tradycji kultury ludowej i szlacheckiej.


Rozpoczęcie Roku Artystycznego 2018/2019W siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 5 września 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zorganizowało uroczystą inaugurację Roku Artystycznego 2018/ 2019. W czasie zabawy z grupą Animatorów „The Best Party” trwały zapisy na zajęcia taneczne w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich, do dziecięcego Chórku „Skowronki”, grup wokalnych „BemollArka” i „Mamy z Arki”, na warsztaty plastyczno - garncarskie i zajęcia fitness z elementami tańca. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, radosna zabawa, liczne konkursy, wspólne śpiewy przy gitarze, malowanie twarzy i modelowanie zwierzątek z balonów. Rozpoczęcie Roku artystycznego cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy na zajęcia. Zapisy trwają do końca września.


Jubileusz NiskaW dniach 25 - 26 sierpnia 2018 r. społeczność niżańska świętowała Jubileusz Miasta z okazji 85 - lecia nadania praw miejskich miastu Nisko. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich również włączył się w obchody Święta Niska. W drugim dniu, tj. 26 sierpnia na Stadionie MKS „Sokół” wszystkich przybyłych powitał Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek i zaprosił na koncert „Niżańscy artyści miastu”, który rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” suitą pieśni i tańców rzeszowskich. Tańce regionu rzeszowskiego charakteryzuje żywiołowość, dynamika, duże tempo, a w połączeniu z licznymi przyśpiewkami daje obraz barwnego spektaklu, dobrze odbieranego przez widzów. Następnie dziewczęta z grupy wokalnej „Skowronki” zaśpiewały dwa utwory „Kózka” i „W zielonym gaju”. Bardzo dobre wokale znalazły uznanie i wzbudziły aplauz publiczności. Koncert Zespołu zakończyły dwa tańce narodowe dostojny polonez i zamaszysty mazur, zaprezentowane w strojach kontuszowych.
Do koncertu młodzież i dzieci przygotowała pani Jolanta Warchoł i pani Katarzyna Rokoszyńska.


Dożynki Powiatowe w Ulanowie19 sierpnia 2018 r. na terenie Rekreacyjno - Sportowym „Błękitny San” - stadion MKS „RETMAN” w Ulanowie odbyły się Dożynki Powiatu Niżańskiego - Ulanów 2018.
Po raz pierwszy Dożynki Powiatowe połączone były z Dożynkami Diecezjalnymi, a ponadto obchodzono 200 - lecie Diecezji Sandomierskiej. Na zaproszenie Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich zaprezentował dwa tańce narodowe, poloneza do muzyki Benedykta Konowalskiego i mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki w pięknych strojach szlacheckich.
Dziewczynki z grupy wokalnej zaśpiewały piosenki w strojach ludowych, nawiązujących stylizacją do tekstu poszczególnych utworów.
Pan Starosta Robert Bednarz odczytał pismo, w którym podziękował za udział Zespołu „Racławice” w Dożynkach oraz pasję, którą młodzi tancerze dzielili się z uczestnikami wydarzenia. Skierował jednocześnie wyrazy uznania dla pracy wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie techniczne i organizacyjne prezentacji i życzenia wszelkiej pomyślności, twórczych pomysłów i realizacji zamierzeń.


Biegi Zwycięstwa w JarocinieTradycyjnie już, 15 sierpnia, odbył się Bieg Zwycięstwa nad Bolszewikami im. Kawalerów Orderu Virtuti Militari Jana Kozioła i Sebastiana Małka w Jarocinie. Ta sportowa impreza organizowana jest co roku dla uczczenia rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko - bolszewickiej z 1920 r. oraz uczczenia Święta Wojska Polskiego.
Na zaproszenie organizatorów Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich zaprezentował na scenie tańce narodowe i regionalne w tradycyjnych strojach ludowych i kontuszowych. Młodsza grupa przedstawiła inscenizację taneczną „Na Krakowskim Rynku”, a grupa reprezentacyjna Zespołu suitę tańców i pieśni rzeszowskich oraz poloneza i mazura. W czasie koncertu dzieci z grupy wokalnej „Skowronki” zaprezentowały repertuar folkowy. Martynka zaśpiewała piosenkę dla dzieci „Była raz Kózka”, a Ola i Natalia melodię popularną „W zielonym gaju”.


Uroczystości Jubileuszowe w Stalowej WoliDelegacja dzieci, młodzieży i rodziców Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na czele z Panią Dyrektor Katolickiego Domu kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewą Sęk na zaproszenie organizatorów uczestniczyła 24 czerwca 2018 r. w uroczystościach jubileuszowych w Stalowej Woli, związanych ze 100 - leciem odzyskania niepodległości Polski, 200 - leciem Diecezji Sandomierskiej, 100. urodzinami śp. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i 80. urodzinami Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli. KDK „ARKA” wystawił Poczet Sztandarowy, a wzdłuż nawy Kościoła dzieci w polskich strojach narodowych stworzyły honorowy szpaler, trzymając w rękach biało czerwone kwiaty, symbolizujące: kolorem - miłość do ojczyzny i działania podejmowane przez Ks. Bpa Frankowskiego na rzecz walki z komunizmem, a liczbą - osiemdziesiąte urodziny J.E.Ks. Bp. Edwarda Frankowskiego.
Po nabożeństwie wszyscy przeszli na skrzyżowanie ulic Ofiar Katynia i E. Kwiatkowskiego, by uczestniczyć w poświęceniu ronda, które otrzymało imię arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Następnie w auli WZPiNoS KUL w Stalowej Woli odbyła się konferencja naukowa, podczas której Biskup Senior Diecezji Sandomierskiej Edward Frankowski otrzymał poświęconą Jego osobie Księgę Jubileuszową. Wśród prelegentów był dr Jarosław Szarek, Prezes IPN, Ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, O. prof. KUL dr hab. Roman Jusiak i dr Mariusz Krzysztofiński z IPN O/Rzeszów.
Na zakończenie delegacja Zespołu zaśpiewała dostojnemu Jubilatowi „Ślę Ci bukiecik” i wręczyła uroczyście kwiaty. Ks. Biskup Edward Frankowski od samego początku istnienia Zespołu „Racławice”, a następnie powstałego Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach wspiera bardzo mocno działalność kulturalną i chrześcijańską na rzecz wychowywania młodego pokolenia. Niejednokrotnie uczestniczył w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, organizowanym przez KDK „ARKA” i udzielał błogosławieństwa biskupiego dzieciom i ich rodzicom z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Z radością i wzruszeniem wspólnota „ARKI” towarzyszyła Dostojnemu i Drogiemu Jubilatowi w świętowaniu tak wspaniałej okazji, życząc wielu łask Chrystusa i zwyciężania razem z Nim.

Więcej relacji na stronie Stalowa Wola oficjalny portal miasta Świadkowie historii uhonorowani


Koniec Roku Artystycznego 2017/2018W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyło się uroczyste spotkanie dzieci, młodzieży, rodziców i kadry z okazji zakończenia Roku Artystycznego 2017/2018. 22 czerwca w sali kameralnej, przy wtórze piosenek wakacyjnych, prezentowanych przez solistów grupy wokalnej „Skowronki” Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk wraz z Paniami: Karoliną Burek, Jolantą Warchoł i Katarzyną Rokoszyńską wręczały dyplomy dla tancerzy i solistów za wkład pracy artystycznej w twórczość i rozwój Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich oraz prezentowanie kultury polskiej na koncertach i festiwalach, a także otrzymały podziękowania w postaci Laurów za twórczy udział artystyczny w duchu chrześcijańskim i patriotycznym oraz świadectwo podążania Chrystusową drogą podczas XXI edycji festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”.
Pani Dyrektor dr Ewa Sęk złożyła gratulacje wszystkim rodzicom za trud włożony w wychowanie dzieci i za podejmowane działania przy KDK „ARKA”. Dzieciom i młodzieży życzyła zasłużonego odpoczynku na wakacjach.


19 czerwca 2018 r. w Katedrze Sandomierskiej Ordynariusz Diecezji J.E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Pasterz Diecezji, który w homilii skierował słowa do kandydatów, by punktem odniesienia w pracy duszpasterskiej był zawsze Bóg, i aby jako prezbiterzy łączyli się z Ludem Bożym w Winnicy Pańskiej. Nowo wyświęceni Kapłani po raz pierwszy koncelebrowali Mszę Świętą.
Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczyła w uroczystościach, modląc się równocześnie w intencji Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który w tym dniu obchodził 33. rocznicę Święceń Kapłańskich. Po Eucharystii młodzież w strojach ludowych złożyła Ordynariuszowi życzenia i bukiet kwiatów w imieniu dzieci, młodzieży, rodziców i kadry Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach.


Parafiada w Rudniku nad Sanem17 czerwca 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich przed mieszkańcami Rudnika n/Sanem zaprezentował dwugodzinny koncert polskich tańców, pieśni i zabaw dziecięcych w ramach odbywającej się Parafiady przy kościele Trójcy Świętej. Koncert rozpoczął się staropolskim powitaniem w suicie pieśni i tańców lasowiackich, najmłodsze dzieci w miniaturze tanecznej przedstawiły, jak wyglądało życie dzieci na wsi, a dziewczęta w inscenizacji „Południce” przybliżyły legendę starosłowiańską. Dzieci w strojach lasowiackich zaprezentowały zabawy lasowiackie. Kolejnym regionem, bardzo bogatym pod względem kostiumów, tańców i pieśni, które w swoim repertuarze pielęgnuje Zespół „Racławice” jest region rzeszowski. Zaprezentowana suita swoją dynamiką ruchu i radosnym śpiewem porwała publiczność przybyłą na Parafiadę. Tańce narodowe, czyli krakowiak, polonez, mazur również wzbudziły aplauz wśród widowni. Wraz z Zespołem „Racławice” wystąpiły solistki z grup wokalnych, które działają przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, tj. Kamila Domagała, Andżelika Guściora z „Bemoll Arka” i „Mamy z ARKI” z piosenkami ludowymi i religijnymi. Cały koncert prowadziła Pani dr Ewa Sęk Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, która w podziękowaniu za zaproszenie przekazała Księdzu Wiesławowi Marszałkowi album „Eutrapelia jako fenomen pedagogiczny nowej ewangelizacji 1998 - 2017”, wydany z okazji XX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.


200 lat Diecezji SandomierskiejW sobotę, 16 czerwca 2018 r. liczna delegacja dzieci, młodzieży i rodziców Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich wraz z kadrą i Panią dyrektor Katolickiego Domu kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się do serca Diecezji, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, będącej głównym punktem obchodów 200 - lecia Diecezji Sandomierskiej. W Bazylice Katedralnej, wypełnionej wiernymi z całej Diecezji wspólnie przeżywaliśmy Eucharystię i głoszone Słowo Boże. Wszystkich przybyłych na uroczystość gości powitał Ordynariusz Diecezji Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, homilię wygłosił Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, który przypomniał dzieje Kościoła Sandomierskiego i wybitne postaci z jego historii. Mszy Świętej przewodniczył Nuncjusz Stolicy Apostolskiej Abp Salvatore Pennacchio, który podkreślił radość ze wspólnego przeżywania obchodów jubileuszowych. Na zakończenie wierni otrzymali błogosławieństwo Ojca Świętego i wspólnie wyśpiewali „Te Deum”.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich aktywnie włączał się w obchody jubileuszowe 200 - lecia Diecezji Sandomierskiej i 100 - lecia odzyskania Niepodległości poprzez liczne koncerty, konferencje o tematyce patriotycznej, organizację XXI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” i spotkania modlitewne.
W dniu uroczystości, odbywających się w Sandomierzu, Zespół „Racławice” w polskich strojach narodowych szlacheckich i krakowskich przygotował w języku włoskim pozdrowienie Nuncjusza Stolicy Apostolskiej, które zostało zauważone i sprawiło radość Najdostojniejszemu Gościowi oraz uczestnikom świętowania.


Nauka poloneza w RCEZW Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku gościła młodzież ze Słowacji, Czech i Litwy w ramach programu Erasmus pt. „Podróż wokół regionalnych kultur”. 11 czerwca 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach został zaproszony przez koordynatorkę projektu Panią Alicję Świder, by zaprezentować polskie tańce narodowe i nauczyć zagraniczną młodzież podstawowego kroku poloneza. Grupa reprezentacyjna Zespołu w pięknych strojach kontuszowych zatańczyła poloneza do muzyki Benedykta Konowalskiego i mazura do muzyki Stanisława Moniuszki z opery „Halka”. Oba tańce zostały owacyjnie przyjęte przez młodych gości z zagranicy, którzy chętnie przystąpili do nauki kroków poloneza, by w części finalnej zatańczyć prosty układ choreograficzny wraz z tancerzami z „Racławic”, przy obopólnej zabawie i radości. Na zakończenie spotkania uczestnicy programu poznali regionalny strój lasowiacki i krótką historię naszego regionu, związaną z tradycjami i położeniem. Całość warsztatów zwieńczyła wspólna fotografia z uczestnikami programu i ich opiekunami.


Koncert przy SDK w Stalowej WoliNa zaproszenie Dyrektora Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Pana Józefa Sroki Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich zaprezentował tańce narodowe i regionalne na scenie pięknego amfiteatru podczas uroczystego otwarcia Centralnego Placu Zabaw. 10 czerwca 2018 r. oddano do użytku pięknie zagospodarowaną przestrzeń osiedlową przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Pogoda i atrakcje przygotowane specjalnie na ten dzień przyciągnęły wielu mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości. Przed licznie zasiadająca widownią dzieci z młodszych grup Zespołu „Racławice” zatańczyły inscenizację „Na Krakowskim Rynku”, a grupa reprezentacyjna suitę tańców i pieśni rzeszowskich w strojach regionalnych, dostojnego poloneza i zamaszystego mazura w strojach kontuszowych.
Zespół został gorąco przyjęty i jak zawsze serdecznie goszczony w progach SDK, z którym współpracuje od ponad 20 lat. Pani Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewa Sęk wyraziła podziękowania Panu Dyrektorowi Józefowi Sroce i wszystkim pracownikom SDK za okazywaną życzliwość, otwartość serc i wiele wspólnych zrealizowanych koncertów.

Grupy wokalne z ARKI w KrzeszowieGrupy wokalne z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach „MAMY z ARKI” i „Bemoll ARKA” 10 czerwca 2018 r. wystąpiły w I Ogólnopolskim Plenerowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej i Poezji Śpiewanej „Na Skrzydłach Ducha” w Krzeszowie. W tym dniu Laureaci I Międzypowiatowego Konkursu Piosenki Religijnej i Poezji Śpiewanej „Na skrzydłach Ducha”, do którego przesłuchania konkursowe odbyły się w lutym b.r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie wykonali nagrodzone utwory. Podczas koncertu Grupa Wokalna „MAMY z ARKI”, solistka Andżelika Guściora i Kamila Domagała z grupą młodzieżową „Bemoll Arka” odebrały statuetki przyznane kolejno za I miejsce - „MAMY z ARKI” i II miejsce dla Kamili oraz wyróżnienie dla Andżeliki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Posła na sejm RP Jerzego Paula, Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza oraz Wójta Gminy Krzeszów Stanisława Nowakowskiego.
W tym samym dniu grupy wokalne zostały zaproszone na Piknik Rodzinny organizowany przez Urząd Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem i Caritas Diecezji Sandomierskiej. Poszczególni artyści z „ARKI” zaśpiewali utwory „Błogosław duszo moja Pana”, „Powietrzem jesteś mym”, „Maryjo śliczna Pani”. Zostali miło przyjęci przez licznie zgromadzoną publiczność.
Składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów, a słowa podziękowania kierujemy do Pani Katarzyny Rokoszyńskiej, która prowadzi zajęcia z trzema grupami wokalnymi, działającymi przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, tj. „Skowronki”, „Bemoll ARKA” i „MAMY z ARKI”.


Projekt edukacyjny - Fizyka w tańcuW Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Nisku 7 czerwca 2018 r. został zorganizowany dzień projektów edukacyjnych. Uczennice uczęszczające do klasy II A gimnazjum: Aleksandra Domańska, Klaudia Filiks, Anita Rokoszyńska, Laura Warchoł i Aleksandra Zaguła przez rok szkolny 2017/2018 realizowały wybrany temat projektu „Fizyka w tańcu”, którego opiekunem była Pani Anna Dybka, nauczyciel fizyki. Wybór tematu nie był przypadkowy, gdyż dziewczęta od lat tańczą w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”, który w tym roku przybrał zaszczytne imię Rodziny Mireckich. Staż taneczny niektórych uczennic sięga już 11 lat, a najkrócej tańcząca też ma za sobą okres 5-ciu lat wzrastania w Zespole i nabywania umiejętności tanecznych.
Uczennice zwróciły się z oficjalną prośbą do Pani Dyrektor KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewy Sęk o zgodę na użyczenie kostiumów, opracowania muzycznego i choreografii dwóch polskich tańców narodowych kujawiaka i oberka, będących dorobkiem Zespołu „Racławice”. Po zyskaniu przychylności i zgody przystąpiły do realizacji projektu, którego celem była m.in. popularyzacja sztuki tańca wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie postawy badawczej i odkrywanie praw fizyki w ruchu scenicznym, porównanie wielkości fizycznych pomiędzy tancerzami w trykotach i kostiumach, zwrócenie uwagi odbiorców na wielowymiarowość sztuki oraz kształtowania poczucia odpowiedzialności i dyscypliny, a także samodzielności i wytrwałości w pracy. Dziewczęta wspólnie z partnerami z Zespołu w czasie prezentacji, na którą przybyli nauczyciele z Panią dyrektor Danutą Gorczycą, rodzice i uczniowie z kilku klas szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawiły jak fizycy radzą sobie z tańcem i jak tancerze radzą sobie z fizyką. Na wybranych krokach, figurach tanecznych i elementach choreograficznych dowiodły, że ciało tancerza to obiekt fizyczny, jak każdy inny, który ma masę, bezwładność i na który działają różne siły, a taniec jest najdoskonalszym przejawem działania trzech zasad dynamiki Newtona, zasady zachowania energii, momentu obrotowego, siły odśrodkowej, tarcia i grawitacji.
Po części badawczej, w której nastąpiła interpretacja pojęć, zjawisk i wielkości fizycznych, jedna z uczennic w prezentacji multimedialnej przybliżyła historię Zespołu i jego działalność oraz omówiła charakterystyczne elementy stroju łowickiego, zarówno kobiecego (kiecka, zapaska z aksamitnym pasem, haftowana koszula), jak i męskiego (koszula zdobiona haftem, „Lejbika” - sięgająca ud kamizela, pasiaste spodnie i filcowy kapelusz). Prezentacja projektu zakończyła się tańcem układu kujawiaka z oberkiem z repertuaru Zespołu „Racławice”.
Całość programu została przyjęta owacyjnie, Pani Dyrektor Danuta Gorczyca pogratulowała realizacji projektu i prezentacji, a uczennice skierowały słowa podziękowania do Pani dr Ewy Sęk za przekazywanie wartości kulturowych, tradycji narodowych, polskiej muzyki poprzez śpiew i taniec i możliwość rozwijania talentów w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi królowej w Racławicach, któremu początek dał Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”.


Konferencja Naukowawa na WZPiNoS w Stalowej WoliZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich po powrocie z Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Toruniu, już 5 czerwca 2018 r. na zaproszenie Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli zaprezentował tańce regionalne i narodowe podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Styl i jakość życia współczesnego człowieka”.
Hasłem konferencji była rodzina i społeczeństwo. Rodzina stanowi ostoję społeczeństwa i plasuje się wysoko w hierarchii wartości większości społeczeństw. W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej Racławicach, przy którym działa Zespół „Racławice” stawia się na pracę wychowawczą w kulturze folklorystycznej, wierze katolickiej i w duchu patriotyzmu, która jest pomocna szczególnie dla rodzin. To właśnie tutaj wspólnie z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami tworzy się miejsce pracy twórczej i pomaga się również wprowadzać w życie Słowo Boże.
Pani dr Ewa Sęk pracownik naukowy w Instytucie Pedagogiki w Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach w czasie konferencji wygłosiła referat o wartości rodziny w dzisiejszym społeczeństwie, powołując się na naukę Świętego Jana Pawła II i cytując fragment listu Karola Wojtyły do Mieczysława Kotlarczyka. Wykład Pani dr Ewy Sęk był przeplatany układami tanecznymi, w barwnych strojach ludowych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu „Racławice”. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród profesorów z zagranicy, którzy podziwiali wykonanie artystyczne, oryginalność kostiumów oraz umiejętność przekazywania symboli oraz tradycji narodowych poprzez taniec i śpiew.


Zespół Pieśni i Tańca RACŁAWICE w ToruniuW dniach 1-3 czerwca 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na zaproszenie Ojca Tadeusza Rydzyka Dyrektora Radia Maryja wyjechał do Torunia, by 2 czerwca wystąpić jako gość specjalny na II Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Maryjo jesteśmy, młodzi”. Dla całej społeczności zespołowej było to bardzo duże wydarzenie. Przygotowania do wyjazdu trwały już od lutego br. Dzieci i młodzież bardzo intensywnie i systematycznie uczestniczyli w próbach, by opracować układy taneczne. Dokonano renowacji kostiumów, by uczestnicy Festiwalu, ale przede wszystkim widzowie TV Trwam mieli zaprezentowane najpiękniejsze polskie stroje.
W Dzień Dziecka, we wczesnych godzinach rannych sprzed siedziby Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej wyjechały dwa autokary z blisko 120 uczestnikami i ze wszystkimi potrzebnymi rekwizytami. Podróż do Torunia przebiegła pomyślnie i po krótkim odpoczynku wszystkie dzieci i młodzież uczestniczyła w próbie wokalnej przed Koncertem Uwielbienia, którą poprowadził Pan Zbigniew Małkowicz. Wieczór zakończył się udziałem we Mszy Świętej i Apelem Jasnogórskim.
2 czerwca uczestnicy Festiwalu rozpoczęli dzień od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II koncelebrowanej pod przewodnictwem Dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam Ojca Tadeusza Rydzyka, który witając przybyłe zespoły, szczególnie podkreślił obecność Pani Marii Mireckiej - Loryś, jedynej żyjącej z Rodzeństwa Mireckich, która uczestniczyła w nadaniu Zespołowi „Racławice” imienia Rodziny Mireckich. Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreślił postawę patriotyczną całej Rodziny i wymienił Panią Marię, jako wzór dla wszystkich kobiet. Po Mszy Świętej w amfiteatrze usytuowanym nad Wisłą rozpoczął się przegląd zespołów wokalno - tanecznych, zgłoszonych do Konkursu. W czasie obrad kapituły konkursowej na scenie zaprezentował swoje tańce i pieśni Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w godzinnym koncercie. Zespół przywitał zebranych po staropolsku - chlebem, z którym wychodzi na scenę w regionalnym tańcu lasowiackim. Dzieci zatańczyły suitę tańców, pieśni i zabaw lasowiackich, by przybliżyć odbiorcom nasz region, podobnie młodzież przybliżyła sąsiadujący z naszym region w suicie tańców i pieśni rzeszowskich. Wokalistki z KDK „ARKA” wykonały piękne pieśni ludowe i religijne. Andżelika Guściora zaśpiewała pieśń ludową „Matulu moja...” przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec, na których grali Pan Janusz Kutyła i Remigiusz Pałka, a Kamila Domagała wykonała pieśń religijną „Piękna Pani”, przy akompaniamencie na klawiszach Pana Janusza Kutyły. W drugiej części koncertu Zespół „Racławice” zatańczył tańce narodowe, tj. dzieci wystąpiły w inscenizacji „Na Krakowskim Rynku” w strojach krakowskich i biało - czerwonych, a młodzież zatańczyła Poloneza i Mazura w strojach kontuszowych. Na finał cały Zespół zaśpiewał „Polska żyje w nas!”, a na scenę została zaproszona Pani Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewa Sęk wraz z najstarszym i najmłodszym uczestnikiem: 102 i pół-letnią Panią Marią Mirecką Loryś i 2 i pół-letnim Dominikiem Sękiem. Te klamry lat spajają pokolenia wychowywane i kształtowane w wierze katolickiej i w tradycji narodowej w KDK „ARKA” oraz są wymownym akcentem z okazji obchodów setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości.
Festiwal zakończył się wspólnym Uwielbieniem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II. Oprawę muzyczną przygotował Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”. Całość była wielkim przeżyciem dla dzieci, młodzieży, Rodziców i Kadry KDK „ARKA”.
Po dniu pełnym wrażeń Zespół udał się na zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu i zakupienie tradycyjnych „toruńskich pierników””.
W niedzielę, 3 czerwca Zespół „Racławice” uczestniczył we Mszy Świętej, sprawowanej pod przewodnictwem Rektora WSKSiM Ojca Zdzisława Klafki, podczas której modlił się w intencji Anny i Marcina Sęków oraz ich dwojga dzieci Klary i Dominika w 8. rocznicę Sakramentu Małżeństwa.
Czas Festiwalu, to dni wypełnione modlitwą, tańcem, śpiewem, a przede wszystkim uwielbieniem Pana Boga, jak również czas wykorzystany na pomnażanie talentów danych od Boga.
W imieniu Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewy Sęk, Kadry, dzieci, młodzieży i Rodziców koncentrujących się w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich przesyłamy serdeczne podziękowania dla Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka, Ojca Grzegorza Wosia, Ojca Grzegorza Moja, Ojca Zdzisława Klafki i Wszystkich Współpracowników Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz Fundacji Nasza Przyszłość.


Wygraj Sukces26 maja 2018 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyły się eliminacje regionalne Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Była to już 23. edycja. Eliminacje regionalne, to drugi etap przesłuchań konkursowych. Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentowały w I kategorii wiekowej Hania Syty, która zaśpiewała „Cały świat” i „Daj mi rękę tato”, a w czwartej kategorii wiekowej Kamila Domagała z piosenką „Co się śni niewidomym” i „Co mi Panie dasz” z repertuaru zespołu BAJM. Obie wokalistki na co dzień uczęszczają na zajęcia do grupy wokalnej „Skowronki” i „BemollArka”, które prowadzi Pani Katarzyna Rokoszyńska.


Konkurs Piosenki w NowosielcuMiejsko - Gminny Konkurs piosenki „Tobie mamo, tobie tato”, organizowany przez NCK „Sokół” filia w Nowosielcu odbył się 25 maja 2018 r. Podczas przeglądu wystapiło około 50 wykonawców z okolicznych szkół, przedszkoli i domów kultury. Solistki grup wokalnych „Skowronki” i „BemollArka” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wyśpiewały 5 statuetek - 2 wyróżnienia i 3 nagrody główne przyznawane równorzędnie w każdej kategorii. W I kategorii wiekowej nagrody otrzymały Martynka Łukaszewicz z piosenką „Pomogę mamusi” i Lena Borowicz z piosenką „Jesteś mamo skarbem mym”. W drugiej kategorii wiekowej wyróżnienia otrzymały Asia Wór piosenką „Uściskam mamę” i Amelka Surma z piosenką „Mama wszystko wie”. W trzeciej kategorii wiekowej nagrodę otrzymała Andżelika Guściora z piosenką „Mamo, moja żywa kołysko”.
Wszystkim wykonawcom i opiekunowi grup wokalnych Pani Katarzynie Rokoszyńskiej bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Ogólnopolska Olipiada Innowacji TechnicznychW niedzielę, 27 maja 2018 r. na zaproszenie organizatorów Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich zatańczył trzy tańce narodowe - krakowiaka, poloneza i mazura podczas finału trzydniowego maratonu olimpijskiego. Licznie zgromadzeni uczestnicy Olimpiady wraz z opiekunami oraz patroni honorowi i sponsorzy w trakcie prezentowania układów tanecznych nagradzali brawami tancerzy, tym samym wyrażając aprobatę i podziw dla poziomu wykonania i piękna strojów.


Koncert dla MamyW Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach w piątkowe popołudnie, 25 maja 2018 r. wszystkie dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich oraz do grup wokalnych „Skowronki” i „BemollArka” przygotowały taneczno - muzyczno - wokalną laurkę dla swoich rodziców. W programie artystycznym dzieci zaprezentowały inscenizację „Na Krakowskim Rynku”, a młodzież w pięknych strojach szlacheckich dostojnie zatańczyła poloneza i zamaszystego mazura.
Wokaliści: Lenka, Asia, Ola, Andżelika, Natalka, Karolina, Daria i Remek zaśpiewali ze specjalną dedykacją piosenki o mamie i dla mamy. Na zakończenie koncertu wszystkie grupy zaśpiewały „Maryjo, śliczna Pani”, a najmłodsze dzieci wręczyły bukieciki kwiatów swoim rodzicom.


Ogólnopolska Konferencja NaukowaW piątek, 18 maja 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Patriotyzm wczoraj i dziś” organizowana przez Koło Naukowe Studentów WZPiNoS KUL w Stalowej Woli Polonia Semper Fidelis, przy współpracy z Katedrą Filozofii Prawa i Praw Człowieka (KUL - Lublin), Katedrą Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania (KUL - Stalowa Wola), Katolickim Domem Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach, Towarzystwem Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, Stowarzyszeniem Stalowi Patrioci i Fundacją Uniwersytecką w Stalowej Woli.
Miejsce, w którym odbywała się konferencja nie zostało wybrane przypadkowo. Katolicki Dom Kultury „ARKA” jest miejscem, w którym jak nigdzie indziej pielęgnowane są wartości narodowe oraz patriotyzm, zaś prawdziwym przykładem dbałości o nasz kulturowy dobytek jest działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich. Dyrektor KDK „ARKA”, a zarazem dyrektor artystyczny Zespołu pani dr Ewa Sęk od samego początku zajmuje się podtrzymywaniem tradycji narodowej i pielęgnowaniem polskości oraz rozwijaniem świadomości narodowej, a w szczególności kultywowaniem twórczości ludowej i folklorystycznej. Dzieci od najmłodszych lat wychowywane są w duchu miłości do narodu oraz wartości patriotycznych i religijnych. Wszystkich licznie zgromadzonych gości i prelegentów powitała pani Anna Zbrożyna - Tutak, zapraszając na prezentację Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Młodsze grupy zatańczyły inscenizację „Na Krakowskim Rynku”, a grupa reprezentacyjna w pięknych strojach szlacheckich poloneza i mazura.
Drugą część konferencji poświęconej aspektom patriotyzmu rozpoczął prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz z Katedry Filozofii Prawa i Praw Człowieka Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który wygłosił wykład wprowadzający „Czym jest patriotyzm?”. W swojej wypowiedzi Pan Profesor podkreślił, że patriotyzm to cnota i postawa sprawiedliwego miłowania tego co rodzinne. Następnie o zabranie głosu poproszono Panią prof. dr hab. Franciszkę Wandę Wawro z Katedry Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Opiekuńczej Wydziału nauk Społecznych KUL. Pani profesor podjęła temat „Aktywność obywatelska jako przejaw postawy patriotycznej”. Pani Profesor przedstawiła kanon polskiej kultury: 1. Bóg, Honor, Ojczyzna, 2. pogłębianie motywacji do konstruktywnych działań, 3. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” - to upodmiotowanie młodego pokolenia.
Kolejnym prelegentem był Ksiądz prof. dr hab. Roman Bogusław Sieroń - dyrektor Instytutu Pedagogiki, kierownik Katedry Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania WZPiNoS w Stalowej Woli KUL. Wystąpienie Księdza Profesora dotyczyło Patriotyzmu w Biblii na przykładzie wybranych ksiąg sapiencjalnych. Natomiast Ojciec prof. dr hab. Roman Jusiak w swoim wystąpieniu przybliżył patriotyzm polski w kontekście koncepcji multikulti, kultury, która upowszechnia się w Polsce, ale na zachodzie przeżywa kryzys. Ojciec profesor skierował również słowa do młodzieży za zaangażowanie w uroczystości patriotyczne i postawę chrześcijańską. Nad rolą „Rodziny, jako środowiska kształtowania postaw patriotycznych” pochylił się Ksiądz prof. dr hab. Andrzej Łuczyński, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Opiekuńczej Wydziału Nauk Społecznych KUL, podkreślając, że rodzina mimo represji był skłonna stać przy ojczystych wartościach. Kolejne wystąpienie dotyczyło „Patriotyzmu w dziejach narodu polskiego - od zaborów po współczesność”, które przedstawiła pani lic. Justyna Bieszczad, nauczyciel historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli, przytaczając słowa Romana Dmowskiego „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Koło Naukowe Studentów WZPiNoS KUL w Stalowej Woli Polonia Semper Fidelis reprezentowała przewodnicząca Koła, lic. Anna Zbrożyna - Tutak, która przedstawiła prezentację poświęconą „Wychowaniu patriotycznemu dzieci i młodzieży na przykładzie działalności Koła Naukowego Polonia Semper Fidelis", którego opiekunem jest pani dr Ewa Sęk. Kolejnym prelegentem był pan dr Grzegorz Kida z Katedry Psychologii Organizacji i Zarządzania WNS KUL, członek Stowarzyszenia Stalowi Patrioci. Tematyką wykładu były „Psychologiczne aspekty patriotyzmu”. Jako ostatnia z zaproszonych prelegentów wystąpiła pani dr Ewa Sęk z Katedry Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania WZPiNoS w Stalowej Woli KUL, a zarazem Dyrektor KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Temat podjęty przez Panią Doktor, ściśle związany był z działalnością Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w oparciu o archiwalne nagranie dotyczące „Spotkania Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” ze Świętym Janem Pawłem II jako wspomnienie przeżycia patriotycznego”. Wysłuchane prezentacje na pewno wzbudziły wiele refleksji i wzruszeń. Niewątpliwie, zdobyta wiedza będzie mobilizować do dalszego pielęgnowania i rozbudzania wartości patriotycznych i narodowych, które są tak cenne w dzisiejszym, zmieniającym się świecie. Całość spotkania zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” oraz Polskie Radio Rzeszów, które reprezentowała pani Redaktor Maria Kornaga i Tygodnik „Sztafeta”, reprezentowany przez Kamilę Brzezińską.


logoMiło nam poinformować, że Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” pozyskało dofinansowanie w kwocie 60 000,00 zł na zadanie „Zakup wyposażenia” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Infrastruktura kultury”.
Zadanie „Zakup wyposażenia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


3 MajaZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach na zaproszenie Muzeum Regionalnego w Rozwadowie wziął udział w ramach obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja w patriotycznym wydarzeniu „Z wdzięczności dla niepodległości”. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem. Spod dworca kolejowego ku Rynkowi przeszły władze miasta wraz z obecnym Posłem RP Rafałem Weberem, grupy rekonstrukcyjne, młodzież szkolna w strojach z epoki, dzieci i młodzież z Zespołu „Racławice” w narodowych strojach ludowych, harcerze i Orkiestra Dęta MDK. Przed pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, który w 1693 roku na mocy przywileju lokacyjnego nadał prawa miejskie dla Rozwadowa delegacja władz miejskich i pracowników Muzeum złożyła kwiaty. Wszystkich mieszkańców Rozwadowa i przybyłych gości, zebranych w ogródku kawiarnianym powitał Poseł RP Rafał Weber i Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Cześć artystyczna rozpoczęła się od wykonania pieśni Gaude Mater Polonia przez chór „Gaude Vitae”. Kolejnym punktem programu był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wszystkie cztery grupy wiekowe zatańczyły najpiękniejsze tańce narodowe. Tańce krakowskie zaprezentowały najmłodsze dzieci w inscenizacji „Na Krakowskim Rynku”, w której skupiają się wszystkie symbole narodowe, tj. godło, flaga Polski, Wisła, hejnał z Wieży Mariackiej, słynne kwiaciarki krakowskie i gołębie. Starsze grupy zatańczyły kujawiaka z oberkiem w narodowych strojach łowickich, będących w swoim kroju odnośnikiem do polskich pól i łanów zbóż. Koncert „Racławic” zakończył dostojny polonez i mazur - dwa tańce, które wyszły z dworów szlacheckich.
Organizatorzy dziękując za występ, podkreślili działalność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, przy którym działa Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, szczególnie pani dyrektor dr Ewie Sęk, która od ponad 32 lat prowadzi Zespół „Racławice”, będąc głównym choreografem i kierownikiem artystycznym, a od 21 lat pełni funkcję dyrektora KDK „ARKA”, w którym są pielęgnowane wartości patriotyczne i chrześcijańskie.
W inscenizacji, hołd twórcom Konstytucji złożyła młodzież LO im. Komisji Edukacji Narodowej ze Stalowej Woli. Część artystyczną zakończył staropolski „chodzony” wokół Rynku.
Koncert Zespołu Pieśni i tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich odbył się dzięki wsparciu Gminy i Miasta Stalowa Wola.


Jubileusz Młodych w SandomierzuW Zawichoście i Sandomierzu, w ramach obchodów 200 - lecia Diecezji Sandomierskiej przez trzy dni trwał Jubileusz Młodych. 1 maja delegacja młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich udała się do serca Diecezji, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem J. E. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który zwracając się do młodzieży podkreślił, jak ważna jest ich obecność w Kościele, który zawsze pozostanie otwarty dla każdego.
Na zakończenie młodzi podziękowali Księdzu Biskupowi za wspólnie spędzony czas i modlitwę. Pasterz Diecezji przekazał ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji młodzieży ze Stalowej Woli, gdzie odbędą się przyszłoroczne Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej.


Wygraj Sukces 201825 kwietnia 2018 r. dzieci z chórku „Skowronki” i młodzież z grupy wokalnej „Bemoll-Arka”, uczęszczające na co dzień na zajęcia wokalne do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach brały udział we wstępnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „WYGRAJ SUKCES”. W Sandomierskim Porcie Kultury sala widowiskowa wypełniała się młodymi wokalistami, którzy stanęli przed Komisją w ramach 23 edycji konkursu. Z KDK „ARKA” przyjechało czternaścioro wykonawców wraz z nauczycielem śpiewu panią Katarzyną Rokoszyńską i opiekunem panią Agnieszką Rup. Po przesłuchaniach, które trwały kilka godzin, ze względu na dużą liczbę uczestników, do kolejnego etapu, tym razem regionalnego, zakwalifikowała się Hania Syty - siedmiolatka, która zaśpiewała „Cały świat” i Kamila Domagała z piosenką „Co mi Panie dasz” z repertuaru Zespołu „Bajm”. Najmłodsza 5-letnia Martynka Łukasiewicz otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Czekoladowa historyjka”.
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom z KDK „ARKA”, którzy zmierzyli się z utalentowanymi wykonawcami, bo jak podkreśliła komisja poziom wykonawców był bardzo wysoki, a przez to była wyrównana konkurencja.


78. Rocznica Zbrodni KatyńskiejW dniu 16 kwietnia 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich brała udział w obchodach 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Hary w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i za Ojczyznę. Główny celebrans w homilii, na fundamencie nowotestamentalnej sceny kamienowania św. Szczepana, ukazał podobieństwo wydarzeń sprzed blisko 2000 lat z tymi, mającymi miejsce w Katyniu, przed 78 laty. Ksiądz proboszcz odzwierciedlił w obu wydarzeniach analogię mechanizmów, którymi kierowali się ludzie ulegający kłamstwu i diabelskim mocom, działając przeciwko ludziom prawym i hołdującym prawdzie. Po uroczystej Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty przed Tablicą Katyńską.
W imieniu Pani Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach składamy serdeczne podziękowania Panu Staroście Powiatu Niżańskiego - Robertowi Bednarzowi za zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” do udziału w tych uroczystościach.


Jubileusz 25-lecia Zespołu PEREŁKIW dniu 15 kwietnia 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczestniczyła w koncercie Jubileuszowym z okazji 25 - lcia istnienia Zespołu Tanecznego „Perełki”, działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.
Zespół od samego początku prowadzi Anna Włodek, wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, która szlify choreograficzne zdobywała pod kierunkiem dyrektora artystycznego i choreografa Zespołu oraz pedagoga Pani dr Ewy Sęk.
Koncert Jubileuszowy podzielony był na dwie części, w pierwszej zatytułowanej „Wachlarz wspomnień” podziwialiśmy młodych tancerzy w układach z 25 lat działalności Zespołu „Perełki”, a w drugiej widowisko inspirowane bajką „Kraina Lodu”.
Delegacja w składzie dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewa Sęk, choreograf Jolanta Warchoł oraz młodzież Laura Warchoł i Angelika Guściora pogratulowała osiągnięć i sukcesów artystycznych oraz złożyła życzenia rozwoju i kolejnych długich lat działalności, pomyślności w realizacji wszystkich planów, sukcesów nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej oraz wytrwałości w promowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą.
Pani Anna Włodek ze wzruszeniem dziękowała Pani dr Ewie Sęk - pierwszemu nauczycielowi tańca i choreografowi za to, że kiedyś przyszła do Racławic aby założyć Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, bo dzięki temu Ona od najmłodszych lat mogła w nim się uczyć i tańczyć i dzięki temu może teraz być tu gdzie jest i cieszyć się tymi pięknymi chwilami.


Wieczór z Panią Marią Mirecką LoryśW sali kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 5 kwietnia miała miejsce niecodzienna uroczystość. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” gościł Panią Marię Mirecką - Loryś, za zgodą której Zespół „Racławice” przyjął imię Rodziny Mireckich, by tym samym ponieść w przyszłość pamięć o wielkich czynach Bohaterów związanych z naszą miejscowością. Wszystkich gości, a w szczególności Panią Marię - honorowego gościa wieczoru powitała pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i zaprosiła na program artystyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież Zespołu „Racławice” oraz wokalistów z grupy „BemollARKA”. Pani Katarzyna Rokoszyńska zaśpiewała utwór do słów Marii Konopnickiej „Ojczyzna moja to ta Ziemia droga”, a młodzież z grupy reprezentacyjnej Zespołu w strojach szlacheckich przedstawiła biogramy rodziców i rodzeństwa Mireckich. Andżelika Guściora zaśpiewała specjalną dedykację dla Pani Marii „Sadźmy przyjacielu róże”. Tego wieczoru Pani Maria Mirecka Loryś uroczyście odczytała Akt Nadania Imienia Rodziny Mireckich Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice”, wspominając działalność, zaangażowanie swojego rodzeństwa w służbie Ojczyźnie. Tomasz Barwa z najmłodszej grupy lirycznie wykonał pieśń patriotyczną „Orlątko”, natomiast dzieci otoczyły Panią Marię i wyśpiewały kilka piosenek o umiłowaniu Boga, Maryi i Ojczyzny.
Pani Maria Mirecka - Loryś nie kryła wzruszenia, zwracając się do dzieci i młodzieży podkreśliła wartość działalności Zespołu przy Katolickim Domu Kultury „ARKA”, wartość przynależności do kultury narodowej, kultywowania tańców polskich i wychowania w wierze chrześcijańskiej. Szczególne podziękowania Pani Maria skierowała do Pani Dyrektor dr Ewy Sęk podkreślając Jej wkład pracy nad budowaniem programu artystycznego, starania podejmowane by kulturę polską prezentować na całym świecie i skupiać rodziny polskie w Katolickim Domu Kultury „ARKA”. Pani Maria zwróciła się do rodziców, dziękując za trud jaki wkładają w wychowanie dzieci w kulturze polskiej.


Msza Krzyżma w SandomierzuW Wielki Czwartek, 29 marca 2018 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się do Sandomierza, by uczestniczyć w Liturgii Mszy Krzyżma i jednoczyć się z duchowieństwem, siostrami zakonnymi i laikatem przy wspólnym ołtarzu Katedry Sandomierskiej. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Pasterz Diecezji J.E. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii podkreślił aspekt jedności w Kościele Sandomierskim, gdyż jest zagrożona przez odruch kontestacji i przez plotki. Nawoływał, by widzieć u drugiego człowieka więcej pozytywów, szukać tego co łączy. Następnie Ordynariusz dokonał poświęcenia olei świętych. Po uroczystościach młodzież z Zespołu w imieniu całej wspólnoty „ARKOWEJ” dzieci, młodzieży, rodziców i kadry złożyła życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Księdzu Biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi oraz Biskupowi Seniorowi Edwardowi Frankowskiemu.


Droga Krzyżowa w Racławicach W szósty piątek w czasie Wielkiego Postu Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach włączył się aktywnie w Misterium Drogi Krzyżowej w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Podczas nabożeństwa słowne rozważania prowadził ksiądz proboszcz Jan Kądziołka, a soliści z grupy wokalnej i chór Zespołu zadbali o oprawę muzyczną.
Droga Krzyżowa staje się drogą wiodącą do wnętrza Misterium Eucharystycznego: pobożność ludowa i pobożność sakramentalna łączą się i spajają. Modlitwę Drogi Krzyżowej można zrozumieć jako drogę, która prowadzi do głębokiej, duchowej jedności z Jezusem. Grupy wokalne „bemollARKA” i „Mamy z Racławic” rozpoczęły misterium od zaśpiewania pieśni wielkopostnej „Rozpięty na ramionach”, by następnie przy każdej stacji wyśpiewać Mękę Pańską. Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ksiądz Proboszcz zawierzył wszystkie Rodziny, a w tym Rodzinę „ARKI” jaką tworzą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” ze swoimi bliskimi. Oprawą muzyczną i przygotowaniem wokalistów zajmowała się pani Katarzyna Rokoszyńska.


Rocznica Sakry BiskupiejDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach udała się 8 marca 2018 r. do Sandomierza z życzeniami z okazji 29 - lecia Sakry Biskupiej Księdza Edwarda Frankowskiego - Biskupa Seniora Diecezji Sandomierskiej. Biskup Edward Frankowski znany jest ze swojego zaangażowania w ruch Solidarnościowy. Jako proboszcz parafii w Stalowej Woli bardzo wspierał związkowców, z tego powodu był szykanowany i inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. Był kapelanem „Solidarności” w latach 1980-1992. Twórca i organizator Filii Wydziału Nauk Społecznych KUL w Stalowej Woli (obecnie Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli), gdzie organizował także liczne sesje popularno-naukowe oraz powołał ośrodek formacji świeckich liderów katolickich. Biskup Senior przyjął sakrę biskupią 5 marca 1989 roku z rąk ordynariusza przemyskiego J.E.Ks. Bp. Ignacego Tokarczuka. Od 2012 roku jest na emeryturze, ale cały czas jest aktywny i podejmuje różne wyzwania. Życzymy Księdzu Biskupowi obfitości łask Bożych w dalszej posłudze Pasterskiej.


Jeden procent„Niech Twój 1% zatańczy dla Ciebie”.
Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli wybiorą Państwo Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Organizację Pożytku Publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS - 00000 64505, aby przekazać 1 % swego podatku. Każdy z Państwa może zadecydować do dnia 31 kwietnia 2018 roku o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego za rok 2017 na wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.


Pamięci Rodziny Mireckich1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie tym Bohaterom w Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbył się wieczór Pamięci Rodziny Mireckich, która od roku 1921 jest związana z naszą małą miejscowością. Dziś w Racławicach mieszka i bardzo aktywnie w życiu społecznym uczestniczy Pani Maria Mirecka - Loryś, ostatnia żyjąca z Ośmiorga Rodzeństwa: Walerii, Bronisława, Leona, Janiny, Adama, Kazimierza, Marii i Heleny. Sylwetki Rodzeństwa Mireckich wpisały się w historię walki niepodległościowej w czasie II wojny światowej, po wojnie w okresie stalinowskim, także w podtrzymaniu katolickości na Kresach, polskości na emigracji, a także dawaniu świadectwa umiłowania Ojczyzny w służbie społecznej. Imperatyw „Przede wszystkim Polska” był wyznacznikiem w osobistych wyborach i decyzjach każdego z Rodzeństwa, bez względu na cenę, jaką trzeba było za to zapłacić. Taką postawę wynieśli z domu rodzinnego, szlacheckiej rodziny związanej z Kresami. Pozostali wierni najwyższym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna pieczętując tę wierność daniną życia, prześladowań, tułaczki. Spotkanie rozpoczęło się programem artystyczno - patriotycznym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Młodzież w strojach szlacheckich - pięć dziewcząt i czterech chłopców trzymała wartę honorową przy fotosach Rodziców i dzieci Rodziny Mireckich. Młodzież przybliżyła biogram każdego członka Rodziny, wokaliści zaśpiewali pieśni patriotyczne „Co Ojczyzna” i „Sadźmy przyjacielu róże”. Następnym punktem spotkania miała być prelekcja Pani Marii Mireckiej - Loryś o „Orlętach Lwowskich”, która nie mogła przybyć na spotkanie ze względu na niedyspozycję zdrowotną. W Jej imieniu referat wygłosił Pan Mieczysław Barnat, a na zakończenie chłopczyk z Zespołu „Racławice” zaśpiewał pieśń patriotyczną „Orlątko”.
Spotkanie to oficjalnie inauguruje uroczystości nadania Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” Imienia Rodziny Mireckich, na co zgodę wyraziła Pani Maria Mirecka - Loryś w dniu 16 lutego 2018 r. na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, Dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej wraz z Wychowawcami, Rodzicami, Dziećmi i Młodzieżą. Bohaterskie Rodzeństwo pozostanie dla przyszłych pokoleń świetlanym przykładem patriotycznych postaw. Pamięć o Ich bohaterskich czynach zostanie poniesiona w przyszłość przez wychowanie młodego pokolenia.
W dobie odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej nawiązującej do narodowego etosu szlachetności Polskiego Narodu, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” pragnie stać się żywym pomnikiem pamięci o Minionych Pokoleniach będących uosobieniem tego etosu, a należą no nich Siostry i Bracia Mireccy z Racławic. Wydarzenie przyjęcia Imienia Rodziny Mireckich przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wpisze się w obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Człowiek Roku 2017Tytuł Człowieka Roku 2017 w plebiscycie Echa Dnia, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna” otrzymała dr Ewa Sęk - Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, doktor nauk humanistycznych, związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Świętego Jana Pawła II, pracownik naukowy WZPiNoS w Stalowej Woli. Pani dr Ewa Sęk była nominowana za starania o ratowanie Katolickiego Domu Kultury „Arka” przed upadłością. W sobotę, 24 lutego 2018 r., w zajeździe Sezam w Stalowej Woli, podczas uroczystej Gali Finałowej laureatom wręczono statuetki w różnych kategoriach, w obecności Posła na Sejm RP Rafała Webera, Starosty Powiatu Niżańskiego Roberta Bednarza i Starosty Powiatu Stalowowolskiego Janusza Zarzecznego.
Laureatka składa gorące podziękowanie wszystkim, którzy okazali wielkie serce i pomoc dla Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w trudnych chwilach. Dziękuje także Kapitule Echa Dnia a także osobom, które zagłosowały na jej kandydaturę. Dzięki wspaniałym Przyjaciołom Arka płynie.


Festiwal Muzyki ReligijnejW sobotę, 17 lutego 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie odbył się I Międzypowiatowy Festiwal Muzyki Religijnej i Poezji Śpiewanej „Na skrzydłach ducha” pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza i Wójta Gminy Krzeszów Stanisława Nowakowskiego. Z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wystąpiły grupy wokalne i solistki. Wokalistka Kamila Domagała wraz z młodzieżową grupą wokalną w składzie Karolina Kruk, Remigiusz Pałka, Oliwia Kata i Andżelika Guściora w kategorii gimnazjum - szkoła średnia zdobyła II miejsce za utwór „Powietrzem moim jest”, Wiktoria Góreczna i Andżelika Guściora wystąpiły w kategorii soliści 11-15 lat z pieśniami „Maryjo śliczna Pani” i „Alleluja”. Andżelika zajęła III miejsce, a w grupie wokalnej - chóry - kategoria dorośli, wystąpiły „Mamy z ARKI”, które zaśpiewały na dwa głosy „Błogosław duszo moja Pana”, tym samym zajmując I miejsce. Wykonawcy otrzymali dyplomy i statuetki aniołków, a wszyscy Laureaci otrzymali nominacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Religijnej, który odbędzie się w czerwcu na krzeszowskim rynku. Należy podkreślić bardzo dobrą organizację i zaangażowanie Pani Dyrektor Sylwii Piotrowskiej i wysoki poziom wykonawców.


Urodziny Pani Marii Mireckiej LoryśPani dyrektor dr Ewa Sęk wraz z przedstawicielem kadry pracującej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach Anną Dybką na zaproszenie dostojnej Jubilatki Pani Marii Mireckiej Loryś uczestniczyły w uroczystym spotkaniu w dniu 10 lutego z okazji 102 urodzin. Pani Maria, to osoba wyjątkowa, o niesamowitej charyzmie, działaczka podziemia polskiego w czasie II wojny światowej, redaktorka „Głosu Polek” w Chicago, organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Pani Maria ostatnia żyjąca z ośmiorga rodzeństwa. Każdy z rodzeństwa Mireckich aktywnie był zaangażowany w budowanie tożsamości narodowej, walkę o niepodległość i niesienie pomocy innym. To bohaterowie dzisiejszych czasów. Na spotkaniu jeszcze raz podkreślono zasługi Pani Marii, życząc wielu łask zdrowia i błogosławieństwa Bożego.


Ferie w Katolickim Domu Kultury „ARKA”

Warsztaty z KMO DA VINCIW czasie ferii zimowych trwających od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbywały się zajęcia taneczne, a w drugim tygodniu dodatkowo również niecodzienne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież tańcząca w Zespole Pieśni Tańca „Racławice” codziennie doskonaliła warsztat taneczny i techniki tańca w gatunkach: taniec klasyczny, technika dowolna, ćwiczenia po diagonalu i elementy wielu tańców polskich. Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk zaprosiła do współpracy Klub Młodego Odkrywcy DAVINCI, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Nisku. Podczas zajęć noszących zagadkową nazwę „Eksploracja Atlantydy” dzieci mogły eksperymentować, uczestniczyć w zabawach i grach logicznych oraz przeprowadzać doświadczenia przygotowane przez młodzież działającą w KMO Aleksandrę Domańską, Klaudię Filiks, Laurę Warchoł i Aleksandrę Zagułę. Opiekunem merytorycznym i metodycznym warsztatów była pani mgr Anna Dybka, która prowadzi KMO DAVINCI. Temat warsztatów nawiązywał do mitycznej wyspy Atlantydy, którą miał ongiś rządzić Posejdon. Według legendy jej mieszkańcy zdobyli wiedzę, jaka nawet nie śniła się innym cywilizacjom. Jej mieszkańców zgubiła jednak nadmierna pyŹcha: pragnęli podbić cały świat. Zuchwalstwo mieszkańców bajecznej wysŹpy zostało ukarane. Atlantydów pokonali Ateńczycy, sama wyspa zginęła zalana falami oceanu. Wielu naukowców próbowało dowieść istnienia tej mitycznej krainy oraz jej przybliżonego położenia. Minęło wiele wieków poszukiwań i prób znalezienia odpowiedzi na jedno z bardziej nurtujących pytań w historii: Czy Atlantyda istniała naprawdę?
W czasie warsztatów w KDK „Arka” dzieci stworzyły własną Atlantydę i używając wyobraźni, przeniosły się do laboratorium znajdującego się na tej właśnie wyspie. Tam, wcielając się w młodych odkrywców, poznały między innymi zjawiska zachodzące podczas zmieniających się pór roku: zimy, wiosny, lata i jesieni. Pierwszego dnia warsztatów dzieci poznały właściwości lodu, przekonały się, że góra lodowa może być naprawdę niebezpieczna. Nauczyły się stawiać bańki, które pomagają w leczeniu przeziębienia. Samodzielnie skonstruowały telefony i mogły się porozumiewać na odległość. Dowiedziały się o różnych zjawiskach optycznych i jak działa złudzenie optyczne. Odkryły, że światło czasami płata nam figle. Przy pomocy krążka Newtona odkryły, że światło słoneczne nie jest światłem białym i zrozumiały, na czym polega zjawisko tęczy.
W następnych dniach dzieci poznały właściwości wody i powietrza, a przy doświadczeniach wykorzystywały prawo Pascala i Archimedesa. Dowiedziały się, co to jest napięcie powierzchniowe, menisk, wytworzyli w warunkach laboratoryjnych wir wodny i tornado ognia. Zbudowały też własny zoetrop do animacji ruchu, zrobiły „dziurę” w wodzie oraz przekonały się, że przy ognisku w porze letniej szaszłyki można zrobić z ... balonu.
Codziennie dzieci mogły spróbować swoich sił przy różnych stanowiskach przygotowanych przez młodzież z KMO, takich jak wieża Hanoi, łuk tryumfalny czy gry kółko i krzyżyk, rzut do celu. Wykorzystanie maszyn prostych, takich jak kołowrót, bloki, równia pochyła, dźwignie w codziennym zastosowaniu pomogły młodym odkrywcom zrozumieć działanie wielu urządzeń, którymi się posługują. Stanowiska te bardzo podobały się małym Atlantydom.
Wielkim powodzeniem cieszyły się również warsztaty kulinarne, które odbyły się w tłusty czwartek. Dzieci z zaangażowaniem włączyły się we wspólne zrobienie i smażenie faworków pod czujnym okiem rodziców, pani Marty Zając, pani Uli Barwy i pani Marty Rusinek. Dużą frajdę sprawiło im wyrabianie ciasta, wałkowanie go, wykrawanie odpowiednich kształtów i formowanie karnawałowych smakołyków. Dzień zakończyła wspólna degustacja przygotowanych łakoci. Dzieci były zachwycone warsztatami, zadawały mnóstwo dociekliwych i mądrych pytań oraz z entuzjazmem brały udział w doświadczeniach. Dwa tygodnie zorganizowane w KDK „Arka” okazały się dla nich nie tylko świetnym sposobem spędzenia czasu wolnego od nauki, ale przyniosły również radość z poznawania nowych tańców polskich, budowania kondycji i formy, odkrywania tajemnic świata i poznawania otaczającej rzeczywistości w atrakcyjny sposób.
Podsumowaniem wszystkich działań w czasie trwania ferii był koncert warsztatowy, który odbył się w piątek, 9 lutego w Sali Kameralnej KDK „ARKA”. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował ponad dwugodzinny program. Młodzi artyści wystąpili w trykotach, przybliżając tym samym klimat 10 dni warsztatów, 90 godzin prób na sali baletowej, 15 układów, ponad 90 tańców.


Koncert na zakończenie feriiPrzez dwa tygodnie na feriach, tj. od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbywały się warsztaty tańców ludowych i narodowych. 10 dni warsztatów, 90 godzin prób na sali baletowej,15 układów, ponad 90 tańców. Dzieci i młodzież tańcząca w Zespole Pieśni Tańca „Racławice” codziennie doskonaliła warsztat taneczny i techniki tańca w gatunkach: taniec klasyczny, technika dowolna, ćwiczenia po diagonalu i elementy wielu tańców polskich. Była to również twórcza praca nad wspólnym projektem - prezentowanym podczas koncertu finałowego, który wieńczył trud pracy młodych tancerzy. W piątek, 9 lutego w Sali Kameralnej KDK „ARKA”, przed licznie zgromadzoną publicznością Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”zaprezentował ponad dwugodzinny program. Był to koncert warsztatowy, młodzi artyści wystąpili w trykotach, przybliżając tym samym klimat prób.
Warsztaty mogły się odbyć przy dofinansowaniu z Powiatu Niżańskiego i Gminą Stalowa Wola. Koncert zarejestrowała Telewizja Kablowa „STELLA” ze Stalowej Woli.


102.urodziny Marii Mireckiej LoryśDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w pięknych, narodowych strojach szlacheckich 7 lutego 2018 r. odwiedziła Dostojną Jubilatkę Szanowną Panią Marię Mirecką Loryś, która w tym dniu świętowała 102. Urodziny. Pani Maria pochodzi z rodziny o endeckich poglądach, skąd czerpała edukację od pierwszych lat życia. Podczas studiów we Lwowie na Uniwersytecie Jana Kazimierza, włączyła się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej, z którą kontakt utrzymuje do dziś. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. W październiku 1946 r. opuściła Italię i wyjechała do Anglii, a stąd po 5 latach pobytu, w styczniu 1952 r. - do USA. Wraz z rodziną zamieszkała w Chicago. Aktywna działaczka szeregu organizacji polonijnych - m.in. członek ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Od stycznia 1964 r. redaktorka „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Od grudnia 1999 r. wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Partyzanckim, a Prezydent RP Lech Kaczyński 3 V 2006 r. wręczył Pani Mareckiej - Loryś Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. w setne urodziny została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Od roku 2004 mieszka w Racławicach i aktywnie udziela się w środowisku. Jest autorką 2. tomu zatytułowanego „Historia Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”. W 2014 roku został zrealizowany film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś pt. „Szkic do życiorysu” w reż. Ewy Szakalickiej.
Dzieci, Młodzież, Dyrektor, Kadra i Rodzice Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach składają Szanownej Pani Marii Mireckiej - Loryś serdeczne „Bóg zapłać” za wieloletnie pełnienie społecznej służby na rzecz walki o wolną Polskę i pielęgnowanie prawdy historycznej z gorliwością, optymizmem i ufnością Bogu - dla kolejnych pokoleń. Życzymy zdrowia, obfitości darów Bożych, opieki Maryi, polecając w modlitwie.


logo

Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach zrealizował zadanie
„Zakup wyposażenia dla KDK ARKA”, które dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Do szopy, do szopy wszyscyW ramach odbywającego się Jerycha Różańcowego w Parafii Racławice w dniach 26 - 28 stycznia 2018 r. na zaproszenie Księdza Proboszcza Jana Kądziołki wszystkie grupy działające w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach zaprezentowały w pięknych wnętrzach kościoła p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach świąteczny program kolęd i pastorałek. Cała społeczność „ARKI” wraz z rodzicami uczestniczyła we Mszy Świętej. Ksiądz Grzegorz w homilii zwrócił się szczególnie do dzieci, wyjaśniając im znaczenie wydarzenia, które tak uroczyście przeżywano w parafii. Nazwa „Jerycho Różańcowe” nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny o szerokości około 4 m oraz zewnętrzny o szerokości 2 m, oceniany na około 9 m wysokości. Miasto zostało zdobyte i zniszczone w najbardziej niecodzienny sposób. Izraelici maszerowali dookoła niego przez sześć dni z kapłanami niosącymi Arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie i kiedy kapłani zadęli w trąby, wznieśli potężny okrzyk. Na jego dźwięk mur się zawalił. Jozue zdobył miasto. Ksiądz Grzegorz podkreślił obecność dzieci i młodzieży z „ARKI” ich zaangażowanie w poznawanie historii swoich przodków i kultury polskiej poprzez udział w zajęciach w Katolickim Domu Kultury „ARKA”.
Po Mszy Świętej wszystkich przybyłych na koncert pt. „Do szopy, do szopy wszyscy” zaprosiła Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk, wyrażając wdzięczność Księdzu Proboszczowi za modlitwę i wsparcie działalności w duchu wiary katolickiej. W koncercie zaprezentowano ciekawe aranżacje polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, wokalistów z Chórku Dziecięcego i Grupy Wokalnej wraz z przesłaniem „Spójrz na Jezusa! I ufaj!”, które przygotowała Pani Katarzyna Rokoszańska, a o nagłośnienie zadbał Pan Janusz Kutyła.
Ksiądz Jan Kądziołka dziękując za piękny koncert i przedłużenie okresu kolędowania oraz włączenie się w uroczystości związane z 200 -leciem Diecezji Sandomierskiej podkreślił wartość działalności od ponad 20 lat Katolickiego Domu Kultury „ARKA” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, który działa w parafii od 32 lat, i w którym wychowało się wiele dzieci z Racławic, Nowej Wsi i Woliny angażując całe rodziny w rozwój lokalny i promowanie kultury polskiej w kraju i zagranicą. Ksiądz Proboszcz podkreślił ogromny wkład rodziców, którzy wskazują wyznaczają swoim dzieciom kierunek kroczenia w życie z najważniejszymi wartościami, pielęgnowanymi w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej.


III Festiwal Kolęd i PastorałekCztery dziewczynki z Chórku Dziecięcego działającego w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wystąpiły na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Dziecięce kolędowanie” w Stalowej Woli w dniach 17 - 18 stycznia 2018 r. Organizatorami Festiwalu jest Komisja Międzyzakładowa MOZ Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli.
Festiwal ma na celu promowanie polskiej kultury i tradycji nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia oraz propagowanie muzykowania i kreatywności małych dzieci. W pierwszym dniu przeglądu nasze uczestniczki, tj. Benitka, Hania, Martynka i Paula zaśpiewały pastorałkę „Mój maleńki Jezusie”. W drugim dniu Festiwalu uczestniczyły w rozdaniu nagród i koncercie laureatów. Chórek Dziecięcy z KDK „ARKA” otrzymał Wyróżnienie Organizatora Festiwalu. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na dobór repertuaru, ubiór i muzykalność dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Festiwalu zaśpiewali Bożonarodzeniową piosenkę z repertuaru zespołu „Arka Noego”pt. „Życzenia”. Gratulujemy pierwszych sukcesów dziewczynkom, Pani Kasi, która przygotowała dzieci do przeglądu oraz rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich pociech w kulturze polskiej, tak mocno zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiej.


Rada KDK ARKA16 stycznia 2018 r. w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyło się posiedzenie Rady Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją artystyczną, opartą na tradycji polskiej i chrześcijańskiej. W Misterium Bożego Narodzenia dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” dzieliły się dobrą nowiną przyjścia na świat Chrystusa - Zbawiciela. Na tle pięknej scenografii zimowej, pośród stajenki betlejemskiej, przy Maryi, Józefie i Aniołach asystujących Jezusowi, dzieci w polskich strojach ludowych oddawały hołd i zawierzały sprawy działalności KDK „ARKA” Nowonarodzonemu. W programie nie zabrakło akcentów wokalnych. Chórek dziecięcy z KDK „ARKA” zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek, zapraszając do wspólnego kolędowania wszystkich przybyłych w ten zimowy wieczór. Wśród gości obecny był Ksiądz Marian Kondysar, Asystent Kościelny KDK „ARKA”, Ks. Jan Kądziołka, proboszcz parafii Racławice, pan Józef Sroka, wiceprzewodniczący Rady, pan dr Tomasz Ożóg, przewodniczący senior Rady. Druga część spotkania odbyła się w Zielonej Sali, gdzie radni zapoznali się z merytorycznym i finansowym sprawozdaniem za ubiegły rok. Podjęli również uchwały zatwierdzające działalność w 2018 roku, tym samym udzielając absolutorium pani Dyrektor dr Ewie Sęk. Przedstawiciele Rady Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w swoich wypowiedziach doceniali pracę wychowawczą, dydaktyczną kadry KDK „ARKA” i ewangelizującą dzieci i ich rodziny poprzez wpajanie dzieciom najwyższych wartości w duchu chrześcijańskim.


Misterium Bożego Narodzenia w ZarzeczuW niedzielę, 14 stycznia 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie Księdza proboszcza Jana Rokosza przedstawił Misterium Bożego Narodzenia, tym samym przedłużając czas pogłębienia wiary, przebaczenia i jedności. W Kościele p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu, przy betlejemskiej stajence powitano Nowonarodzonego. Anielskie Chóry wielbiły Boga, głosząc Dobrą Nowinę ludziom, napełniając wiernych wiarą, miłością i nadzieją. Lud z Polski zdąża do Miasta Dawidowego, niosąc dary z Kujaw, ze Śląska i z Tatr, zapraszając Jezusa do serc wszystkich Polaków i najmłodsze dzieci niosące swoją radość wraz z kolędą.
Na zakończenie pani dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewa Sęk podziękowała za ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim Księdzu Janowi za objęcie dzieci i młodzieży z Zespołu modlitwą oraz powierzenie działalności KDK „ARKA” Świętemu Stanisławowi Kostce, Patronowi Polski i młodzieży. Ksiądz Jan życzył by „ARKA” z działalnością kulturalną skierowaną do szerokiego środowiska polskich rodzin na wzór Świętego Stanisława była wolna i miała odwagę zmierzać do celu, nie zważając na trudności i przeszkody.


Misterium Bożego Narodzenia w TrześniNazwa jasełek wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego staropolskiego słowa, nie pochodzi z Polski - jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu. Jasełka są jednym z najmocniejszych dowodów na żywotność tradycji, pielęgnowanej przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA”im. Świętej Jadwigi Królowej. O żywotności jasełek świadczy to, że co roku Zespół „Racławice” kilkakrotnie prezentuje Misterium Bożego Narodzenia przed szeroką publicznością, niby te same, a jednak ... zupełnie nowe. W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2018 r. ZPiT „Racławice” wyjechał do Trześni, by na zaproszenie księdza proboszcza Wiesława Pisia wystawić Misterium Bożego Narodzenia, w którym sceny z przyjścia Syna Bożego i zdążających do stajenki przedstawicieli wszystkich stanów przeplatają się z przepięknymi i nastrojowymi pastorałkami. Jasełka w wykonaniu Zespołu kończy spotkanie polskiej rodziny przy stole wigilijnym. Na zakończenie spotkania dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk podziękowała Księdzu proboszczowi za zaproszenie, a parafianom za ciepły odbiór programu, życząc błogosławieństw Bożego w Nowym Roku 2018.

Misterium Bożego Narodzenia w JastkowicachNastępnie Zespół przemieścił się do Jastkowic, by w Domu Ludowym dla szerokiego grona Seniorów zaprezentować Jasełka. Program został bardzo życzliwie przyjęty, wzbudził w wielu sercach ludzi uczucie wzruszenia i pozwolił jeszcze raz przeżyć czas Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy Księdzu Adamowi Węglarzowi za zaproszenie na spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej.


Spotkanie opłatkowe w ARCEBoże Narodzenie to czas, kiedy gasną wszystkie swary i waśnie, ludzie stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach. To przede wszystkim czas miłości, radości, refleksji również czas spotkań z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi przy wspólnym stole, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka. Jak co roku zgodnie z zespołową tradycją 22 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli, a w szczególności przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Nisku, Rady Miejskiej, Księży i rodziców. Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk powitała wszystkich gości i zaprosiła do wysłuchania wykładu naukowego pt. „Chrześcijaństwo w kulturze”, który wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz, pracownik wydziału filozofii KUL im. Jana Pawła II w Lublinie.
Podtrzymując piękną tradycję Jasełek, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przygotował - Misterium Bożego Narodzenia, wzorowane na misteriach franciszkańskich. W tym roku publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy trafili w swej wędrówce do stajenki. Jednak to do nich i Małego Jezusa przybyli aniołowe, mikrusy, kolędnicy i trzej mędrcy by złożyć dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni, a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali kameralnej KDK „ARKA” tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te wydarzenia i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Na zakończenie Ksiądz Marian Kondysar pobłogosławił opłatki, którymi cała wspólnota katolicka, zespołowa i wokalowa oraz goście dzieliła się, składając sobie życzenia przy kolędach śpiewanych przez dzieci i młodzież z grupy wokalnej, działającej przy KDK „ARKA”. Wszystkim zebranym towarzyszyła rodzinna życzliwa atmosfera.


Koncert W Zielonym GajuW Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach 10 grudnia 2017 r. odbył się Koncert Folklorystyczny „W zielonym gaju”. Inicjatywa była organizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „Trygon - Rozwój i Innowacja”.
Bardzo licznie zgromadzoną publiczność w Sali Kameralnej powitała pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i zaprosiła na program artystyczny. Koncert prowadziła Katarzyna Rokoszyńska, która na co dzień akompaniuje dzieciom i prowadzi zajęcia wokalne z Chórem dziecięcym. W wokalnej części koncertu wystąpiły dzieci ubrane w stroje ludowe i zaśpiewały piosenki ludowe, w których wyrażane są słowa podziwu nad prostotą życia, pięknem przyrody, szacunku do pracy i umiłowaniem stroju ludowego. Dzieciom na żywo akompaniował Zespół Muzyczny „The Gremlins”. W drugiej części koncertu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z krakowiakiem, oberkiem i kujawiakiem, a najmłodsze dzieci wystąpiły w inscenizacji „Owieczki z Racławic”.
Na zakończenie pani dyrektor dziękując wszystkim przybyłym gościom, poinformowała o finansowej sytuacji KDK „ARKA” i poprosiła o modlitwę w intencji Pasterza Diecezji i pomyślność w dalszej działalności. Na obecną chwilę wiele osób dobrej woli, w tym osób prywatnych i instytucji, a przede wszystkim bardzo wielu księży przyszło z pomocną dłonią i udało się zebrać 66 tysięcy złotych. Pozwoliło to na zapłacenie wszystkich zaległych rachunków. „ARKA” nie posiada żadnych zadłużeń zewnętrznych. Pozostało jeszcze do uzbierania ok. 43 tysiące złotych potrzebne na uzupełnienie pozostałych zaległych pensji. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” jednocześnie w tym czasie otrzymał ponad 20 zamówień na wykonanie koncertów w najbliższym czasie i po nowym roku. Jak się okazało „dziura budżetowa” powstała w wyniku niespodziewanego zmniejszenia finansowania ze strony Gminy i Miasta Nisko zostaje systematycznie uzupełniona i tym samym rodzi to perspektywę podtrzymania dalszej działalności instytucji.


Spotkanie z Mikołajem6 grudnia, to dzień, na który każdego roku czekają wszystkie dzieci, gdyż właśnie w tym dniu Święty Mikołaj odwiedza dzieci na całym świecie. Wieczorem, z workiem pełnym prezentów, przyjechał również do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Oczekując upragnionego gościa dzieci wysłuchały koncertu grupy wokalnej, przygotowanej przez panią Katarzynę Rokoszyńską. Święty Mikołaj przywitany gromkim śpiewem został poprowadzony do tronu, specjalnie przygotowanego i ustawionego na scenie w zimowej scenerii. Oprócz worka pełnego prezentów Święty Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, odpowiadał na bardzo trudne pytania, zachęcał ich, aby były grzeczne i słuchały rodziców. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta święta Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Wieczór ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.


99. Rocznica Odzyskania NiepodległościŚwięto Niepodległości Narodu Polskiego, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe, ustanowione w ostatnich latach II RP zostało przywrócone w 1989 r. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Tradycyjnie delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” wzięła udział w uroczystościach związanych z 99. rocznicą Odzyskania Niepodległości organizowanych w Nisku. W Sanktuarium Świętego Józefa obchody rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Hary, który w homilii przywołał karty historii Polski i podkreślił, jak ważna dla rozwoju kraju jest tożsamość narodowa, pokój, rozwój gospodarczy i kulturalny. Następnie złożono kwiaty przed Tablicą Katyńską i przemaszerowano na Plac Wolności, by przy Pomniku Wdzięczności wysłuchać przemówień Burmistrza Gminy i Miasta Nisko i Starosty Powiatu Niżańskiego oraz treści Apelu Pamięci. Na zakończenie młodzież w strojach szlacheckich wraz z panią dr Ewą Sęk Dyrektorem KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach i Alicją Szewczyk złożyła wiązankę biało - czerwonych róż.
Wieczorem dwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach na zaproszenie Dowództwa Służb mundurowych w Nisku rozpoczynały tańcem Bal Oficerski. Grupa dziecięca zatańczyła przed szacownym gronem Oficerów w towarzystwie małżonków taniec narodowy krakowiak, zaprezentowany w inscenizacji „Na Krakowskim Rynku”, a grupa reprezentacyjna w strojach szlacheckich rozpoczęła dostojnym Polonezem oficjalnie bal. Pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk złożyła życzenia w dniu Rocznicy Odzyskania Niepodległości tym, którzy stoją na straży bezpieczeństwa i pokoju w kraju


Uroczystości pogrzebowe Ks. Biskupa Wacława ŚwierzawskiegoW dniach 15 - 16 października 2017 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Ś. P. Biskupa Wacława Józefa Świerzawskiego, który w 1992 r. został powołany na Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej, w 1996 r. erygował Katolicki Dom Kultury „ARKA”, a w 2001 roku nadał mu imię Świętej Jadwigi Królowej i poświęcił sztandar.
W niedzielę w kościele Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście w imieniu wiernych świeckich słowo wygłosiła dr Ewa Sęk, dyrektor KDK „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej. Oto ono: „Przyszedł na świat, gdy w Złoczowie pachniały majowe bzy. Odchodzi, gdy jesienią w Sandomierzu i w Zawichoście wiatr znaczy ślady złotymi liśćmi. Klamra czasu spina te dwa momenty jak cytat, w który wpisany jest Poemat życia Księdza Biskupa Wacława napisany dla Boga. My odczytujemy ten Poemat, jako świadectwo Bożej Opatrzności i odpowiedzi na nią „TAK” kogoś nam bardzo Bliskiego i Drogiego, naszego Umiłowanego Pasterza, Apostoła Jezusa Chrystusa. Mawiał, że Mama uczyła go, aby być „pojedyńczym” człowiekiem, a Ojciec, aby spostrzegać to, co zwykle umyka poza wierszami, obok głównego wątku rozmowy. Ta „pojedyńczość” i to jednoczesne widzenie wielu wymiarów, pozwalały na rozeznanie kim się jest i z kim się ma do czynienia. Stąd pewnie brały się te pytania, które stawiał podczas spotkań Ksiądz Biskup, a które nam dawały do myślenia: „Coście za jedni?”, albo: „A wie, kogo ma przed sobą?”. Może i dziś Ksiądz Biskup, swoim zwyczajem, ogarnąłby uważnie spojrzeniem nas tu zgromadzonych i zapytałby: „Coście za jedni?” i : „A wiedzą, kogo mają przed sobą?”. I jeszcze inne, które też stawiał: „Nie macie co robić, żeście tu przyszli?” lub „Coście chcieli?”. I my dziś znów próbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale nabierające jeszcze bardziej swojego ciężaru w kontekście majestatu rzeczy ostatecznych, by sobie uświadomić najgłębiej: Kim jest Biskup Wacław, kim my jesteśmy, dlaczego tu przyszliśmy. Przyszliśmy do Miłującego Ojca, do Pasterza, który „umiłował więcej” i pasł owce i baranki Jezusa Zmartwychwstałego. Przyszliśmy, by podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za dar człowieka, któremu wiele zawdzięczamy i który nam zaufał, także nam wiernym świeckim, który miał miłość w myśleniu. Przyszliśmy, bo jak zawsze, czekał na nas. Bo zawsze nas odprowadzał wzrokiem, zanim zamknęły się drzwi, patrzył za nami i nam błogosławił. I my dziś odprowadzamy wzrokiem i modlitwą naszego Pasterza za horyzont życia doczesnego, i chcemy widzieć oczami wiary to Najważniejsze, że spotkał tam już w przy Matce Bożej Różańcowej swoich dobrych Przyjaciół: Świętą Jadwigę Królową z córką Bonifacją, Świętego Jana Pawła II, Ewangeliczne Siostry Marię i Martę, i wielu innych, a wraz z nimi podążył na Chrystusowy Wawel, by twarzą w Twarz oglądać Tego, Którego głosił swoim apostolskim życiem, i w Którego był wpatrzony. My zaś, wpatrując się w twarz naszego Umiłowanego Księdza Biskupa Wacława, w jej przejrzystości widzimy to odbicie, które nam mówi: „Wy też tak żyjcie”, „Poznaj chrześcijaninie godność swą”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus za Księdza Biskupa Wacława i Jego Miłość, za Jego dzieła, za miejsce w sercu dla dzieci, młodzieży, dla rodzin, dla wszystkich wiernych świeckich. Na wieki wieków. Amen.”
Uroczystości pogrzebowe były głębokim przeżyciem religijnym dla całej wspólnoty Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, która uczestniczyła w modlitwie w Zawichoście i w Sandomierzu.


W Katedrze Sandomierskiej, 8 października 2017 r. odbyła się uroczysta Msza Święta, inaugurująca obchody Jubileuszowe z okazji 200 - lecia erygowania Diecezji Sandomierskiej. W tym dniu przypada wspomnienie patrona Sandomierza, bł. Wincentego Kadłubka, kronikarza dziejów Polski. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych, przedstawicieli władz, różnych grup i stowarzyszeń. Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, który rozpoczynając Liturgię, zwrócił uwagę na czas żałoby w Diecezji, przeżywanej po śmierci Biskupa Seniora Wacława Świerzawskiego.
Na zakończenie Eucharystii kanclerz kurii odczytał dekret Biskupa Sandomierskiego, ogłaszający Rok Jubileuszowy. Następnie adorując Najświętszy Sakrament, modlono się w intencji kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach reprezentowała delegacja wraz z Pocztem Sztandarowym, na czele z Panią Dyrektor dr Ewą Sęk.

Autoportret z Ojczyzną W tym samym dniu, późnym popołudniem w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbył się Wieczór Autorski „Autoportret z Ojczyzną””, promujący tomik poezji Ks. Wojciecha Zasady i wernisaż malarstwa Pani Stefanii Wójcik. W Sali Kameralnej, zaaranżowanej w salonik literacki, z motywami jesiennymi gości powitała dyrektor KDK „ARKA” dr Ewa Sęk i poprosiła o modlitwę różańcową w intencji zmarłego Biskupa Wacława Świerzawskiego, założyciela „ARKI”, którą poprowadził Ks. Wojciech Zasada. Następnie przybyli goście wysłuchali nagrania z poezją czytaną przez autora. Najnowszy tomik „Autoportret z Ojczyzną” uwypukla słowa - klucze: ziemia, ludzie, wiara, które należy traktować jako płaszczyznę do dialogu i zrozumienia wierszy Don Adalberto. Wiersze Księdza Wojciecha w interpretacji dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Klaudii, Oli i Laury wprowadzały w klimat zadumy i refleksji nad „żywym poematem” - Ojczyzną. Stroje ludowe podkreślały przesłanie wierszy, dotyczące polskości, wiary i tradycji. Czytane słowo ubogacały utwory wokalne w wykonaniu grupy wokalnej, działającej w KDK „ARKA”. Obrazy Pani Stefani Wójcik, prezentowane podczas wernisażu, tematycznie odnosiły się do pejzażu polskiego i piękna kwiatów, malowanych pastelą, akwarelą i farbą olejną budziły zachwyt i zainteresowanie.
Wśród zaproszonych gości była delegacja miasta Hrubieszowa na czele z Przewodniczącą Rady Miasta Anną Świstowską, Maria Marut - krytyk literacki, Helena Bojarczuk - regionalistka i Joanna Błaszczak - instruktor Domu Kultury oraz wielu przyjaciół z Puław i Klimontowa, współpracujących wraz z Księdzem Wojciechem przy prowadzeniu teatru „Apostolos”. Na zakończenie spotkania podziękowano autorom wieczoru i wręczono kwiaty. Była również możliwość nabycia tomiku poezji i obrazów. Całe spotkanie zarejestrowała TVK „STELLA” ze Stalowej Woli, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Zdzisława Gawęckiego, a czytelnicy tygodnika „Sztafeta” będą mogli zapoznać się z relacją, dzięki obecności redaktora, Pani Agnieszki Kopacz.


J.E.Ks. Bp Wacław ŚwierzawskiUmiłował WIĘCEJ. I jak Jezus - potrafił zaufać. Posłany - posyłał. Rozpalał wiarę będąc płonącą wiarą Żertwą. Teraz dziękujemy Dobremu Bogu w Trójcy Jedynemu za życie Księdza Biskupa Wacława i za to, że postawił na drodze nas wszystkich Dobrego Pasterza - Ojca. Pragniemy modlitwą otoczyć naszego Założyciela Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, Tego, który nadał nam imię Świętej Jadwigi Królowej, polecając to dzieło aby zaniósł je przed Boga Tron w darze razem z całym naręczem dobrych dzieł swojego życia. Z wyrazami czci i wdzięczności - Wspólnota Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.


Nagrania Telewizji TRWAMTelewizja TRWAM prowadzona przez Zgromadzenie Ojców Redemptorystów - polska stacja telewizyjna o charakterze ewangelizacyjnym i wychowawczo - edukacyjnym - przez dwa dni gościła w Racławicach i w Stalowej Woli na zaproszenie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. W czwartek 28 września 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli dziesięcioosobowa ekipa Telewizji TRWAM zarejestrowała utwory muzyczno - wokalne, repertuar taneczny i wiersze w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Na scenie, przy specjalnie stworzonej scenografii zaprezentowały się wszystkie grupy w 16 pozycjach repertuarowych, od miniatur tanecznych, przez inscenizacje, tańce regionalne, tańce narodowe i utwory poetyckie, w tym polskie wiersze autorstwa Władysława Bełzy. Nagrania odbywały się z sześciu kamer i mobilnego studia realizacyjnego, tj. wozu transmisyjnego.
Dyrektor dr Ewa Sęk i kadra KDK „ARKA” wyrażają ogromną wdzięczność Dyrektorowi stacji O. Tadeuszowi Rydzykowi za otwartość serca, zrozumienie, życzliwość i serdeczność okazywaną naszej zespołowej społeczności już od 20 lat.


X Dni Kardynała Adama KozłowieckiegoW niedzielę, 24 września 2017 r. delegacja dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z Kadrą i Dyrektorem Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej dr Ewą Sęk, uczestniczyła w X Dniach Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Przed dworem rodziny Kozłowieckich, który obecnie służy jako siedziba Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego, odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który na początku Liturgii wspomniał osobę Kardynała Kozłowieckiego, podkreślając Jego zawierzenie Bogu i szeroko rozumianą troskę o drugiego człowieka. Podczas homilii Ks. Bartłomiej Krzos mówił o potrzebie zaangażowania w misję, jako odkrycie powołania do pracy w winnicy Pańskiej.
Po Liturgii Eucharystycznej wszyscy zaproszeni goście przemieścili się do Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, gdzie odbyła się konferencja, którą poprzedziły występy artystyczne zespołów wokalnych, w tym Zespół „Racławice” w kolorowych strojach ludowych. Delegacja zaśpiewała dwa utwory wokalne „Polska żyje” i „Niech brat bratu...”. Wszyscy zostali zaproszeni na obiad oraz otrzymali piernikowe serca „Serce bez granic”.


GS - Delikatesy PremiumNa zaproszenie Prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nisku Stanisława Chwieja i wiceprezesa Aliny Brak dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w strojach łowickich uczestniczyły w inauguracji nawiązania współpracy pomiędzy GS w Nisku, a firmą Delikatesy „Premium” w sobotę, 23 września 2017 r. Klienci, licznie przybywający na zakupy, chętnie korzystali z degustacji produktów, proponowanych przez dziewczęta, przy akompaniamencie melodii ludowych, wyrażając zachwyt nad barwnymi kostiumami ludowymi.


Jarmark folklorystyczny 2017W niedzielne popołudnie, 17 września 2017 r., na podwórku KDK „ARKA”, po raz trzeci odbył się „Jarmark Folklorystyczny”, zorganizowany przez Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Głównym celem imprezy była integracja środowiska i głębsze poznanie kultury polskiej, prezentowanej w różnych formach artystycznych. Organizatorzy od dłuższego czasu czynili przygotowania oraz pozyskali dofinsowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego, gdyż bardzo zależało im na wysokim poziomie Jarmarku.

prom

Na scenie, wybudowanej specjalnie na potrzeby Jarmarku, wystąpiły zespoły taneczne, grupy wokalne, chór i soliści. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przedstawił tańce narodowe i miniatury taneczne, Młodzieżowy Zespół Tańca Współczesnego „Pasja” promował tańce współczesne i jazzowe, a Dziecięcy Zespół Taneczny „Perełki” inscenizacje taneczne i układy, oparte na tańcu współczesnym. Oba Zespoły na co dzień działają przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Scena rozbrzmiewała również utworami wokalnymi i instrumentalnymi. Można było posłuchać melodii walca i tanga w brzmieniu akordeonu, klarnetu, na których grali Michał Łyko i Bartłomiej Sikora. Publiczność z przyjemnością wysłuchała repertuaru wokalnego w wykonaniu chóru „Gaude Vitae”, piosenek, przygotowanych przez grupę wokalną z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach i Studio wokalne „Vivo” z SDK w Stalowej Woli. Na „Jarmarku Folklorystycznym” nie mogło zabraknąć stoisk z ekspozycjami ginących zawodów, można było nauczyć się lepienia garnków, wystrugać drewnianą zabawkę ludową, zrobić biżuterię z koralików i włóczki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Racławicach, i z Kurzyny przygotowały potrawy regionalne. W poczęstunek zaproszonych artystów bardzo zaangażowali się rodzice dzieci, tańczących w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”. Przebieg Jarmarku Folklorystycznego zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, a na zdjęciach utrwalił artysta fotograf Jan Złotek.


Nagranie do filmu W ostatni dzień sierpnia 2017 r. do siedziby Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach przyjechała młodzieżowa ekipa telewizyjna, w osobach Julia Butryn i Kornelia Rej. Dziewczęta współpracując z Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli przygotowują materiał do realizacji filmu o Księdzu Józefie Skoczyńskim i zwróciły się do pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewy Sęk o wyrażenie zgody na nagrania. Grupa reprezentacyjna Zespołu „Racławice” zaprezentowała w plenerze dwa układy tańców narodowych: poloneza, który w prezentacji Zespołu oddaje ducha rycerskości i szlachetności naszego narodu i kujawiak z oberkiem, obrazujący zwyczaje ludowe, w których nie brakowało kultu naszej wiary chrześcijańskiej.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka