Aktualności


Warsztaty w RacławicachWarsztaty to wyjątkowa forma zajęć tanecznych, która wzbogaca codzienny trening, dlatego też w dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich miały możliwość uczestniczyć w cyklu zajęć wokalnych, tanecznych i muzycznych od września do listopada 2021 r. Na warsztatach wokalnych, prowadzonych przez panią Aleksandrę Kopp pracowano nad emisją głosu i repertuarem piosenek ludowych. Warsztaty taneczne prowadziła pani Sylwia Głowala - Leptacz, która skupiała się głównie na różnych technikach tanecznych. Zajęcia muzyczne polegały na nauce gry na instrumentach smyczkowych i były prowadzone przez panią Renatę Rudkowską. Dzieci bardzo chętnie brały udział w takich wydarzeniach, przede wszystkim dla własnego rozwoju, ale również miały okazję poznać nowe choreografie, style tańca, a także różnorodne ćwiczenia głosu, słuchu, które mogą wykorzystywać w samodoskonaleniu. Warsztaty z różnymi instruktorami to też świetna okazja do zweryfikowania swoich umiejętności. Oczywiście warsztaty to nie tylko ciężka praca, ale także doskonała okazja do poznania nowych ludzi i integracji w grupach.
logo herb Zadanie „Warsztaty dla Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz ze środków Powiatu Niżańskiego w ramach zadania „Pozyskanie wkładu własnego na projekt „Warsztaty dla Zespołu Piesni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich”


Zakup nowych instrumentówZespół Pieśni i Tańca „Racławice” wzbogacił się o kolejne instrumenty muzyczne, które posłużą do nauki dzieci w naszym Ognisku Muzycznym.Tym razem zakupiliśmy akordeon, fortepian, flety i kolejne skrzypce, które ciesza sie dużą popularnością wśród dzieci chcacych się uczyć grać.

logoZakup instrumentów dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.


Warsztaty wokalno muzyczneW dniach 30-31 października 2021 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbyły się warsztaty wokalno - muzyczne, które prowadzili pani Lidia Biały i pan Paweł Steczkowski. Dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” pod okiem specjalistów uczyła się śpiewać piosenek lasowiackich i grać melodie lasowiackie na instrumentach smyczkowych i dętych. Dobra energia i profesjonalizm prowadzących pozwoliły na zgłębianie tajników dobrej techniki wokalnej, pracę nad utworami zapomnianymi, a przede wszystkim rozwój artystyczny. Pani Lidia Biały jest doktorantką muzykologii KUL oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Jest prymistką i założycielką kapeli „Biała Muzyka”. Laureatka wielu nagród międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych w dziedzinie muzyki tradycyjnej. Pan Paweł Steczkowski na co dzień zajmuje się twórczością muzyczną na wielu płaszczyznach jako instrumentalista, aranżer, kompozytor i producent.
logo herb Zadanie „Warsztaty dla Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz ze środków Powiatu Niżańskiego w ramach zadania „Pozyskanie wkładu własnego na projekt „Warsztaty dla Zespołu Piesni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich”


Święto kultury ludowej„Święto kultury ludowej”, pod takim hasłem przebiegał koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, którym zaprezentowano bogaty dorobek tańców, piosenek i muzyki ludowej. W koncercie 11 października wzięło udział ponad 120 dzieci i młodziezy. Przygotowania do koncertu poprzedzone były cyklemwarsztatów dla tancerzy, wokalistów, a także dla dzieci grających w kapeli. Cieszy nas fakt, że mogliśmy zaprezentowć ten program artystyczny w roku jubileuszowym 35-lecia działalności Zespołu „Racławice”
Koncert odbył sie w ramach zadania „Święto kultury ludowej”, które dofinasowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021


Warsztaty w UściążuCzas wakacji to dla dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich czas wypoczynku, połączonego z warsztatami wokalno - tanecznymi. Wyjazdem do Uściąża koło Kazimierza Dolnego w województwie lubelskim Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” realizowało zadanie w ramach projektu „Warsztaty dla Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego". Tancerze Zespołu „Racławice” ćwiczyli technikę tańca pod okiem pani Sylwii Głowali - Leptacz, warsztaty wokalne prowadziła pani Aleksandra Kopp, a nad pracą kapeli „Racławic” czuwała pani Renata Rudkowska i pan Janusz Kutyła. Podczas warsztatów młodzież uczyła się tańców i piosenek ludowych i myśliwskich oraz taniec Jerusalema. Każdego dnia, po warsztatach uczestnicy zwiedzali okolice Kazimierza Dolnego. W ciągu sześciu dni wycieczki wypełniły spacery po Rynku Kazimierza, połączone z podziwianiem malowniczego wąwozu „Korzeniowy Dół©, zwiedzanie zespołu pałacowo - parkowego książąt Czartoryskich w Puławch, zamku Firlejów w Janowcu, Parku Zdrojowego w Nałęczowie, Wzgórza Zamkowego i Starego Miasta w Lublinie. Najwięcej emocji budziła wizyta w „Magicznych Ogrodach”, gdzie dzieci i młodzież zażywały wielu atrakcji, aktywnie wypoczywając wśród przyrody, odgadywały zagadki w labiryntach i podziwiali park miniatur w Rąblowie, a także Muzeum Minerałów w Nowym Gaju, gdzie zachwycali bogactwem minerałów, płukali złoto, a także uczestniczyli w grze terenowej - „Poszukiwanie skarbu”.
Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni pozytywnej energii, aby kontynuować zajęcia taneczne na sali baletowej w siedzibie Zespołu „Racławice”, przygotowując się do kolejnych koncertów.
logo herb Zadanie „Warsztaty dla Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz ze środków Powiatu Niżańskiego w ramach zadania „Pozyskanie wkładu własnego na projekt „Warsztaty dla Zespołu Piesni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich”



Koniec Roku Artystycznego w ZPiT Racłwice24 czerwca 2021 r. Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zorganizowało uroczyste zakończenie Roku Artystycznego 2020/2021. Dzieci i młodzież w białych koszulkach z logo Zespołu spotkały się na sali widowiskowej, by w obecności rodziców odebrać Dyplomy za uczestnictwo w Roku Jubileuszowym Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich. Dla wszystkich tancerzy Kadra Zespołu przygotowała słodką niespodziankę - pucharki lodowe. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” obchodzi w 2021 roku Jubileusz 35 - lecia swojej pracy artystycznej. Obchody jubileuszowe zbiegły się z okresem pandemii, co uniemożliwia organizowanie koncertów na żywo. Mimo trudności przez cały rok odbywały się próby w reżimie sanitarnym, co wpłynęło na podniesienie poziomu tanecznego i wyrazu artystycznego.


Koniec roku w Ognisku muzycznymWychodząc na przeciw potrzebom dzieci i młodzieży w naszej okolicy Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” postanowiło rozszerzyć ofertę kulturalną, stwarzając możliwości nauki gry na instrumentach w Ognisku Muzycznym. W tym roku artystycznym dzieci uczyły się grać na skrzypcach, klarnecie, akordeonie i keyboardzie pod okiem nauczycieli ze szkoły muzycznej. 19 czerwca w sali kameralnej KDK „ARKA” odbyły się popisy na zakończenie I roku nauki w Ognisku Muzycznym i zostały wręczone Dyplomy.


Koniec roku artystycznego dla kapeliW roku artystycznym 2020/2021 przy Zespole Pieśni i Tańca „Racłwiece” im. Rodziny Mireckich powstała kapela ludowa, w skład której wchodzą dzieci i młodzież, grające na skrzypcach i klarnecie. Próby odbywały się systematycznie raz w tygodniu. Wraz z kapelą Zespół nagrał płytę z kolędami i koncert on - line z okazji „Dnia Matki”. Opiekę nad sekcją skrzypiec sprawowała pani Renata Rudkowska, a aranżacje utworów napisał pan Janusz Kutyła, kierownik kapeli. W sobotę, 12 czerwca, po pracowitym sezonie odbyło się uroczyste zakończenie Roku Artystycznego.


Koncert dla Mamy22 i 23 maja Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich realizował nagrania koncertu, którego pomysłodawcą był J. E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. W czasie pandemii jedyną alternatywą odbioru wrażeń artystycznych był koncert on -line, zarejestrowany przez Telewizję Diecezjalną. Dzieci i młodzież z Zespołu w koncercie, zadedykowanym wszystkim Mamom, zaprezentowały tańce regionalne: lasowiackie, rzeszowskie, kurpiowskie, lubelskie oraz narodowe: krakowiaka i kujawiaka z oberkiem, zaśpiewały piosenki ludowe i religijne i recytowały wiersze nawiązujące do roli matki i miłości do Niej. Scenariusz opracowała pani Agnieszka Rup, za przygotowanie taneczne odpowiedzialne były pani Sylwia Głowala Leptacz, Agnieszka Rup i Anna Dybka, wokalnie dzieci młodzież przygotowała pani Aleksandra Kopp i Alicja Szewczyk, za aranżację utworów odpowiedzialny był pan Janusz Kutyła, sekcje skrzypiec przygotowała pani Renata Rudkowska. Kapelę i chór prowadziła pani Aleksandra Kopp. Zapis koncertu został wyemitowany w środę, 26 maja - w Dzień Matki na kanałach internetowych.


Nagrania w Domu DługoszaDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” 21maja udała się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie zgromadzone są zbiory artefaktów sakralnych i sztuka polska. W Domu Długosza w Sandomierzu, w jednej z sal zarejestrowano nagranie piosenki „Moja matko ja wiem” ze specjalną dedykacją dla wszystkich Mam.


105. Urodziny Pani Marii Mireckiej - LoryśW Dniu 105 - Urodzin, Dostojnej Jubilatce Pani Marii Mireckiej - Loryś
wraz z bukietem kolorowych polskich kwiatów składamy serdeczne i ciepłe życzenia od dzieci, młodzieży, rodziców i kadry Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich.
Życzymy, aby zdrowie dopisywało, siły nie opuszczały, każdy kolejny dzień życia niech będzie ozdobiony tkliwym uśmiechem naszej Kochanej Matki, Bożej Rodzicielki, która wyprasza zdroje łask przed Tronem Boga Ojca oraz życzliwości od ludzi, których Pani spotyka na swej drodze. Pani Maria, to osoba wyjątkowa, o niesamowitej charyzmie, działaczka podziemia polskiego w czasie II wojny światowej, redaktorka „Głosu Polek” w Chicago, organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Pani Maria ostatnia żyjąca z ośmiorga rodzeństwa, a każdy z rodzeństwa Mireckich aktywnie był zaangażowany w budowanie tożsamości narodowej, walkę o niepodległość i niesienie pomocy innym.
Za zgodą Pani Marii Mireckiej - Loryś, Zespół „Racławice” przyjął imię Rodziny Mireckich, by tym samym ponieść w przyszłość pamięć o wielkich czynach Bohaterów związanych z naszą miejscowością.  .


Zakupione instrumentyTowarzystwo Przyjaciół ZPiT „Racławice” zakupiło instrumenty muzyczne do Ogniska Muzycznego. Tak sie prezentują nasze nowe klarnety, skrzypce, bęben, perkusja i cymbały.

logoZadanie „Zakup instrumentów muzycznych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


koncert wokalny w RacławicachZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich zainaugurował kolejny rok artystyczny dwoma koncertami. W niedzielę, 6 września w godzinach dopołudniowych zaśpiewał koncert pieśni patriotyczno - religijnych w Kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. Dzieci i młodzież w strojach opoczyńskich i łowickich przygotowane wokalnie przez panią Aleksandrę Kopp, chórmistrza i dyrygenta, zachwyciły wszystkich zgromadzonych. Prezes Towarzystwa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” podziękowała księdzu Franciszkowi Sałędze, proboszczowi parafii Racławice za zaproszenie i ogłosiła nabory do zespołu tanecznego, chóru i ogniska muzycznego.

40 lat SDKNa zaproszenie Dyrektora Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, pana Józefa Sroki Zespół „Racławice” włączył się w obchody 40 -lecia SDK. W godzinach popołudniowych, w amfiteatrze na Centralnym Placu Zabaw Zespół zatańczył dynamiczny koncert, prezentując trzy suity pieśni i tańców świętokrzyskich i lubelskich oraz dwa tańce narodowe kujawiak z oberkiem. Barwne stroje, ekspresja ruchowa i muzyka ludowa wzbudziły aplauz publiczności. Od wielu lat Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” owocnie współpracuje z SDK. Z okazji 40 - lecia działalności składamy na ręce Pana Dyrektora gratulacje i życzymy dalszych sukcesów oraz realizacji wielu podejmowanych inicjatyw.


Park Trampolin w Rzeszowie31 sierpnia 2020 r. liczna grupa dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, we wczesnych godzinach porannych wyjechała do Rzeszowa. Kadra Zespołu „Racławice” przygotowała nagrodę - niespodziankę za trud, cierpliwość i wytrwałość w pracy twórczej nad kształtowaniem i rozwijaniem talentu wokalnego. W czasie przejazdu dzieci miały wiele propozycji co do rodzaju nagrody. Jaka ogromna i entuzjastyczna była radość, gdy okazało się, że dwie godziny spędzą w Parku Trampolin JumpWorld. Ten czas był spożytkowany na liczne skoki na trampolinach, do basenu z gąbkami, fikołki, akrobatykę, koszykówkę, walki gladiatorów i zjazdy na Tyrole. Dzieci wróciły bardzo zmęczone lecz zadowolone, z uśmiechami na twarzach i deklaracją podjęcia nowych wyzwań, zarówno tanecznych jak i wokalnych.


Koncert w JarocinieZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich włączył się w kampanię na rzecz powstania hospicjum dla dorosłych w Jarocinie.
Na zaproszenie Prezesa Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Bo mogę!” Pana Piotra Sekulskiego Zespół „Racławice” charytatywnie zaśpiewał koncert pieśni patriotycznych i religijnych 23 sierpnia 2020 r. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie. Dzieci i młodzież w strojach opoczyńskich i łowickich wykonały pieśni w nowych aranżacjach muzycznych. Przygotowania do koncertu prowadziła Pani Aleksandra Kopp, z którą Zespół nawiązał współpracę w ubiegłym roku. Pani Aleksandra dyrygując Zespołowi zaprosiła licznie zgromadzoną publiczność do wspólnego zaśpiewania „Barki”. Wszystkie utwory zaśpiewane były przy akompaniamencie Pana Janusza Kutyły. Koncert został bardzo ciepło przyjęty. Wykonawcy otrzymali głośne i długie brawa.


WarsztatyW Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej już od rana, w sobotę 22 sierpnia trwały warsztaty wokalne prowadzone przez profesjonalnego dyrygenta Panią Aleksandrę Kopp. Dzieci i młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczyły się prawidłowej emisji głosu, wykonywały ćwiczeni oddechowe i pracowały nad dykcją. Po południu wszyscy młodzi wykonawcy przejechali do Jarocina na próbę generalną do Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej.


Matki Bożej ZielnejW niedziele, 15 sierpnia 2020 r. delegacja Zespołu Pieśni Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczestniczyła w parafialnych uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tradycji ludowej święto to nazywano świętem Matko Bożej Zielnej i zgodnie z tradycją dziewczynki zaniosły do kościoła bukiety z polnych ziół, kwiatów, zbóż, warzyw i owoców, by je poświecić i podziękować za plony ziemi.
W tym roku Święto Wojska Polskiego zbiegło się z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, podczas Mszy świętej wierni modlili się w intencji Ojczyzny i poległych w wojnie polsko - bolszewickiej. Na zakończenie ksiądz proboszcz Franciszek Sałęga podziękował licznym delegacjom i gospodyniom, które przyniosły wieńce dożynkowe, podkreślając, że Zespół „Racławice” zawsze aktywnie uczestniczy w życiu parafii.


Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w dniach od 26 lipca do 1 sierpnia brał udział w warsztatach tanecznych w siedzibie Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” w Karolinie. Tancerze „Racławic” ćwiczyli na salach baletowych pod kierunkiem korepetytorów baletu i choreografów Zespołu „MAZOWSZE”. Warsztaty prowadziła Pani Wioletta Milczuk - Kierownik Baletu i Pan Marcin Mierzejewski - Zastępca Kierownika Baletu Zespołu Mazowsze.
warsztaty w MazowszuTo było pięć dni pełnych tańca, uśmiechu i dobrej zabawy, podczas których uczestnicy warsztatów zapoznali się ze specyfiką takich stylów tanecznych jak: balet, technika tańca, rytmika, nauka i ćwiczenie kroków tańców regionalnych i narodowych oraz ruch sceniczny, doskonalenie technik wyrazu scenicznego prezentowanych suit tańców regionalnych i narodowych. Warsztaty zakończyły się pokazem tańców w kostiumach scenicznych. Instruktorzy przekazali dzieciom i młodzieży pasję do tańca, nauczyli tańca klasycznego, tańców ludowych i narodowych. Zwiedzanie Warszawy i okolicZdradzili tajemnice sposobu utrzymania kondycji i prawidłowej sylwetki. Po zajęciach tanecznych codziennie był realizowany program turystyczny: zwiedzanie Starego Miasta, Stadionu Narodowego, Łazienek Królewskich, Parku i Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Zespół Racławice poznał historię „Grodu Niepokalanej” udając się do Sanktuarium MB Niepokalanej i św. Maksymiliana M. Kolbe w Niepokalanowie. Zwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach, modląc się przy grobach Sygietyńskich, Stanisława Jopka i kpt. Adama Mireckiego. Był też w Planetarium Centrum Nauki Kopernik i w ZOO.
promPobyt na Mazowszu możliwy był dzięki pozyskaniu dotacji z Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska 2020 oraz współfinansowaniu przez Powiat Niżański w ramach zadania „Zakochani w tradycji”. Składamy serdeczne podziękowania Gminie i Miastu Nisko za pomoc w prowadzeniu i utrzymaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich.


Gala Arbor bona 5 lipca liczna delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczestniczyła w Gali ARBOR BONA, tym samym towarzysząc Pani dr Ewie Sęk - Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej, która została uhonorowana nagrodą Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
Podczas uroczystości obecni byli: Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ks. Biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, burmistrz miasta Sandomierz Marcin Marzec, przedstawiciele instytucji sandomierskich, kapituła nagrody i jej laureaci, duchowni oraz świeccy. Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać pieśni polskich, religijnych i repertuaru klasycznego, które zaprezentował kwartet muzyczny.

Laudacja na cześć dr Ewy Sęk

„Ewangelizacja przez kulturę”. Te słowa świętego Jana Pawła II odnosimy dziś do Pani Ewy Sęk doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka”, twórczyni, a zarazem choreografa Zespołu Pieśni i Tańca w Racławicach. Praca pedagogiczna podejmowana przez panią Ewę jest nakierowana głównie na motywowanie młodego pokolenia do wysiłku na rzecz własnego wrastania w kulturę i tworzenie nowej kultury życia opartej na wartościach katolickich. W założeniach oraz praktyce jest szkołą charakteru, kształcenia postaw religijnych i patriotycznych, potrzeb kulturalnych, odniesień prospołecznych, a nade wszystko jest świadectwem wiary. W realizowanych formach działalności Katolickiego Domu Kultury „Arka” przejawia się pietyzm w zachowaniu tożsamości kultury polskiej oraz promocja polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Nawiązała kontakty z ośrodkami o podobnym profilu pracy z zagranicy, czego owocem są liczne wyjazdy i koncerty zespołu - 25 wyjazdów do krajów takich jak: Niemcy, Rosja, Węgry, Belgia, Ukraina, Litwa, Kanada, Meksyk, Australia.
Dziełem pracy ewangelizacyjnej Pani Ewy są Eutrapelia - czyli skierowany do dzieci i młodzieży coroczny Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, jest autorem albumu poświęconego Janowi Pawłowi II oraz reżyserem spektakli. Jako pracownik naukowy KUL promuje wartości chrześcijańskie. Prowadzi badania z zakresu pedagogiki katolickiej, wychowania integralnego, wartości w kulturze, wychowania poprzez sztukę oraz wychowania patriotycznego. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się organizując cykle wykładów, spotkań i dyskusji. Jest promotorką licznych prac dyplomowych oraz licencjackich. Pani Ewa jest wrażliwa na los drugiego człowieka, na problemy społeczne, egzystencjalne i dotyczące wiary. Bardzo czynnie uczestniczy w życiu i działalności Kościoła. To zaangażowanie jest świadectwem wiary, dowodem miłości do Kościoła i ojczyzny.


Koncert kolęd w Nisku12 stycznia 2020 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” kolędował w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku. Cała wspólnota zespołowa modliła się razem z wiernymi podczas Mszy Świętej, a następnie Zespół zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy, ale w repertuarze nie zabrakło też pastorałek. Wszystkim utworom zaśpiewanym przez chór i solistów towarzyszył akompaniament instrumentów muzycznych.
Program został bardzo ciepło przyjęty przez parafian, którzy wyrazili swoje uznanie brawami i podziękowaniem za piękne pastorałki, kolędy i najcenniejsze wartości pielęgnowane w polskich rodzinach.


Idziemy z kolędąZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich włączył się aktywnie w obchody święta Epifanii - święta Trzech Króli. 6 stycznia 2020 r. w Kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach członkowie Zespołu „Racławice” wraz z rodzinami przybyli na Sumę, a bezpośrednio po zakończeniu dla przybyłych parafian i gości zaśpiewali koncert kolęd pt. „Idziemy z kolędą”.
Podczas dzisiejszego koncertu można było usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy, takie jak: Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Wśród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem Do szopy, hej pasterze oraz skoczne i liryczne pastorałki: Idziemy z kolędą, Gore gwiazda, W stajence, gdzie dodatkowo młodym wokalistom towarzyszył akompaniament skrzypiec i fortepianu w wykonaniu Agaty Szozdy - I skrzypce i Kamila Dula - II skrzypce oraz Janusza Kutyły - fortepian.
W Zespole „Racławice” przygotowaniem wokalnym na co dzień zajmuje się pani Katarzyna Rokoszyńska, która wypracowała wysoki poziom wokalny dzieci, pozwalający na zapraszanie do współpracy specjalistów światowej klasy. I tak, Zespół „Racławice” rozpoczął współpracę z panią Aleksandrą Kopp, wieloletnim dyrygentem i kierownikiem Chóru „Mazwosza”.
Program i dobór kolęd dla solistów przygotowała pani Aleksandra, która pracowała z dziećmi na zajęciach wokalnych. Aranżację muzyczną opracował pan Janusz Kutyła, dyrektor muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.
Koncert został bardzo życzliwie przyjęty przez licznie zgromadzoną publicznością, wzbudził w wielu sercach ludzi uczucie wzruszenia i pozwolił jeszcze raz przeżyć czas Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy Księdzu Franciszkowi Sałędze za zaproszenie i życzliwe przyjęcie.


Misterium Bożego Narodzenia 2019Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w ramach realizacji projektu „W kręgu wartości polskich” finansowanego przez Fundację ORLEN - DAR SERCA przygotował program artystyczny „Misterium Bożego Narodzenia”. W niedzielę, 29 grudnia 2019 w Kościele p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach dzieci i młodzież wraz z rodzicami i opiekunami Zespołu „Racławice” zgromadziły się przy Stole Pańskim podczas Mszy Świętej, by wspólnie z parafianami i licznie przybyłymi gośćmi uczestniczyć w Eucharystii.
Młodzi artyści z Zespołu „Racławice” z zaangażowaniem wcieliły się w przydzielone role Maryi, Józefa, aniołów, ludu, mikrusów, Trzech Króli. Wymownym akcentem, kończącym Jasełka było ukazanie polskiej rodziny, gromadzącej się przy wspólnym stole, w blasku świecy, z opłatkiem w ręku, wsłuchującej się słowa Pisma Świętego. Zespół w swoim repertuarze ma bardzo oryginalne opracowanie Jasełek. W programie można usłyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki oraz treści o wymowie patriotycznej, chrześcijańskiej, wyraźnie zaznaczając kulturowość naszego Narodu.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” pani Agnieszka Rup podziękowała Księdzu Proboszczowi i Parafianom za życzliwość, ofiarność i ciepłe przyjęcie życząc, aby Święta Rodzina, którą w tym dniu wspominamy była wzorem dla wszystkich rodzin społeczności lokalnej, a Dziecię Jezus rodzące się w naszych sercach błogosławiło i obdarzało potrzebnymi łaskami na każdy dzień nadchodzącego Nowego 2020 Roku.


XVIII Przegląd Zespołów Tanecznych w Mielcu
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w czwartek, 21 listopada 2019 r. wyjechał do Mielca na XVIII Przegląd Zespołów Tanecznych „Pasikonik” 2019, organizowany przez Centrum Kultury. „Pasikonik”, to konkurs taneczny o otwartej formule, w której swoje umiejętności mają możliwość zaprezentować różne formacje taneczne, m.in. zespoły ludowe, czy grupy tańca nowoczesnego.
Grupa młodzieżowa naszego Zespołu zaprezentowała taniec ludowy w trzeciej kategorii wiekowej (13 - 19 lat), tańcząc suitę pieśni i tańców świętokrzyskich oraz dwa tańce narodowe kujawiaka z oberkiem. Do każdego układu tancerze mieli oryginalne stroje z danego regionu. Na scenie podczas prezentacji, młodzież dynamicznie i precyzyjnie zatańczyła charakterystyczne kroki poloneza, oberka, walczyka kujawiaka i polki. Na uwagę również zasługują przyśpiewki z regionu świętokrzyskiego. Taniec, śpiew, świadomość ruchu i sceny, to wszystko wpłynęło na ocenę jury, które przyznało Zespołowi „Racławice” III miejsce.
Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach na co dzień z IV grupą pracuje pani Jolanta Warchoł, wychowanka Zespołu z kilkunastoletnim stażem pracy na stanowisku instruktora tańca i choreografa.

101 rocznica Odzyskania Niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada, w Nisku obchodzono uroczyście 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę, koncelebrowana, pod przewodnictwem proboszcza Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku Ks. Kazimierza Hary, w której m.in. uczestniczyła delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich.
Po uroczystym nabożeństwie wszyscy przemaszerowali na Plac Wolności, by przed Pomnikiem Wdzięczności zaśpiewać hymn, uczestniczyć w Apelu Pamięci, zapalić znicze i złożyć wieńce. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wiceminister Marcin Warchoł, Wicestarosta Adam Mach i Burmistrz Waldemar Ślusarczyk i Poseł na Sejm RP Wiesław Buż.


Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W ramach projektu „W kręgu polskiej wartości” Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zrealizowało program pt. „Ojczyzno moja”, współfinasowany przez Fundację ORLEN „Dar serca”.
Przygotowano program, który odwołuje się do wartości polskich i polskiej historii, ujętych w twórczości polskich poetów i kompozytorów. Dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich pieknie deklamowały utwory Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida, św. Jana Pawła II, Zbigniewa Szczębary i Władysława Bełzy, które były wykonywane naprzemiennie z pieśniami patriotycznymi.
Program patriotyczny Moja Ojczyzna
10 listopada 2019 r. w Kościele parafialnym pw. Świetego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczył we Mszy Świętej, a następnie zaprezentował licznie przybyłym gościom i parafianom Racławic Oratorium pt. „Ojczyzno moja”. Program patriotyczny ujął odbiorców zarówno słowem, pieśnią i muzyką, co wyrażane było licznymi brawami.

Program Moja Ojczyzna
Wieczorem, ten sam program, wzbogacony projekcją multimedialną, wybrzmiał na scenie Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Na zaproszenie Dyrektora Józefa Sroki do udziału w obchodach 101 - lecia Odzyskania Niepodległości Zespół „Racławice” wystąpił z wokalistami ze Studia Wokalnego „VIVO”. Sala wypełniła się mieszkańcami osiedla i zaproszonymi gośćmi, wśród których był Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech. Po prezentacji artystycznej nie zabrakło słów zachwytu i podziękowań dla wszystkich wykonawców ze strony zacnych gości.


XI Bal Oficerski
Na zaproszenie Kapituły Służb Mundurowych powiatów stalowolskiego i niżańskiego, reprezentacyjna grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich, 8 listopada 2019 r. rozpoczęła Polonezem Rycerskim do muzyki Benedykta Konowalskiego i mazurem do muzyki Stanisława Moniuszki z opery „Halka”, XI Bal Oficerski. Brawurowe wykonanie tych dwóch tańców narodowych zachwyciło przybyłych uczestników balu. Młodzież została nagrodzono gromkimi brawami. Podziękowania dla kadry i młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” skierowali: Dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów ppłk Grzegorz Grobel, Komendant Powiatowy Policji w Nisku kom. Dariusz Szybiak i ndkom. Jarosław Zych, wręczając kosze ze słodyczami. Tradycyjnie bal został zorganizowany z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a swoją ideą nawiązuje do tradycji balów oficerskich, odbywających się w okresie karnawału w dwudziestoleciu międzywojennym. Najwiekszą popularnością cieszyły się bale organizowane przez oficerów wojska. Oficerowie ci wnosili na przyjecia towarzyskie ułański humor, fantazję oraz beztroski nastrój.
Nawiązując do tradycji tamtych balów, zaproszonych gości oraz oficerów wraz żonami, przy wejściu witała młodzież z Zespołu „Racławice” w strojach kontuszowych z tą różnicą, że panie zamiast karnetów, otrzymały różę.


Wizytacja kanoniczna Bpa Krzysztofa NitkiewiczaDzień 29 listopada 2019 r. był wyjątkowym dla Parafii Racławice, bowiem przybył do Racławic J. E. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz w celu przeprowadzenia wizytacji kanonicznej. W czasie wizytacji Duszpasterz Diecezji Sandomierskiej odwiedził Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej i spotkał się z kadrą. Zacnego gościa Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza wraz z proboszczem Franciszką Sałęgą powitała Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” pani Agnieszka Rup. Następnie w kościele p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika dzieci i młodzież Zespołu „Racławice” wraz z rodzicami uczestniczyły we Mszy Świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Tuż po rozpoczęciu Mszy Świętej Państwo Małgorzata i Dawid Wór ze swoimi dziećmi powitali Ordynariusza Diecezji w imieniu całej społeczności parafialnej. Obie córeczki ubrane w regionalne stroje lasowiackie reprezentowały równocześnie Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, do którego uczęszczają od kilku lat. Psalm responsoryjny zaśpiewała przedstawicielka Zespołu Wiktoria Góreczna. Homilię wygłosił Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślając, że ludzie muszą mieć wiarę, żeby z małej rzeczy zrobić wielkie dzieło. Ważne jest wychowywanie dzieci od najmłodszych lat, co czyni Katolicki Dom Kultury „ARKA” poprzez działania i zadania podejmowane na rzecz wychowania w kulturze narodowej i chrześcijańskiej. Trzeba zasiewać jak najwcześniej, by móc zebrać obfity plon. Całe ludzkie Zycie jest siewem. Ważne jest, by ziarno rzucić dziś, bo Chrystus chce zbawić człowieka dziś. Trzeba hojnie siać, czyli mocniej angażować się, pielęgnować to, co jest. Parafia ma Zespół Pieśni i Tańca, w którym od najmłodszych lat jest integracja i wychowanie. Ks. Biskup wyraził nadzieję, że ta wizytacja przyczyni się do szerszego rozwoju parafii i będzie zachęta do hojniejszego zasiewu wiary i Słowa Bożego.
Bezpośrednio po Eucharystii Pasterz Diecezji zaprosił dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, pięknie ubrane w stroje ludowe do wspólnego zdjęcia. Ostatnim punktem wizytacji była modlitwa różańcowa, którą prowadził Ks. Jan Kądziołka, poprzedni proboszcz parafii. Pośród wszystkich intencji Ksiądz zawierzył Matce Bożej Różańcowej działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i pracowników KDK „ARKA”.


logoTowarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zakupiło sprzęt w ramach zadania „Zakup wyposażenia”, na który otrzymało dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Kwota dofinasowania wynosiła 35000,00 zł.

Zakup sprzętu 2019Zakupiono m.in. akordeon, odsłuchy, odtwarzacz do muzyki, komputer stacjonarny do nagrywani awokali wraz z oprogramowaniem, co przyczyni sie do podniesienia jakości koncertów i prezentowania programów.


12.rocznica śmierci Ks. Mieczysława PorawskiegoDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w dwunastą rocznicę śmierci śp. Ks. Mieczysława Porawskiego, 27 października 2019 r. wzięła udział w uroczystej Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach przez Ks. proboszcza Franciszka Sałęgę i proboszcza seniora Ks. Jana Kądziołkę. Msza święta zgromadziła wielu parafian, którzy modlili się w intencji Ks. Porawskiego, wyrażając wdzięczność za Jego ofiarną pracę przez ponad 50 lat w parafii, gorliwą postawę Duszpasterza, wypraszając łaskę Miłosierdzia Bożego. W pamięci tancerzy Zespołu „Racławice” wciąż jest żywa pamięć o Ks. Mieczysławie, który często odprawiał Msze Święte w intencji szczęśliwych podróży, w jakie udawał się Zespół. Uczestniczył w wielu wydarzeniach, które odbywały się w KDK „ARKA” i im błogosławił. Dziś również młodzież i dzieci pozostają wierni przesłaniu, jakie powierzył nam wielki kapłan. Po Mszy Św. delegacja udała się na cmentarz parafialny, by pomodlić się przy grobie za spokój duszy śp. Ks. Mieczysława i zapalić znicz.


Festiwal Piosenki Dziecięcej w UlanowieW Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie, jak co roku odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całym powiecie. W tym roku wzięło udział ponad 100 wykonawców. Przesłuchani konkursowe odbyły się 24 października 2019 r. w czterech kategoriach wiekowych. Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej reprezentowało osiem wokalistek, w tym dwie debiutantki. To właśnie one wyśpiewały nagrody i udział w Koncercie Laureatów. Ula, lat 6 za wykonanie piosnki „Różowe żabki” otrzymała III miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej i Madzia, lat 7 otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Mama wszystko wie” w drugiej kategorii wiekowej.
27 października 2019 r. dziewczynki wystąpiły podczas Koncertu Laureatów oraz otrzymały dyplomy i nagrody z rąk Wicestarosty Powiatu Niżańskiego pana Adama Macha. Wszystkie wokalistki do Festiwalu przygotowała pani Katarzyna Rokoszyńska.


Prezydent RP w NiskuDzień 22 października 2019 r. zapisze się na kartach historii Ziemi Niżańskiej. W tym dniu przybył do naszego miasta Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Spotkanie odbyło się w hali sportowej Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich został wyróżniony zaproszeniem na spotkanie z Prezydentem RP przez Starostę Powiatu Niżańskiego Pana Roberta Bednarza. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie Starosta Niżański powitał Pana Prezydenta, senatorów, posłów, wojewodów, marszałków, władze samorządowe i mieszkańców powiatu. Następnie do zgromadzonych przemówił Prezydent RP Andrzej Duda odnosząc się do historii Niska, wartości rodziny i do teraźniejszości, związanej z rozwojem naszego regionu. Dzieci i młodzież w strojach narodowych: krakowskich, łowickich i kontuszowych z flagami i bukiecikami biało - czerwonych kwiatów w dłoniach wiwatowały i z wielkim przejęciem przeżywały to niezwykłe spotkanie. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przygotował wokalną laurkę pt. „Życzymy Ci”, a delegacja młodzieży wręczyła pamiątkowe albumy. Pan Starosta przedstawił Zespół „Racławice” Panu Prezydentowi, który życzliwie odniósł się do życzeń i zamienił kilka słów z dziećmi.
Zarówno dzieciom, jak i rodzicom ta wyjątkowa chwila z Panem Prezydentem zapadła głęboko w pamięć i serca, a wszystko zostało uwiecznione na licznych fotografiach.


Wresnisaż i odznaczenia w SDKW niedzielę, 20 października delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich udała się do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli na wernisaż wystawy malarstwa Jacka Kośmińskiego. Piękne obrazy olejne przesiąknięte niesamowitym światłem i barwami oraz przenikliwością spojrzenia wprawiały przybyłych w stan spokoju i zachwytu nad otaczającą nas naturą, przedstawianą o każdej porze roku. Artysta swoim malarstwem oddaje niepowtarzalny wdzięk samego Kazimierza Dolnego, z którego wywodzi się ale również okolic Stalowej Woli.
W drugiej części spotkania w sali widowiskowej pracownicy Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli otrzymali medale i odznaczenia nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia na niwie artystycznej i kulturowej. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został dyrektor SDK Pan Józef Sroka. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali zaś Pani Anna Włodek i Pan Mirosław Dyjak. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonali Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pani Ewa Draus, Wiceprezydent Stalowej Woli Pani Renata Knap i Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Pan Bogdan Wojtala.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy niezwykłej aktywności na niwie propagowania wartości patriotycznych, kultywowania kultury i promowania regionu. Dziękujemy za wieloletnią współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice”.


Piosenki Jana WojdakaNasze wokalistki wzięły udział w regionalnych eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Piosenki Jana Wojdaka”, które odbyły się 20 października 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach. W tym roku Festiwal obchodził 20 - te urodziny, a więc przypadała edycja jubileuszowa. Przesłuchania regionalne odbyły się w dziewięciu ośrodkach w całej Polsce. Festiwal zgromadził rzeszę młodych wykonawców. W samych Modliborzycach przesłuchania odbyły się w dwóch terminach, a w sumie przesłuchano 120 wokalistów.
Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej reprezentowały wokalistki z grupy „Skowronki”: Martynka, Lena, Asia, Natalia i Ola. Dziewczynki zaśpiewały wybrane piosenki z bogatego zbioru Jana Wojdaka: „Mała czarodziejka”, „Pan Video”, „No to co, że mam piegi”, „Księżniczka jarzębinka” i „Sukcesu bliska”.
Do finału, który odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Krakowie zakwalifikowała się Martynka, lat 6 z piosenką „Mała czarodziejka”. Martynka drugi rok z rzędu została finalistą. W 2018 r. podczas finału w Krakowie otrzymała nagrodę dla „najmłodszego uczestnika Festiwalu”. Serdecznie gratulujemy wszystkim wokalistkom i życzymy dalszych sukcesów.


Przy krypcie Bp. Wacława ŚwierzawskiegoW niedzielę, 6 października, w wigilię II rocznicy śmierci J. E. Ks. Bp. Wacława Świerzawskiego, delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich uczestniczyła we Mszy Świętej koncelebrowanej, w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.
Para tancerzy z Zespołu „Racławice” w strojach szlacheckich, udała się wspólnie z Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego do podziemnej nekropoli Katedry Sandomierskiej, aby przy krypcie złożyć symboliczną różę jako wyraz wdzięczności i pamięci. Wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę różańcową o pełnię bliskości z Bogiem dla ś.p. Ks. Biskupa Wacława Świerzawskiego.


Piknik w Rudniku Na ludowo21 września 2019 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich na zaproszenie organizatorów VII Pikniku „Na ludowo” w Rudniku nad Sanem zaprezentował repertuar tańców folklorystycznych podczas godzinnego koncertu. Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na wykonanie techniczne poszczególnych układów, zarówno tańców regionalnych, stylizowanych, jak i narodowych. Bardzo duże wrażenie na wszystkich odbiorców wywarło piękno i bogactwo strojów ludowych: pasiaste kostiumy łowickie, bogato wyszywane cekinami gorsety rzeszowskie, kolorowe stroje lubelskie i aksamitne stroje kontuszowe, a wszystko to połączone z koralami, kapeluszami, wiankami, butami skórzanymi tworzyło kolorowy kolaż. Dzieci i młodzież brawurowo zatańczyły swoje układy, które są technicznie szlifowane na sali baletowej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach pod czujnym okiem choreografów, akompaniatorów i nauczycieli śpiewu.
Piknik zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Rudniku nad Sanem.


80 rocznica wybuchu II Wojny ŚwiatowejW 80.rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 1 września 20119 r. w kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach odprawiono Mszę Świętą w hołdzie lokalnym patriotom i bohaterom, partyzantom Armii Krajowej oraz oficerom Wojska Polskiego. Przybyłe Poczty Sztandarowe zostały uroczyście wprowadzone do Kościoła, w tym Sztandar Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Ksiądz proboszcz Franciszek Grela w modlitwie polecił pamięci parafian, którzy w obronie wiary i ojczyzny oddali życie w walce, w obozach i więzieniach w czasie II Wojny Światowej.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka