Eutrapelia 2014/2015 Inauguracja


Inauguracja XVIII edycji FKCh EUTRAPELIAW czwartkowe przedpołudnie, 20 listopada 2014 r. plac przy kościele pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli zaczął się wypełniać młodzieżą, która przybywała wraz z opiekunami na Inaugurację XVIII edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W nawach bocznych Kościoła ustawiły się Poczty Sztandarowe z 33 szkół. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się Mszą Świętą, koncelebrowaną, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza - Patrona Festiwalu. Słowo pasterskie w homilii do młodzieży reprezentującej 57 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, znajdujących się w granicach Diecezji Sandomierskiej skierował Ordynariusz. Przybliżył osobę Świętego Rafała Kalinowskiego we wspomnienie liturgiczne obchodzone w Kościele Katolickim. Józef Kalinowski włączył się w walkę o niepodległość Polski, został zesłany na Syberię. Przeżył i kiedy wrócił z zsyłki stał się innym człowiekiem. Był wychowawcą Augusta Czartoryskiego i głosił przesłanie, że „Można być szczęśliwym i mieć pokój w sercu, jeśli jest się złączonym z Bogiem”. Ksiądz Biskup zaapelował do młodzieży, aby weszli na drogę pokoju poprzez Festiwal „Eutrapelia”, gdyż wszyscy jesteśmy powołani do czynienia pokoju i aby to było możliwe, musimy wejść na drogę Ewangelii, która wyznacza kierunek. Wyraził życzenie, aby programy, które młodzież będzie przygotowywać w swoich szkołach przybliżały dążenie do pokoju w Ojczyźnie, na świecie i w naszych sercach. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z ZS nr 3 i ZS nr 2 w Tarnobrzegu oraz ZSZ w Janowie Lubelskim. W modlitwie wiernych młodzież zanosiła prośby przez wstawiennictwo świętych Polaków za Kościół Święty, za Ojczyznę, Biskupów i Kapłanów, o pokój na świecie, za przyczyniających się do szerzenia pokoju, za młodzież biorącą udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Oprawę muzyczną zapewniła organistka i uczniowie z ZS nr 2 w Stalowej Woli.
Następnie wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście przenieśli się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie na scenie zaprezentowano program artystyczny pod hasłem bieżącej edycji Festiwalu „Błogosławieni, którzy czynią pokój”. W pierwszej części Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przedstawił spektakl teatralno - taneczny pt. „Różaniec - modlitwą o pokój”. Dzieci i młodzież ruchem scenicznym rozważyły 20 tajemnic Różańca Świętego. Po głębokich duchowych przeżyciach Dominika Sieczka z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” zaśpiewała dwa utwory „Zamiast” i „Halleluja”, Karolina Serwata z Zespołu Szkół Rolniczych w Potoczku wykonała utwór „Strażnik raju”, Karolina Kołodziej z ZSGiH w Sandomierzu „Dziwny jest ten świat” i „Nic do stracenia”, Damian Lis i Arkadiusz Kokowicz z Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu wykonali wokalno - instrumentalnie „Modlitwę Okudżawy”, Natalia Chudzik przy akompaniamencie gitary i skrzypiec zaśpiewała utwór „Błogosławieni”. W trzeciej odsłonie programu ponownie Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował tańce pięciu narodów: polskie, rosyjskie, ukraińskie, mołdawskie i białoruskie. Dynamiczna kompozycja stanowiła przesłanie o jednoczenie się narodów w pokoju przy Krzyżu Chrystusowym. Wymownym akcentem był finał programu, w którym wybrzmiała pieśń modlitewna o pokój w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, w Mołdawii i w Białorusi, by na tych ziemiach Krzyż Jezusa wyrastał w każdym sercu wzwyż. Każdy wykonawca spektaklu trzymał w rękach krzyż i flagę danego kraju.
Na zakończenie spotkania głos zabrała pani Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty, pan Paweł Boratyński reprezentujący Podkarpackiego Kuratora Oświaty, pani Burmistrz Teresa Sułkowska i dyrektor FKCH „EUTRAPELIA” pani Ewa Sęk dziękując wykonawcom, organizatorom i tak licznie przybyłej młodzieży szkolnej, życząc pokoju w sercach i twórczego zapału na szlaku festiwalowym.
Całość zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, patron Festiwalu na czele z prezesem panem Zdzisławem Gawęckim,

logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka