Eutrapelia 2013/2014
Spotkania w szkołach


KLO w Sandomierzu30 maja prezentacja festiwalowa odbyła się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Uczniów i członków Kapituły na małej auli powitała S. wicedyrektor Bożena Adach oraz pani Joanna Sarwa, która zaprosiła na program artystyczny twórczości Karola Wojtyły, zatytułowany „Sygnały”, ze sztuki teatralnej „Przed sklepem Jubilera”. Główni bohaterzy Teresa i Andrzej, dzieląc się z nami swoimi rozterkami, wspominają przeszłość, w której próbowali właściwie odczytać sygnały, wysyłane sobie nawzajem podczas spotkań i w postaci listów. Kiedy przeszłość spotkała się z przyszłością młodzi zauważyli wzajemne piękno wewnętrzne, które było zawsze dla nich wyjątkowe, a myśląc intensywnie o sobie, powoli dojrzewali do momentu bycia razem. Czas bardzo im potrzebny pozwolił na właściwy odbiór sygnałów, które do siebie ponownie zaczęli wysyłać. Teraz, spotykając się przed sklepem jubilera zrozumieli, że obraz ich wspólnego życia tkwił od dawna w zwierciadle ich dusz. Oboje doszli do wniosku, że nie będą się bać przyszłości, bo zależy ona od ich miłości, której ciężaru nie można zmierzyć ani zważyć. Spojrzenie jubilera dawało im sygnały, których nie byli zdolni odebrać wzrokiem, ale trafiły one do samej głębi ich serc i dlatego oboje poszli w ich kierunku. Przewodnicząca Kapituły podziękowała i pogratulowała aktorom głębokich wzruszeń i przeżyć oraz życzyła, aby nauczanie Świętego Jana Pawła II przyświecało im w dalszym życiu.
Szkolny etap przeglądów festiwalowych w tym dniu zakończył Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Spektakl teatralny przygotowany przez S. Katarzynę i panią Edytę pt. „Cały Twój” ukazał postać matki Karola Wojtyły - Emilię. W kolejnych scenach młodzież przedstawiła wzajemne relacje między małżonkami, ich zachowanie względem syna, reakcję członków rodziny na wspomnienie o zmarłej córeczce Oldze i na radosną wieść o kolejnym upragnionym dziecku. Emilia Wojtyła, kiedy dowiaduje się, że ciąża jest zagrożona modląc się na różańcu powierza życie swoje i dziecka Bogu i Matce Bożej błagając o siłę i opiekę. Jako kobieta i matka daje świadectwo niezłomności wiary, kładąc nacisk na ratowanie dziecka pomimo wszystko. Opieka Matki Boga pozwala jej szczęśliwie przetrwać czas oczekiwania na rozwiązanie w otoczeniu kochającego męża i troskliwego syna, w atmosferze rodziny pałającej miłością do Boga i siebie nawzajem. 18 maja, kiedy bicie dzwonów rozpoczynało nabożeństwo majowe i zabrzmiał śpiew Litanii Loretańskiej, na świat przychodzi Karol Wojtyła. Wzruszenie, radość i szczęście ogarnęły Emilię, która Owoc Miłości oddała w ręce Niebiańskiej Matki. Prezentacja multimedialna, ukazująca życie Wojtyłów, żywe słowo Jana Pawła II, wspominającego niezapomniane dziecięce i młodzieńcze lata w Wadowicach, „gdzie wszystko się zaczęło” oraz obrazy z pontyfikatu ubogaciły spektakl, który słowem, modlitwą i błogosławieństwem zwieńczył Ks. Marek Kumór.


ZS w StaszowieNa festiwalowym szlaku nie mogło zabraknąć Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie i w dniu 29 maja przedstawiciele tej szkoły zaprezentowali poetycko - muzyczno - wokalny program pt. „Młodzież z Janem Pawłem II we wspomnieniach”. Zaproszeni goście z kapituły Alicja Szewczyk, Janina Reichert, Ks. Andrzej Wierzbicki, Ks. Szczepan Janas i Jakub Sala z TV „Stella” zasiedli w sali teatralnej wraz z uczniami. Dyrektor szkoły Izydor Grabowski po powitaniu wyraził zadowolenie, iż szkoła kolejną edycję ubogaca swoim artystycznym wystąpieniem, dając wyraz patriotycznych postaw. Program rozpoczął taniec ze świecą, wprowadzając nastrój zadumy i refleksji nad sensem życia. Słysząc słowo Jana Pawła II, wspominającego Wadowice myśleliśmy o szkole, teatrze i kapłaństwie, o młodzieży łaknącej wiedzy ale też spragnionych wrażeń artystycznych. Karol Wojtyła będąc kapłanem zwracał uwagę na piękno polskiej przyrody, na to, by dbać o dobro Polski i być jej wiernym synem. Wzywał młodych do szukania tego, co w górze, do pójścia pod prąd wszelkim pokusom, gdyż tylko w ten sposób odnajdą źródło, by móc zaczerpnąć i mieć siłę bronić swojego Westerplatte. W ten sposób uczył budować cywilizację miłości opartą na Bogu i Ewangelii. Swoją nauką przypominał, by rozwijać talenty, odkrywać swoje zdolności pomimo wszystko, gdyż człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale czym może podzielić się z bliźnim oraz by być odpowiedzialnym i stawiać sobie wymagania. Program zakończyły słowa „My młodzież z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie podążamy śladami Twoimi Ojcze Święty mocni mocą wiary, nadziei i miłości bogatej w miłosierdzie”, a następnie młodzi artyści złożyli kwiaty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na szczególne słowa uznania zasługuje zespół muzyczny „Staszicówka - Band”, który ubogacił program muzyką i wdzięcznym wokalem dziewcząt pod kierunkiem pana Andrzeja. Dziękujemy pani Krystynie Semrau, Annie Banaś i Ks. Markowi Zioło za przekazywanie wartości kulturowych i kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.


Zespół Szkół Nr 2 w TarnobrzeguFestiwalowa droga 28 maja ponownie zaprowadziła członków Kapituły do Tarnobrzega, do Kościoła św. Barbary. Zespół Szkół Nr 2 im. B. Głowackiego przygotował program słowno - muzyczno - wokalny według scenariusza Teresy Szustak, jako dar wdzięczności Bogu za osobę Papieża naszych czasów i Jego kanonizację. Polska zawsze wierna była poprzez niezwykłych Polaków, którzy nade wszystko ukochali Boga i Ojczyznę. Takim wielkim synem, godnym naśladowania jest św. Jan Paweł II. Uczniowie poprzez najistotniejsze fragmenty biografii Karola Wojtyły, wyjątkowe momenty czasu kapłaństwa i pontyfikatu, przybliżyli postać rodaka przez pryzmat historii Polski, targanej burzami dziejów. Nauka Papieża, Jego przesłania, a szczególności dla Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny dodawały sił do pokonywania słabości, umacniały wiarę w Boga, nadzieję na lepszą przyszłość i podsycały ogień miłości, aby nieustannie płonął. Jan Paweł II umiłował nade wszystko młode pokolenie i jemu pozostawił opiekę nad duchowym dziedzictwem Polski, by go pielęgnowali i o niego dbali. Młodzież przypominała, że Papież składając pocałunek na polskiej ziemi, wyraża szacunek do Ojczyzny, że należy pamiętać o tradycjach chrześcijańskich, szanować piękno polskiej kultury i czcić Pana Boga. Podkreśliła, że Papież uczył, by rodzinę budować na fundamencie wiary w Boga i żyć z Nim w ścisłej łączności. Słowo ubogacone obrazem multimedialnym, śpiewem chóru „Dzikowianie” pod kierunkiem dyrygenta Pawła Cieśli i śpiewem solowym Damiana,Karoliny i Sylwi przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i strunowych Arkadiusza mocno zapadało w serca odbiorców. „Zwykły człowiek - Św. Jan Paweł II jest przykładem umiłowania Ojczyzny, godny naśladowania przez uczniów naszej szkoły”, podkreślił dyrektor Marek Szczytyński, podsumowując wystąpienie gości z Kapituły. Gratulujemy rozśpiewanemu „Rolnikowi” i życzymy, aby ziarno nauki św. Jana Pawła II rzucone na glebę dusz zgromadzonych w kościele uczniów wydało stokrotne plony.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Stalowej WoliKatolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli włączyło się czynnie w kolejną edycję Festiwalu i przygotowało spektakl teatralny twórczości Karola Wojtyły pt. „Przed sklepem jubilera”, według scenariusza Agnieszki Umińskiej. Na sali gimnastycznej, 27 maja zgromadzili się uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją: Ks. Tomaszem Orłem i Ks. Michałem Szawanem. Młodzi aktorzy swobodnie i z dużym przekonaniem wygłaszali prawdy o miłości autorstwa Karola Wojtyły o tym, że związek dwojga ludzi musi być oparty na miłości jedynej, wymagającej wyrzeczeń i poświęceń dla drugiej osoby. Według Bożych przykazań Karol Wojtyła - Święty Jan Paweł II swoją nauką przekazuje człowiekowi zadanie miłości drugiego człowieka, która nigdy nie gaśnie, gdyż swoją moc czerpie ze źródła miłości Bożej, potężniejszej od śmierci. Trudne a zarazem bardzo ważne treści przeplatane były piosenkami o miłości, dlatego cały przekaz był łatwiejszy w odbiorze i bardzo podobał się młodzieży zgromadzonej na widowni. W przygotowania do spektaklu włączyła się Aleksandra Garbacz, która pomogła w pracach nad bogatą scenografią oraz Pani Dorota Bednarz, która uczyła śpiewu i pięknie akompaniowała. Gratulujemy wszystkim zaangażowania oraz dobrej eutrapelii, mamy nadzieję, że nauka Świętego Jana Pawła II pozostanie na zawsze drogowskazem dla młodzieży.


RCEZ i LO w NiskuDnia 26 maja Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” zaznaczył swoją obecność w Nisku. Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego pod kierunkiem pana Wacława Kędziora, Ks. Mariusza Góry i Ks. Mariusza Wieleby przygotowali program sceniczny pt. „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie”, poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II, a nad scenografią pracowała pani Danuta Pokora. Na małej auli RCEZ zgromadzili się uczniowie kilku klas wraz z wychowawcami oraz Kapituła. Wszystkich powitał bardzo gorąco dyrektor szkoły Marcin Pilarski i pokrótce przybliżył ideę FKCh „Eutrapelia”. Na scenie dziewczęta słowami nakreśliły postać Ojca Świętego, który nade wszystko ukochał polską młodzież, lubił z nią pracować i spędzać wakacje. W swoim nauczaniu dodaje otuchy, budzi nadzieję na lepsze jutro, odważnie głosi, by brać przykład z Chrystusa i chcieć go naśladować swoim życiem. Jan Paweł II swoją twórczością przypomniał, że jeżeli będziemy czerpać ze źródła miłości Chrystusowej, życie każdego człowieka nabierze właściwego sensu. By osiągnąć cel i dojść do źródła trzeba zdecydowanie iść pod prąd, ku górze - uczy Jan Paweł II. Bogactwem swojej nauki wołał do wszystkich, by nie bali się czerpać ze skarbca mądrości Bożej, która pozwala odważnie patrzeć w przyszłość. Wspomnienia o naszym Papieżu podkreśliły Jego wielkość i wyzwoliły pokłady radości u odbiorców dzisiejszego programu. Słowo ubogacone pięknym śpiewem dziewczęcego chóru budziło refleksję nad własnym życiem, a program był dla wszystkich zaproszeniem do pójścia z radością drogą, wskazaną przez naszego Świętego. Takie życzenia przekazał uczniom obu szkół obecny wśród gości dyrektor LO w Nisku Jerzy Stelmach i proboszcz Sanktuarium Św. Józefa Ks. Franciszek Grela na zakończenia spotkania.


II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimDnia 22 maja Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA niezwykle ciepło została powitana w progach II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przez dyrektora Sławomira Miszczuka, Piotra Pobiegę oraz Ks. Rafała Kułagę, który czuwał nad przygotowaniem prezentacji według scenariusza Adrianny i Wiktorii. Klasa I b w poszczególnych scenkach przedstawiła osobę Karola Wojtyły - Papieża wybranego ze słowiańskiego ludu. Pierwsze spotkanie przy herbacie było czasem wspomnień poezji Karola Wojtyły, która miała pozytywny wpływ na słuchaczy i była inspiracją do refleksji nad własnym życiem oraz dodawała nadziei zagubionym sercom. Na drugim spotkaniu w kawiarence przybliżyli wyjątkową osobowość Papieża, zafascynowanego wyprawami turystycznymi w polskie góry i kochającego przyrodę ojczystą. Młodzież ukazała Ojca Świętego również jako osobę pełną ciepła, otwartą na dialogi i niezwykle rozmodloną. Ważnym aspektem pontyfikatu były pielgrzymki do różnych miejsc na świecie, a szczególne znaczenie miały te, do Ojczyzny. W trzeciej odsłonie na scenie pojawiła się postać Jana Pawła II, który z entuzjazmem wspominał kolejno każdą ze swoich pielgrzymek. Tym wspomnieniom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Młody aktor, jako Papież nawiązał kontakt z odbiorcami tej prezentacji. Miłym akcentem było, kiedy Ojciec Święty przypomniał sobie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w Castel Gandolfo, w sierpniu 1999 r. i ze łzami w oczach oglądał dzieci tańczące krakowiaka i poloneza i mazura w wykonaniu młodzieży. Przekrój życiorysu zakończył moment śmierci naszego Papieża, który pozostawił swoją naukę, jak być prawdziwym człowiekiem, jak współpracować z łaską Bożą, jak czerpać ze zdroju miłości miłosiernej i jak się nią z bliźnimi dzielić. Przedstawienie ubogaciły wyjątkowo pięknie zaśpiewane pieśni przez Martę i Weronikę, której akompaniowała na gitarze Natalia na tle ukwieconej i przybranej barwami papieskimi scenografii.
Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimNastępnie Kapituła przemieściła się do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej na osiedlu Piaski w Ostrowcu Świętokrzyskim na spotkanie z dyrekcją, gronem pedagogicznym, uczniami i przyjaciółmi Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Kopernika. W kościele wszystkich zgromadzonych przywitał kustosz Sanktuarium Ks. Zbigniew Wiatrek. Krótko przybliżył historię Sanktuarium oraz fakt wprowadzenia Relikwii Św. Jana Pawła II. Uroczyste spotkanie rozpoczęła modlitwa do Boga i Matki Bożej Saletyńskiej za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji Festiwalu „Eutrapelia”, o jego pomyślny rozwój i jak największe zaangażowanie szkół z naszej Diecezji oraz o zdrowie i błogosławieństwo dla wszystkich twórców tego wyjątkowego dzieła. Następnie uczniowie pantomimą pt. „Dotyk Chrystusa” wprowadzili wszystkich w klimat zadumy i wyciszenia. W prezbiterium każdy z obecnych, rozpoczynając od księdza proboszcza, dyrektora szkoły Krystyny Biel, poprzez uczniów, nauczycieli, pracowników administracji szkoły przekazując sobie Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia Bożego, dawała swoje świadectwo wiary, dzieląc się radością ze spotkań z Papieżem. Każdy wspominał wydarzenia, które zapadły mu głęboko w serce, mówił o znaczeniu osoby świętego w życiu swoim i rodziny oraz dzielił osobistymi przeżyciami związanymi z Papieżem. Płynęły słowa modlitw, dziękczynienia, przeproszenia, osobistych próśb. Ostatnia wypowiedź padła skromnie z ust pani Lidii Mieczyńskiej - katechetki, wielokrotnie angażującej uczniów szkoły w Festiwal „Eutrapelia”, pomysłodawczyni dzieła pt. „Jesteś z nami”, które powstało jako wotum wdzięczności Bogu za dar osoby Papieża Polaka, za Jego pontyfikat oraz bycie świętym w tak trudnych czasach. I wydane w formie książki. Młodzież zakończyła tę podniosłą uroczystość słowami: „Jan Paweł II jest bożym darem dla nas, mających zaszczyt nazywać się Pokolenie JP II”.


Zespół Szkół Nr 3 w TarnobrzeguZespół Szkół Nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego w Tarnobrzegu włączył się w festiwalowy nurt w dniu 21 maja, przygotowując program modlitewno - refleksyjny pt. „Modlitwa Jana Pawła II - wzór i przykład do naśladowania”, jako wotum wdzięczności za kanonizację naszego umiłowanego rodaka. Spotkanie w sali patrona modlitwą Ojcze nasz rozpoczął Ks. Łukasz Nawrot. Następnie fragmenty listów św. Pawła Apostoła do Rzymian i Ewangelii św. Mateusza przypominały nam, że żyjemy dla Boga, dla Niego umieramy, a nasza wiara pozwala nam kroczyć Chrystusową drogą w ślad za świętym Janem Pawłem II. Jego życie jest dla nas wskazówką i podpowiedzią, że na tej drodze trzeba odkryć swoje powołanie, zawierzyć je Bogu i wytrwać pomimo przeciwności losu. Papież nauczył nas jak przyjmować krzyż cierpienia i jak Go przez życie nieść. Żywe słowo Ojca Świętego, fragmenty przypowieści, muzyka, śpiew oraz prezentacja multimedialna i bogata szata scenograficzna stanowiły wyjątkowe tło dla modlitwy i skupiały uwagę na osobie Jana Pawła II. Papież pokazał wszystkim drogę prawdy i miłości wymagającej, prowadzącej do niebieskiej Ojczyzny. Teraz zależy od nas, czy będzie wzorem do naśladowania przez młodzież. Dziękujemy pani Wioletcie Wilk za nieoceniony wkład pracy w przygotowanie festiwalu w szkole, a dyrekcji Robertowi Stawowemu i Iwonie Rudnickiej za stwarzanie warunków dla wychowania uczniów w kulturze polskiej i chrześcijańskiej.

Liceum Ogólnokształcące w RudnikuW tym dniu członkowie Kapituły udali się do Rudnika nad Sanem. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego pod czujnym okiem Joanny Anielskiej i Ks. Pawła Paterka przedstawili fundamentalne fragmenty spektaklu Karola Wojtyły pt. „Przed sklepem jubilera”. Na początku uroczystego spotkania w Sali teatralnej dyrektor szkoły Joanna Chowaniec powitała Ks. Marcina Hanusa, Alicję Szewczyk, Janinę Reichert, Dariusza Pysza z TVK Stella, Ks. dziekana Waldemara Fariona i Ks. Tomasza Szostka dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej, a następnie oddała głos młodzieży. Na scenie ubogaconej wymowną scenografią słuchaliśmy opowieści o rozterkach małżeńskich głównych bohaterów, refleksjach na temat miłości cierpliwej i łaskawej, która nigdy nie pamięta złego, a także o miłości prawdziwej, jedynej i niepowtarzalnej, której wartości nikt nigdy nie zważył, ani nie zmierzył. Uczniowie swoim występem przypomnieli nam wszystkim o niezwykłej wadze sakramentu małżeństwa i o rodzinie Bogiem silnej. Święty Jan Paweł II uczy przyszłe pokolenie Polaków, aby opierali swoje życie na miłości wzajemnej, uświęconej przez Boga. Dziękujemy młodzieży za przybliżenie w sposób sceniczny tak ważnego tematu dla przyszłości polskich rodzin. Gratulujemy wyjątkowych postaw pełnych wrażliwości na piękno i artystycznych umiejętności, dzięki którym łatwiej zostały przekazane te niezwykłe treści.


Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej WoliLiceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, kierowane przez dyrektora Mariusza Potasza ponownie zaznaczyło swoją obecność na Festiwalu „EUTRAPELIA” w dniu 20 maja 2014 r. Na małej auli dziewczęta i chłopcy, ukierunkowani przez S. Łucję Węklar i Ks. Adama Kopcia zaprezentowali program teatralny pt. „Oto Ja jestem z wami”. Inscenizacja ta bogata w scenki sytuacyjne m.in. wydanie Jezusa przez Piłata na ukrzyżowanie, wyrok na więźniach obozu koncentracyjnego i dobrowolne oddanie życia za współwięźnia przez Ojca Kolbe oraz nagła choroba młodej, pełnej perspektyw na życie kobiety, ukazała Chrystusa dźwigającego krzyż naszych grzechów, który towarzyszy nam w drodze. Każdego, kogo spotka, obdarza swoją nieskończoną miłością, umacnia wiarę, budzi nadzieję, która zawieść nie może i pomaga pogodzić się z wolą Bożą. Młodzież swoim występem pokazała, jak wielkie znaczenie ma krzyż Chrystusa, który często w życiu człowieka przesłaniany jest przez tanie namiastki szczęścia i mało znaczące wspaniałości tego świata. Św. Jan Paweł II uczy nas, że jesteśmy wezwani do czynienia miłości odpowiadając na Chrystusową miłość. Dlatego mamy iść pod prąd wszelkim przeciwnościom, aby dojść do Źródła. Wyjątkowo pięknie zaśpiewane pieśni wprowadziły klimat melancholii, zadumy i zatrzymania się nad sensem swojego życia. Dziękujemy uczniom za wprowadzenie różnorodnych form artystycznych. w tę festiwalową prezentację.


Zespół Szkół Ogólnokształcących w OżarowieW Ożarowie uczniowie ze Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, 15 maja na scenie Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowali program artystyczny pt. „Jan Paweł II - święty w codzienności”
. W pierwszej części programu poznaliśmy życiorys Karola Wojtyły w prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczennicę Katarzynę Kopacz. W drugiej części, w kolejno przedstawianych scenkach pokazano relacje ojca z małym Karolem, następnie relacje Karola Wojtyły - wykładowcy ze studentami. Trzecia scenka przybliżyła sytuację, w której Kardynał Karol Wojtyła napisał list do Ojca Pio z prośbą o potrzebne łaski dla chorej. Następnie usłyszeliśmy wspomnienie o Ojcu Świętym i jego poczuciu humoru, które zjednywało ludzi i przełamywało bariery, a także o dzieleniu się radością życia z wiernymi. W kolejnej scence zobrazowano cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II francuskiej zakonnicy Marii Simon - Pierre i chłopca o imieniu Karol.
Panią Dyrektor Alicję Różańską - Cembrowską reprezentowały dwie Panie Wicedyrektor: Katarzyna Swacha i Anna Kaleta. Kapituła podziękowała twórcom i opiekunom młodzieży - Pani Grażynie Granat, Justynie Jurys i Ks. Sebastianowi Mroczkowskiemu za kreatywny program, który pozwolił na nowo przeżywać i pielgrzymować przez lata dzieciństwa, młodości i pontyfikat Świętego Papieża naszych czasów. Gorące podziękowania kierujemy dla Pana Mariana Susa - dyrektora MCK w Ożarowie za gościnne przyjęcie Festiwalu EUTRAPELIA.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w TarnobrzeguChrześcijański Festiwal „Eutrapelia” w dniu 30 kwietnia 2014 r. zagościł w Tarnobrzegu.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II uroczystości rozpoczęło od uczestnictwa całej szkoły we Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem Ks. prałata Michała Józefczyka w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Członkowie Kapituły Festiwalu, uczniowie i nauczyciele na czele z dyrektorem Piotrem Malikiem dziękowali Bogu za dar świętego orędownika naszych czasów - patrona szkoły oraz modlili się za panią Ewę Sęk dyrektora Festiwalu i młodzież z całej diecezji biorącą w nim czynny udział. Następnie w Sali parafialnej, na scenie uczniowie liceum zaprezentowali spektakl teatralny Karola Wojtyły pt. „Przed sklepem jubilera” według scenariusza i reżyserii Iwony Hetnar. Młodzi artyści w spektaklu przypomnieli wszystkim zgromadzonym o niezwykłej wadze sakramentu małżeństwa i o rodzinie Bogiem silnej. Zwrócili uwagę na siłę miłości, która nadaje życiu dwojgu kochających się ludzi właściwy sens. Podkreślili, że związek sakramentalny musi łączyć miłość zbudowana na fundamencie wiary. Uczniowie programem wyrazili wdzięczność Bogu za osobę Jana Pawła II, uczcili swojego patrona i podkreślili, że wartości chrześcijańskie powinny przyświecać wszystkim ludziom podejmującym ważne decyzje w życiu. Gratulujemy młodzieży odpowiedzialnego zaangażowania w przygotowanie programu festiwalowego i wdrażanie postaw reprezentowanych przez Patrona w życie szkoły.
Zespół Szkół w TarnobrzeguTego samego dnia Kapituła odwiedziła Zespół Szkół im. Ks. St. Staszica. W Sali teatralnej dziewczęta i chłopcy, ukierunkowani przez panią Ewę Kawalec i ks. Tomasza Cubera, przybliżyli utwory poetyckie Karola Wojtyły o Ojczyźnie, podkreślające nierozerwalną więź kultury polskiej z kulturą chrześcijańską oraz fragmenty przemówień m. in. w UNESCO, w których Papież podkreśla znaczenia kultury dla bytu człowieka i odważnie głosi swoją przynależność do Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejowe i zachował swoją tożsamość. Ponadto w jednym z wątków encykliki „Redemptor Hominis” Jan Paweł II uczy, że żaden człowiek nie może żyć bez miłości, gdyż ona jest najważniejsza obok wiary i nadziei i nadaje życiu właściwy sens. Uczniowie w słowach przywołali również strumień i źródło, które obrazują pokonywanie własnych słabości i drogę pod prąd. Prezentacja multimedialna, mini wystawa fotograficzna, bukiet polnych kwiatów i piękny śpiew stanowiły wyjątkowe tło spotkania z twórczością Św. Jana Pawła II. Dziękujemy dyrekcji szkoły Teresie Żygule i Teresie Gołębiowskiej - Piś za osobiste świadectwa wierności Bogu oraz szerzenie kultury polskiej i chrześcijańskiej w myśl twórczości naszego świętego.


Zespół Szkół Nr 1 w Stalowej WoliW dniu 29 kwietnia EUTRAPELIA została ciepło przyjęta w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli. Dyrekcja w osobach: Mieczysława Maczkowska i Iwona Czopor powitały kapitułę, która przybyła na program artystyczny, przygotowany przez młodzież według scenariusza Agnieszki Rusinek współpracującej z Ks. Tadeuszem Jandą. Wychowankowie pani Agnieszki wraz z kolegami w scence teatralnej zaprezentowali fragment przypowieści o Hiobie, opartej na dramie Karola Wojtyły. Hiob, człowiek Starego Testamentu był niezwykle obdarowany przez Boga i umiał się tymi dobrami dzielić ze wszystkimi. W pewnym momencie Pan Bóg doświadcza go, pozbawiając dóbr materialnych i najdroższych mu osób. Hiob zrozumiał, że jest słabym i grzesznym człowiekiem i wszystko co posiadał, było z ręki i woli Boga. Przybiera zgrzebne szaty i pokutuje. Bóg, widząc jego pokorę i posłuszeństwo, pozwala mu podnieść się z nędzy i żalu. Następnie w prezentacji multimedialnej, młodzież ukazała splot wydarzeń w Ojczyźnie, poprzedzających wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz momenty z czasu pontyfikatu, w których Ojciec Święty poddawany był próbie. Przejście od Hioba ze Starego Testamentu do Piotra naszych czasów jest niezwykle wymowne, gdyż obie postaci zostały ukazane jako całkowicie oddane Bogu, pokładające w nim ufność i poddające się Jego woli. Przesłaniem całego programu były słowa Jana Pawła II, „Wartość człowieka mierzy się nie przez to, co posiada, ale kim jest”. Dziękujemy uczniom za podjęcie twórczości Karola Wojtyły w wymownym dla nas czasie.


Zespół Szkół Nr 1 w Opatowie23 kwietnia 2014 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” zawitała do Opatowa. W Opatowskim Domu Kultury uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 pod troskliwym okiem pani Edyty Gwoździk przygotowali program poetycko - wokalny pt. „Świat, który zuchwale nazywam po imieniu”. Na scenie, w świetle reflektorów, w klimacie zadumy i refleksji popłynęły wątki z kazań i przemówień bł. Jana Pawła II, a także złote myśli z twórczości Karola Wojtyły, zaprezentowane symbolicznie od stworzenia świata, człowieka, aż do wrażeń wywołanych widokiem wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej. Zgromadzona na widowni młodzież żywo reagowała na muzykę i pieśni Piotra Rubika, które wspaniale interpretowali Magdalena, Sara i Krystian. Muzyka, śpiew wraz ze słowem tworzyły wyjątkową atmosferę, w której padały słowa pochwały Ziemi Ojczystej, blasku strumienia, niezwykłej zatoki lasu oraz ciszy dalekiego wybrzeża oceanu. Ks. Marcin Hanus w imieniu Kapituły podziękował dziewczętom i chłopcom za spotkanie z twórczością Jana Pawła II, a dyrektorowi Tomaszowi Świątkowi za kontynuację tradycji festiwalowych w szkole.
Zespół Szkół Nr 2 w OpatowieTego samego dnia w Zespole Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego uczniowie klas pierwszych poprowadzili wszystkich szlakiem pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny wg. autorskiego scenariusza Dagmary. W klimat tamtych wydarzeń wprowadził nas utwór J. Słowackiego, stanowiący tajemniczą wizję poetycką Papieża - Polaka - Słowianina. Jan Paweł II zasiadający na Stolicy Piotrowej nie zapomniał o swojej Ojczyźnie, którą podczas 27-letniego pontyfikatu odwiedził ośmiokrotnie. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną z tamtego czasu, która pozwoliła na nowo i ze wzruszeniem przeżyć spotkanie z naszym Rodakiem. Uczniowie zgromadzeni na auli z zapartym tchem śledzili każdą pielgrzymkę, która była niepowtarzalna i wyjątkowa. Papież Jan Paweł II, pielgrzymując do Polski, budził ducha Narodu, wzywał do uwielbiania Boga. Swoją obecnością dodawał otuchy i wlewał nadzieję na lepsze jutro. Nauczał, że wspólnie trzeba szukać dróg do prawdziwej wolności i równości społecznej, do bratniej solidarności i miłości oraz do przezwyciężania zła dobrem i miłością. Uczulał, by nie być obojętnym na ludzką krzywdę i przebaczać, jak Chrystus przebaczył na Krzyżu. W swojej nauce m.in. podkreślał wyjątkową wartość macierzyństwa i rodziny w życiu Kościoła i Narodu. Żywe słowo i symbole Polski mocno zapadły w pamięć obecnych młodych podczas prezentacji. Jan Paweł II zwracał się do polskiej młodzieży: „Wy jesteście Przyszłością Narodu i moją nadzieją”.
Młodzi artyści zakończyli spotkanie stwierdzeniem, że ten program traktują jako duchową wdzięczność Bogu za uroczystość kanonizacji naszego kochanego Ojca Świętego. Kapituła Festiwalu podziękowała pani Małgorzacie Grządziel za coroczną mobilizację uczniów do czynnego udziału w Festiwalu i wychowanie uczniów w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich, a dyrektorowi Barbarze Kasińskiej za gościnne progi szkoły.


Zespół Szkół Nr 2 w Stalowej WoliKolejną szkołą, którą odwiedziła Kapituła w ramach XVII edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” był Zespół Szkół Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli. W dniu 15 kwietnia grupa młodzieży ukierunkowana przez Renatę Pachacz, Ks. Wiesława Marszałka i pana Bogusława Łoja przygotowała pantomimę pt. „Błogosławiony Jan Paweł II - syn polskiej ziemi, jako ojciec i nauczyciel”. W auli wypełnionej uczniami dyrektor pan Włodzimierz Smutek powitał wszystkich podkreślając, zbieżność terminu prezentacji z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia. W pierwszej scenie młodzi artyści symbolicznie przedstawili Polskę wystawioną na liczne zagrożenia. Czarne postacie osaczyły Polskę, a Jan Paweł II wyprosił przed tronem Boga dla naszej Ojczyzny wolność. Przybliżone cytacje z nauk Ojca Świętego podkreśliły najważniejszą rolę rodziny polskiej i w kolejnej odsłonie pantomimy ukazano prawidłową kolejność funkcjonowania rodziny, przez narzeczeństwo i małżeństwo zawarte w obliczu Boga. Dopóki małżonkowie kierują się miłością i żyją według przykazań Bożych, życie toczy się właściwym torem. Jeżeli na drodze pojawiają się pokusy współczesnego świata, m.in. bogactwo, sława, pycha szczęście małżonków jest zagrożone i jeżeli się poddadzą, to zostaną zniewoleni. Jan Paweł II nauczał młodzież, że jeżeli będą mocni wiarą, pozbawieni lęku, to dadzą radę pokonać wszelkie pokusy i przeciwstawiać się trudnościom. Postawa klęcząca i żarliwa modlitwa daje ukojenie, leczy rany i umacnia w wierze oraz dodaje sił do walki o własne szczęście. Kwiat róży w prezentacji odegrał znaczącą rolę, gdyż symbolizował piękno życia i szczęścia małżonków oraz czystość ich serc. Według nauki Jana Pawła II miłość jest jedyną siłą, która otwiera serca na słowo Boże. Żyjąc prawdziwą miłością służymy drugiemu człowiekowi.
Wymowna scenografia, dynamika programu, kreatywność i odpowiednio dobrana muzyka podnosiły poziom odbioru przekazywanych treści.


Zespół Szkół im. u. Leduchowskiej w KlimontowieNa szlaku EUTRAPELI 11 kwietnia 2014 r. pojawił się Zespół Szkół im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie. Młodzież zaprosiła Kapitułę w osobach Ks. Bogdana Krempy, Wioletty Wilk i Alicji Szewczyk na montaż słowno - muzyczno - wokalny pt. „Ciesz się Matko Polsko bogata szlachetnym potomstwem”, Przygotowany pod kierunkiem pani Urszuli Maj i Ks. Roberta Capały. W nowowybudowanej sali gimnastycznej pani dyrektor Maria Kubik powitała wszystkich przybyłych gości m. in. dyrektora Szkoły Podstawowej Elżbietę Czajkowską oraz Ewę Bokwę. Motywem przewodnim montażu był jeden z tematów festiwalowych: „Świeci Narodu Polskiego wyniesieni na Ołtarze przez Jana Pawła II”. Młodzież przybliżyła postać Świętego Ojca Maksymilina Kolbe - człowieka, który oddał życie z miłości do bliźniego. W tej strasznej śmierci był boski czyn i ludzki wybór. Ojciec Kolbe jest znakiem zwycięstwa tego, co w człowieku pochodzi od Boga. Drugą postacią był Brat Albert Chmielowski: najpierw malarz odnawiający podolskie kapliczki, a następnie opiekun krakowskich ubogich. Swoim życiem dał świadectwo godności człowieka i wrażliwości na potrzeby drugich. Uczył, że trzeba być dobrym jak chleb. Trzecią osobą była Święta Urszula Ledóchowska - patronka szkoły, która troszczyła się o wychowanie młodego pokolenia Polaków do wartości najwyższych. Szerzyła apostolstwo uśmiechu i wewnętrznego szczęścia. Jednocześnie ofiarnie służyła Bogu, Kościołowi, bliźnim i Ojczyźnie. Uczniowie podkreślili, że są dumni z tak wspaniałej patronki. Wszystkie te trzy postacie łączyła charyzmatyczna osobowość, promieniowanie Boga na wszystkich ludzi i ewangelizacja świata oraz skarbnica licznych przesłań, co podkreślił Jan Paweł II wynosząc Ich na Ołtarze. Klimontowska młodzież, festiwalową prezentację przeżyła jako duchowe przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II.
Na uwagę zasługiwała bogata scenografia wykonana przez Anię, podkreślająca wizerunki świętych, symbole papieskie i akcenty wiosenne. Mocną stroną występu był zespół muzyczny, od wielu lat prowadzony przez pana Łukasza Rojka z wokalistami Pauliną i Kamilem. Patronem medialnym Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” jest Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, rejestrująca wszystkie programy artystyczne szkół.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimKapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” w dniu 10 kwietnia 2014 r. została powitana bardzo serdecznie w progach Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim przez dyrektora Ks. Krzysztofa Mikulskiego. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Cesarskiej i Eweliny Gierczak - Dziułki przedstawili biografię Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego wraz z pokazem multimedialnym. Inspiracją prezentacji były Relikwie Świętego, które szkoła otrzymała od Siostry Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi z Krakowa. Życie i działalność Świętego Zygmunta było ściśle związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski, m.in. Powstaniem Listopadowym i Rewolucją Lutową. Ks. Zygmunt po nominacji na Biskupa założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi w Krakowie. Jako człowiek pełen pokory i prostoty, wytrwały w cierpieniu za Kościół i Naród Polski zawsze poświęcał czas dla bliźnich. W środowiska, w których przebywał, wnosił ducha odrodzenia moralnego. Pan Bóg przez ręce Arcybiskupa Felińskiego wiele razy uzdrawiał i uwalniał od złych duchów. Te cuda młodzież wyraziła poprzez dramę. Po śmierci za wstawiennictwem Arcybiskupa miały miejsce cudowne uzdrowienia. Całe życie oddane Bogu i Ojczyźnie oraz cuda za Jego wstawiennictwem wyprowadziły Go na Ołtarze. Jan Paweł II ogłosił Go błogosławionym 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach Krakowskich, a siedem lat później Papież Benedykt XVI ogłosił go Świętym.
Postać Świętego została przybliżona szerszemu gronu młodzieży, zgromadzonej w Sali teatralnej. Obecni byli uczniowie Liceum, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami wraz z panią dyrektor Anną Kunat. Dziewczętom śpiewającym akompaniowała na gitarze Siostra Zofia Kuska.


Szkoły z Janowa LubelskiegoDnia 8 kwietnia członkowie Kapituły Festiwalu udali się do Janowa Lubelskiego. Trzy szkoły: Zespół Szkół Zawodowych kierowany przez dyrektora Mariusza Wielebę, Zespół Szkół im. W. Witosa na czele z dyrektorem Teresą Biernat oraz Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza kierowane przez dyrektora Alicję Gąbkę przedstawiły swoje programy artystyczne na scenie Janowskiego Domu Kultury. Powitano wszystkich gości, m.in. wiceburmistrza Czesława Krzysztonia, Ks. Edmunda Markiewicza, Ks. Jacka Beksińskiego i Ks. Waldemara Olecha. Jako pierwszy program pt. „Jan Paweł II wolontariusz wolontariuszy” według scenariusza Anny Schmidt we współpracy z Ks. Wojciechem Marcem i Angeliką Wieczorek zaprezentował Zespól Szkół Zawodowych. Jedna z nauk bł. Jana Pawła II, dotycząca wolontariatu była inspiracją do powstania inicjatywny „Szlachetna paczka”. Od kilku lat uczniowie wraz z nauczycielami dają wyraz ewangelicznej miłości, służbie społecznej i pogłębiają ducha solidarności z potrzebującymi. Papież powiedział bowiem „Starajmy się postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole...”. Uczniowie poprzez program ubogacony żywym słowem Jana Pawła II, poezją śpiewaną i stosownie do treści dobranymi pieśniami wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy wprowadzają w czyn naukę Jana Pawła II, pomagając w szlachetny sposób środowisku janowskiemu. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół w prezentacji scenicznej autorstwa uczniów Michała i Gabrieli, ukazali osobę Jana Pawła II, który przez swoje nauczanie przekazywał wartości, kształtujące nasze sumienia, osobowości i postawy chrześcijańskie. Przeżyliśmy scenę spotkania Ojca Świętego z grupą młodzieży, którą nurtowały różne problemy, a szukając odpowiedzi prosili Jana Pawła II o radę. Pytali gdzie mają szukać oparcia, kiedy najbliżsi zawiodą, jak pokonać własne grzechy i nałogi, jak dostrzec prawdziwą miłość, by móc z nadzieją patrzeć w przyszłość i nie stracić właściwego sensu życia. Papież odpowiadał, tłumaczył, pocieszał i dodawał otuchy. Rozjaśniał młode umysły, uczył odważnie siać ziarno Słowa Bożego. Pięknie zaśpiewane pieśni i płomień świec podkreślał pamięć o Człowieku, który wołał: „Wy jesteście przyszłością świata!, Wy jesteście nadzieją Kościoła!, Wy jesteście moją nadzieją!”. Dziękujemy Ks. Sylwestrowi Utnikowi za przygotowanie młodzieży. Trzeci program przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem S. Darieli Cebulskiej i Elżbiety Tylus był odpowiedzią na pytanie „Czy ludzie młodzi w dzisiejszym świecie są wolni i szczęśliwi na szczycie kariery, bogactwa, światowych barw stojąc na skale pychy?”. Młoda dziewczyna dała świadectwo opowiadając swoją historię cudownego uzdrowienia. Pełna wdzięczności dla miłosiernego Boga za cud wyproszony przez wstawiennictwo bł. Jan Paweł II stwierdziła, że idąc przez życie kieruje się wskazówkami i Jego nauką, gdyż „Jego życie, wielkość i świętość powinny być fundamentem w wychowaniu młodzieży do wartości najwyższych”. Zawsze jest lżej człowiekowi wierzącemu, gdyż wiara dodaje sił, pozwala powstawać z upadków i nie stłumić płomyka nadziei. Bogactwo świata nie może przysłaniać bogactwa duszy, a prawdziwe szczęście musi się wiązać z pięknem celu, do którego zdążamy. Wiktoria jest świadkiem, że życie jest kruche i całkowicie uzależnione od Boga. Żywe słowa Jana Pawła II, obrazy z pontyfikatu i wzruszające pieśni przeplatały jej opowiadaną historię. Uroczystości Festiwalowe w Janowie Lubelskim zakończono słowami „Ojcze Święty, bł. Janie Pawle II, uczniowie janowskich szkół poprzez edycje coraz więcej wymagają od siebie”, a Ks. Infułat Edmund Markiewicz udzielił wszystkim błogosławieństwa.


Zespół Szkół Ogólnoksztalcących w ZaklikowieSzlak Festiwalu „Eutrapelia”, 4 kwietnia zaprowadził Kapitułę do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Sapińskiego w Zaklikowie na refleksyjny montaż słowno - muzyczno - multimedialny pt. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”. Treści zostały poświęcone Janowi Pawłowi II, który przemierzył świat, prostując ścieżki do Boga, wygładzał góry trosk i cierpienia, uspokajał skołatane serca, zaglądał w dusze i w każdej widział światło.
Biblioteka szkolna zgromadziła uczniów z dwóch klas oraz gości ze Stowarzyszenia Kulturalno - Społecznego Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej: Krystynę Chamerę i Bogumiłę Wołoszyn. Dziewczęta i chłopcy poprzez słowo, piękny śpiew w wykonaniu grupy wokalnej oraz poezję Don Adalberto, przybliżyli postać naszego Ojca Świętego, szczególnie w momentach, w których spotykał się z młodzieżą, przemawiał do nich, czy to podczas pielgrzymek, czy Światowych Dni Młodzieży. Pokolenie JP II - jak nazwali siebie uczniowie zaklikowskiego ZSO złożyli hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II, dziękując za wiarę przenoszącą góry, nadzieję, która nigdy nie umiera i miłość do Boga i człowieka, którą On sam rozpalił w ich sercach. Jednocześnie zaświadczyli w myśl Jego nauki, że będą od siebie wymagać i bronić prawd i wartości, gdyż jak mówił Papież „Młode pokolenie jest wielkie nie przez to, co posiada, a przez to, kim jest”. Prezentacja multimedialna pozwoliła na ponowne przeżycie spotkań naszego Papieża z młodzieżą podczas kolejnych Światowych Dni Młodzieży, m.in. na Filipinach, gdzie uczył wspólnoty pokoleń językiem miłości, w Paryżu, gdzie nawoływał do budowania cywilizacji miłości oraz w Rzymie skąd przekazał Światu ogień Miłosierdzia Bożego.
Ks. Bogdan Krempa i Alicja Szewczyk w imieniu dyrektora Festiwalu pani Ewy Sęk podziękowali pani Marcie Topolskiej, Jolancie Szkaradek, Stanisławowi Długoszowi i Ks. Zbigniewowi Koziełowi za przygotowanie z młodzieżą prezentacji festiwalowej, a dyrektorowi Waldemarowi Plennikowskiemu za gościnność i wieloletnią współpracę w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Przebieg spotkania zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli, pełniąca patronat medialny, którą dziś reprezentował pan Artur Nosowski.


Zespół GONGW dziewiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2014 r. członkowie Kapituły zostali zaproszeni do Tarnobrzega na osiedle Miechocin. Komendant OHP Jerzy Buczek witając wszystkich przybyłych podkreślił, że program prezentowany w kolejnych edycjach staje się przyczynkiem do dalszych działań inicjowanych przez wybrany temat „GONGU”.
Daria, Karolina, Weronika i pan Kazimierz Wiszniowski z Zespołu teatralnego „Gong” przedstawili program pt. „W sercu chrześcijanina każdy dzień jest Bożym Narodzeniem”, cytując słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do pielgrzymów w Betlejem. Bohater opowieści prosi świętego Mikołaja o prawdziwe Boże Narodzenie. Podczas rozmowy przedstawia krótko historię oczekiwania na ten wyjątkowy czas. W swojej wypowiedzi podkreśla, że w pierwszej kolejności ważne jest uczestnictwo w rekolekcjach, nabożeństwach, poprzedzających święta i dobre uczynki, a następnie przygotowanie stołu wigilijnego, przy którym zbiera się cała rodzina, słuchając słów Ewangelii i wspólnie się modląc. Najważniejszy obrzęd, tzn. łamanie się opłatkiem, nawiązujący do Mszy Świętej i cudownego rozmnożenia chleba, połączony jest z życzeniami płynącymi prosto z serca, często zawierające słowa przeproszenia i przebaczenia. Wszystkie te przeżycia składają się na wieczerzę miłości, którą dzieli się z nami sam Chrystus, napełniając nas miłością. Oczekiwanie przez to przeradza się w prawdziwe Boże Narodzenie w sercu każdego chrześcijanina.
Dziękujemy komendantowi za prowadzenie młodzieży drogą festiwalową i dyrekcji Wilhelminie Kropornickiej i Barbarze Sawickiej za gościnność w progach szkoły.


Zespół Szkół Nr 3 w Satlowej WoliZespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli wiernie podąża festiwalową drogą. 28 marca w swoje gościnne progi po raz 17 - ty zaprosił Kapitułę do wspólnego przeżywania programu, poświęconego Papieżowi Janowi Pawłowi II pt. „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. W małej auli, wypełnionej uczniami, przy pięknej i wymownej scenografii, popłynęły wspomnienia o naszym ukochanym Ojcu Świętym, który odchodząc zostawił nam swoją naukę. Młodzież, wykorzystując jedną z form artystycznych jaką jest pantomima, tworzyła żywe obrazy: stworzenie świata i człowieka, łódź na jeziorze i budowanie domu na skale. Tym obrazom towarzyszyła prezentacja multimedialna, na której widzieliśmy Jana Pawła II zwracającego się do młodzieży podczas pielgrzymek. Dziewczęta i chłopcy występujący w programie, z entuzjazmem i wielką radością śpiewali pieśni chwaląc życie i działalność Papieża Polaka, jednocześnie wypraszając łaski potrzebne młodzieży polskiej.
Na zakończenie Kapituła podziękowała uczniom, którzy pracowali pod kierunkiem Małgorzaty Pokory i Marty Tracz za bogactwo form artystycznych i wcielanie w życie nauk Jana Pawła II w kolejne młode pokolenia, według przesłania: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.


Centrum Edukacji Zawodowej w Satlowej Woli27 marca uczniowie z Centrum Edukacji w Stalowej Woli zaprosili Kapitułę Festiwalu „Eutrapelia” oraz koleżanki i kolegów z czterech klas do auli szkoły na „Mityng AA”. Na scenie pojawiły się osoby, które przytoczyły prawdziwe historie anonimowych alkoholików w formie listów. Słuchając kolejno każdego z nich, przypomniała nam się jedna z nauk bł. Jana Pawła II mówiąca, iż „Kościół w imieniu Chrystusa proponuje ofiarom alkoholizmu, tzn. rodzinom i środowisku, alternatywę: terapię miłości, gdyż Bóg jest miłością i kto potrafi pokochać i żyć w miłości poznaje smak życia”. Każda z zaprezentowanych siedmiu historii pokazała, jak bardzo w takich sytuacjach potrzebne jest mocne wsparcie wspólnoty, wzajemne zrozumienie i tolerancja oraz wspólny dialog. Anonimowi alkoholicy opowiadając swoje przeżycia doszli do wniosku, że rodzina jest najważniejsza, że trzeba dbać o wspólne dobro i samemu wnosić ciepło, by coś dostać w zamian. Chęć naprawy wyrządzonego zła i krzywdy najbliższym, kochanym osobom, mobilizuje ich do zerwania z nałogiem. Atmosfera wytworzona przez wspólnotę AA spowodowała przemiany wewnętrzne u bohaterów „dzisiejszego mityngu”. Młodzież przez program artystyczny zawierzyła problem uzależnienia alkoholowego wśród młodych i starszych błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który pisał: „Osoby uzależnione są w drodze w poszukiwaniu wiary i sensu życia, są też ludzie gotowi do poświęceń wobec tych, którzy są w potrzebie”. Program sceniczny był wzbogacony przez środki multimedialne, jak również przez przepiękny wokal Karoliny i Tomasza.
Ks. dr Michał Szawan, Alicja Szewczyk z Kapituły Festiwalu podziękowali dyrekcji szkoły Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za trwanie w Festiwalu od 17 lat, a Anecie Wójcik, Ks. Krzysztofowi Surmie, Magdalenie Kępie i Annie Olszewskiej za pracę z młodzieżą w bieżącej edycji.


Gimnazjum im. OrlątGimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem trzeci raz włączyło się czynnie w Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” i w dniu 26 marca 2014 r. uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich pod kierunkiem Joanny Maczugi, Waldemara Skiby i Ks. Zbigniewa Kargula, przedstawili program artystyczny pt. „Młodzieńcze lata Karola Wojtyły w Krakowie”, według scenariusza trzech uczennic z klasy drugiej. Na Sali gimnastycznej zgromadziła się społeczność uczniowska wraz z nauczycielami. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły, a następnie uczniowie powitali Kapitułę i zaproszonych gości. Na scenie Karol Wojtyła udzielał wywiadu znajomemu redaktorowi „Głosu Rudnika”, wspominając swoje młodzieńcze lata w Krakowie. Karolowi Wojtyle najbardziej w pamięci utkwiła II wojna światowa - czas płaczu, zniszczeń, uciemiężenia i bezsilności, zarówno starszych jak i młodego pokolenia. Zamykano uczelnie, zabraniano dostępu do kultury, nawet działalność teatru była zagrożona. Pomimo to Karol podkreślał, że młodość i ambicje to nadzieja na przyszłość, że słowo musi pozostać żywe i przetrwać trudne czasy, w czym pomoże modlitwa i rozmowa z przyjaciółmi. Przekazał wszystkim młodym Polakom, aby nie tracili ufności, wiary i nadziei, a miłość do Ojczyzny i duchowa moc Boga będzie ochronną tarczą. Wspomnienia te ożywiała poezja Karola Wojtyły, taniec dziewcząt nawiązujący do wybuchu wojny, pantomima, w której ukazano cierpienia Polski oraz pieśni z akompaniamentem gitar i akordeonu, dające nadzieję. Na szczególną uwagę zasługiwała scenografia, przygotowana przez uczniów klasy I z udziałem rodziców.
Kapituła na ręce Krystyny Pigoń - Kubik podziękowała dyrekcji szkoły za gościnność i dobry klimat rozwijania wartości chrześcijańskich wśród młodzieży poprzez Festiwal.


12 marca 2014 roku członkowie Kapituły Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”: ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Barbara Chodorek i Jakub Sala z TVK Stella ze Stalowej Woli zostali zaproszeni do ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym na program słowno - muzyczny pt. „Polska wierna Chrystusowi na przestrzeni dziejów”, przygotowany przez ks. Damiana Dziubę przy współpracy Beaty Sadowskiej, Marii Lipiec i Ewy Wołowiec. W świetlicy szkolnej dyrektor szkoły Pani Anna Durlej powitała wszystkich uczniów z klas I, II i III wraz z nauczycielami oraz przybyłych gości na czele z ks. Pawłem Cyganem, proboszczem parafii Koniemłoty. W programie dziewczęta i chłopcy przytoczyli kilka ważnych momentów historycznych z dziejów Polski, począwszy od przyjęcia chrztu przez Mieszka I, czasy króla Bolesława Chrobrego, Potop Szwedzki i zawierzenie Państwa Matce Bożej przez króla Jana Kazimierza, poprzez tych wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę, zarówno w czasach wojny, jak i w czasie trwania solidarności i politycznych przemian. Poezja Kochanowskiego, J. H. Paska, C.K. Norwida i K. Iłłakowiczówny ubogacająca zarys historycznych dziejów oraz prezentacja multimedialna, podkreślały ścisłą łączność „Krainy Pięknej Kościołem” i pachnącej ojczystą przyrodą z wiarą Narodu, która rosła wraz z mijającym czasem. Wiara zawsze pomagała przetrwać trudności i znieść cierpienia i nie pozwoliła zgasnąć płomykowi nadziei - uczył błogosławiony Jan Paweł II. „Niech Wasza droga życia będzie kontynuacją dróg historycznych i będzie najdoskonalsza i najbardziej owocna”- usłyszeliśmy słowa Jana Pawła II. Spotkanie zakończył wspólnie zaśpiewany hymn państwowy i modlitwa w intencji naszej Ojczyzny.


Zespół Szkół w Grębowie12 grudnia 2013 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapellia” zainaugurowała przegląd programów artystycznych w szkołach. Pierwszą placówką edukacyjną w XVII edycji Festiwalu był Zespół Szkół Ogólnokształcących im. prof. St. Bąka w Grębowie. W Gminnym Centrum Kultury na scenie młodzież zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Nie da się utopić Ewangelii” według scenariusza ks. Adama Kamińskiego. Myślą przewodnią było życie i męczeństwo bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, który od najmłodszych lat był wiernym czcicielem i obrońcą Matki Bożej. Uczniowie wyakcentowali najważniejsze momenty: nałożenie medalika przez matkę, obrona medalika przed systemem politycznym, głoszenie nauki Chrystusa, prześladowanie za wiarę i śmierć męczeńska. Swoim programem pokazali, że zło można zwyciężać tylko dobrem, a w przesłaniu zawarli myśl bł. Jana Pawła II „Aby z męczeńskiej śmierci księdza Jerzego wyrosło dobro”.
Utwory wokalne przy akompaniamencie gitary tematycznie nawiązywały do poszczególnych scen z życia głównego bohatera.
Dziękujemy Ks. Adamowi za poruszenie serc i wychowywanie młodego pokolenia, opierając się na wyjątkowych postaciach, godnych naśladowania, a Pani Dyrektor Alicji Kubiak za gościnne progi dla Festiwalu.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka