Eutrapelia 2012/2013
Spotkania w szkołach


Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w SandomierzuZespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu swoim wzruszającym spektaklu teatralnym pt. „Ołówek...”, opartym na historii życia Katarzyny Rosińskiej - Jaczyńskiej zamknął etap przeglądów szkolnych prezentacji w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”. W deszczowe przedpołudnie, 24 maja 2013 r. Kapituła została powitana przez wicedyrektor Bogusławę Chruściel i licznie zgromadzoną na świetlicy młodzież. Spektakl, wzbogacony w różnorodne środki wyrazu ukazał moment przełomowy w życiu pięknej i bogatej Katarzyny, właścicielki agencji reklamowej, organizującej pokazy mody na prestiżowych uroczystościach. Życie w centrum uwagi, pełne sukcesów, kreatywności, blasku fleszy i luksusu, płynęło wartkim nurtem. Wzbudzało podziw przyjaciół i szacunek rodziny, pomimo częstych nieobecności w domu. Pewnego dnia „Bóg wyprowadził ją z pociągu niezależności i wsadził na wózek inwalidzki”, jak sama powiedziała o sobie. Gdy choroba postępowała, wszyscy kolejno zaczęli ją opuszczać. Przyjaźń ofiarowała jej Małgosia żyjąca zupełnie w odmiennym świecie, mocno wierząca w Boga. Dzięki rozmowom Katarzyna przewartościowała swoje życie, przystępując do Sakramentu Pokuty i przyjmując Komunię Świętą. Zrozumiała, że nigdy nie można planować swojego życia, gdyż to Bóg pisze historię każdego człowieka. Trzeba Mu zaufać i poddać się Jego woli, bo jesteśmy ołówkiem w Jego rękach. Możemy nie chodzić, nie mówić, lecz wystarczy, że chcemy żyć miłością Ojca, który kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. Spektakl uzmysłowił oglądającym, że życie jest największą darem i nawet przez najdotkliwsze cierpienia jego wartość się nie zmienia.
Dziękując Siostrze Katarzynie Sowie, współpracującej z Alicją Szatan i Edytą Świstak za uwrażliwienie współczesnego, młodego człowieka na piękno wnętrza i jakość życia przepełnionego miłością Boga, która nadaje życiu właściwy sens. Ks. Bogdan Krempa i Alicja Szewczyk pogratulowali młodzieży dojrzałych postaw, świadczących o wychowaniu w kulturze chrześcijańskiej w życiu rodzinnym i szkolnym.


22 maja w progach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, Kapitułę Festiwalu przywitał dyrektor Dariusz Wolan. Następnie w świetlicy szkolnej uczniowie przedstawili program teatralny, składający się z pięciu odsłon pt. „Bez Krzyża nie ma miłości”. Miał on uświadomić wszystkim, że w życiu każdego człowieka mają miejsce różne sytuacje mniej lub bardziej dramatyczne, a w każdą z nich wpisuje się postać Chrystusa dźwigającego Krzyż. Do kogóż zwróci się z prośbą żona, której mąż nadużywa alkoholu i niszczy związek małżeński? Przed kim wyżali się młoda dziewczyna nieuleczalnie chora, opuszczona przez ukochaną osobę? Komu zawierzy swe życie Kapłan idący dobrowolnie na śmierć męczeńską za współwięźnia? Jak przekonać koleżankę, że życie nie polega na przyjemnościach i próżności. Te wszystkie pytania łączy jedna wspólna odpowiedź. Jezus Chrystus idący drogą krzyżową wysłuchuje wszystkie nasze żarliwe prośby. On jest mocą i siłą łagodzącą ostre kamienie na drodze codziennej szarości. Wystarczy głęboka wiara i ufność, by On obdarzył nas swoją miłością, która sprawi, że krzyż codziennych utrapień będzie lżejszy. Ksiądz Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk i Magdalena Sibiga z ZPiT „Racławice” wyrazili wdzięczność uczniom i ks. Mariuszowi Krasuli za podjęte wyzwanie ukazania współczesnemu człowiekowi istoty miłości płynącej z Krzyża Chrystusa.


Zespół Szkół Nr 2 w Stalowej Woli17 maja 2013 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli włączył się w nurt festiwalowych prezentacji, ukazując nam, kiedy i gdzie można spotkać Jezusa. Spotkanie odbyło się w sali teatralnej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli, wypełnionej uczniami z ZS Nr 2 i gościnnie z Gimnazjum Nr 7 w Stalowej Woli. Najpierw pantomima uwrażliwiła nas na ból i cierpienie, z którymi zmaga się człowiek w swoim życiu. Mając większy lub mniejszy krzyż, potrzebuje pomocy Chrystusa. On dźwiga nasze człowieczeństwo i leczy wszelkie słabości i dolegliwości, trzeba Mu je tylko powierzyć i zaufać. W drugiej części programu scenka teatralna pt „Mój Chrystus Połamany” przygotowana na podstawie książki Ramona Cue Romono pokazała, że Chrystusa można spotkać w ludziach bezdomnych i opływających w bogactwo, w staruszce potrzebującej opieki i dziewczynce łaknącej ojcowskiej miłości. Nawet złodziej, spotkawszy się twarzą w twarz z okaleczonym Chrystusem, żałuje za swoje grzechy i otrzymuję łaskę nawrócenia i opamiętania, a Magdalena - powierza Mu całe swoje życie. Kapituła podziękowała Pani Renacie Pachacz, wspieranej przez Bogusława Łoja, za zaangażowanie uczniów szkoły w dzieło szerzenia kultury chrześcijańskiej. Spotkanie zakończyła modlitwa, poprowadzona przez Ks. Mariusza Kozłowskiego.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w TarnobrzeguNastępnie Kapituła udała się do Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, gdzie została zaproszona przez dyrektora Piotra Malika na refleksyjną prezentację, pt. „Dlatego wierzę” opartą na Tryptyku Rzymskim i poezji recytowanej i śpiewanej ks. Jana Twardowskiego. W Sali teatralnej przy stolikach umajonych konwaliami, blaskiem świec, przy delikatnych dźwiękach muzyki Chopina, snuły się opowieści oparte na Starym Testamencie. Głównym bohaterem był Abraham, któremu Bóg objawił, że będzie Ojcem wielu narodów. Abraham uwierzył w słowo Boga i pełen posłuszeństwa wypełniał Jego wolę. Był zdecydowany nawet złożyć Bogu ofiarę ze swojego syna. Nowy Testament ukazał postać Maryi, która bez wahania otworzyła się na słowo obietnicy Boga i przyjmując Jego wolę, swoim życiem pisała dalszy ciąg Magnifikat. Słowo mówiono ściśle łączyło się ze sceną akcji, natomiast pantomima pozwoliła współczesnemu człowiekowi odróżnić dobro i piękno, płynące z opieki Stwórcy od pokus współczesnego świata. Człowiek, mający wolną wolę dokonuje w swoim życiu wyboru sam. Jeżeli zejdzie na złą drogę, powinien się opamiętać, by móc przezwyciężyć słabości i wrócić w Jego otwarte ramiona pełne pokoju i miłości. Akompaniament fortepianu, skrzypiec i gitary wprowadził klimat melancholii i refleksji co zatrzymało czas dla widza. Członkowie Kapituły na ręce Dariusza Chorzępy i Ewy Wnuk pogratulowali twórcom programu, dzięki któremu debiut szkoły w Festiwalu był na wysokim poziomie artystycznym.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu15 maja 2013 r. Festiwal „EUTRAPELIA” zagościł w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Prezentacja artystyczna pt. „Gdy ci się wydaje, że Bóg nie słyszy”, przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Joanny Sarwy została oparta na Piśmie Świętym, a w szczególności na Ewangelii Świętego Jana. W tłumie ludzi zapatrzonych w dal, gdzie pojawiła się postać idącego drogą krzyżową Chrystusa, stała m.in. Maryja ze św. Janem i Marią Magdaleną. Widząc Go z daleka zastanawiali się, dlaczego poddał się takiemu cierpieniu, dlaczego w milczeniu znosił obelgi i katusze i dlaczego ten, który uzdrawiał i czynił dobro, jest teraz poniżany i wzgardzony przez wszystkich. Rozmowę przerywał raz po raz płacz Matki, łączącej się w bólu z cierpiącym Synem, szukającej oparcia w Świętym Janie. Jednak najwięcej uwagi przykuwała postać Marii Magdaleny, która widząc Mistrza w takim stanie, próbowała przekrzyczeć tłum, by On usłyszał jej wołanie i zobaczył ją. Zwracała uwagę na siebie krzykiem, wyrażając emocje, które nią targały. Nie myślała, że można prawie w milczeniu przeżywać mękę i śmierć Chrystusa. Dopiero klęcząc przy grobie, kiedy Jezus stanął tuż za nią i przemówił, zrozumiała, że cały czas ją widział, że ją słyszał i kocha wciąż tak samo. Dopiero teraz z radości mogła krzyczeć, by świat usłyszał, że Chrystus pokonał śmierć i powstał z martwych. W wielkiej pokorze i cichości serca Bóg przemawia do człowieka, może lepiej więc milczeć, by Go usłyszeć.
Kapituła w osobach Alicja Szewczyk, ks. Piotr Niewrzałek, Barbara Stefańska i Karolina Sibiga z grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” pogratulowała uczniom wspaniałego kunsztu aktorskiego, przenosząc nas w klimat tamtego czasu i dokładnie odzwierciedliła stan przeżyć duchowych. Spotkanie zakończyła modlitwa pod przewodnictwem ks. Piotra w intencji uczniów tej szkoły oraz młodzieży z Diecezji Sandomierskiej. Każdą prezentację artystyczną w szkołach niezmiennie archiwizuje TV „STELLA” ze Stalowej Woli, reprezentowana przez Artura Nosowskiego i Jakuba Salę.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Stalowej WoliFestiwalowa droga zaprowadziła Kapitułę w dniu 29 kwietnia 2013 r. do Stalowej Woli, gdzie w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym powitał ją Dyrektor Ks. Tomasz Orzeł. Na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, by obejrzeć spektakl teatralny pt. „Rozmowa z ojcem”, w reżyserii Agnieszki Umińskiej. Główny bohater jako dziecko modli się przy kapliczce słowami „Ojcze nasz”. Po kilku latach powraca w to samo miejsce, zarzucając Bogu, że pozwolił na to, aby opuścił go własny ojciec. Jego wiara rozsypuje się jak paciorki z zerwanej nici. Rozgoryczony, zrozpaczony szuka samotności w kawiarence, która staje się miejscem do rozmyślań i próby przelania swoich żalów na papier. Otaczający go świat jest pusty i szary, a ludzie pojawiający się, mają twarze bez wyrazu. Życie pozbawione wiary, z nutą żalu i bezradności, doprowadza go do rozpaczy. Z takiego stanu wyrywa go telefon ze szpitala. Umierający ojciec prosi syna o szczerą rozmowę, w której przyznaje się do swoich życiowych błędów. Żałuje, że tak potoczyły się ich losy. Zapewnia syna, że głęboka wiara pozwoliła mu myśleć o Ojcu Niebieskim, opiekującym się jego dzieckiem. Ojciec prosi go, aby zawierzył Chrystusowi, wtedy jego życie ulegnie całkowitej zmianie na lepsze. Młody człowiek zrozumiał sens swojego życia w łączności z Jezusem. W kawiarence kończy ostatni wers „Życie bez Boga jest niemożliwe” i wszystko wokół nabiera barw i ożywa. Zapadający w serce śpiew Kamili uzmysłowił obecnym, że trzeba tak żyć, by móc naprawić błędy i z promienną twarzą stanąć przed Światłością Wieczną. Alicja Szewczyk w imieniu Kapituły podziękowała uczniom za wzruszającą prezentację, a Ks. Tomasz Orzeł poprowadził modlitwę w intencji opuszczonych dzieci, by umieli czerpać siłę wiary z Krzyża Chrystusa.

Zespół GONG Tarnobrzeg - MiechocinNastępnie Kapituła udała się do Tarnobrzega. Tam została powitana przez Dyrektora Szkoły Wilhelminę Kropornicką w progach Gimnazjum dla dorosłych w Tarnobrzegu - Miechocinie. Daria, Karolina i Weronika z Zespołu Teatralnego „GONG” przedstawiły program pt. „Duży dom, mały dom, nasz dom” przygotowany pod opieką Kazimierza Wiszniowskiego i Jerzego Buczka - Komendanta Hufca Pracy 9-15. Analiza tekstu pt. „Może to przeznaczenie” wprawiła wszystkich w zadumę nad życiem w swoim domu i w swojej Ojczyźnie, gdzie ważny jest zapach chleba, bociany powracające do gniazd i kwiaty polskie. Prezentacja multimedialna dokładnie ukazała piękno i bogactwo polskiej ziemi. Natomiast przemyślenia dziewcząt na temat wiary w Boga skłoniły nas do refleksji jak żyć, by było lepiej, czym się kierować i kogo słuchać. Odpowiedzią był utwór Kazimierza Wiszniowskiego pt. „Małe dobro”, które karmiąc się miłością Boga, dzieli się nią z innymi, a jasny uśmiech dziecka w rodzinie dodaje otuchy i siły do walki z przeciwnościami losu. Ks. Marcin Hanus podziękował za przypomnienie, jak wielką wartością jest Rodzina i Ojczyzna.


Zespół Szkół Nr 3 im. króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli25 kwietnia 2013 r. Zespół Szkół Nr 3 im. króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli od 16 - tu lat współtworzy i duchowo ubogaca festiwalowe dzieło szerzenia kultury chrześcijańskiej wśród młodzieży szkolonej. W tej edycji pod kierunkiem Małgorzaty Pokory, Marty Tracz i Doroty Wdowiak, uczniowie przygotowali montaż sceniczno - muzyczny pt. „Taka jest nasza wiara”. Pierwsza scena zobrazowała współczesnego człowieka, narażonego na pokusy szatana, potrafiącego uwięzić myśli i zaplątać je w sieć pajęczą. Jeżeli mamy słabą wolę i zachwianą równowagę wiary, to poddajemy się bez walki. Bóg postanawia ratować człowieka i przez anioła podaje mu dłoń i serce. Trzeba się opamiętać i chwycić rękę Boga, wtedy mamy szansę pokonać zło. Następnie wraz z młodą dziewczyną włączyliśmy się w nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Widok Jezusa skazanego na śmierć i dźwigającego krzyż na swoich ramionach w kolejnych stacjach, nie pozwalał przejść obok tych wydarzeń obojętnie. Potem jeden upadek, drugi, trzeci zmusił człowieka do refleksji nad własnym życiem, w którym często pojawiają się cierpienie, ból i wystające kamienie. Patrząc na upadającego pod krzyżem Chrystusa, my też zginamy kolana i klęcząc przed Najświętszym Bogiem zadajemy sobie pytanie: dlaczego Chrystus obdarza nas tak wielką miłością i oddał za nas życie? Odpowiedź znajdziemy po przejściu własnej drogi krzyżowej wraz z Jezusem. Dźwigając swój krzyż, pomagamy Chrystusowi, a przeżywając Jego mękę stajemy się mocni wiarą, nadzieją i miłością, a przez to rozumiemy sens własnego życia. Na szczególne słowa uznania zasługuje interpretacja wiersza pt. „Pocztówka z Jerozolimy” w wykonaniu Moniki na tle prezentacji multimedialnej przedstawiającej widoki Jerozolimy, a także oprawa muzyczno - wokalna i instrumentalna. Dziękujemy dyrektorowi szkoły Pawłowi Ciołkoszowi za miłą atmosferę, gościnność i serdeczne przyjęcie Kapituły Festiwalu w progach swojej szkoły.


Zespół Szkół Nr 1 im. W. Sikorskiego w Stalowej Woli 24 kwietnia 2013 r. Kapituła EUTRAPELII została zaproszona do Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli. Uczniowie z klasy I i II przygotowali program artystyczny pod kierunkiem Anny Parysz, Agnieszki Thiede - Jędrak i Artura Chomiaka. W programie przytoczyli różne przykłady z historii Polski, w których trzeba było dawać świadectwo wiary naszych ojców. Wydarzenia od tragicznego rozbioru Polski, poprzez powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe, Styczniowe, aż do zakończenia I wojny światowej uświadomiło oglądającym, że nasza Ojczyzna był przez 123 lata w niewoli. Czas ten pokazał, ze można wszystko stracić, można wszystko zniszczyć ale nie można walczącym odebrać wiary w Boga i wolność. Wspominając bohaterów, uczniowie w hołdzie zapalali znicz, symbolizując Narodowe Wypominki. Na szczególną uwagę zasłużyła scenografia, która przedstawiała klimat polskiej jesieni, pełnej liści i brzóz pochylających się nad mogiłami i krzyżami wyrastającymi z umęczonej ziemi. Młodzież ubogaciła program poezją, przy akompaniamencie gitary, perkusji i saksofonu. Na zakończenie Viola, Angelika i Magdalena zaprezentowały przemyślenia i własne refleksje o Miłosierdziu Bożym. Kapituła podziękowała Ks. Mariuszowi Bajakowi za inspirację i artystyczną wrażliwość, wszczepianą w serca swoich uczniów.

Zespół Szkół im. Bohaterów AK „Jędrusie” Następnie Kapituła na czele z Ks. Krzysztofem Mikulskim udała się do Połańca, gdzie w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki, kierowanym przez dyrektora Joannę Juszczyńską, uczniowie z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” przedstawili spektakl teatralny pt. „Narodziny wiary”, w reżyserii Teresy Switek i Ks. Zbigniewa Kargula. Z historią Zbawienia splata się czas pobytu ateisty w mieście Dawidowym, który wierzy tylko mamonie i bluźni przeciw Bogu i jego świadkom. Towarzyszy mu muzyk - artysta, któremu została przekazana wiara w Boga, lecz dobra doczesne zagłuszyły ją w jego sercu. Pewnego dnia muzyk okrada ateistę, zabierając wszystko. Ten złorzecząc, za namową szatana i jego sług, pragnie się zemścić. Pan Bóg dotyka go swoim słowem, powalając na ziemię leczy go swoją miłością i nadaje mu imię Święty Łukasz. Kiedy żołnierze odnajdują złodzieja - Święty Łukasz przebacza muzykowi w imię Boże i oświadcza, że został powołany przez Boga do dawania o Nim świadectwa, swoim życiem i czynami stając się misjonarzem Miłości. Przychodzi do Świętej Rodziny i na kolanach prosi o przebaczenie za zniewagi, lekceważenie i bluźnierstwa. Oświadcza też, że otwiera swoje serce dla Przedwiecznej Miłości w osobie Jezusa. Spektakl zakończyło przesłanie „Nadszedł czas Wielkich Narodzin Wiary w małym człowieku”. Ks. Krzysztof Mikulski w imieniu Kapituły podziękował wszystkim twórcom tego spektaklu za bogactwo form artystycznych i zakończył modlitwą za młodzież, biorącą czynny udział w tej edycji Festiwalu.


Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głoawckiego w Opatowie22 kwietnia 2013 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, kierowany przez dyrektora Barbarę Kasińską, po raz XVI włączył się w nurt festiwalowych prezentacji. W auli szkoły, wypełnionej uczniami, przeżywaliśmy historię przekazania relikwii Drzewa Krzyża Świętego na polską ziemię świętokrzyską. W spektaklu okres pogaństwa, przed sprowadzeniem relikwii na Ziemię Łysicy, symbolizowały czarownice. Relikwie zostały tam przywiezione przez syna króla Węgier, który zbudował tam klasztor. Kiedy Tatarzy zniszczyli klasztor, relikwie cudem ocalały. Ojcowie Bernardyni odbudowali go. Z archiwów klasztornych dowiedzieliśmy się, że klasztor na Świętym Krzyżu był niszczony również przez Szwedów, Rakoczan oraz Rosjan. Podczas II wojny światowej w tym Zabytku Świętokrzyskim było więzienie. Osadzeni tam jeńcy, nie mogąc znieść katorgi, prosili Boga, by skrócił ich męki. Święty Krzyż jest szczególnym miejscem modlitw. Każdy człowiek, modląc się tam, wyprasza potrzebne łaski. Krzyż, to symbol naszej wiary i jako istotny element życia ludzkiego, został nam dany przez Boga. Historia ta pokazała, że pomimo dziejowych burz, Święty Krzyż jest niezniszczalnym drogowskazem w naszej „Małej Ojczyźnie”. Scenariusz został przygotowany przez dwie uczennice klasy pierwszej Patrycję i Agatę, pod doświadczonym okiem Małgorzaty Grządziel. Dziękujemy za zapadającą w pamięć lekcję patriotyzmu lokalnego.

Zespół Szkół Nr 1 w Opatowie W tym samym dniu, tj. 22 kwietnia 2013r. na scenie Opatowskiego Domu Kultury młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie zainaugurowała polonezem montaż poetycko - wokalny pt. „Żeby Polska była Polską”, w reżyserii Edyty Gwoździk i ze wsparciem duchowym ks. Łukasza Rogali. Następnie uczniowie poprzez prezentację multimedialną, wzruszające pieśni i chwytające za serce utwory poetyckie oraz fragmenty katechezy Jana Pawła II, poprowadzili nas w głąb wydarzeń historycznych, mających ogromny wpływ na losy Polski. Myśli poetów dodawały Polakom sił, uzbrajały w nadzieję, a pieśni, wypływające z głębi serc, dodawały ducha męstwa. Kiedy Polska odzyskała wolność, to radość i wzruszenie zwarły się w perłę wartości patriotycznych, pielęgnowanych do dziś. Wicedyrektor Jolanta Gubernat zaznaczyła z dumą dziesiąty już rok uczestnictwa szkoły w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, a Kapituła pogratulowała społeczności szkolnej pięknych tradycji, kultywowanych przez kolejne pokolenia uczniów.


Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli Centrum Edukacji Zawodowej im. płk. Stanisława Dąbka w Stalowej Woli, zaprosiło w dniu 19 kwietnia 2013 r. Kapitułę Festiwalu na czele z Ks. Mariuszem Kozłowskim na krótką podróż z Jezusem poprzez Rok Liturgiczny, wpisujący się ściśle w cztery pory roku. Kilkanaście uczennic pod opieką Mirosława Juśkiewicza, Anny Olszewskiej, Anety Wójcik i Gabrieli Rubas - Dębskiej przygotowało bogatą wystawę, uświadamiającą oglądającym, że poszczególne pory roku zawierają w sobie ważne wydarzenia z życia Kościoła, mocno wpływające na człowieka. Przykładem jest zima, symbolizująca chłód ludzkiego życia i popełniane grzechy. Jednak Boże Narodzenie przynosi nadzieję w osobie rodzącego się Chrystusa, który ociepla lodowate serca i oświeca najciemniejsze mroki duszy. Wiosna, to czas budzącego się nowego życia. „Trzeba umrzeć dla grzechu i przez Sakrament Chrztu odrodzić się do życia wiecznego, tak jak Chrystus” - brzmi przesłanie Wielkanocy. Potem nadchodzi lato - czas plonów i pełni życia. Przykładem jest Maryja, więc Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi to nagroda dla każdego, kto wyda stokrotny plon swojego dobrego życia, tak jak Ona. Dochodząc do jesieni, zatrzymujemy się na Uroczystości Wszystkich Świętych - symbolu przemijania ludzkiego życia i obumierania, które kierują nasz wzrok ku ziemi. Lecz z niej wyrastają krzyże, które kierują nasze życie ku „Ojczyźnie Niebieskiej”. Każdy, kto uwierzy, zaufa Chrystusowi i podejmie własny krzyż, odzyska utracony raj. Sylwia i Liliana wybrały taki temat spośród kilkudziesięciu proponowanych przez organizatorów Festiwalu, aby przez słowo, obraz, fotografię i rysunek, ukazać sens i prawdziwy cel życia człowieka. Dziękujemy Dyrekcji szkoły Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za szesnastoletni czas twórczej i owocnej pracy z młodzieżą w ramach Festiwalu „EUTRAPELIA”.


Zespół Szkół im. Wincentego Witosa, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego wzgórza i Zespół Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim17 kwietnia 2013 r. członkowie Kapituły Alicja Szewczyk, ks. Marcin Hanus, ks. Mirosław Gajewski, Barbara Chodorek oraz Magdalena Sibiga i Izabela Weber z ZPiT „Racławice” udali się do Janowskiego Domu Kultury, gdzie zgromadziła się młodzież z dyrekcją szkół, nauczycielami, duszpasterzami oraz zaproszonymi gośćmi, aby przeżywać festiwalowe prezentacje artystyczne. W pierwszej kolejności Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w spektaklu teatralnym pt. „Wiara i miłość” według scenariusza uczniów Ani i Bartka, pod duszpasterskim okiem ks. Piotra Cecuły, przedstawił rozterki człowieka, borykającego się z samym sobą, zadającego tysiące pytań, dlaczego należy wierzyć w Chrystusa i co daje wiara w Niego. Młody człowiek na spotkaniu ze swoją dziewczyną zmienia swój punkt widzenia w stosunku do wiary, kiedy dziewczyna kolejny raz tłumaczy mu, że wiara w Boga czyni cuda, dodaje mocy do przezwyciężania własnych słabości i świat jest piękniejszy dzięki niej, a różaniec i modlitwa to drogowskazy dające szczęście. Chłopak walczy z własną słabością i ją przezwycięża. Równocześnie dowiaduje się, że dziewczyna jest śmiertelnie chora, po czym umiera na jego rękach. Chłopak rozpacza po stracie najbliższej mu osoby, nie mogąc się z tym faktem pogodzić. Jednak po chwili błaga Chrystusa o ratunek i przepełniony bólem powierza mu swe życie. Bóg w swojej nieskończonej miłości pozwala im na bycie ze sobą w wieczności. Następnie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, pracując pod kierunkiem Elżbiety Tylus, S. Darieli Cebulskiej i ks. Mariusza Telegi, przygotowała film, którego treścią były ich własne świadectwa na temat wiary w Boga, oparte na dekalogu i przemyślenia, które pozwoliły określić właściwą drogę wiary, nadającą życiu sens. Te wypowiedzi zarejestrowali podczas jednej z lekcji religii. Ponadto przygotowali wystawę prac plastycznych, której tematem były m. in. kapliczki, Pismo Święte i Krzyż - główne symbole wiary chrześcijańskiej. Wymownym akcentem, kończącym prezentację była pantomima, w której gesty złożonych rąk, w świetle ultrafioletu, ukazywały symbole miłości Boga do człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje występ taneczny wychowanków terapii zajęciowej „Jacy Tacy”, ubranych w stroje ludowe, których prowadzi pani Jadwiga Wierzyńska. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim, przygotowująca prezentację festiwalową niezmiennie od wielu lat z panią Anną Szmidt i Angeliką Wieczorek, przygotowała program modlitewny pt: „Żywot człowiek grzesznego”. Przybliżył on postać człowieka samotnego, mającego nikłą wiarę i ogromny bagaż grzechów, obciążających sumienie. Zdaje sobie z tego sprawę i chce się poprawić. Pisząc list do Boga przeprasza, prosi o wybaczenie i życiową mądrość. Pan Bóg przez Anioła obdarza go miłością, daje nadzieję, obiecuje sprawiedliwość i w końcu obdarza zaufaniem. Tylko szczera modlitwa do Chrystusa Miłosiernego pomaga oczyścić sumienie, odnaleźć wiarę i z ufnością spojrzeć na symbol zbawienia, rozjaśniający ciemności grzechu. Dziewczęta i chłopcy ze wszystkich janowskich szkół ubogacili swoje prezentacje przepięknym śpiewem solowym i zespołowym, przy akompaniamencie gitar i pianina. Uroczystości w Janowie Lubelskim zakończyła modlitwa w intencji założycieli i organizatorów Festiwalu, poprowadzona przez ks. Edmunda Markiewicza, a błogosławieństwa udzielił ks. Jan Sobczak.


Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w TarnobrzeguZespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, kierowany przez dyrektora Marka Szczytyńskiego po raz 13. wziął czynny udział w młodzieżowym Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W dniu 18 kwietnia 2013 r. w auli szkolnej wobec licznie zgromadzonej młodzieży, wybrzmiały sentencje na temat naszej wiary w Boga, oparte na Piśmie Świętym i na nauce błogosławionego Jana Pawła II, pozostające ciągle żywe wśród nas. Wszystkie podkreślały siłę wiary i moc Krzyża. Wyjątkowym wzorem powinna być dla nas Matka Boża Jasnogórska, czuwająca nad polskim Narodem. Te refleksyjne przemyślenia poprzedził Hymn „Bogurodzica” w wykonaniu Chóru „Dzikowianie” pod kierunkiem Pawła Gosposia. Ponadto pantomima ukazała, jaka jest naprawdę nasza wiara. Bóg jest Stwórcą każdego człowieka, prowadzi właściwą drogą jasnej i dojrzałej wiary, uczy miłości, która rodzi dobre uczynki. Pokusy jednak czyhają, zło rośnie w siłę i w pewnym momencie przyczynia się do popełnienia błędu przez głównego bohatera. Jeżeli jednak znajdziemy w sobie siłę, by pokonać słabości i zaufamy Bogu, to On pomoże pokonać zło i podniesie każdego z upadku. Dlatego też w modlitwie szukamy i znajdujemy ukojenie. Wyrazy uznania i gratulacje zostały skierowane do całego zespołu wokalno - muzycznego za niezwykły śpiew i akompaniament na gitarze, pianinie i perkusji. Koordynator Festiwalu Alicja Szewczyk z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach w imieniu Kapituły podziękowała Teresie Szustak za wieloletni trud wychowania młodzieży w kulturze polskiej, rodzący coraz piękniejsze owoce chrześcijańskiej radości.


Liceum Ogółnokształcące im. Jana Pawła II w BogoriiXVI edycja EUTRAPELII stała się wyjątkowym momentem dla Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Bogorii, gdyż w dniu 12 kwietnia 2013 r. szkoła przeżywała debiut w Festiwalu, wystawiając przed Kapitułą i licznie zgromadzonymi uczniami spektakl teatralny autorstwa jednego z uczniów Tomasza Szafrańskiego pt. „Wsiąść do pociągu nie byle jakiego”. Scenografia wykonana przez Ewę Zielińską, zasługująca na szczególne wyróżnienie sprawiła, że akcję rozgrywającą się na stacji kolejowej każdy mógł przyrównać do zdarzeń ze swojego życia. Ludzie spotykają się, przemieszczają się, zmierzając w różne strony, często z bagażami doświadczeń. Inni uciekają przed problemami lub biegną beztrosko przed siebie. Jednym z nich jest młodzieniec samotny, zrozpaczony, który nie widzi sensu dalszego życia. Na peronie spotyka człowieka, który pomimo wielu życiowych trudów, nie poddał się rozpaczy. Różaniec był zawsze jego bronią, dając mu siłę i moc w pokonywaniu problemów. Rozmowa pozwala chłopcu zrozumieć istotę życia i dokonać dobrego wyboru pomimo, iż słudzy szatana czyhają, aby zachwianego w wierze omamić pokusami życia. Kiedy mało w nas miłości, nadziei i wiary w siebie, wtedy, bez wsparcia Boga często upadamy. Modlitwa jest bronią i lekarstwem, chroniącym przed złem. Wzruszający utwór wokalny w wykonaniu Agnieszki Krzyżanowskiej był wymownym akcentem wieńczącym całość spektaklu. Gratulujemy Dyrekcji Ewie Krzyżanowskiej - Brudek i Zdzisławowi Komórowi dojrzałej postawy młodzieży i dziękujemy za polską gościnność i stwarzanie rodzinnej atmosfery w szkole przez Kadrę Pedagogiczną. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Ks. Waldemara Bieńko za włączenie uczniów w Festiwalowe świadectwo chrześcijańskiej kultury, i do Ks. Andrzeja Wierzbickiego za ojcowską troskę.


Zespół Szkół Ogólnokształcących im.A. SapińskiegoKapituła, przemierzając Festiwalowy szlak dotarła w dniu 11 kwietnia 2013 r. do Zaklikowa. Tam w Gminnym Ośrodku Kultury zaproszonych gości i licznie przybyłą młodzież serdecznie powitał dyrektor Waldemar Plennikowski. Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Sapińskiego zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Taka jest nasza wiara - jaka jest moja wiara”, według scenariusza opartego na dekalogu, opracowanego zespołowo pod kierunkiem p. Marty Topolskiej. Dziewczęta i chłopcy poprzez słowo, gesty i środki multimedialne ukazali widzom dwa oblicza wiary. Jedno przez Przykazania Boże, a drugie, jako grzechy tolerowane i przyswajane przez współczesnego człowieka m.in. kult idoli, pieniądza, zdrada, czy też brak szacunku do osób starszych. Odnosząc się do czwartego przykazania „Czcij Ojca i Matkę swoją” przedstawili scenkę, w której zaprezentowali ludzi pochłoniętych robieniem kariery, awansu, którzy nie chcą zaopiekować się swoim starszymi i schorowanymi rodzicami i dopiero kolejne pokolenie, czyli wnuki zawstydzają własnych rodziców, uwrażliwiając ich na los dziadków. Ta wkruszająca scena pokazała wszystkim, jak ważne powinny być dla nas Przykazania Boże i tylko kierowanie się nimi w życiu pozwoli pogłębiać naszą wiarę, a przez to pokonywać coraz mocniejsze uderzenia zła w człowieka. Zwieńczeniem spotkania była wspólna modlitwa w intencji twórców Festiwalu, poprowadzona przez Ks. proboszcza Henryka Krzyżanowskiego i błogosławieństwo na dalsze działania. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od wielu lat Festiwal „EUTRAPELIA” w Zaklikowie wspierany jest przez wójta Gminy Zdzisława Wójcika, dzisiaj reprezentowanego przez p. dyrektor Olgę Gilewicz, która podkreśliła potrzebę wzrastania młodego człowieka poprzez wskazywanie wartości chrześcijańskich w naszej Ojczyźnie.


Zespół Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki w OżarowieW imieniu dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki w Ożarowie Kapitułę Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”: Alicję Szewczyk, Ks. Bogdana Krempę, Karolinę Kotwicę i Barbarę Chodorek w dniu 5.04.2013 r. zaprosił Ks. Sebastian Mroczkowski, czuwający nad przygotowaniem wystawy prac plastycznych i multimedialnych o Krzyżu Świętym. Przy projekcie współpracowały Grażyna Granat i Justyna Jurys, która scholi akompaniowała na gitarze. Wystawa była skonstruowana tak, że oglądający kolejno zapoznawali się z historią Krzyża Świętego od zarania dziejów, z różnymi rodzajami, symboliką związaną z chrześcijaństwem, a także czcicielami Krzyża Świętego w osobach błogosławionego Jana Pawła II i Siostry Faustyny. Dziewczęta i chłopcy opowiadając o powstaniu i tematyce swoich prac, poprowadzili nas w historię zbawienia człowieka, co pozwoliło na nowo odkryć wartość Krzyża Świętego i jego moc przezwyciężania własnych słabości. Krzyż wpisany jest w symbolikę flag wielu państw, co przedstawiono w prezentacji multimedialnej. Festiwalowy debiut szkoły był ogromnym przeżyciem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dyrekcji reprezentowanej przez Katarzynę Swachę i Annę Kaletę składamy wyrazy wdzięczności za ciepłe przyjęcie Festiwalu w szkole, za gościnność i serdeczną atmosferę.


Zespół Szkół Nr 3 w TarnobrzeguPierwszy dzień wiosny 21 marca 2013 r. był okazją do przeżywania idei festiwalowych w Zespole Szkół Nr 3 im. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu . Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele Św. Barbary, przygotowana i sprawowana przez ks. Łukasza Nawrota i ks. diakona Marcina Świebodę. Następnie młodzież z zaproszonymi gośćmi przeszła do szkolnej Sali Patrona, gdzie zostali powitani przez dyrektora Roberta Stawowego i wicedyrektor Iwonę Rudnicką. Program słowno - muzyczny pt. „Dekalog - dziesięć prostych słów” oparty został na fragmentach nauczania Jana Pawła II podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Kilka wzruszających historii ludzi z czasu Pontyfikatu Papieża ukazały, że dekalog jest dla nich zasadą życia i pomógł niejednokrotnie w przezwyciężaniu własnych słabości i pokonywaniu różnych barier. Młodzież przywołała m.in. postać Jerzego Ciesielskiego i ks. Jerzego Popiełuszkę, którzy żyli według dekalogu, a później w imię miłości Chrystusa i Ojczyzny oddali życie na ołtarzu męczeństwa. Dzisiaj również spotykamy na swojej drodze ludzi, kierujących się przykazaniami. Najważniejsze jest, aby tak jak Chrystus dzielić się miłością i być wiernym swoim przekonaniom. Całość programu ubogaciła prezentacja multimedialna z pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i piękne utwory Piotra Rubika. Składamy wyrazy wdzięczności Wiolettcie Wilk i Małgorzacie Rutkowskiej za ogrom pracy włożonej w przygotowanie programu, różnorodność treści i form artystycznych oraz czuwanie nad sferą duchową uczniów tej szkoły.
Zespół Szkół im. St. Staszica w TarnobrzeguNastępnie Kapituła udała się do Zespołu Szkół im. St. Staszica w Tarnobrzegu, gdzie została powitana przez wicedyrektora Teresę Gołębiowską - Piś. W kameralnym gronie uczestniczyliśmy w modlitewnej prezentacji poetycko - wokalnej pt. „Tajemnica śmierci Jezusa - Tajemnica śmierci człowieka” w reżyserii Ewy Kawalec i Ks. Tomasza Cubera. Na środku Sali leżał krzyż, płomienie świec tuż przy nim i biało - czerwone róże, a po prawej i lewej stronie dziewczęta i chłopcy skupieni, trwający w cichej zadumie. „List do Rzymian” w interpretacji Ks. Tomasza wprowadził wszystkich w klimat rozmyślań nad śmiercią. Chrystus umierając, przebacza ludziom grzechy, a przez śmierć jednoczy wszystkich. Kolejno słowa poezji B. Leśmiana, J. Słowackiego, K.I. Gałczyńskiego czy J. Lechonia ukazują w jasnym świetle bohaterów umierających z godnością, oddając życie za Ojczyznę. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za możliwość wysłuchania pieśni pt. „Zegarmistrz Światła”, która pozwoliła zebranym na chwilę zatrzymania i refleksji nad sensem i tokiem naszego życia. Za te wyjątkowe interpretacje i przygotowanie „uczty duchowej” składamy gorące podziękowanie twórcom programu.


Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie ponownie otworzył drzwi dla Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” i zaprosił w dniu 18 marca 2013 roku Kapitułę w osobach: Ks. Edward Zieliński, Alicja Szewczyk, Jolanta Gubernat, Barbara Stefańska na montaż słowno - muzyczny pt. „Święci Narodu Polskiego”, przygotowany przez Krystynę Semrau, Annę Banaś i Ks. Marka Zioło. Na „Golgocie Męczeńskiego Narodu” uczniowie umieścili wybranych przez siebie bohaterów: Romualda Traugutta - męczennika, który złożył swoje Zycie na ołtarzu Ojczyzny, Ks. Romana Kotlarza – proboszcza z okolic Staszowa przenikniętego wiarą, przemawiającego sercem, którego życie było jak Droga Krzyżowa Chrystusa i błogosławionego Jana Pawła II - Pasterza uczącego odważnie miłować Boga i Ojczyznę, zawierzać siebie Bożej Matce i nieść cierpliwie i z pokorą Krzyż Pontyfikatu. Wzruszające wątki z ich życia, przytoczone świadectwa miłości i poświęceń dla drugiego człowieka oraz taniec dziewcząt ubranych w ojczyste barwy, symbolizujące Polskę udręczoną, rozdartą ale walczącą i piękny śpiew splotły się w pełną wspomnień modlitewną całość, zakończoną słowami wymownej pieśni: „życie nie po to jest by brać i aby żyć, siebie samego trzeba dać” i oświetloną płomykami biało - czerwonych zniczy. Słowa uznania kierujemy do całego zespołu muzycznego pod kierunkiem Pana Andrzeja Stawińskiego i dziewcząt z Zespołu Tanecznego, a Dyrekcji szkoły za gościnność i miłe przyjęcie. Całość spotkania jak zawsze udokumentowała Telewizja Kablowa STELLA ze Stalowej Woli.


Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem6 marca 2013 r. swą obecność na Festiwalu EUTRAPELIA zaznaczyło Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem. Kapituła została bardzo serdecznie przyjęta przez dyrekcję Andrzeja Błaża i Mirosławę Bieńkowską. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru na salę gimnastyczną, w której zgromadziły się wszystkie klasy gimnazjalne z nauczycielami. Program zatytułowany „Wiem, komu zawierzyłem”, przygotowany przez Joannę Maczugę współpracującą z Dariuszem Wasylem i Waldemarem Skibą, był wachlarzem różnych form artystycznych. Pośród dialogów i pieśni przy akompaniamencie gitary i akordeonu, snuła się delikatna nić przewodnia poezji księdza Jana Twardowskiego, Mariana Hermaszewskiego i Romana Brandstaettera mówiąca o tym, jak wiele w życiu tracimy, odrzucając Boga, jak ubożejemy, jeżeli przestajemy wierzyć, jak jesteśmy okaleczeni, jeżeli w życiu sami stawiamy czoło przeciwnościom losu, nie wierząc, że Bóg czeka na nas w każdym człowieku, a jego Matka czuwa pod krzyżem „współczesnego świata”. Nasze życie to nieustanna walka dobra ze złem i od nas wyłącznie zależy, komu pozwolimy zwyciężyć. Uczniowie przedstawili tę walkę w miniaturze tanecznej pokazując, że mimo, iż brak w nas pokory i ufności Bóg przyjmie naszą skruchę i pomoże podnieść się z grzechu. Na szczególną uwagę zasługuje grupa instrumentalno - wokalna wykonująca pieśń, której słowa stanowią przesłanie dla całej młodzieży: „Dzielmy się wiarą, jak chlebem i Bogiem z ludźmi się dzielmy”. Gratulujemy całej społeczności szkoły patriotycznych postaw młodego pokolenia Polaków.


Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie28 lutego 2013 roku „festiwalowa ścieżka” zaprowadziła ks. Marcina Hanusa, Janinę Reichert, Karolinę Kotwicę, Alicję Szewczyk i ekipę TV Stelli reprezentujących Kapitułę do Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie na spektakl teatralny pt. „Dziś niebo się otwiera” według scenariusza Małgorzaty Tomczyk, współpracującej z ks. Andrzejem Łachem i Danutą Boryńską- Dzięgiel. Festiwalem w tej szkole koordynuje od wielu lat Anna Babula, inspirując coraz więcej uczniów do pracy nad swoim wnętrzem, poprzez twórczość artystyczną. Historia kilku osób, reprezentujących przekrój współczesnego społeczeństwa, pokazała nam, co trzeba osiągnąć w życiu doczesnym, jak pokonywać trudności, o co zadbać i na co zwrócić uwagę, aby wejść przez bramę do nieba i zasłużyć na Królestwo Boże. Święty Piotr weryfikuje zasługi matki, ojca wielodzietnej rodziny, którzy nie uczyli dzieci modlitwy i nie przekazywali słów Pisma Świętego. Nauczycielka, uczennica i sportowiec też nie zostali ocenieni pozytywnie, gdyż dla nich najważniejsze w życiu były osiągnięcia, sukcesy i pochwały, a obowiązki rodzinne i szkolne zostały zaniedbane. Na samym końcu staje biedak boso i z pustymi rękoma, proszący o zmiłowanie, za życia nie starający się o poprawę swojego bytu. Po nim bogaty biznesmen przedstawia listę sukcesów i chwali się dobroczynnością, lecz zaniedbuje on obowiązki chrześcijanina. Jednak chce się poprawić i prosi o cud przemiany dla każdego w modlitwie, która pomaga kroczyć drogą wiary. Święty Piotr uświadamia wszystkim, że przed Bogiem trzeba otworzyć serca i rozpalić ogień miłości, który uczyni życie świętym. Spektakl pokazał, że trzeba być przygotowanym na spotkanie z Bogiem, bez względu na wiek, stanowisko czy status społeczny, gdyż nie wiemy, kiedy dla nas niebo się otworzy. Kapituła pogratulowała wszystkim artystom za wyjątkowe doznania artystyczne, a Karolinie i Paulinie za piękny śpiew. Na ręce dyrektora szkoły Janiny Lubery przekazała wyrazy wdzięczności za ciepło i serdeczne przyjęcie Festiwalu w Nowej Dębie. Spotkanie zakończyło się modlitwą, poprowadzoną przez Ks. Mieczysława Wolanina.


25 lutego 2013 roku Kapituła Eutrapelii w składzie: Ks. Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Teresa Pękalska i Paulina Sałek reprezentująca ZPiT „Racławice” przekroczyła próg ostrowieckiego „Ekonomika” aby uczestniczyć w wyjątkowej i bardzo osobistej odpowiedzi uczniów na motto przewodnie tej edycji: „Taka jest nasza wiara”. Około 30 uczniów z różnych klas poczuła potrzebę dawania świadectwa ludziom o swojej wierze w Boga. Wspólnie zdecydowali o takiej formie prezentacji dzięki inspiracji i wskazówkom katechetki Lidii Mieczyńskiej, która otwierała im oczy na Boże piękno podczas lekcji religii. Realne historie życia dziewcząt i chłopców przedstawione jako opowiadania, inne jako wiersze czy modlitwy, zostały zebrane w witraż literacki w książce pt. „Wierzę, że odnajdujesz w tym sens”. Kilkoro z uczestników podzieliło się rąbkiem tragedii życiowych, które umocniły ich wiarę w Boga i mocno wpłynęły na obecne życie. Inni podkreślili przynależność do stowarzyszeń katolickich, m.in. ruchu Światło - Życie, KSM - u czy służby liturgicznej, które pomogły im odnaleźć właściwą drogę i zrozumieć, jak ogromny wpływ miał krzyżyk zawieszony na szyi, gdyż stał się „Niezastąpionym Przyjacielem”. Usłyszeliśmy, że w każdym człowieku stojącym tuż obok jest Bóg, trzeba Go tylko dostrzec i uwierzyć w Niego. On wysłucha, pochyli się i uratuje od zguby, aby „brzemię krzyża” naszego życia stało się lżejsze. Na pamiątkę spotkania ksiądz dr Bogdan Krempa wręczył książeczki autorstwa młodych osób wszystkim obecnym, a na ręce dyrektora szkoły Krystyny Biel w imieniu Kapituły przekazał podziękowanie za wzruszające spotkanie.


Collegium Gostomianum w Sandomierzu14 lutego 2013 r. w Katolickim Domu Kultury im. Św. Józefa w Sandomierzu miała miejsce prezentacja festiwalowa, przygotowana przez uczniów I LO Collegium Gostomianum, którzy działają w grupie teatralnej „Cegielnia” pod troskliwym okiem Pani dr Danuty Paszkowskiej, we współpracy z Ks. Markiem Bednarzem. Spektakl teatralny pt.: „Chrystus Połamany” ukazał nam, jak bardzo zróżnicowana jest społeczność, żyjąca wokół nas, mająca odmienny status społeczny i potrzeby. Przedstawienie zobrazowało, jak w zgiełku i hałasie, w zabieganiu i ulicznym krzyku trudno dostrzec biedną staruszkę łaknącą chleba lub zapłakaną córkę, kiedy ojciec kupuje alkohol. Często trudno zwrócić uwagę na drugiego człowieka, potrzebującego miłości i ciepła. W tłumie takim znalazł się Chrystus - bardzo okaleczony, bez rąk, bez nóg i twarzy. Drewnianą figurkę symbolizującą takiego Jezusa kupił zwykły handlarz za marny grosz i chciał mieć Go tylko dla siebie, chciał znaleźć najlepszego artystę, by Go zrekonstruować. Przemawiający Chrystus nie wyraża na to zgody i wyjaśnia, że potrzebne mu są żywe ręce i żywe ramiona do dzielenia się miłością z każdym napotkanym człowiekiem. Upodobał sobie twarz biednej dziewczynki, smutek staruszki, odnalazł bezrobotnego ojca, który porzucił alkoholizm i na kolanach prosił Chrystusa o przebaczenie, nagrodził dobre serce Magdaleny, która oddała Połamanemu Przyjacielowi całą siebie, a bogate małżeństwo zaprowadził tam, gdzie ich majątek bardzo się przyda ubogim i chorym. Ks. Marek Tkacz w imieniu Kapituły Festiwalu „Eutrapelia” podziękował artystom za bardzo wzruszający i wymowny spektakl, który stał się dla wszystkich wielkopostną nauką rekolekcyjną, a dyrekcji szkoły reprezentowanej przez Panią Barbarę Tęgiewicz, za możliwość rozwoju intelektualnego i duchowego młodzieży.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimKatolicki Liceum Ogólnokształcące im Ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz ósmy wzięło czynny udział w „Eutrapelii”, przygotowując program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM pod przewodnictwem ks. Marcina Hanusa. Oprawa słowna i wokalno - muzyczna Liturgii została przygotowana przez zespół muzyczny „Hosanna”. Następnie w szkole uczniowie zaprezentowali reportaż przygotowany przez szkolną telewizje „Dobra Nowina”, nawiązujący do zbliżającego się Wielkiego Postu. Tematem były pytania do przechodniów czym jest dla nich cierpienie, czy ma ono sens i jak ludzie je rozumieją. Nie wszyscy potrafili na nie odpowiedzieć, gdyż sprawy teraźniejsze, zabieganie i pogląd na swoje sprawy nie pozwalały na chwile zastanowienia się nad tym tematem. Trzeba nam jednak zrozumieć, że Bóg czuwa nad każdym człowiekiem i jeżeli łączymy swoje cierpienia z Jego Krzyżem, wtedy ono ma sens. W drugiej części zostaliśmy zaproszeni do Wieczernika, gdzie Jezus zasiadł ze swoimi uczniami do Ostatniej Wieczerzy. Atmosfera i klimat Wielkiego Czwartku oraz nauka Chrystusa utwierdzają w przekonaniu wszystkich wierzących, że ustanowienie Najświętszego Sakramentu jest przekazaniem miłości Boga do człowieka, że to jest testament Jezusa pozostawiony dla nas, abyśmy naśladując Go, mogli pić Kielich Miłości i karmić się Chlebem Żywota na Wieczną Pamiątkę. Chrystus podkreśla również, jak ważne jest aby w swoim otoczeniu mieć przyjaciół, na których można polegać, na nich liczyć i mieć do nich zaufanie. Kapituła podziękowała pani Mai Bińczak za koordynację festiwalu w szkole, a Dyrektorowi szkoły - Ks. dr. Krzysztofowi Mikulskiemu za serdeczne przyjęcie oraz otwartość na potrzeby szerzenia kultury polskiej wśród uczniów.


Liceum Ogólnokształcące w Rudniku30 stycznia 2013 r. Kapituła Festiwalu „Eutrapelia” w osobach Alicja Szewczyk, Ks. Marcin Hanus, Janina Reichert, Karolina Kotwica i Ks. Edward Franuszkiewicz została zaproszona w gościnne progi Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem. W jednej z sal lekcyjnych młodzież klasy I zaprezentowała program artystyczny według scenariusza Joanny Anielskiej i Ks. Pawła Paterka. Przedstawiona konfrontacja pomiędzy obozem ciemności a światłości miała na celu potwierdzenie istnienia Jezusa Chrystusa, który przed dwoma tysiącami lat przyszedł na Ziemię, przybierając postać człowieka i rodząc się w ubóstwie wśród ludzi. Uczniowie, będący w obozie światłości argumentację prawdy o Synu Boga opierali m. in. na Ewangeliach, Listach Św. Pawła, dokumentach spisanych przez historyków i kronikarzy. Aniołowie również potwierdzają służbę Maleńkiej Dziecinie leżącej w żłóbeczku i pouczają obóz ciemności, aby prosili Najświętszą Matkę o łaskę świętej wiary, gdyż ona otworzy im oczy i uszy. Światło wiary oraz miłość i prawda pomoże im wyjść z niewoli mroku. Tęsknota za pachnącą choinką i szopką betlejemską, za trzema Królami i pastuszkami, za śpiewem aniołów i pierwszą gwiazdką, wpisana jest w historię zbawienia człowieka. Tylko „jasnym okiem” wiary można dostrzec obecność Jezusa i Jego działanie w naszym świecie. Dziękujemy całej społeczności licealnej z panią dyrektor Joanną Chowaniec na czele za budowanie rodzinnej atmosfery w szkole.
Zespół szkół w Wólce GościeradowskiejNastępnie „Eutrapeliowa” droga zaprowadziła Kapitułę do Wólki Gościeradowskiej, gdzie uczniowie z Zespołu Szkół przygotowali spektakl teatralny pt. „Do Betlejem nie jest tak daleko”. Bogatą scenografię i scenariusz przygotowany został przez Ewelinę Partykę, Ks. Rafała Auguścika, P. Stanisława Szczerepę i Ks. Roberta Zynwalę. W świetlicy szkolnej zaproszeni uczniowie wraz z gośćmi zostali serdecznie powitani przez Dyrekcję szkoły, którą reprezentował wicedyrektor Robert Nowomiejski. Spektakl pozwolił zebranym przeżyć na nowo prawdę o narodzeniu Chrystusa w sercu każdego wierzącego człowieka. Ukazane zostało w nim, że Jezus szuka miejsca dla siebie zarówno w osobie matki zatroskanej o szczęście dziecka, w starszym człowieku, w młodym człowieku, borykającym się z problemami. Program uświadomił widzom, że do Betlejem nie jest tak daleko, gdyż wystarczy otwarta dłoń, odległość myśli, szerokość ramion i podzielenie się sercem z człowiekiem stojącym tuż obok. Symbolem był biały opłatek, którym artyści podzielili się z członkami Kapituły. Piękny śpiew dziewcząt przy akompaniamencie gitary wzbogacił program. Ks.dr Bogdan Krempa podziękował uczniom i opiekunom za wieloletni udział szkoły w tym dziele i pobłogosławił na czas pracy w szkole.


Ponadgimnazjalny Zespól Szkół EkonomicnychW ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” dniu 7.01.2013 r. Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu w jednej z sal lekcyjnych przedstawił spektakl teatralny pt. „Gdzie i jak można spotkać Jezusa?”. W kilku w scenkach, przeplecionych odpowiednio dobranymi kolędami, zaobserwowaliśmy ironiczną reakcję na kultywowanie tradycji religijnych jednej z bohaterek o imieniu Magdalena, która zeszła z drogi wiary. Nie przywiązywała ona wagi do klimatu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i więzi rodzinnych, zabiegana, z bagażem obowiązków, odrzuciła pomoc nawet najbliższego przyjaciela. Dopiero, w sytuacji gdy traci pracę, ogarnia ją pustka i nawet na ulicy wśród ludzi spieszących do domu na wieczór wigilijny, odczuwa samotność. W końcu wraca do domu, gdzie czeka na nią mama i młodsza siostra z otwartym sercem, choinką, prezentami i ciepłym słowem: „Trzeba tylko uwierzyć i zaufać Bogu, wtedy wszystko będzie lżejsze i łatwiejsze, bo wiara czyni cuda”. Z ust Magdaleny popłynęła żarliwa modlitwa. Spotkanie w szkole rozpoczął dyrektor Sławomir Mazurek, witając Kapitułę w osobach: Ks. dr Bogdan Krempa, Barbara Chodorek, Alicja Szewczyk i Katarzyna Walicka z ZPiT „Racławice”, a zakończył Ks. dr Jerzy Dąbek, dziękując Siostrze Grażynie Chrobak za przygotowanie tak wymownego programu.


II LO w Ostrowcu Świętokrzyskim4 stycznia 2013 r. w gościnnych progach II LO im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim została, jak zawsze, ciepło przyjęta Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” w osobach: Ks. Bogdan Krempa, Ks. Zbigniew Wiatrek, Teresa Pękalska, Alicja Szewczyk i Paulina Sałek z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. W auli przybyłych gości i młodzież powitał dyrektor Jerzy Nowak i wicedyrektor Piotr Pobiega. Spektakl teatralny pt. „Między niebem a piekłem” przygotowała młodzież pod czujnym i troskliwym okiem pani Urszuli Heby, we współpracy z Małgorzatą Przywarą i katechetami: Ks. Rafałem Kułagą i Ks. Mirosławem Dołowym. Przepiękna scenografia z choinką i stajenką w centrum, wprowadziła w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia na Ziemi. Młodzi artyści ukazali radosny czas oczekiwania na powitanie rodzącego się Zbawiciela. Jest to też czas, w którym aniołowie intensywnie pracują nad tym aby szatan nie zakłócił spokoju tych Świąt. W kilku scenach został ukazany problem współczesnego człowieka, dla którego praca i zyski są najważniejsze. Anioł Stróż nawołuje do opamiętania i do słuchania głosu własnego serca. Szatan próbuje jednak temu zapobiec ze wszystkich sił. Człowiek dochodzi do wniosku, że ten wyjątkowy czas powinien spędzić z rodziną, która jest najważniejsza. Pojmuje też, że w progi własnego domu powinno się przyjąć każdego potrzebującego i zaprosić do wspólnego stołu, który jest symbolem jedności i braterskiej miłości. Całość zarejestrowała TV Kablowa „Stella” Stalowa Wola reprezentowana przez Artura Nosowskiego i Jakuba Salę.


Zespół Szkół w Grębowie10 grudnia 2012 r. Zespół Szkół w Grębowie programem artystycznym pt. „Blisko Jezusa” rozpoczął etap szkolnych prezentacji w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”. Do sali Gminnego Centrum Kultury przybyła licznie młodzież szkolna wraz z nauczycielami, rodzicie i dziadkowie twórców programu. Grupa młodzieży z opiekunem księdzem Adamem Kamińskim zaprezentowała spektakl teatralny, w którym wymownie wskazali drogę - przez Drogę Krzyżową, którą należy podążać za Jezusem. Ukazali oni wymiar naszej wiary w Jezusa Chrystusa, przez ofiarę, wyrzeczenie i Jego miłość do ludzi. Chrystus oddał życie na krzyżu za wszystkich ludzi, a tym samym dał nam nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne. Młodzież tym przedstawieniem odpowiedziała na zadane pytanie „Kim jest dla mnie Jezus?”. Odpowiedź brzmiała: Miłością, Królem Wszechświata i Zbawicielem, a wiara w Niego pozwala znaleźć sposób na pokonywanie trudności dnia codziennego. Na zakończenie programu przy akompaniamencie gitar i perkusji wybrzmiała pieśń „Jezus jest Panem tej Ziemi”. Kapituła na czele z dr Ewą Sęk, dyrektorem Festiwalu, podziękowała ks. Adamowi za zaangażowanie, mobilizację młodzieży, wskazywanie im właściwej drogi i dbanie o wspólnotę pokoleniową. Pogłębieniem podjętego przez młodzież tematu zajął się ks. Tomasz Cuber, który zwrócił uwagę zarówno na treść przedstawienia, jak i walory formy, w jakiej zostało ono wykonane. Studentka pedagogiki KUL Joanna Wiech zabrała głos w imieniu młodego pokolenia, a także rozmawiała z kilkoma osobami ze zgromadzonej publiczności, a w szczególności z babciami, które towarzyszyły swoim wnuczkom, aby pomóc im dobrze przeżyć przedstawione treści wiary. Ksiądz proboszcz zakończył spotkanie, podkreślając wartość Festiwalu, który przez swoją formę jest porównywalny do dobrej katechezy. Całość zarejestrowała Telewizja STELLA, patron medialny Festiwalu.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka