Eutrapelia 2010/2011
Spotkania w szkołach


RCEZ NiskoOstatnim dniem przeglądów festiwalowych był poniedziałek 30.05.2011r., który we wczesnych godzinach rannych śpiewem ptaków i blaskiem ciepłego Słońca powitał Kapitułę w większym niż zwykle składzie: Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Franciszek Grela, Ks. Czesław Bednarz, Magdalena Sibiga z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i Edyta Kulpa - studentka KUL w Stalowej Woli. Skierowała się ona do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, gdzie młodzież pod kierunkiem Wacława Kędziora przygotowała program o Bł. Jerzym Popiełuszce. Fragmenty życiorysu, kilka istotnych wątków z życia kapłańskiego oraz przemyślenia na temat zachowania godności człowieka, prawdy, sprawiedliwości, uzupełniała prezentacja multimedialna, przedstawiająca osobę Błogosławionego w różnych momentach życia i działalności dla dobra Ojczyzny. Młodzież przypomniała, że Ks. Jerzy stał się Haroldem Papieskiego zawołania: „Zło dobrem zwyciężaj”. Bardzo mocno realizował je w swoim skromnym i niedługim życiu kapłańskim. Zostawił nam przesłanie, że trzeba bać się tylko zdrady wobec Chrystusa. Utwierdził nas też w tym, że to co wielkie, dobre i piękne rodzi się przez cierpienie. Pani dyrektor Grażyna Habiger - Pipska podziękowała uczniom za wieloletnie zaangażowanie w Festiwal, a Kapitule za słowa uznania, które są motywacją do dalszej współpracy.

Collegium Gostomianu SandomierzNa scenie Katolickiego Domu Kultury im. św. Józefa w Sandomierzu autorski spektakl teatralny pt. „Moje życie - mój wybór” przedstawił teatr „Cegielnia” z Collegium Gostomianum. Była to historia dziewczyny, która spotkała na swej drodze szatana, proponującego jej łatwiejsze życie. Przyjęła od niego „złoty środek” na kłopoty i problemy dnia codziennego, którym podzieliła się ze swoim chłopakiem. Po tym zmieniło się ich myślenie i zdolność samokontroli. Zło zaczęło zataczać coraz większe kręgi, omamiać, zniewalać, aż w końcu pochłonęło i pozbawiło życia jej chłopaka. Szatan cieszy się z każdego upadku i tragedii człowieka, które powodują załamania, utratę zmysłów i brak wiary w dalsze życie. Najważniejsze jest, abyśmy w odpowiednim momencie życia umieli zobaczyć drogowskazy zsyłane przez Boga i wsłuchani w nie umieli przeciwstawiać się złu. Główna bohaterka zostawiła dla współczesnej młodzieży prawdę o wyborze drogi życia, która zależy wyłącznie od nas. Członkowie Kapituły pogratulowali dyrektorowi Krzysztofowi Zielińskiemu wspaniałych uczniów, a Danucie Paszkowskiej i Ks. Wojciechowi Zasadzie dobrej współpracy w dziele tworzenia kultury chrześcijańskiej.

ZSO nr 1 Osrrowiec ŚwiętokrzyskiNastępnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, młodzież z klasy I pokazała w nowej wersji bajkę o kopciuszku, której autorem i reżyserem była Martyna Michalska. Taka wersja z widocznym motywem dobra i zła była przykładem realnego życia każdego z nas, kiedy w chwilach trudnych można liczyć na modlitwę i przyjaciół. Często, kiedy dosięga się największego szczęścia, zapomina się o przykazaniu miłości bliźniego. Najczęściej za zło odpłacamy złem, lecz zatracamy wówczas własną duszę. Anioł czuwający nad każdym z nas cieszy się wtedy, kiedy uratuje od zguby wiecznej chociaż jedną duszę. Nad całością bogatego w środki wyrazu przedstawienia czuwał Ks. Krzysztof Nowak. Dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” dr Ewa Sęk dziękuje wszystkim 29 - u szkołom za czynny udział, bogactwo form artystycznych i głębokie treści.


KLO Stalowa Wola27 maja dyrekcja w osobie Ks. Michała Szawana Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stalowej Woli zaprosiła Kapitułę: Ewę Sęk, Ks. Mariusza Kozłowskiego, Alicję Szewczyk i Dorotę Sokół z KUL na program artystyczny, przygotowany przez młodzież z opiekunami Agnieszką Umińską i Ks. Jackiem Zielińskim. Na początku wybrzmiały słowa piosenki „Dziwny jest ten świat, gdzie mieści się tyle zła”, na tle wyświetlanych obrazów z wojen i kataklizmów. Przytoczoną poezję o czynieniu dobra pomimo wszystko i nadejściu miłości rozjaśniającej ciemności zła dopełniono tematycznie dobranymi pieśniami w wykonaniu dziewcząt z akompaniamentem gitar elektrycznych. Młodzież przemówiła przez jedną z form teatralnych - pantomimę o ciemności zniewalającej, trzymającej na uwięzi, którą jest spętany i uzależniony człowiek, jeżeli przyjmie warunki zła podstępnie podsunięte. Bardzo wymowny był gest umycia nóg obrazujący Chrystusa mającego moc podnosić z upadków i uwolnić od zła. Twórcy zaakcentowali postawę Bł. Ks. Jerzego, który zło dobrem zwyciężał aż do przelania krwi. Dyrektor Festiwalu zwróciła uwagę na bardzo starannie przygotowaną scenografię, bezpośrednio przemawiającą do widza, pozwalającą odróżnić świat destrukcji od świata piękna.
ZS nr2 w OpatowieNastępnie Kapituła udała się szlakiem Eutrapeliowym do Opatowa, gdzie Zespół Szkół nr 1 z wicedyrektorem Jolantą Gubernat i opiekunami Edytą Gwoździk i Teresą Węglewicz w kameralnym gronie przedstawił program poruszający problem aborcji. Pierwsza prezentacja zawierała sekwencje głoszone przez osoby zawsze broniące godności człowieka, stojące na straży Bożych przykazań. Słuchaczy poruszył monolog dziecka poczętego i rozwijającego się w łonie matki, cieszącego się każdym dniem, czującego ciepło matki i z nadzieją oczekującego spotkania ze światem zewnętrznym. Wszystkie nadzieje prysły w momencie podjęcia przez ową matkę decyzji o zabiciu swojego dziecka. W kolejnej scenie młodzież ukazała problem kobiet, które nie znajdują zrozumienia u swoich mężów i przyszłych ojców. Spotkanie Maryi z Dzieciątkiem Jezus i powierzenie Mu poczętego dziecka powoduje zmiany w zachowaniu przyszłych rodziców. Program zakończyła wzruszająca prezentacja multimedialna o całym procesie kształtowania człowieka od poczęcia do narodzin. Kapituła podziękowała uczniom za podjęcie tak zawsze ważnego tematu dotyczącego życia.


Maj Eutrapelią kwitnie w Tarnobrzegu, Stalowej Woli
i Nowej Dębie.

Zespół Szkół nr 2 w TarnobrzeguW dniu 25 maja 2011 r. po raz jedenasty z krajobrazu zieleni i kwitnących drzew wyłoniła się siedziba Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Kapitułę w osobach Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Franciszek Grela, Joanna Wikiera i Anna Leszczak, studentki KUL powitała rozpromieniona Dyrektor szkoły Marzena Jarosz. W sali gimnastycznej ozdobionej bogatą scenografią, w centrum której umieszczono wizerunki Matki Bożej Fatimskiej oraz Błogosławionych Jana Pawła II i Ks. Jerzego Popiełuszki - Świętych Narodu Polskiego, którzy swoim życiem realizowali zadania, by zło dobrem zwyciężać. Młodzież pod opieką Teresy Szustak, Eweliny Reguły i Bolesława Dzierżka przywołała fragmenty z życia Jana Pawła II, podkreślające cnotę wiary, nadziei i miłości, ukazujące lekcje cierpienia, przebaczenia, pojednania i zawierzenia Matce Bożej.
Następnie uczniowie przybliżyli osobę Bł. Ks. Jerzego, głoszącego prawdę o wolności słowa, wyznania, broniącego godności człowieka, uczącego miłości i przebaczenia. Ks. Jerzy podkreślał, że swój codzienny krzyż należy łączyć z Krzyżem Chrystusa, prowadzącym do zwycięstwa. Piękne pieśni w wykonaniu solistek oraz niezastąpionego chóru, prezentującego się w strojach ludowych, prowadzonego przez Wiesława Woźniaka i Beatę Kukla - Oszajca odpowiednio dopełniały te bogate przeżycia. Na zakończenie programu Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk pogratulowała dyrekcji szkoły i opiekunom wspaniałej młodzieży oraz ciepłego i przyjaznego klimatu stwarzanego uczniom do rozwoju intelektualnego i artystycznego w duchu tożsamości narodowej.

Zespół Szkół nr 3 W Stalowej WoliW Dzień Matki w jednej z sal lekcyjnych Zespołu Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli, w obecności młodzieży z klasy pierwszej, Kapitułę Festiwalu Eutrapelia w składzie Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Mariusz Kozłowski i studentki Agnieszka Podobińska i Ewa Szyszka z KUL, w imieniu dyrekcji i grona nauczycielskiego powitała wicedyrektor Jadwiga Głaz. W kilku słowach przybliżyła ideę i wartość tego młodzieżowego Festiwalu. Z dumą podkreśliła, że od wielu lat szkoła chętnie angażuje się w wyzwanie, dotyczące prezentowania wartości chrześcijańskich, patriotycznych i narodowych, opartych o kulturę polską. W pierwszej części przygotowanej przez Monikę Walencik - Kadamus, młodzież ukazała scenkę teatralną o chciwcu, niezdolnym do podjęcia właściwej decyzji, prowadzącym walkę duchową z własnymi myślami. Im bardziej przeciwstawiał się złu, tym większą miał siłę do tego, aby w końcu oprzeć się pokusie i wybrać dobro. Druga część składała się z analizy Dziesięciu Przykazań Bożych. Dowiedzieliśmy się, jaką mają wartość, ile dobra można zdziałać wypełniając je. Jednocześnie usłyszeliśmy, jakie są skutki ich nieprzestrzegania i lekceważenia, ponieważ szatan pod różnymi postaciami działa skrycie i podstępnie i za wszelką cenę stara się nas odwieść od prawdziwego piękna i dobra. W kolejnej części uczennice pod kierunkiem katechetki Małgorzaty Pokory przygotowały prezentację multimedialną o Błogosławionym Janie Pawle II, ukazująca Jego miłość do Boga, do człowieka a także do przyrody ojczystej. Ostatnią prezentację o Bł. Ks. Jerzym Popiełuszko przygotowała uczennica z Panią Dorotą Wdowiak. Poezja, a przede wszystkim muzyka wprowadziła wszystkich w świat refleksji i zadumy. Dyrektor Festiwalu podkreśliła aspekt dłoni, twarzy i wiatru, które odegrały ważną rolę w przekazie treści.
Zespół Szkół nr 1 Nowa DębaPiękna, słoneczna pogoda, lekki, ciepły wiatr, szum zielonych koron drzew to krajobraz Nowodębskiej przyrody, w centrum której znajduje się w pięknym majowym dniu Zespół Szkół nr 1, zaznaczając mocno swoją obecność w dziele szerzenia kultury polskiej, jak ukazała na wstępie dyrektor Janina Lubera. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi, przeżywali niezwykłą historię życia niestrudzonego Misjonarza z Huty Komorowskiej Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego. Młodzież w swojej prezentacji podkreśliła głębię duchowości Kardynała, przytaczając fragmenty Kazań oraz zapisków dotyczących obozu w Dachau. W drugiej części programu bohaterem był Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Uczniowie zwrócili uwagę na wartość powołania, naukę miłości Boga i bliźniego, jak zło dobrem zwyciężać i miłować nieprzyjaciół oraz słowa matki Ks. Jerzego: „Najważniejszą rzeczą w życiu jest dać dzieciom Boga”, „Słyszę jak morderców rozgrzeszasz wspomnieniem”. Uzupełnieniem była poezja i wzruszające pieśni zaśpiewane przez uczennice. Program przygotowała Anna Babula we współpracy z Danutą Boryńską - Dzięgiel. Na zakończenie spotkania Ks. Mieczysław Wolanin wraz z Ks. Mariuszem Kozłowskim udzielili błogosławieństwa. W każdym z programów miłym i wzruszającym akcentem była dedykacja poświęcona Matkom w Dniu Ich Święta.


Majowa Eutrapelia w szkołach

ZS nr 1 Stalowa WolaKolejną szkołą, która zaprezentowała się w ramach Festiwalu „Eutrapelia” 23 maja 2011 r. był Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli. Młodzież pod kierunkiem Ks. Mariusza Bajaka przygotowała program artystyczny, prace plastyczne i prezentację multimedialną poświęconą życiu i działalności Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, podczas której wykonano pieśni „Mury”, „Ojczyzno ma” i „No, a Ty zło dobrem zwyciężaj” przy akompaniamencie gitary i pianina. Teatr „Saturn” ukazał historię chłopca o imieniu Piotr w czasach współczesnych, nastawionych na szybki rozwój technologii i rynku, w których zanikają więzi rodzinne. Rodzice zaniedbują dzieci, zapominają o uczuciach względem ich i siebie, dominuje brak czasu i wzajemnego zrozumienia. Młodzież pokazała, że nie możemy zapominać o wartościach najwyższych, a także, że człowiek nie może żyć bez miłości. Jedna z uczennic z klasy I napisała i odczytała własną refleksję na temat, jak zasłużyć na miłość Boga. Refleksja ta wybrzmiała jak modlitwa.
Kapituła reprezentowana przez Ewę Sęk, Ks. Mariusza Kozłowskiego, Alicję Szewczyk Barbarę Lechocińską z KUL pogratulowała dyrektor Lucynie Goc za stworzenie optymalnych warunków do realizacji zadań festiwalowych, a Ks. Mariuszowi Bajakowi za pracę z młodzieżą.
Zespół Szkół TarnobrzegNastępnie Kapituła udała się do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, gdzie w progach szkoły została powitana przez Dyrektora Teresę Żygułę. W auli wypełnionej po brzegi uczniami wybrzmiały słowa Ewangelii, poezja Ks. Mariana Balickiego i Ryszarda Szocińskiego. Fragmenty te ukazały m. in. piękno przyrody, wychwalającej Boga Stwórcę, zawierały przykazanie miłości Boga i człowieka. Wybrzmiały również słowa Bł. Jana Pawła II, który przez całe swoje życie ukazywał, jak zło dobrem zwyciężać. Ta przepiękna poezja ubogacona była śpiewem dziewcząt. Cały program powstał dzięki Pani Marii Pietrow przy współpracy Ks. Michała Oszczudłowskiego.
GONG TarnobrzegRównież w tym dniu Kapituła spotkała się z młodzieżą z Zespołu „Gong”, kierowanym przez Pana Kazimierza Wiszniowskiego i Pana Jerzego Buczka. Przedstawiono życiorys Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki słowami i obrazem. Przytoczono fragmenty listów do Ks. Jerzego, pisanych przez ludzi młodych, w których dziękowali za nadzieję wlewaną w serca za naukę wiary i miłości do Boga, za atmosferę modlitw i nabożeństw podnoszących na duchu, mających głęboki sens, budzących refleksję nad przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Program zakończyły słowa Ks. Jerzego: „Za prawdę trzeba cierpieć i na każdym kroku zło dobrem zwyciężać”. Kapituła podziękowała dyrektor Wilhelminie Kropornickiej za gościnne progi tej szkoły.


LO RudnikNa szlaku Festiwalu, 20 maja 2011 r. stanęło Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku z programem słowno - muzycznym pt. „Być blisko ludzi”, przygotowanym przez uczniów pod opieką Ks. Tomasza Szostaka i Joanny Chowaniec. Kapitułę w składzie dr Ewa Sęk, Ks. dr Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk i Beata Dziura z KUL przywitała Pani Janina Reichert, Dyrektor szkoły i zaprosiła na program, w którym ukazano bogaty życiorys Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego i jego działalność misyjną z wykorzystaniem środków multimedialnych oraz formy wywiadu. W dramie młodzież ukazała aspekt korespondencji Polaków z Kardynałem, przebywającym na misjach. Program wzbogacony był pieśniami przy akompaniamencie gitary, stosownie dobranymi do treści przedstawienia. Dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk podziękowała uczniom i wychowawcom za stałą współpracę i uczestnictwo w kolejnych edycjach Festiwalu.

LO ZaklikówNastępnie Kapituła przemieściła się do Zaklikowa, gdzie w Domu Kultury młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Sapińskiego przedstawiła autorski spektakl teatralny pt. „Szmaragdowa słodycz życia”. Była to historia młodego malarza, który zepchnięty przez „wielkich” tego świata znalazł ukojenie w alkoholu, jako ucieczce od niepowodzeń. Szukał tęczy swojego życia, a znalazł szmaragd omamiający, kuszący, powodujący brak kontroli nad życiem człowieka i artysty. Przełomem stał się moment, kiedy wziął do ręki Pismo Święte i przeczytał fragment mówiący o tym, że „Choćby inni zapomnieli, ja nie zapomnę o tobie”. Odbija się od dna moralnego, powstaje z ruin życia i swoją twórczością ukazuje jasne twórczości. Przesłaniem jest ustawiczna walka z pokusami, przez przeciwstawianie się złu oraz dokonywanie dobrego wyboru. Młodzież pracowała nad spektaklem pod kierunkiem Pani Marty Topolskiej i Ks. Zbigniewa Swatka, a prace plastyczne przygotowała młodzież z Panią Ewą Stryjecką.
Dyrektor szkoły Pani Bożena Pawłowska – Płaza podkreśliła dużą wartość idei Festiwalu „Eutrapelia” i dobre oddziaływanie na społeczność uczniowską. Również taką opinię wyraził obecny na spotkaniu wójt Zaklikowa Pan Zdzisław Wójcik.


KLO Sandomierz19 maja 2011 r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu w tej edycji przygotowało opowieść o życiu Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego, na którą składały się wspomnienia zaprezentowane w formie czterech scenek obrazujących wczesną młodość, wstąpienie do Zakonu Jezuitów, pobyt w obozach koncentracyjnych i działalność misyjną w Afryce. Młodzież podkreśliła wartość słowa i modlitwy Kardynała Kozłowieckieco, szczególnie w obozach Oświęcimiu i Dachau, które dodawały otuchy, pomagały przetrwać ten okrutny czas i uczyły, jak czynić dobro w myśl przykazania miłości Boga i bliźniego. Potępiał zło szerzące się wokoło i swoim pogodnym obliczem budził nadzieję i umacniał wiarę. Ponadto młodzi aktorzy przedstawili klimaty misyjne, zwyczaje plemion i codzienne życie tego niezwykłego Misjonarza, który w modlitwach powierzał Panu Bogu troski i problemy.
Kapituła w osobach Ewa Sęk, Ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk, Magdalena Stec zwróciła uwagę na bogactwo środków artystycznych i treści tej prezentacji przygotowanej pod opieką Joanny Sarwy, a Siostrze Dyrektor Justynie Oksiucie pogratulowała postawy uczniów, której przekazywane są wartości patriotyczne i chrześcijańskie.


Modliborzyce, Sandomierz, Staszów Dnia 27 kwietnia Kapituła Festiwalu Eutrapelia została zaproszona do Centrum Kultury w Modliborzycach na bogaty w środki artystyczne spektakl teatralny p.t. „Człowiek w dwóch odsłonach - dobro i zło”, przygotowany przez młodzież z LO w reżyserii Barbary Orzeł i Beaty Bańka. Ukazany został człowiek kruchy, zdeformowany wewnętrznie, zagubiony, niezdecydowany, poszukujący swojego miejsca na ziemi właściwej drogi, którą ma podążać. Ciągle zadaje on pytanie, jak poradzić sobie z przeciwnościami losu, jak zwalczać pokusy, jak oprzeć się złudzeniom i jak wyjść z mgły przesłaniającej dobro i piękno. Wreszcie dochodzi do wniosku, że to Bóg jest światłem, które daje nadzieję i siłę do zwalczania własnych słabości. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Małgorzata Warmuzińska z radością podziękowała wszystkim gościom reprezentującym różne środowiska Modliborzyc za obecność, a ks. Czesławowi Bednarzowi za kierownictwo i wsparcie duchowe.
Drugą szkołą w tym dniu na szlaku Eutrapelii był ZSE im. E. Kwiatkowskiego w Sandomierzu. Program poetycko-wokalny p.t. „Godna pochwał ludzkich i śpiewów anielskich jest dobroć”, został przygotowany pod opieką Ireny Mańko, s. Grażyny Chrobak i ks. Jerzego Dąbka. Prezentacja składała się z wątków zaczerpniętych z życia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i Sługi Bożego Jana Pawła II, przeplecionych słowami poezji, fragmentami kazań o czynieniu dobra obu naszych wielkich Polaków. W słowie końcowym dyrektor szkoły Sabina Młodożeniec podziękowała Kapitule Festiwalu za możliwość wieloletniego uczestnictwa w dziele szerzenia kultury polskiej przez programy artystyczne Eutrapelii.
Następnie Kapituła udała się do ZS im. ST. Staszica w Staszowie. Szkoła już po raz kolejny zaprezentowała bogaty i wysokiego poziomu program. W scenografii programu zawarte były symbole naszej Ojczyzny oraz znaki charakteryzujące trzech wielkich Polaków. Spektakl o charakterze słowno-taneczno-muzycznym zatytułowano „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”. Uczniowie przybliżyli w nim wiele wątków historycznych mających decydujący wpływ na losy Polski. Dotyczyły one postaw i czynów ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Polaka Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Program ozdobiony był wzruszającą poezją, przepięknym śpiewem przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych, fragmentami wypowiedzi i kazań adresowanych do Polaków. Te trzy postacie - bohaterów programu - łączyła wiara w Boga, dobroć i miłość do drugiego człowieka i walka w obronie godności człowieka. Kapituła podziękowała Krystynie Semrau i ks. Tomaszowi Lenartowi - twórcom programu - za ucztę duchową, pełną przeżyć i refleksji, dyrektorom szkoły Izydorowi Grabowskiemu i Sławomirowi Maj za stworzenie klimatu w szkole o prezentacji chrześcijańsko-patriotycznych programów artystycznych. Na zakończenie spotkania zgromadzeni uczestnicy zaśpiewali pieśń Kwiaty polskie, którą lubił Jan Paweł II. Zespół instrumentalno - wokalny młodzieży szkolnej wiódł w tym wykonaniu wprowadzając w klimat przeżywania dni beatyfikacji polskiego papieża.


ZS nr 4 w stalowej Woli14 kwietnia 2011 r. Kapituła w składzie Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, diakon Piotr Prokopowicz, Magdalena Stec, Monika Buława z KUL zawitała w Zespole Szkół nr 4 im. płk. Stanisława Dąbka w Stalowej Woli. Program artystyczny przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Pani Agnieszki Szewczyk, Pana Mirosława Juśkiewicza, Marzeny Marek, Anety Wójcik, Anny Olszewskiej i Gabrieli Rubas - Dębskiej składał się z dwóch części. W pierwszej była zaprezentowana pantomima, ukazująca postać Szawła niszczącego Kościół, porywającego i kamieniującego ludzi wierzących w Chrystusa. W drodze do Damaszku Chrystus pyta Szawła „Dlaczego Mnie prześladujesz?”. Szaweł nawraca się zostając gorliwym Apostołem. W liście do Tymoteusza dziękuje Chrystusowi, że z prześladowcy uczynił go swoim uczniem. W drugiej części programu obejrzeliśmy historię prześladowań chrześcijan przeniesioną w bliższe nam czasy, kiedy misje i prześladowania przeplatały się ze sobą niosąc krwawe żniwo. Jednak, tak jak w przypadku Szawła, prześladowcę dosięga sumienie, które prowadzi go przez pokutę do nawrócenia i przebaczenia. W wieńczącym program akcencie twórcy programu nawiązali do powrotu do swojej własnej godności wcześniej utraconej przez grzech.

ZS nr 2 w opatowieW tym samym dniu Kapituła przeniosła się do Opatowa do Zespołu Szkół nr 2 imienia Bartosza Głowackiego, gdzie na auli przy skupionej uwadze młodych ludzi obejrzany został program „Ks. Jerzy Popiełuszko - jego życie inspiracją dla nas”. W scence rozmowy córki z matką przytoczone zostają fakty z życia Błogosławionego ks. Jerzego przybliżające jego dzieciństwo, młodość, drogę rozwoju przez naukę, służbę kapłańską Bogu i Ojczyźnie. Przytoczone zostały obszerne fragmenty z jego słowa głoszonego podczas Mszy świętych za Ojczyznę. Ukazany został także kontekst czasów, w których działał współpracując z ludźmi pracy, w tym Solidarnością. Wstrząsającym obrazem było ukazanie jego zmaltretowanego ciała po męczeńskiej śmierci, którą poniósł, gdyż nie chciał poddać się kłamstwu i złu, a uczył jak zwyciężać dobrem i prawdą. Młodzież i zgromadzeni na Sali goście mogli przeżyć naukę świadectwa życia Błogosławionego naszych czasów, a także świadectwo jego Matki Marianny Popiełuszko. W programie młodzież wykazała się różnorodnością talentów - słowem, muzyką śpiewem. Przy akompaniamencie skrzypiec i gitary wybrzmiały ważkie słowa o solidarności, prawdzie i dobru, jakich zawsze poszukuje człowiek, którego natura podąża do tych wartości. Całość prezentacji zarejestrowała Telewizja Kablowa Stella. Kapituła wyraziła wdzięczność wszystkim opiekunom i dyrekcjom szkół, w Stalowej Woli dyrektorowi Piotrowi Zajewskiemu i Annie Woś, a w Opatowie dyrektorowi Barbarze Kasińskiej a w szczególności zasłużonej dla Festiwalu Małgorzacie Grządziel. Za wzbogacenie Biblioteki po powodzi w Trześni Szkoła w Opatowie otrzymała Podziękowanie z podpisem Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.


ZS im. Tadeusza Kościuszki13 kwietnia 2011 r. Zespól Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli na auli szkolnej przedstawił spektakl teatralny pt. „Tam, gdzie spadają Anioły”, przygotowany przez klasę I b pod kierownictwem Pani Renaty Pachacz. Główna bohaterka Ewa wychowywana jest w ciepłej rodzinnej atmosferze dopóty, dopóki nie pojawiły się czarne anioły, które zburzyły sielską atmosferę i spowodowały znieczulenie rodziców, którzy zajęli się swoimi sprawami nie bacząc, że córka ich potrzebuje. Dla Ewy najbliższy jest obrazek z Aniołem Stróżem podarowany przez babcię. To właśnie Anioł Stróż koi jej samotność i wypełnia pustkę w sercu. Kiedy okazuje się, że dziewczynka jest poważnie chora, Anioły sprawiają, że rodzice zostają uwolnieni od sił ciemności zasłaniającym im najważniejsze wartości rodziny. Przesłaniem tego programu są słowa: „Jeśli cierpisz, wciąż żyjesz, pogódź się z tym”. Anioł Stróż każdego dnia toczy walkę ze złem po to, by pomóc każdemu z nas wykorzystać czas na poprawę. Kapituła w składzie Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Tadeusz Janda i Anna Nowak z KUL podziękowali młodym artystom za bogaty w treści, muzykę i ruch spektakl.


Janów LubelskiW poniedziałek, 11 kwietnia br. Kapituła pojechała do Janowa Lubelskiego, gdzie w Zespole Szkół Zawodowych uroczyście dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej i posadzenia Dębu Pamięci. Następnie w Domu Kultury zgromadziła się młodzież z trzech janowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz goście w osobach: Starosta Powiatu Jerzy Bielecki, Wicestarosta Włodzimierz Gomułka, wiceburmistrz Czesław Krzysztoń i dyrektorzy tych szkół. Pierwsza prezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza pt. „Miłość a nienawiść, dobro a zło” przybliżyła nam fragmenty wspomnień z życia Pauliny, tegorocznej maturzystki, która po kilkunastomiesięcznej walce z chorobą odeszła do Domu Pana. Poznaliśmy kolejne etapy jej przemiany duchowej. Na początku był bunt i pytania do Boga - dlaczego ja? Potem opieka rodziców, bliskość brata utwierdzały Paulinę w miłości, opieka wolontariuszki budziła nadzieję na pokonanie choroby i na końcu nastąpiło pogodzenie się z wolą Boga i powierzenie swojego cierpienia Ojcu Pio i Janowi Pawłowi II. Całości prezentacji dopełniały pieśni „Dzięki Ci Boże za ten krzyż”, „Jak na deszczu łza”, „Nie daj się zachmurzyć swemu niebu” i slajdy z pięknych chwil z życia Pauliny. Nad całością przygotowań czuwała Pani Dyrektor Bożena Ćwiek, S. Dariela Cebulska i Pani Dorota Rachwalska. Pan Starosta w słowie refleksji na temat programu podkreślił potrzebę istnienia Festiwalu ze względu na poruszanie wartości chrześcijańskich ważnych w życiu młodego człowieka.
W drugiej części Zespół Szkół Zawodowych pod czujnym okiem Anny Szmidt i Ks. Mirosława Gajewskiego przywołał poszczególne stacje Drogi Krzyżowej w programie pt. „Pójdę z Tobą drogą krzyża”. Modlitwa, zadumanie, wielokrotne spojrzenie na Chrystusa oczami zwykłego człowieka pozwoliły nam dołączyć do grona idących za Nim na Golgotę i towarzyszyć Mu aż do śmierci krzyżowej. Zwycięstwo Bożego Ducha w człowieku to zwycięstwo dobra nad złem. Każdą stację poprzedzała odpowiednio tematyczna pieśń w wykonaniu uczniów.
Trzecia część składała się z kilku scenek, w których ten sam bohater stopniowo zmienia się w dobrego człowieka, przechodząc kolejno drogę od nałogów, nieposłuszeństwa wobec rodziców, trafia na lekcję religii, na której poznaje życiorysy, działalność i wpływ na losy Ojczyzny, jakie wywarł Ks. Jerzy Popiełuszko i Papież Polak. Kiedy nawiedzają go duchy ciemności, chłopiec postanawia zwyciężyć w sobie zło. Utwory wokalne stosownie dobrane, podkreślały wagę wszystkich ziarenek dobra tej autorskiej prezentacji. Opiekunem młodzieży z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa jest Ks. Piotr Cecuła. Wszystkie prezentacje zostały zarejestrowane przez TV „Stella”.


KLO31 marca 2011r. Katolickie Liceum im. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowało program wokalno - muzyczno - poetycki pod kierunkiem Pani Mai Bińczak pt; „Oto Ja Służebnica Pańska..”. Młodzież z całej szkoły zgromadzoną w sali Patrona oraz Kapitułę w składzie: Pani Ewa Sęk, Ks. Mariusz Kozłowski, Pani Alicja Szewczyk, Ewelina Powroźnik i Martyna Kruk z KUL Stalowa Wola powitał Dyrektor Ks. Krzysztof Mikulski. Prezentacja zawierająca kolejne ważne wątki z życia, zachowania i postawy Maryi względem Bożego planu zbawienia ozdobiona została przez młodzież przepięknymi pieśniami. Ponadto uczniowie ukazali nam rolę Maryi w naszym życiu, ściśle złączoną z Osobą Jezusa Chrystusa. Podkreślały to utwory poetyckie Leopolda Staffa, Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły, które mówiły o Maryi, „żywej Monstrancji”, o Matce spod Krzyża i Wieczernika, oraz pokazywały, że możemy zawierzyć Maryi i bezgranicznie oddać się Jej duchowemu macierzyństwu na drodze prowadzącej do Jej Syna.

II LO Kolejną szkołą , która zaprosiła w swe podwoje Kapitułę Festiwalu „Eutrapelia” było II Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autorski spektakl teatralny pt. „Świadkowie zwyciężania zła dobrem” został przygotowany przez uczniów klasy II d z wychowawcą Panią Elżbietą Jankowską, przy współpracy z Panią Urszulą Heba i Ks. Rafałem Kułagą. Kanwę spektaklu stanowiła opowieść Franciszka Gajowniczka o losach Polaków więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, o terrorze stosowanym przez Niemców, ale też gestach nadziei okazywanych przez współwięźniów. Franciszek Gajowniczek przedstawił prawdę historyczną z życia ostatnich dni O. Maksymiliana Kolbe, który podarował mu życie, ginąc w bunkrze głodowym. Pośród drutów kolczastych naprzeciw złu wyszło dobro. To właśnie te zasieki ułożone między widownią a sceną przedzieliły przestrzeń między nami i tą historią sprzed lat. Wszyscy jednak odczuli jedność między tamtymi Polakami czasów wojny a współczesnym pokoleniem.
Kapituła podziękowała młodym artystom za wzruszający i przejmujący program, a Dyrektorowi Panu Jerzemu Nowakowi za stwarzanie warunków do realizacji zadań festiwalowych.


ZS Nr 1 w Tarnobrzegu25 marca 2011 r. Kapituła Festiwalu udała się do Zespołu Szkół Nr 1 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu. Młodzież przedstawiła montaż słowno - muzyczny pt. „Ten zwycięża, kto miłuje”, przybliżający nam postać Wielkiego Wychowawcy Narodu Polskiego. Życiorys Kardynała, połączony z poezją Księdza Jana Twardowskiego, Romana Brandstaettera i pieśniami w wykonaniu Marioli Sądej ukazał nam Kapłana wiernego Bogu i Ojczyźnie, niezłomnego w wierze, „Kardynała z żelaza”, znoszącego z godnością przeciwności. W czasie internowania w Komańczy Ks. Kardynał stworzył program Nowenny do Matki Bożej Królowej Polski oraz tekst Ślubów Jasnogórskich. Artyści przypomnieli nam, że to Kardynał oddał Polskę na wyłączność Maryi w niewolę miłości. Młodzież na zakończenie programu przekazała przesłanie Prymasa, że można zakwitnąć jak kwiat, być lotnym jak ptak i przejść przez cały świat, ale tak, by przynieść dobre owoce. Wykonawcy programu złożyli róże u stóp wizerunku Patrona szkoły.
Pani Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk podziękowała Pani Dominice Ślęzak za przygotowanie z młodzieżą pięknej i wzruszającej prezentacji, Dyrekcji szkoły Panu Tadeuszowi Nowakowi i Pani Beacie Rodzeń za tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi młodych ludzi w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich.
Ekipa TV Stella ze Stalowej Woli dzięki życzliwości Prezesa Pana Zdzisława Gawędzkiego rejestruje wszystkie wydarzenia na szlaku Eutrapelii.


ZS w Wólce Gościeradowskiej24 marca 2011 r. Zespół Szkół w Wólce Gościeradowskiej powitał Kapitułę Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” w składzie Pani Ewa Sęk, Ks. Mariusz Kozłowski, Pani Aneta Michalczyk - studentka WZNoS KUL w Stalowej Woli i Pani Alicja Szewczyk. W XIV edycji młodzież we współpracy Ks. Stanisława Zioło i Ks. Diakona Adriana Morgasia przygotowała program poetycko - wokalny pt. „Ojciec Pio - Brat wszystkich ludzi”, przybliżający życiorys tego niezwykłego Kapłana. Cały program składał się ze scen przedstawiających kolejne etapy Jego życia, przeplatanych litanią do Ojca Pio. Życie tego wybranego przez Chrystusa i naznaczonego stygmatami Kapłana przepełnione było modlitwą, medytacją, postem, a przede wszystkim utożsamianiem się z samym cierpiącym Jezusem na Drodze Krzyżowej. Młodzież ukazała, jak wielką rolę służebną pełnił O. Pio wobec wszystkich ludzi, którzy się z nim spotkali i w Jego osobie widzieli cierpiącego Chrystusa. Przeżywali oni Jego Mękę i szli razem z Nim na Golgotę swojego życia, by móc pokonywać własne słabości i zwyciężać wszelkie zło. W przekazie artystycznym ukazano, jak wielką moc ma żarliwa modlitwa do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej. Pokazano to na przykładzie wyproszenia łaski uzdrowienia dla niewidomej dziewczyny i łaski dobrej spowiedzi świętej dla zatwardziałego grzesznika. Kapituła podziękowała Pani Dyrektor Bernardzie Jarzynie za wychowywanie młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich. Zwróciła uwagę na odpowiednio dobrane i synchronizowane utwory muzyczne i wokalne, podkreślające refleksyjne przeżycia. Program zrealizowany został według autorskiego scenariusza Ks. Diakona Adriana Morgasia. Całość zarejestrowała telewizja kablowa „Stella” ze Stalowej Woli w osobach Pana Pawła Oszusta i Jacka Marchewki.


ZSE OstrowiecZespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim 24.01.2011r. zainaugurował przeglądy w szkołach XIV edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” spektaklem jasełkowym pt. „Dobro zwycięża energią miłości” w reżyserii Pani Lidii Mieczyńskiej, przy współpracy Pani Małgorzaty Dyjach, Elżbiety Krawczyk i Ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego. Spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza przedstawiała stworzenie człowieka, w którego Bóg tchnął życie i miłość. Następnie został on poddany próbie, w której zło go pokonało. Modlitwa i prośba do Stwórcy sprawiła, że Bóg posłał swojego Anioła aby go uwolnił z kajdan zła, ponieważ Obraz Boży w tym człowieku nie mógł zostać zburzony na zawsze przez pychę, zazdrość i rozpacz. W drugiej części uczestniczyliśmy w lekcji religii, podczas której uczniowie realizując ćwiczenia doszli do wniosku, że każdy może zostać świętym, jeżeli kocha, troszczy się o drugiego człowieka, bierze dobry przykład z najbliższych i dobrem zwycięża wszelkie zło. Pan Jezus rodzący się w stajence powinien rodzić się w sercu każdego z nas. Przychodzi, by uczyć nas miłości i nią się z nami dzieli. Każde dobro uczynione drugiemu człowiekowi powraca spotęgowane energią miłości. Rzeczywiste sceny spektaklu synchronizowały się z odpowiednio dobraną prezentacją multimedialną, wokalem i muzyką. Kapituła w składzie dr Ewa Sęk, Ksiądz dr Mariusz Kozłowski i Alicja Szewczyk obejrzała ten wzruszający program w Domu Dziecka, którym opiekują się Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, a patron medialny - TV „Stella” ze Stalowej Woli utrwaliła to spotkanie w kadrze obiektywu. Kapituła Festiwalu wdzięczna jest Siostrom Franciszkankom za przyjęcie Festiwalu i stworzenie wspanialej atmosfery tego wydarzenia, które od razu zadomowiło się w Naszym Domu prowadzonym przez Siostry.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka