Eutrapelia 2010 Spotkania w szkołach


9 czerwca 2010 roku Kapituła gościła w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarneckiego w Nisku. Program artystyczny pt. „Bądźmy świadkami miłości” przygotowała młodzież pod kierunkiem Pani Moniki Krawiec. Był on zwieńczeniem wszystkich katechetycznych rozważań na temat Bożego Miłosierdzia, działalności charytatywnej wspierającej Misje i współpracy z różnymi organizacjami, gdzie widoczna jest potrzeba miłości bliźniego. Młodzież swoją całoroczną działalność podsumowała w kilkunastu wątkach z Dzienniczka Św. S. Faustyny Kowalskiej, podkreślających źródło miłości i dobroci Boga oraz Moc Miłosierdzia Bożego. Uczniowie wspomnieli o modlitwie przez Koronkę i zwrócili uwagę na Święto Bożego Miłosierdzia. Przybliżyli także historię Sanktuarium w Łagiewnikach. Pokazali ciekawą historię alpinisty jako alegorię do codziennej naszej wędrówki ze wskazaniem na zaufanie i zawierzenie Bogu. Cały program ozdobił piękny śpiew solistek i chóru. Temat podjęty przez młodzież pogłębił Ks. Witold Szczur - Diecezjalny Duszpasterz Dzieci i Młodzieży. Pan Dyrektor Jerzy Stelmach podziękował członkom Kapituły i wyraził zadowolenie, że szkoła od wielu lat bierze czynny udział w prezentacjach festiwalowych. Na zakończenie Ks. Franciszek Grela udzielił wszystkim błogosławieństwa i wspólnie została zaśpiewana pieśń pt. „Zaufaj Panu już dziś”.

Opatow24 maja 2010 r. ostatni z tegorocznych Półfinałów Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA gościł w Opatowie. Gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego, wieloletni i zasłużony animator EUTRAPELII. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. koncelebrowaną pod przewodnictwem O. Gwardiana Tacjana Mroza, współkoncelebransami byli Ks. Krzysztof Czajkowski, B. Ezechiel Rafał Lasota a wspomagał organizować spotkanie O. Adrian Loryś. W Homilii Ojciec Tacjan nawiązał do Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła, której miłość jest doskonała a opieka skutecznie prowadząca do Jezusa. W modlitwie zgromadzenie zwracało się do Ducha Świętego o zbawcza moc i działanie w życiu każdego z nas, w życiu Narodu i Kościoła. W modlitwach pamiętano w szczególności o rodzinach dotkniętych powodzią. Oprawę Liturgii pięknie przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 i z Zespołu Szkół Nr 2. Obydwie szkoły uczestniczyły również w spotkaniu w Auli szkolnej, gdzie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele, dyrekcje oraz goście przeżywali prezentacje artystyczne. Pierwszą z nich był program pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Boga” ze znakomitą obsadą dziewcząt i chłopców, którzy przygotowali program pod kierunkiem Pani Małgorzaty Grządziel. Drugi z nich to prezentacje wokalno - muzyczne duetu z Zespołu Szkół Nr 1 przygotowane pod kierunkiem Pani Edyty Gwoździk. Solidarnym gestem płynącym z serca było przekazanie przez młodzież pączków i krówek opatowskich dla powodzian, aby im chociaż trochę osłodzić te trudne chwile. Dary zostały przekazane do ośrodka Caritas Diecezji Sandomierskiej przez ręce Kapituły, która tą okrężną drogą wracała do Stalowej Woli i Racławic. Kolejne i stałe inicjatywy na rzecz poszkodowanych są i nadal będą podejmowane w środowisku Opatowa, Stalowej Woli i Racławic. Spotkanie w Opatowie przyniosło po raz kolejny potwierdzenie, że potrzebne jest jednoczenie się przy wartościach chrześcijańskich, a Festiwal EUTRAPELIA znalazł już swoje stałe miejsce w kalendarzach szkolnych, by takie jednoczenie było możliwe. Podkreśliły takie stanowisko dyrekcje obydwu szkół opatowskich w osobach Pani Jolanty Gubernat i Pani Barbary Kasińskiej. Kapituła wyraziła słowa uznania i wdzięczności za wspaniałą atmosferę w szkolnych społecznościach Opatowa, a także za wielki dar jakim jest przeżywanie Mszy Św. sprawowanej w pięknym Klasztorze Ojców Bernardynów w Opatowie. Półfinał Opatowski zakończył tegoroczny etap szkolny EUTRAPELII.


Janow Lubelski21 maja 2010 r. w Janowie Lubelskim miał miejsce kolejny Półfinał Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA. Rozpoczął się Mszą Św. w Sanktuarium Maryjnym sprawowaną przez Ks. Mirosława Gajewskiego, Ks. Krzysztofa, Ks. Witolda Szczura - przewodniczącego Liturgii i Ks. Krystiana Lubińskiego. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z S. Darielą Cebulską przygotowała oprawę Liturgii, ubogacając ją pięknym śpiewem przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Na zakończenie Mszy Św. Kustosz Sanktuarium Ks. Dziekan Jacek Staszak w imieniu Dyrektora Pani Bożeny Ćwiek zaprosił wszystkich gości i młodzież szkół janowskich do Auli LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza na program artystyczny. Rozpoczęła go pieśń „Łodź” w wykonaniu reprezentantki Zespołu Szkół a potem spektakl teatralny pt. „Zraniony Pasterz” w wykonaniu gospodarzy. Następnie gościnnie wystąpił Zespół Szkół z Grębowa pod kierunkiem Ks. Krystiana Lubińskiego w trzech pantomimach pt. „Wcielenie”, „Odkupienie”, „Zbawienie”. Pomiędzy spektaklami wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu solistów z Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim. Na uroczystość przybyli J.E. Ks. Bp. Edward Frankowski i Ks. Infułat Edmund Markiewicz - wielcy przyjaciele młodzieży festiwalowej oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół janowskich na czele z Panem wicestarostą Piotrem Górą. Pani Dyrektor Bożena Ćwiek wyraziła radość i wdzięczność Ks. Biskupowi za przybycie i obecność, w bardzo trudnym czasie powodzi, która dotknęła miejscowości naszej Diecezji. Ks. Biskup podsumowując to uroczyste spotkanie podkreślił wartość pracy młodzieży oraz pracę nauczycieli i duszpasterzy. Zauważył, że od wielu lat środowisko Janowa Lubelskiego jest bardzo mocno zaangażowane w krzewienie kultury chrześcijańskiej poprzez ten Festiwal i docenił współpracę z władzami lokalnymi. Szczególne podziękowania skierował do Dyrekcji i Organizatorów Festiwalu za wierność wartościom chrześcijańskim i integrację środowisk szkolnych z Diecezji Sandomierskiej. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa w intencji powodzian i niosącym im pomoc. Ks. Biskup Edward Frankowski udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.


Nowa Dęba20 maja 2010 r. Półfinał w Nowej Dębie rozpoczęła w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. dr Mieczysława Wolanina z udziałem Ks. Eugeniusza Nycza, Ks. Antoniego Saneckiego i Ks. Witolda Szczura. We Mszy Św. uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 z Pocztem Sztandarowym, Zespołu Szkół nr 2 i Gimnazjum w Nowej Dębie wraz Dyrekcją, Nauczycielami i Katechetami. Uczestnicy zadbali o piękną oprawę Liturgii, w szczególności z zachwycająco śpiewającą scholą, przygotowali dary ofiarne. W homilii ks. Mieczysław Wolanin nawiązał do przeżywanych trudnych wyzwań, w których trzeba uczyć się ufać Bogu. Zgromadzeni modlili się w intencji powodzian i osób niosących im pomoc. Wielkimi Nieobecnymi w spotkaniu byli Księża Biskupi, którzy jednocząc się duchowo, w tym czasie spieszyli z pomocą powodzianom tak ciężko doświadczonym przez żywioł wody Wisły i Trześniówki. Nie przybyli także na spotkanie uczniowie ze szkół zaproszonych z prezentacjami a przeżywającymi dramaty rodzinne związane z tymi wydarzeniami. Na zakończenie Mszy św. Pani Dyrektor Janina Lubera podziękowała Ks. dr Mieczysławowi Wolaninowi za przewodniczenie Eucharystii i Słowo Boże skierowane do Jej uczestników. Władze Miasta nie brały czynnego udziału w uroczystościach, również z powodu zaangażowania w służbę społeczną, ale przyczyniły się do tego, aby to spotkanie mogło być zrealizowane w Nowej Dębie. Następnie wszyscy przeszli do Domu Kultury na część artystyczną uroczystości, w której teatr „Anidia” z Zespołu Szkół nr 1 przedstawił spektakl pt. „Chodź człowieku coś ci powiem”, po nim młodzież z Zespołu Szkół w Jeżowem zaprezentował w scenie pt. „Bóg jest miłością” walkę dobra ze złem. Ostatnią prezentacją była sztuka - niespodzianka autorstwa jednego z tegorocznych maturzystów pt. „Bezkres legendy”. Całość programu artystycznego ozdobił przepiękny śpiew w wykonaniu Natalii Kłosowskiej, która ostatni utwór zadedykowała wszystkim uczestnikom Półfinału. Przedstawienia spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem szczególnie ze strony młodej widowni. Miła atmosfera panująca podczas spotkania była w dużej mierze zasługą gospodarza Domu Kultury - dyrektora Krystiana Rzemienia otwartego na wszelkie działania artystyczne. Po spektaklu młodzież podziękowała Organizatorom Festiwalu za nieoceniony wkład pracy na rzecz wychowania młodzieży w kulturze polskiej oraz za dawanie świadectwa wiary chrześcijańskiej. Na zakończenie spotkania Ks. dr Mieczysław Wolanin poprowadził wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny, wszystkich dotkniętych powodzią w Diecezji Sandomierskiej i udzielił błogosławieństwa. Kapituła Festiwalu wyraża wdzięczność Pani Dyrektor Janinie Luberze oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przeżycia Półfinału w Nowej Dębie, za zaangażowanie i odważne podejmowanie trudnych wyzwań organizacyjnych i wychowawczych.


ZS K19 maja 2010 r. w Klimontowie miał miejsce pierwszy z Półfinałów Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Poświęcony był on postaci Św. Siostry Urszuli Ledóchowskiej. Uroczystości rozpoczęły się w Kolegiacie pw. Św. Józefa prelekcjami znakomitych Gości: S. prof. Zofii Zdybickiej i S. Małgorzaty Krupeckiej. Siostrom towarzyszyła S. Krystyna Marek. Tematyka obejmowała biografię, działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży oraz wierną służbę Bogu Świętej Urszuli. Prelekcjom towarzyszyła wystawa bogata w treści i fotografie o historii rodziny Ledóchowskich, rodu związanego korzeniami z Klimontowem. Zaproszeni goście wraz z uczniami i Gronem Pedagogicznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięli udział we Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Edwarda Frankowskiego, z udziałem Ks. prałata Adama Nowaka. Dyrektor szkoły Pani Maria Kubik powitała bardzo serdecznie Ks. Biskupa dziękując za przybycie i prosząc o ofiarowanie Mszy Św. w intencji pomyślnego zakończenia przewodu dotyczącego nadania imienia szkole Św. S. Urszuli Ledóchowskiej. Młodzież z Panem Łukaszem Rojkiem przygotowała bogatą oprawę Liturgii, a w procesji z darami poniosła m.in. scenariusz Misterium pt. „Jeszcze Polska nie umarła, dopóki kochamy”. Po Mszy Św. wszyscy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przygotowane na tę uroczystość Misterium o Św. Urszuli Ledóchowskiej według scenariusza i reżyserii Ks. Wojciecha Zasady. Była to premiera dwunastej autorskiej sztuki Ks. Wojciecha Zasady i jednocześnie Teatru Apostolos. W prezentacji wykorzystano środki multimedialne, utwory Fryderyka Chopina, teksty o polskim krajobrazie, fotografie artystyczne i dokumentacyjne archiwalne dotyczące działalności S. Urszuli. Niezwykle ciekawą formą zastosowaną w spektaklu było połączenie planu filmowego i teatralnego jako przenikających się rzeczywistości obrazujących sceny historyczne i biograficzne a także sytuacyjne z życia Siostry Urszuli Ledóchowskiej. Przybliżając historię Św. S. Ledóchowskiej twórcy sztuki pokazali ją jako wychowawczynię i nauczycielkę przygarniającą ludzi młodych, poświęcającą czas i dobra materialne dzieciom, młodzieży i studentom. Bogaty przekrój miejsc w których działała Święta Urszula, w tym nawet daleki Sankt Petersburg w scenerii białych nocy, gdzie zbierała „rozdrobnione okruchy chleba polskości”, ukazywał rozmach i wielki format siostry z hrabiowskiego rodu, umiejącej radzić sobie w różnych uwarunkowaniach kulturowych i społecznych. Dowiedzieliśmy się jak Siostra Urszula pokonywała trudności, jak wzbudzała potrzebę Boga, jak szukała wsparcia i pomocy dla swojego kraju. Usłyszeliśmy w aktorskim wykonaniu jej płomienną mowę gdy podkreśla bogactwo polskiej przyrody, tajemnicę Polskiej Ziemi usianej grobami i krzyżami, Ziemi bogatej w serca przepełnione miłością do Ojczyzny. Młodzież zaznaczyła, że wpatrując się w oblicze Chrystusa, jednocząc się z Nim konającym na Krzyżu niosła przez całe swoje życie nowinę Miłości Ewangelicznej, która jest twórcza, skuteczna i nadal aktualna. Za Jej osobowość i działalność została beatyfikowana i kanonizowana przez Jana Pawła II. W uroczystościach Eutrapelii w Klimontowie wśród zaproszonych gości uczestniczył Wójt Klimontowa Pan Ryszard Bień. J.E. Ks. Bp Edward Frankowski podziękował i pobłogosławił całej Społeczności uczniowskiej i wychowawczej na dalsze przygotowania do przyjęcia przez Szkołę Imienia świętej Urszuli Ledóchowskiej. W modlitwie pamiętano również o powodzianach i tych, którzy niosą im pomoc w obecnej chwili w naszej Diecezji Sandomierskiej i w całej Polsce.


ZS314 maja 2010 r. gościliśmy w Zespole Szkół nr 3 im. króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli, która po raz XIII czynnie uczestniczy w Festiwalu EUTRAPELIA. Dzisiejsza prezentacja pt. „Mój Chrystus połamany” została przygotowana przez Panią Martę Tracz, Panią Dorotę Wdowiak i Panią Renatę Pokorę we współpracy z Ks. Grzegorzem. Spektakl teatralny wzbogacony był piękną scenografią, składającą się z różnorodnych elementów, komponujących się w całość. Pokazano, jak figurka Jezusa, leżąca pośród różnych przedmiotów jest nie zauważana przez kolejnych kupujących aż do momentu, kiedy przychodzi zakonnik i nabywa tę figurkę, która nie ma rąk i nóg. Kiedy bierze ją do rąk, Chrystus przemawia tłumacząc mu, że Jego brakujące części ciała były wielokrotnie potrzebne ludziom w różnych sytuacjach życiowych. Życzy sobie, aby Jego części były oparciem, pociechą, dobrą radą, pomocą wyrażaną przez dobre uczynki ludzi. Chrystus uczy, abyśmy pomagali sobie nawzajem dźwigać życiowe krzyże w imię Jego Miłości, szli tam, gdzie ta Miłość nie dociera i dzielili się Nią, ilekroć zajdzie taka potrzeba. Przesłanie Chrystusa połamanego, bolejącego i zakrwawionego, bardzo mocno wpłynęło na przemianę postaw osób, które wcześniej dokonały złych wyborów życiowych dróg. Młodzież w spektaklu pokazała, że to Chrystus realizuje Dzieło Boże i opowiada historię Zbawienia naszymi rękoma. Spektakl kończą słowa Chrystusa: „To Wy jesteście Biblią i Dobrą Nowiną, zapisaną w słowach i czynach, niesioną w przyszłość ze światłem Mojej miłości”, a młodzież odpowiada słowami pieśni „Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany”. Kapituła podziękowała Dyrektorowi panu Pawłowi Ciołkoszowi za kontynuację wieloletniej tradycji szerzenia kultury polskiej poprzez prezentacje artystyczne i stały udział w Festiwalu.

ZSOZespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście prezentację Festiwalową rozpoczął uczestnictwem we Mszy Św. sprawowanej przez Ks. Rafała Auguścika w intencji J.E. Ks. Biskupa Seniora Wacława Świerzawskiego w dniu urodzin. Po Mszy św. Kapituła udała się do Czcigodnego Jubilata i złożyła życzenia i kwiaty. Następnie w sali gimnastycznej wraz z młodzieżą, nauczycielami przeżyła program artystyczny pt. „Zaniósł na Krzyż nasze grzechy”. Młodzi artyści przypomnieli, że w naszej życiowej wędrówce są zawsze dwa ślady - Boga i człowieka. Jeżeli jest tylko jeden, to Bóg dźwiga nas wraz z naszym bagażem grzechów. Krzyż od wieków jest symbolem codziennego trudu, wyrzeczeń, wysiłków, stanem smutku, cierpienia, a przede wszystkim jest to znak naszego pojednania z Niebem i braćmi. W kolejnych scenkach młodzież przedstawiła nam, że człowiek popada w nałogi, kłamie, kradnie, złości się, jest egoistą i często zapomina o prawdziwej miłości. Kiedy przychodzi chwila refleksji i zastanowienia, to Jezus nie pyta: „Dlaczego tak postąpiłeś i jak mogłeś to zrobić?”, tylko przebacza i zapewnia o Najwyższej Miłości. Każdy może złożyć swoje grzechy u stóp Krzyża Chrystusa, który tak jak kiedyś w Ogrodzie Oliwnym powierza wszystkich Bogu i oddaje Jego Miłosierdziu. Artyzm programu podniósł piękny śpiew Oli i Agnieszki. Swoją obecnością tradycyjnie zaszczycił Burmistrz Gminy Zawichost Pan Andrzej Wzorek i Wiceburmistrz Robert Dziuba. Z młodzieżą pracował Ks. Rafał Auguścik we współpracy z nauczycielami. Pani Dyrektor Anna Żak gratulując wykonawcom tak wzruszającego programu, podziękowała twórcom Festiwalu, porównując tę ideę do wielkiego Dzieła Bożego.


13 maja na szlak Festiwalu zawitało II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Spektakl przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Ks. Mariusza Bajaka opowiadał historię dziewczyny, która w dniu swoich 18 urodzin dowiaduje się, że jest dzieckiem adoptowanym. Wiadomość ta wstrząsnęła nią dogłębnie i zburzyła dotychczasowy świat wartości. Bohaterka przedstawienia postanowiła odszukać biologicznych rodziców i zrozumieć podjętą przed laty decyzję. Odnalezieni rodzice okazali się ludźmi z marginesu społecznego mocno tkwiącymi w nałogach. Córka litując się nad ich losem uwikłała się w sidła grzechu, bowiem swoja pomoc pojmowała jako wsparcie finansowe, kradnąc systematycznie pieniądze swoim przybranym rodzicom. Kiedy umiera biologiczna matka, córka obwinia się, że nie zdołała jej pomóc. Jej bunt uwidacznia się poprzez żebranie na ulicy i popadanie w nałogi. Pojawiają się również myśli samobójcze, ale słowa Jezusa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię” stają się światłem w tunelu z którego wyłania się zatroskana postać przybranej mamy. Rodzice ze wzruszeniem i radością na nowo przyjęli swoją skruszoną córkę. Główna bohaterka odnalazła swoją wartość, przekonała się, jak wielkim cudem jest Boże Miłosierdzie i zrozumiała też, jak dobrze dotknąć dobra i rozsiewać dobro. Całość spektaklu przeplatana była odpowiednio dobranymi tekstami piosenek w przepięknym wykonaniu grupy śpiewającej. Kapituła Festiwalu wyraziła wdzięczność Ks. Mariuszowi Bajakowi za przygotowaną ucztę duchową i miłą niespodziankę jaką był urodzinowy tort głównej bohaterki spektaklu. Pani Wicedyrektor Grażyna Strojewska - Hegdaj podziękowała młodzieży za twórczy udział i godne reprezentowanie szkoły na Forum Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”.

ZS TZespół Szkół im. St. Staszica w Tarnobrzegu to kolejna szkoła w tym dniu, która zaprosiła Kapitułę do wspólnego przeżywania programu poetycko - wokalnego, opartego na podstawie homilii Jana Pawła II i poezji ks. Twardowskiego przygotowanego według koncepcji Pani Marii Pietrow. Całe spotkanie rozpoczął hymn „Z dawna Polski Tyś Królową” podkreślający znaczenie Maryi w historii naszej Ojczyzny. Dziewczęta przytaczając wątki poetyckie, zastanawiały się nad znaczeniem miłości w życiu człowieka przywołując postać Jana Pawła II, którego kochały ludzie różnych narodów i wyznań. Narodowi polskiemu zostawił przesłanie, aby pielęgnował najwyższe wartości a wtedy nie zatraci własnej tożsamości lecz ubogaci Ojczyznę przez swoje postawy i czyny. Wartości te należy od dziecka przypominać, utrwalać i pogłębiać. Kolejne słowa mówiły o miłosierdziu Bożym, które przewyższa upadki i grzechy, a jeżeli człowiek zaufa, ma siłę oprzeć się złu i je pokonać. Jeden z tekstów mówił o tym, że w naszym stuleciu zło urasta do gigantycznych rozmiarów, jednak miłosierny Bóg daje nam lekarstwo w osobie Św. Siostry Faustyny i Jana Pawła II, którzy swoim życiem i czynami świadczyli o miłosierdziu Bożym płynącym od samego Boga. Jeden z wątków przemówił do nas dotykiem Matki Bożej Bolesnej otaczającej płaszczem swej opieki wszystkie dzieci, które powierzył Jej Chrystus na drzewie krzyża. Na program składało się: mistrzostwo słowa, odpowiedni dobór muzyki, akompaniament gitary i piękny śpiew dziewcząt oraz refleksje pozwalające na zatrzymanie się nad tym co w życiu jest tak naprawdę ważne. Akcentem kończącym spotkanie była wspólnie zaśpiewana pieśń pt. „Chwalcie łąki umajone” i symboliczne bukieciki konwalii. Pani Dyrektor Teresa Żyguła od wielu lat swoja postawą, osobowością i religijnością daje prawdziwe świadectwo wiary swoim wychowankom i zagrzewa ich do pracy w Festiwalu.


RCEZ12 maja 2010 r.Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zaprezentowało program artystyczny pod kierunkiem Pana Wacława Kędziora i Pani Alicji Świder. Kapitułę Festiwalu przywitała bardzo serdecznie Pani Dyrektor Grażyna Habiger - Pipska. W auli licznie zgromadzona młodzież obejrzała prezentację słowno - muzyczno - multimedialną, przybliżającą znaczenie Miłosierdzia Bożego w życiu każdego człowieka. Przedstawione słowo tłumaczyło nam czym jest nadzieja, czym zaufanie wobec Boga i drugiego człowieka i jak trzeba postępować żeby dotknąć Zdroju Miłosierdzia Bożego według obietnicy Chrystusa. Młodzież przybliżając drogę do świętości Siostry Faustyny i wspierającego Ją Ks. Michała Sopoćkę określiła miłość Jezusa „Kwiatem”, a Miłosierdzie Boże „Owocem”. Słowami pieśni przy akompaniamencie gitary Ks. Wiesława Marszałka „Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany i mojej duszy” potwierdziła swoją gotowość do uczestnictwa w dziele odkupienia i obrony Krzyża. Uczeń odtwarzający postać Jezusa Miłosiernego wręczył członkom Kapituły wstążeczki symbolizujące strumienie krwi i wody. W drugiej części twórcy programu przywołali wspomnienia o Katyniu 40’, określając tamte wydarzenia zbrodnią ludobójstwa, „ułamkiem Golgoty Wschodu” i prawdą do końca niewyjaśnioną i nie osądzoną. Przytaczając fragmenty wierszy młodzież stawiała pytania: „Boże czy im się pożegnać dano?”, „Czy ta Katyńska Ziemia nasiąknięta krwią, stanowiąca zbiorową mogiłę może być ogrzana ogniem pamięci?”. Efekt odbioru programu został podkreślony przez wymowną scenografię, bogatą w symbole tożsamości narodowej. Wszystkim biorącym udział sprawiła radość obecność kolegi Mateusza, który był świadectwem dotknięcia Bożego Miłosierdzia.


LOCG11 maja 2010 r. w Domu Katolickim w Sandomierzu młodzież z drugiej klasy I LO „Collegium Gostomianum” zaprezentowała spektakl teatralny „Zagadnienie śmierci jako temat tabu współczesnego świata...”. Program powstał według scenariusza Ks. Wojciecha Zasady, zrealizowany we współpracy z Panią Małgorzatą Proć. Główna bohaterka to uczennica pisząca zadanie domowe na temat współczesnego przeżywania śmierci na przykładzie biografii Jana Pawła II. W pierwszym akordzie odsłony scenicznej ukazany zostaje obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, która na przestrzeni dziejów otaczała opieką, była ratunkiem i wspomożeniem uciemiężonego Narodu Polskiego. W nawiązaniu do zawołania Ojca Świętego „TOTUS TUUS” pojawiają się ważne momenty historyczne, w których miało zawsze miejsce odwołanie się do opieki Matki Bożej. Przybliżone zostają wątki z życia Karola Wojtyły takie jak: wybuch II wojny światowej, wybór na Stolicę Piotrową, I pielgrzymka do Ojczyzny z zawołaniem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, Tej Ziemi”, zryw Solidarności porównany do porywu wiatru wolności, zamach na życie Papieża, w czasie którego Matka Boża prowadziła kule ocalając Jana Pawła II przed śmiercią, stan wojenny w Polsce, upadek Muru Berlińskiego. Jan Paweł II dążył do porozumienia ponad podziałami i był jasnym płomieniem dialogu między religiami. Przez całe życie Papież czuł opiekę Matki Bożej, która towarzyszyła Mu również podczas ostatniej celebracji Drogi Krzyżowej i przejściu do Domu Boga Ojca. W podsumowaniu zadania domowego główna bohaterka napisała; „Biały Pasterzu, czas odpocząć, niech wspomnienie dalekiej Ojczyzny ukołysze cię do wiecznego snu, a Maryja niech Cię powita w progach Ojca Domu”. Przytoczyła też fakt z pogrzebu rzucenia grudki ziemi ojczystej i zamknięcie Księgi Życia. Kapituła podziękowała Dyrektorowi Krzysztofowi Zielińskiemu za stworzenie warunków do prezentacji tak bogatego poznawczo i emocjonalnie spektaklu teatralnego. Dodatkowe uznanie Kapituła skierowała do Autora scenariusza, Wychowawczyni, a także do samej Młodzieży, która po zakończeniu prezentacji w spotkaniu dyskusyjnym ukazała swoje własne rozumienie najważniejszych wartości i postawę wobec nich. Znajomość historii Polski i poszanowanie dziedzictwa narodowego, jaką wykazali się młodzi rozmówcy napawa optymistycznym spojrzeniem na młode pokolenie Polaków i przyszłość Polski.

ZS IIPo raz XIII Zespół Szkół nr 2 w Opatowie zaprosił Kapitułę Festiwalu w progi swojej szkoły. Tam powitała nas młodzież, która przygotowała program artystyczny pod opieką Pani Małgorzaty Grządziel, tym razem według scenariusza jednej z uczennic klasy II, na podstawie tematu: „Ułuda budowania szczęścia bez Boga...”. Przeżywaliśmy historię Marysi - młodej dziewczyny, wychowywanej przez zapracowanego ojca, rozgoryczonej i zawiedzionej swoim życiem, poszukującej prawdziwego szczęścia. Miała ona pretensje do Jezusa Miłosiernego, spoglądającego z pamiątkowego obrazka, który otrzymała od babci, zadając pytania: dlaczego nie było Go w tedy, kiedy był jej potrzebny?, dlaczego nie wysłuchał jej próśb ani modlitw?, dlaczego została tak mocno doświadczona przez los? Na swojej drodze spotyka chłopca, który próbuje ją pocieszyć opowiadając o Chrystusie. Tłumaczy jej, że Zbawiciel kocha wszystkich ludzi, że człowiekowi dał całą Swoją miłość oddając za niego życie na Krzyżu. Młodzież w scence rodzajowej pokazała, że Marysia jest symbolem człowieka słabego. Podatnego na pokusy dzisiejszego świata, popadającego w grzech, który pozbawia istoty człowieczeństwa. Kiedy człowiekowi wydaje się, że nie może wyrwać się z sideł szatańskich, wtedy Zbawiciel z całą swoją mocą podnosi go, ścierając szatana w proch. Dla Miłosiernego Boga każdy człowiek jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Zrozumiała to Marysia i w promieniach Chrystusa Miłosiernego znalazła ukojenie i szczęście. Końcowym akcentem było otoczenie wszystkich przybyłych na prezentację szarfami, symbolizującymi strumienie krwi i wody, wypływającymi z Serca Jezusa Miłosiernego. Kapituła Festiwalu pogratulowała Autorce scenariusza i wszystkim Wykonawcom, a także skierowała podziękowanie za poruszenie najwrażliwszych strun ludzkiej duszy. Na szczególne wyrazy podziękowanie zasługuje Grupa artystów za podzielenie się podczas spotkania po prezentacji własnymi refleksjami na temat wiary w Jezusa Chrystusa i świadectwa tej wiary w życiu każdego z nich. Jednocześnie, gorące wyrazy wdzięczności skierowane zostały do Pani Małgorzaty Grządziel, która od początku trwania Eutrapelii, z wielką żarliwością serca wprowadza wychowanków na drogę poszukiwania Jezusa i ukazywania Jego Obecności poprzez wyrazy form artystycznych.


10 maja 2010 r. Liceum Ogólnokształcące w Grębowie zadebiutowało w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” pantomimą według Tryptyku o Miłosierdziu Boga przygotowanym przez młodzież pod kierunkiem Ks. Krystiana Lubińskiego. W pierwszej scence pt. „Wcielenie” młodzież przedstawiła nam losy człowieka, który napotyka w swym życiu przedstawicieli różnych kręgów kulturowych i religijnych. Jedynie osoba Jezusa Chrystusa zadaje mu pytanie: „czy chcesz być wolny?” i udziela pomocy, wyciągając człowieka z ciemności grzechu do światła Krzyża. Druga pantomima pt. „Odkupienie” powiedziała nam, że przez Krzyż prowadzi droga ku zbawieniu i Jezus za każdego człowieka jest gotowy oddać życie - „Tak Bóg umiłował świat, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. W ostatniej części pt. „Zbawienie” Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty działając w harmonii, ożywiają w człowieku wiarę, dodają otuchy i nadziei, pokazując, jak ważna jest współpraca. Bóg w Trójcy Jedyny ożywia natchnieniem ludzi jak instrumenty, po to by podążały za Jego głosem. Wszystko jest dobrze, dopóki nie pojawi się ktoś egoistyczny, by zburzyć harmonię jedności. Młodzież pokazała nam, że musimy mieć nastrojoną duszę, by odczytać właściwe dźwięki dobra i piękna, a tym samym przeciwstawić się złu. Walka Chrystusa z Szatanem toczy się nawet o jednego najmniejszego człowieka, który ma szansę na poprawę i nawrócenie, musi tylko podjąć właściwą decyzję komu chce służyć. Ozdobą prezentacji była grupa śpiewająca przygotowana przez pana Piotra Jajko. Kapitułę gościnnie podjęła Pani Alicja Kubiak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grębowie.

KLO Kapituła „EUTRAPELII” w tym dniu zagościła w kolejnej debiutującej szkole - w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Stalowej Woli gdzie powitał ją Ks. Dyrektor Tomasz Orzeł. W sali gimnastycznej ozdobionej bogatą scenografią uczestniczyliśmy w programie modlitewno - refleksyjnym, skupiającym się na rozpoznaniu prawdy, uwielbieniu Boga oraz myśli - jak podążać do Ojca, który jest w Niebie, na podstawie „Dzienniczka Św. Siostry Faustyny” i wzoru Błogosławionego Michała Sopoćko. Twórcy programu snuli refleksje na temat zbawczej roli Boga, prosili o mądrość w podejmowaniu decyzji, w utwierdzaniu w tym co dobre, umiejętności bycia pobożnym i kierowaniu się w życiu miłością. Słowa modlitwy płynące ze szczerego serca mówiły o jedności z Bogiem, umiejętności czerpania ze zdrojów Miłosierdzia Bożego, a także pokornej służbie bliźnim. Refren ostatniej pieśni „My chcemy więcej Ciebie, więcej łaski i Twojej miłości” zabrzmiał jak prośba i błaganie płynące do Boga jak woń kadzidła. Młodzież w tym programie przybliżyła nam znaczenie Miłosierdzia Bożego, które nigdy się nie wyczerpuje i pomimo ułomności i upadków każdy człowiek może liczyć na miłość Bożą. Miłym akcentem przeplatającym słowo, był przepiękny śpiew przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i bębenka. Program powstał pod kierunkiem i inspiracją Ks. Augustyna Łyko.


ZSR7 maja 2010 r. Kapituła Festiwalu „Eutrapelia” została zaproszona w progi Zespołu Szkół Rolniczych w Sichowie Dużym przez Panią Dyrektor Annę Durlej na debiut prezentacji festiwalowej pt. „Wierni Miłości - Świadek Miłości Bożej, Jan Paweł II”. Program poetycko - muzyczny rozpoczęła pieśń „Barka” w wykonaniu Marzeny, a poszczególnym refleksjom i medytacjom towarzyszyła bogata prezentacja multimedialna przedstawiająca Papieża w Jego posłudze w czasie trwania Pontyfikatu. Młodzież żeńska przybliżyła nam w swoich słowach teksty Jego poezji, wątki z listów pasterskich, z niektórych przemówień podczas pielgrzymek, traktując te przesłania jako Testament, który nam wszystkim pozostawił. Mogliśmy wysłuchać wspomnienie „Górskiego strumienia”, zdumienia człowieka nad jego stworzeniem na obraz i podobieństwo Boga, tajemnicę początku i końca istnienia świata, a nawet zapewnienie, że „To przemijanie ma sens”. Uczennice w programie przypomniały nam o czuwaniu i gotowości na przyjście Pana oraz by być człowiekiem sumienia zwyciężając zło w sobie. Ostatnim akcentem było przesłanie Sługi Bożego Jana Pawła II - „Będę was kochał z Nieba, jak kochałem na ziemi”. Członkowie Kapituły wyrazili słowa wdzięczności Pani Dyrektor szkoły za stworzenie klimatu sprzyjającego twórczemu rozwojowi swoich uczniów, a Ks. Maciejowi Gubernatowi za inicjowanie i przygotowanie artystyczne młodzieży. Zwrócili także uwagę na piękne otoczenie szkoły i dbałość o jej wizerunek.


Teatr GONG5 maja 2010 r. w „Eutrapelii” Teatr „Gong” z Zespołu Szkół w Tarnobrzegu - Miechocinie zaprezentował program pt. „Trzeba dobrym być jak chleb”. Młodzież przybliżyła biografię Św. Brata Alberta w słowie i prezentacji multimedialnej. Twórcy ukazali nam, że w dzisiejszym świecie można być cichym, pokornym, służyć ludziom, być czułym na ubóstwo drugiego człowieka i świadczyć Miłosierdzie Boże wszystkim potrzebującym. Święty Brat Albert zrezygnował z kariery artysty - malarza po to, by stać się artystą Miłosierdzia Bożego. Młodzież nazwała Św. Brata Alberta Patronem Miłosierdzia, Karmiącym Chlebem Życia oraz Światłem Nadziei i Miłości. Zacytowano fragment wiersza: „Trzeba dobrym być jak Chleb, żeby ludziom pomagać, trzeba dobrym być jak Chleb, by ludziom niebo odsłaniać”. Brat Albert za przykładem Syna Bożego stał się bratem wszystkich ludzi i w pokorze pochylał się nad opuszczonymi i potrzebującymi. Tak jak on dzielił chlebem, tak młodzież rozdała małe bochenki chleba przybyłym na spotkanie. Kapituła podziękowała Pani Dyrektor Wilhelminie Kropornickiej i Komendantowi Ochotniczego Hufca Pracy Jerzemu Buczkowi za otoczenie opieką i stworzenie warunków do prezentacji, a Panu Kazimierzowi Wiszniewskiemu, znanemu powszechnie bliskiemu młodzieży wychowawcy wielu pokoleń, za przygotowanie młodzieży.


Zaklikowska Sorbona Anny Nagórskiej w „Eutrapelii”

zaklikow30 kwietnia 2010 r. na szlaku Eutrapelii po dwuletniej przerwie swoje miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące w Zaklikowie. Młodzież pod kierunkiem Pani Marty Topolskiej wspólnie z Ks. Witoldem Swatkiem przygotowała prezentację zatytułowaną „Jak piękny jest człowiek, gdy jest człowiekiem”. Poprzez teatr słowa, poezji, pieśni, muzyki i formę multimedialną twórcy nawiązali do wymiaru mądrości człowieka podążającego drogą miłości. Jako wzór takiej postawy przywołano świetlaną postać Panny Anny Nagórskiej, która jako absolwentka Paryskiej Sorbony całe swe życie ofiarowała środowisku Zaklikowa. Ta niezwykła osoba wiodła tryb życia w duchu franciszkańskim. Jako jedna z pierwszych Polek tak wysoko wyedukowana w Uniwersytecie Sorbońskim wniosła wysoki poziom kultury wielkich wartości do maleńkiego, prowincjonalnego Zaklikowa. Wiele pokoleń, które wyrosły pod jej ręką, a wśród nich m.in. Leszek Długosz, wprowadzonych zostało w świat dziedzictwa kultury antycznej i chrześcijańskiej. Przywołane wątki w programie świadczyły o wpływie tych bogatych źródeł myśli starożytnych greckich filozofów, doktorów Kościoła, poezji, muzyki, na ścisłe związki z podniesieniem kultury Zaklikowa na poziom uniwersytecki. Obecność przedstawicieli życia społecznego Zaklikowa: Pana Ryszarda Polańskiego - wójta, Ks. Henryka Krzyżanowskiego - proboszcza parafii a także Stowarzyszenia im. Anny Nagórskiej, świadczy o kontynuacji bogatych tradycji. Kapituła skierowała wyrazy gratulacji i wdzięczności na ręce Pani Wiesławy Warpechowskiej - Dyrektora LO za animację wychowania młodzieży w duchu wysokich wartości.

ZSE Drugą szkołą, którą w tym dniu odwiedziła Kapituła „Eutrapelii” był Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Program poetycki pt. „Jestem tylko glinianym dzbanem, który leczy wielka Pana ręka” został przygotowany przez klasę pierwszą pod kierunkiem Pani Ireny Mańko przy współpracy duszpasterzy szkoły: Ks. Jerzego Dąbka i Ks. Dariusza Sidora. Młodzież swoją prezentację rozpoczęła od przybliżenia biografii Św. Jana Vianney'a - patrona Kapłanów, Ks. Michała Sopoćko - Duchowego Ojca Św. S. Faustyny Kowalskiej, Św. Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - obrońcy uciśnionych i rozwijających działalność apostolską na wygnaniu. W następnej kolejności przedstawiła postać Ks. Aleksandra Zienkiewicza, owocnie współpracującego ze środowiskiem akademickim, O. Tomasza Rostworowskiego, otaczającego opieką więźniów i pocieszającego strapionych oraz Ks. Wacława Karłowicza, służącego Bogu i Ojczyźnie jako Kapelana AK oraz Bpa Józefa Sebastiana Pelczara, człowieka o wielkim sercu, tworzącego ochronki i schroniska dla potrzebujących. Na końcu przywołano pamięć Bł. Sadoki i Męczenników Diecezji Sandomierskiej, którzy świadectwem życia i śmierci przypieczętowali swoją wiarę. W poezji zwrócili uwagę na wrażliwość kapłanów, miłość i oddanie w służbie Boga i bliźnim. Umiejętnie włączyli kilka żartów z życia kapłańskiego, które były miłym akcentem całej prezentacji. Pani Dyrektor Sabina Młodożeniec podsumowując, podkreśliła znaczenie Festiwalu „Eutrapelia” w procesie wychowania młodzieży i kształcenia sylwetek uczniów na przykładzie wielu autorytetów. Idea Festiwalu stanowi inwestycję w młodego człowieka i pewność, że otrzymywane dobro w przyszłości zaowocuje.


St.Wola29 kwietnia 2010 r. kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” została zaproszona do Zespołu Szkół Nr 1 im. Gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli. Niezmiernie cieszy nas fakt, że po kilkuletniej przerwie młodzież z katechetami i nauczycielami tej szkoły postanowiła wziąć czynny udział w naszym Festiwalu. Młodzi artyści przygotowali własną propozycję wyrażenia i przedstawienia myśli przewodniej tej edycji Festiwalu - „Miłosierdzie Boga i miłosierdzie człowieka” programem pt. „Miłosierdzie wśród nas - wczoraj i dziś. Jak wypromować miłosierdzie wśród nas?”. Program rozpoczął się przybliżeniem znaczenia i wartości Miłosierdzia Bożego w dzisiejszym świecie. Następnie uczniowie prezentowali autorskie prace plastyczne, opisując je własnymi słowami. Symbolika przedstawionych prac była wymowna. Można przytoczyć kilka przykładów. Jedna z prac mówiła o przebaczeniu, nawiązując do postawy Jana Pawła II, gdy udzielił przebaczenia zamachowcy na jego życie. Przedstawiała ona pas papieski oplatający pistolet. Kolejna praca obrazowała miłość jako najlepsze lekarstwo na współczesne znieczulenie. Posłużono się rysunkiem serca w dłoniach człowieka, z umieszczoną Ikoną Boga. Ciekawie prezentowała się praca przedstawiająca Serce oplecione Koroną Cierniową. Nawiązywała ona do powiedzenia „Kogo Bóg miłuje, tego doświadcza”. Ciekawym ujęciem miłosierdzia była praca przedstawiająca zegar, ukazujący upływ czasu. W centrum zegara umieszczono Gołębicę z przebitym sercem i kroplą krwi zastygłą na godzinie miłosierdzia. Kolejnym ciekawym pomysłem była praca o umiejętnym pouczaniu i dzieleniu się miłością z bliźnimi. Praca przedstawiała serce w dłoniach przekazywane drugiemu człowiekowi. W spotkaniu brała udział również grupa wolontariatu „AGAPE” - studentów z KUL w Stalowej Woli, która realizuje Miłosierdzie Boże w środowisku Stalowej Woli pomiędzy dziećmi i starszymi ludźmi wymagającymi pomocy. Słowo poparte zostało prezentacją multimedialną. Pani Dyrektor Lucyna Goc złożyła podziękowania młodzieży za przygotowanie dzisiejszej prezentacji oraz wszystkim opiekunom na ręce Ks. dra Mariusza Kozłowskiego - animatora Festiwalu w tej szkole.

TarnobrzegDrugą szkołą prezentującą się w tym dniu był Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Program poetycko - wokalny rozpoczęła pieśń pt. „Mizericordias Domini” w wykonaniu chóru, pod kierownictwem pana Wiesława Woźniaka. W dalszej części młodzież przybliżyła nam znaczenie Miłosierdzia Bożego w krótkiej scence o partej na przypowieści „O Synu Marnotrawnym”. Młodzież poruszyła w niej współczesny problem odejścia od Boga i Jego miłości, zapominania, że Bóg zawsze zostawia otwarte drzwi. Program uczy, że kiedy nie można liczyć nawet na przyjaciół, to Bóg zawsze zrozumie i wysłucha. W programie młodzi ludzie swoje uczucia oddali w pieśni „Podnieś mnie Jezu, prowadź do Ojca i zanurz w wodzie Jego Miłosierdzia” oraz „Bóg bogaty w Miłosierdzie”. Przybliżyli nam Świadków Miłosierdzia Bożego w osobach Sługi Bożego Jana Pawła II i Św. S. Faustyny Kowalskiej, którzy głosili Miłosierdzie Boże skłaniając się ku potrzebującym. Ukazali postać Matki Bożej, która wyprasza łaski u Boga i błaga o Miłosierdzie dla tych, którzy nie idą za Jej Synem. Końcowym akordem prezentacji była modlitwa i zapewnienie o trwaniu w wierze przez odśpiewanie hymnu „Nie rzucim Chryste...”. Pani Dyrektor Marzena Jarosz podziękowała Pani Teresie Szustak za przygotowanie młodzieży do udziału w Festiwalu, a Kapitule za wsparcie w kultywowaniu tradycji chrześcijańskich i narodowych.


KEN28 kwietnia 2010 r. kapituła Festiwalu „EUTRAPELIA” została zaproszona do Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli na koncert pt.: „Kapłaństwo po brzegi wypełnione Bożym Miłosierdziem” przygotowany według scenariusza Pani Sylwii Węglińskiej. Po powitaniu gości wszyscy zgromadzeni na auli krótką modlitwą uczcili pamięć poległych w Katyniu i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie zaproszone do współtworzenia tego programu delegacje, kolejno przybliżały sylwetki osób, które swoim życiem i działalnością dzieliły się miłością do Boga, były oparciem, nadzieją w trudnych momentach dziejowych naszej Ojczyzny i głosili Orędzie Miłosierdzia Bożego. Zespół Szkół nr 6 w Stalowej Woli zapoznał nas z twórczością Ks. Jana Twardowskiego, Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli przedstawił życiorys Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Następnie Zespół Szkół w Gorzycach ukazał postać Sługi Bożego Jana Pawła II wraz z s. Faustyną Kowalską - świadków Miłości Bożej i Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza, który swoje życie poświęcił wychowaniu dzieci i młodzieży. Wszystkim prezentowanym postaciom towarzyszyła bogato przygotowana prezentacja multimedialna i wystawa prac plastycznych. Najbardziej radosnymi elementami tego koncertu były utwory wokalne, które w wykonaniu Zespołu Muzycznego - Wokalnego przy akompaniamencie różnych instrumentów, przepięknie wplatały się w poszczególne sceny. Kapituła w składzie: dr Ewa Sęk, Ks. Prałat Jan Kozioł, Alicja Szewczyk, Agnieszka Głogowska i Przemysław Dul - studenci II roku pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych KUL w Stalowej Woli i Jacek Lewandowski z TV „STELLA” przekazali słowa uznania na ręce Dyrektora - Pana Mariusza Potasza za bogate przeżycia podczas tego wspaniałego Koncertu.


LO JL27 kwietnia 2010 r. Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim powitało Kapitułę i zaproszonych gości w osobach Pan Starosta Zenon Sydor, Wicestarosta Piotr Góra, Ks. dr Jacek Staszak w progach swojej szkoły. Pani dyrektor Bożena Ćwiek zwracając się do przybyłych gości, wyraziła wdzięczność za obecność, a szczególnie Dyrektorowi Festiwalu dr Ewie Sęk za stworzenie tej pięknej idei, jaką jest Festiwal Kultury Chrześcijańskie w Diecezji Sandomierskiej. Pierwszą część spotkania, przygotowaną pod kierunkiem Pani Doroty Rachwalskiej i Izabeli Zezulińskiej, poświęcono na rozważania tematu „Dekalog - sprawa dyskusji?”. Młodzież w słowie i prezentacji multimedialnej pokazała nam, że ludzie z łatwością dopasowują do skomercjalizowanego świata dla własnej wygody i zaspokajania swoich potrzeb to, jak rozumieją te przykazania.. Pomimo tego młodzież zwraca uwagę, że jest jeden Bóg, Stwórca Nieba i Ziemi i Dekalog obowiązuje każdego bez względu na bogactwo, stanowisko i nastawienie do życia. Tylko żyjąc według Dekalogu zbliżamy się do pełni miłości i miłosierdzia. Interesujące ujęcie tematu w nowoczesnej formie pokazało, jak bardzo aktualizuje się potrzeba uwzględniania w życiu człowieka prawd Dekalogu, ale także jak pojawiają się także ciągle nowe zagrożenia odchodzenia od wierności tym prawdom o człowieku i Bogu, a także jakie mogą być tego skutki. W drugiej części spotkania przygotowanego przez S. Darielę Cebulską i Panią Elżbietę Tylus, młodzież w spektaklu teatralnym pt. „Zraniony Pasterz” pokazała wewnętrzną drogę człowieka na pozór przegranego, jego rozterki, upadki i zagubienie w życiu, spustoszenia w duszy oraz spotkanie z Jezusem Chrystusem - Dobrym Pasterzem szukającym nieustannie Swojej owieczki. Trwanie przy Miłosiernym Chrystusie i zanurzenie w Jego Miłości sprawia, że człowiek zmienia swoją postawę a Jezus ratuje go od zguby i uzdrawia jego chorą duszę. Pasterz ukazuje mu Swoją Matkę, wiernego ucznia, Marię Magdalenę i Dobrego Łotra jako symbol Kościoła Powszechnego, której cząstką jest człowiek zaproszony na Ucztę Miłości. Człowiek może zmazać swoje winy i opatrzyć Chrystusowi zadane rany tylko przez zaufanie Miłosierdziu Bożemu. Głębię przeżyć podkreślały stosowne pieśni przy akompaniamencie gitar i skrzypiec. Spotkanie zakończyły wspólne rozmowy i modlitwa w intencji Ojczyzny.

ZSZ JLNa szlaku „Eutrapelii” nie mogło zabraknąć Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim zasłużonego i pielęgnującego tradycje festiwalowe. Kapitułę wraz z zaproszonymi gośćmi w osobach: Starosta Zenon Sydor, Ks. Dziekan Jacek Staszak, Proboszcz Parafii Św. Jadwigi Królowej Ks. Jan Sobczak oraz katechetów i nauczycieli powitał Dyrektor szkoły Mariusz Wieleba. Program poetycko - refleksyjno - wokalny pt. „Nie znajdziesz w miłości czegoś, czego nie ma w Tobie” został przygotowany według scenariusza Pani Anny Szmidt i Ks. Mirosława Gajewskiego. Młodzież wyśpiewała Osiem Błogosławieństw, które przeplatały refleksje nt. Świadków Miłosierdzia Bożego, mocno naśladujących Chrystusa. Wykonawcy programu przedstawili Sługę Bożego Jana Pawła II, jako wzór Miłości Boga, Ojca Maksymiliana Kolbe, jako przebaczającego i wierzącego w Bożą Sprawiedliwość, Ks. Jerzego Popiełuszko, siejącego Ziarno Wiary, które podlane krwią rodaków wydaje owoc miłości niszczącej nienawiść, Matkę Teresę z Kalkuty, jako Misjonarkę Miłości pochylającą się nad najbiedniejszymi, niechcianymi i bezdomnymi - uczyła, że kochać to przebaczyć, obdarować czułością i otoczyć miłością dzieci nienarodzone, postać Brata Alberta Chmielowskiego, który z pokorą służył bliźnim, głosił Miłosierdzie odtrąconym i dawał przykład dzielenia się miłością jak chlebem oraz S. Faustynę Kowalską, wierną Orędowniczkę Jezusa Miłosiernego. Wszystkie rozważania były wzbogacone pieśniami w wykonaniu uczniów, m.in. Jadwigi i Marty, które w ubiegłym roku w nagrodę za udział w Festiwalu wyjechały na „Wakacje Bogiem” do Skorodnego. Prezentację zakończyły słowa pieśni „Nic miłości nie pokona”. Liczni uczestnicy spotkania nagrodzili twórców programu brawami i ciszą wynikającą z pobudzenia głębokich refleksji.


ZS Nowa Deba26 kwietnia 2010 r. Pani Dyrektor Janina Lubera z Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie powitała serdecznie Kapitułę, która przybyła do Domu Kultury, aby oglądnąć program artystyczny pt. „Chodź człowieku - coś Ci powiem”. Teatr szkolny „Anidia” w spektaklu ukazał nieustannie toczącą się walkę o człowieka. Zarówno siły zła kuszące, omamiające, sprowadzające myślenie człowieka na złe tory, jak i sprawna „mistrzyni kontrastu” - królowa nienawiści czynią spustoszenia w osobowości człowieka i sprawiają, że popada on w pychę i stawia się ponad Stwórcę. Jednak Miłosierny Bóg posyła swoje Anioły po to, aby Człowiek uzmysłowił sobie, że spokój można znaleźć w ciszy, że można żyć w radości, zaufać sobie i bliźniemu, a przede wszystkim żyć w zgodzie z Bogiem, który jak pochodnia rozświetla mroki grzechu. Aby znaleźć życiowe szczęście i przeżyć to życie godnie, człowiek musi dokonać dobrego wyboru w myśl słów Jana Pawła II „żeby źródło odnaleźć, trzeba ciągle iść w górę strumienia”. Proces chrześcijańskiego wychowania polega na miłości Boga i bliźniego, to zapewnia nam Miłosierdzie Boże, gdzie czyn, słowo i modlitwa są składnikami budującymi cywilizację miłości. Miłym akcentem wokalnym, rozpoczynającym i kończącym program był śpiew Natalii - uczennicy ZS nr1. Spektakl teatralny przygotowała młodzież pod kierunkiem Pani Anny Bobuli i Danuty Boryńskiej - Dzięgiel.

ZS OpatowDrugą szkołą prezentującą program pt. „Poszukiwanie właściwej drogi” w tym dniu był Zespół Szkół nr 1 w Opatowie, przygotowany przez Panią Edytę Gwoździk, Teresę Węglewicz, Anetę Surowiecką i Teresę Jędrzejewską. W kameralnym gronie społeczności uczniowskiej byliśmy świadkami kilku scen, w których ukazano, jak szybki rozwój cywilizacji wpływa niekorzystnie na relacje rodzinne. Prowadzi to alienacji, zaniedbywania obowiązków rodzicielskich i bezsilności a także do agresji. Ludzie zatracają swoje człowieczeństwo z braku miłości, wrażliwości, z rozczarowania, wstydzą się ciepłych gestów, czują się osamotnieni w swoim życiu bo nie dostrzegają wyciągniętej ręki Boga. Z tego powstaje mur obojętności, braku zrozumienia bez uczuć i sumienia. Pan Bóg dzieli się z człowiekiem swoją miłością, rozświetla mroki życia i prowadzi ku światłu. Stawiając na naszych drogach Posłańców Niebiańskich pomaga człowiekowi odnaleźć właściwą ścieżkę. Kierując wzrok na Krzyż i Tabernakulum przypomina o Swojej Wielkiej Miłości i o Zdroju Łask. Prezentację zakończyła piosenka pt. „Jak i był ten dzień, czy coś zmienił, czy nie?” w wykonaniu Karoliny i Artura, uczestników wakacyjnego wypoczynku w Skorodnem wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice”. Pani wicedyrektor Jolanta Gubernat podziękowała Kapitule za kontynuowanie tradycji festiwalowych i stwarzanie możliwości uczestnictwa w tym dziele.


23 kwietnia 2010 r. na szlaku Eutrapelii stanął Zespół Szkół w Janowie Lubelskim. W Domu Nauczyciela w obecności Pana Starosty Zenona Sydora, Ks. dziekana dr Jacka Staszaka, Ks. Jana Sobczaka oraz Ks. Piotra Cecuły i młodzieży z kilku klas Kapitułę powitała bardzo serdecznie Pani dyrektor Teresa Biernat. Montaż słowno - muzyczny pt. „Jan Paweł II - orędownik Bożego Miłosierdzia” przybliżył nam postać Ojca Świętego Jana Pawła II jako największego pielgrzyma wieków a także przewodnika w labiryncie życia Polski i świata. Utwory poetyckie pokazały, jak Papież łączył ludzi wszystkich ras, wyznań i poglądów, był Ambasadorem Pokoju natchnionym miłością i światłem Ducha Świętego Kiedy odchodził do Pana po przejściu ostatniej Drogi Krzyżowej jak określiła młodzież, serce Polski przestało bić. Cały świat skupił się na chwili odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca i wszyscy zauważyli, że nawet wiatr modlił się czytając Księgę Życia. Pieśni w wykonaniu dziewcząt podkreślały Jego świętość za życia, Jego przesłania dla naszego pokolenia, a także utrwalały pamięć o Jego osobie jako Orędowniku Bożego Miłosierdzia. Prezentacja multimedialna stanowiła tło, które pozwoliło jeszcze raz powrócić do wielu wątków tego Wielkiego Pontyfikatu.

W tym samym dniu Kapituła odwiedziła Zespół Szkół Rolniczych w Wólce Gościeradowskiej. Program słowno - muzyczny pt. „Jan Paweł II - piewcą Miłosierdzia Bożego” przygotowali z młodzieżą Ks. Stanisław Zioło i Ks. Michał Łukasik. Uczennice w prezentowanych utworach przedstawiły Papieża Polaka jako naśladowcę Jezusa Miłosiernego, który poprzez swoją wrażliwość, modlitwę, czyny i słowa podkreślał potrzebę nieustannego zawierzania Świata Bożemu Miłosierdziu. Ojciec Święty Jan Paweł II napisał Encyklikę o Miłosierdziu Bożym, był inicjatorem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach koło Krakowa i sam okazywał miłosierdzie wszystkim wokoło. Podkreślał, że darem Boga dla naszych czasów jest Siostra Faustyna, i że Chrystusowe Serce to Zdrój Miłosierdzia Bożego. Pieśni w wykonaniu młodziezy wychwalające Miłosierdzie Boże podkreśliły głębię przytoczonych treści.


ZSP122 kwietnia Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. Kardynała S. Wyszyńskiego w Tarnobrzegu zaprosił Kapitułę Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” w osobach: Ewa Sęk, Ks. Witold Szczur, Alicja Szewczyk, Agnieszka Miga i Jacek Lewandowski na program artystyczny pt. „Miłość siedmiokrotna„, przygotowany przez Panią Lilianę Tabor - Witoń, Panią Annę Kasiarz, Panią Wicedyrektor Beatę Rodzeń i Ks. Adama Lechwara. Uczestników spotkania przywitał i wprowadził w zagadnienie idei takich spotkań Pan Tadeusz Nowak, Dyrektor Szkoły.
W kawiarence literackiej poprzez wybrane przez uczniów utwory poetyckie, towarzyszącą im odpowiednio dobraną prezentację multimedialną, mieliśmy za zadanie odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy miłość i miłosierdzie może być wymuszone lub osiągnięte podstępem albo za cenę jakiegoś ekwiwalentu?”.
Artyści podzielili cały program na siedem scen, w których na różne sposoby przedstawili:
miłość egoistyczną - cienką, kruchą i niestabilną, umiłowanie filozofii, miłość fizyczną, która jest kusząca i ponętna. Ponadto mogliśmy zobaczyć, jak wygląda miłość do żądzy i władzy, ale i miłość estetyczną, która zmienia człowieka pod wpływem realnego piękna. W końcu doszliśmy do spojrzenia na miłość jednej osoby do drugiej, przejmującej się wzajemnymi relacjami, przeżyciami i odczuciami między dwoma osobami.
Ostatnim rodzajem miłości jest pragnienie człowieka, które wznosi się ponad niego samego. Miłość ta to tęsknota do nadprzyrodzonych sił, tęsknota za czymś wyższym, która nie myśli o rzeczach materialnych i o zaspokojeniu własnych pożądań. Do tego ostatniego rodzaju miłości każdy człowiek musi w pewien sposób dojrzeć, aby przyjąć zaproszenie samego Boga do uczty prawdziwej pełnej miłości.
Młodzież podczas spotkania chętnie wypowiadała się także o uczestnictwie w swoim programie i w Festiwalu, wspominając różne w nim spotkania, zwłaszcza ostatnią Inaugurację.

LO RudnikW tym dniu w Eutrapelii wzięło udział Liceum Ogólnokształcące w Rudniku nad Sanem, które gościło na uroczystości szkolnej J.E. Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego. Młodzież wraz z opiekunami - Panią Joanną Chowaniec i Ks. dr. Mariuszem Telegą przygotowała program poetycko - muzyczny pt. „Jan Paweł II - Świadek Bożego Miłosierdzia”. Kapituła Festiwalu i zaproszeni goście wraz ze Starostą Niżańskim i przedstawicielami ośrodków kultury na nowo przeżywali spotkanie z Janem Pawłem II, który w ciągu całego życia oddawał się służbie najbardziej potrzebującym, dawał świadectwo wiary, nadziei i miłości Polakom i całemu światu. Głosił orędzie pokoju, był wszędzie tam, gdzie działa się ludziom krzywda. Wypełniony Bożym Miłosierdziem czerpał siły do działania i pokazywał światu, że największym znakiem miłości jest przebaczenie i świadectwo godnego i cierpliwego dźwigania krzyża. Słowa poezji uzupełniła prezentacja multimedialna, ozdobiona refleksyjnymi pieśniami dziewcząt i chóru męskiego „Zgoda”. Zamysłem Pani Dyrektor Janiny Reichert było spotkanie przedstawicieli wszystkich pokoleń przez integrację dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży z liceum i dorosłych we wspólnej realizacji programu. J. E. Ks. Bp. Edward Frankowski na zakończenie spotkania pobłogosławił wszystkim zebranym i życzył dalszej owocnej pracy z młodzieżą.


21 kwietnia 2010 r. w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”zadebiutował Zespół Szkół w Jeżowem programem poetycko - muzycznym pt. „Fenomen Bożego Miłosierdzia z ludzkiej perspektywy”, według poezji Pana Ryszarda Mścisza - nauczyciela języka polskiego oraz Dominiki - jednej z uczennic. Kapitułę powitał w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Ks. Robert Zynwala.
Prezentowane utwory poetyckie przybliżały postać Chrystusa - Wychowawcy dającego dobry przykład, czekającego na owoce pracy człowieka i jego wiarę „maleńką jak ziarenko gorczycy” lecz potrafiącą działać cuda. Ukazywały potęgę miłości do Boga ibliźniego, która przezwycięża wszystko złe i jak jasny płomień rozświetla mroki grzechu. Wystarczy kochać zawsze i wszędzie zwyczajnie, by być niezwyczajnym i do końca nieść światło ofiary z siebie za przykładem Sługi Bożego Jana Pawła II. Poezji towarzyszyła prezentacja multimedialna i przepiękny śpiew dziewcząt, przy akompaniamencie różnych instrumentów. Kolejną formą prezentacji była pantomima, która pokazała odwiecznie toczącą się walkę dobra ze złem. Dramatyczną walkę stacza sam człowiek, który odrywany od Boga chce do Niego powracać. Z pomocą ciągle przychodzi Bóg, który nigdy z człowieka nie rezygnuje i Swoją Miłością obdarza go nieustannie. Poprzez tę Miłość wygrywa szczęście człowieka.
Twórcy programu ukazali, iż w życiu trzeba pokonywać swoje słabości, umieć dokonywać wyborów, kierować się nauką Chrystusa i mocno wierzyć w Jego bezgraniczną miłość.


20 kwietnia 2010 r. Kapituła w składzie dr Ewa Sęk, Ks. Witold Szczur, Alicja Szewczyk, Ewa Tubielewicz i Jacek Lewandowski została przyjęta w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spektakl teatralny pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Boga” został opracowany na podstawie autentycznej historii młodej dziewczyny, którą w dzieciństwie opuścił ojciec, a jej matka popadła w alkoholizm. To stało się przyczyną, że z radosnej dziewczyny, o dobrym sercu i wrażliwej na ludzką krzywdę przemieniła się w osobę, która coraz częściej wybierała zło, tak iż nawet koleżanki odwróciły się od niej. Sprawiała ona także wiele trudności wychowawczych w domu i w szkole. W pewnym momencie poznała chłopca, zakochała się, a on ją wykorzystał i porzucił. To wszystko przepełniło czarę bólu i popchnęło do próby samobójczej.
Z pomocą przyszła nieoczekiwanie jej matka, która ponownie otoczyła ją swoją miłością i pomogła zaakceptować niechcianą ciążę. Myśl o dziecku dodała dziewczynie odwagi. Zrobiła rachunek sumienia, wyspowiadała się przynosząc ulgę duszy, a otrzymany od kapłana wizerunek Jezusa Miłosiernego pozwolił jej poczuć miłość Boga.
Historia ta, opowiedziana w przedstawieniu przez Anioła Stróża dziewczyny, pozwala nam uzmysłowić sobie jak wielkie jest Miłosierdzie Boże, i jak ważne jest, aby umieć mu zaufać.
Młodzież przygotowująca przedsięwzięcia dotyczące analizy i przedstawiania problemów młodych osób może liczyć na wsparcie Dyrekcji Szkoły a także swoich wychowawców, tak jak w tym przypadku - na Panią Annę Kowalską i Ks. Krzysztofa Nowaka.
Warto podkreślić, iż program obfitował w wiele autorskich pomysłów młodzieży, staranną grę aktorską i piękny śpiew a także zaangażowanie całego środowiska uczniowskiego. Troskliwa opieką otoczyli to przedsięwzięcie kapłani Parafii Świętego Michała Archanioła, znani z wielkiej ofiarności na rzecz społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego.

W tym dniu również Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli zaistniał w Festiwalu spektaklem teatralnym pt. „Polskę szczególnie umiłowałem - z Niej wyjdzie iskra...”, przygotowanym przez Panią Wicedyrektor Longinę Ordon przy współpracy z Panią Renatą Pachacz. Młodzież wykorzystując jedną z ciekawych form scenicznych jaką jest połączenie teatru tańca, aranżacji przestrzeni scenicznej oraz efektów światło - dźwięk, przedstawiła dzieje Narodu Polskiego. Akcenty położone zostały na znaczące momenty w tych dziejach, jakimi były Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Odzyskanie Niepodległości, wybuch II Wojny Światowej, wybór Polaka na Stolicę Piotrową, pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny i wypowiedziane wówczas przez Papieża Polaka słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi - Tej Ziemi.” Młodzież ukazała, jak w przepiękną harmonię istnienia Polski w różnych jej momentach wkradał się chaos i zniszczenie. Moce zła pozbawiały ją wolności, zakładały kajdany niewoli i narzucały jarzmo cierpienia.
Naród Polski zachował jednak swoją tożsamość, przywiązanie do polskich symboli i pamięć o tych, którzy oddali za Ojczyznę życie, nieustannie wierząc w Boga i Jego Zdroje Miłosierdzia.
Przesłanie Ojca Świętego mocno zapadło w serca Polaków i ziściło się marzenie o wolności także po okresie totalitaryzmu komunistycznego.
W końcowym akordzie przedstawienia młodzież ukazała drogowskaz wpatrywania się w Miłosierdzie Boga. Ukazała również, iż kolejne daty wyciskają się mocno na Duchu Polskiego Narodu. Nowego znaczenia w tym wymiarze nabrał rok 2010 w perspektywie katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, po której Polska znów przeżywa tragiczny wstrząs.


CEZW dniu 19 kwietnia 2010 r. młodzież z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli pod opieką nauczycieli Agnieszki Szewczyk i Marzeny Marek zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Przebaczenie”, na podstawie przypowieści o „Synu Marnotrawnym”. Program uzmysłowił wszystkim oglądającym, że w dzisiejszym czasie owa przypowieść jest nadal aktualna. Jeżeli nawet człowiek pobłądzi, potknie się, nagrzeszy, to w chwili, kiedy żałuje, przeprasza i postanawia poprawę, może liczyć na przebaczenie Boga Ojca. Trzeba tak postępować względem siebie i bliźnich, aby dostąpić Bożego Miłosierdzia. Spektakl dopełniła prezentacja multimedialna, w której poprzez kontrast piękna przyrody i zniszczeń wojennych, światła wolności i czarnych godzin niewoli Bóg Ojciec siłą Miłosierdzia pochyla się nad człowiekiem. Kapituła w składzie Ewa Sęk, Ks. Adam Stachowicz, Marzena Twardowicz, Alicja Szewczyk i Jacek Lewandowski z Telewizji „Stella” w Stalowej Woli wyraziła słowa uznania Dyrekcji szkoły - Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za podtrzymywanie tradycji Festiwalowych.

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu po raz ósmy powitał Kapitułę Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Dyrektor szkoły Dariusz Łuczak i Bogusława Chruściel witając gości podziękowali za ideę Festiwalu i możliwość w nim kultywowania wartości narodowych. Młodzież wraz z opiekunami: Alicją Szatan, S. Katarzyną Sową i Ks. Dariuszem Woźniczką przedstawili program poetycko - muzyczny pt. „Pamięć nie dała się zgładzić” w hołdzie ofiarom pomordowanym w Katyniu w 1940 r. i ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia br. Treści poetyckie zawierały cały tragizm tych wydarzeń, przybliżały przeżycia Oficerów polskich wziętych do sowieckiej niewoli i przywoływały jedynych świadków ludobójstwa, jakimi były drzewa Katyńskiego Lasu. Słowa poezji upamiętniły zasłużonych dla Sandomierza, którzy głosili prawdę i mądrość i przyszło im oddać za Ojczyznę życie. Została pamięć i modlitwa na ziemi przeklinanej ale świętej „bo nie ma przyszłości bez miłości”. Program zakończyła prezentacja multimedialna o Miłosierdziu Bożym, przygotowana na podstawie Dzienniczka Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej - Orędowniczki Miłosierdzia Bożego dla naszych czasów. Kapituła w składzie Ewa Sęk, Ks. Witold Szczur, Anna Fila i Alicja Szewczyk podziękowała twórcom programu za wierne odzwierciedlenie wydarzeń sprzed 70 laty i nawiązanie do wstrząsających przeżyć kwietnia 2010 roku.


W dniu 7 kwietnia 2010 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” zagościła w progach Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Spektakl teatralny pt. „Przez wszystkie dni aż do skończenia świata” oparty został na zapiskach z Dzienniczka Siostry Faustyny Kowalskiej. Młodzież opowiedziała nam o miłości Boga względem człowieka i Bożym Miłosierdziu, które spływa na ludzkość od stworzenia świata. Bóg okazał największe Miłosierdzie dając nam Swojego Syna, aby przez śmierć i zmartwychwstanie odrodził ludzkość do życia wiecznego. Przez dwa tysiące lat mogliśmy czerpać ze zdrojów Miłosierdzia Bożego. W spektaklu przybliżono szczególnych orędowników Bożego Miłosierdzia: Św. Jadwigę Królową - pełną wiary, miłości i bojaźni Bożej, O. Maksymiliana Kolbe - ofiarnie okazującego miłość Boga, Matkę Teresę z Kalkuty - bezgranicznie ufającą i zawierzającą Miłosierdziu Bożemu, Ks. Jerzego Popiełuszko - otwarcie głoszącego Słowo Boże i Sługę Bożego Jana Pawła II - świadka ludzi pokornych i czystego serca. Na zakończenia spotkania młodzież zaśpiewała pieśń „Okaż mi Boże Miłosierdzie swoje”. Kapituła w składzie Ks. Michał Szawan, dr Ewa Sęk Dyrektor Festiwalu, Alicja Szewczyk i Izabela Wrzosek - studentka II roku Pedagogiki Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli oraz Jacek Lewandowski z Telewizji Kablowej „Stella” skierowała wyrazy uznania dla młodzieży i Dyrekcji szkoły, S. Elżbiety Kowacz i S. Bożeny Adach


Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” w dniu 26.03.2010 r. odwiedziła Ostrowiec Świętokrzyski. Zespół Szkół Nr 1 swój program pt. „Dotyk Miłosierdzia” zaprezentował w Sali Papieskiej Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Kustosz Ojciec Prof. Jacek Beksiński jako Gospodarz miejsca powitał wszystkich zaproszonych gości oraz młodzież ze szkoły z Panią Dyrektor Krystyną Biel na czele. Program artystyczny stworzyła młodzież wraz z nauczycielami pod kierunkiem Pani Katechetki Lidii Mieczyńskiej. Ukazał on nam, jak wielką rolę w życiu rodzinnym i środowisku odgrywa miłość, okazywanie dobra najbliższym, wzajemne zrozumienie i ciepło, którym możemy otoczyć najbliższych. Ważne i potrzebne jest znalezienie i wybranie właściwej życiowej drogi z Bogiem. Na każdym kroku czyha zło, które rozkrzewia się z zawrotną prędkością i zbiera żniwo wśród młodszych i starszych. Dlatego trzeba zaufać Bogu zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy bezsilni, zrozpaczeni i bezradni, każdego dnia naszego życia. Całość programu dopełniła prezentacja multimedialna, która nawiązała do mocy Boga, Jego niezgłębionej miłości w kontekście cierpienia i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Prezentacja zakończyła się modlitwą do Miłosierdzia Bożego w kaplicy z relikwiami Św. Siostry Faustyny Kowalskiej i Bł. Ks. Michała Sopoćki.


KLO OSwW dniu 25 marca 2010 r. w siedzibie Rodu Popielów w Kurozwękach odbyło się IV spotkanie poświęcone Osobie Ks. Marcina Popiela pod hasłem „Ksiądz Marcin Popiel - Kapłan i Duszpasterz”. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w Kaplicy pałacowej pod przewodnictwem Ks. Jana Butryna. Następnie zaproszeni goście na czele z J.E.Ks. Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem Patronem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” uczestniczyli w części spotkania, poświęconej Ks. Marcinowi Popielowi. Postać tego Kapłana przybliżył Ks. Prof. dr hab. Wiesław Przygoda z KUL, a następnie Ks. Czesław Wala - kustosz Sanktuarium MB Bolesnej w Kałkowie, przywołał wspomnienia o życiu tego wielkiego Kapłana.
W prezentacji multimedialnej została przedstawiona historia Rodu Popielów. J.E.Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował organizatorom tego spotkania i obecnym właścicielom z rodu Popielów, nawiązał do znaczenia modlitwy, od której spotkanie się rozpoczęło i do świadectwa życia Ks. Marcina Popiela.

W drugiej części spotkania młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawiła w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” program artystyczny o swoim Patronie szkoły, który był podporą w trudnościach, bratem w potrzebach, a Jezusa Chrystusa wprowadzał słowem, czynem, miłością w serca ludzkie i codzienne życie. Program pt. „Ks. Marcin Popiel - Kapłan po brzegi wypełniony Bogiem” przygotowała z młodzieżą pani Maria Bińczak.

Kapituła Festiwalu w składzie: dr Ewa Sęk - Dyrektor Festiwalu, Ks. prałat Franciszek Grela, Jolanta Gubernat - Wicedyrektor  ZS nr 1 w Opatowie, Alicja Szewczyk - Koordynator Festiwalu, Joanna Gorczyca - studentka II roku Pedagogiki Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli oraz Jacek Lewandowski reprezentujący Telewizję Kablową „Stella” ze Stalowej Woli, sprawującą patronat medialny nad Festiwalem, odebrała prezentowany program. Członkowie Kapituły w swoich słowach wyrazili wdzięczność Księdzu Dyrektorowi Krzysztofowi Mikulskiemu, organizatorom i twórcom programu, a w szczególności młodzieży za czynny udział w dziele krzewienia kultury chrześcijańskiej poprzez Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka